Τσακιριδης Αίολος συμβουλές σωστής χρησης

Μηνύματα
184
Reaction score
127
Ειμαι εδώ και 3 μέρες κάτοχος ενός τσακιριδη Αίολος (αυτός με τα πλαϊνά τοιχώματα) ο οποίος μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και πλέον είμαι ένθερμος υποστηρικτής των αδερφών τσακιριδη. Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας που είχα μαζί τους για το τι πρέπει να προσέχω ως προς την χρήση του ενισχυτή μιας και πρώτη φορά στον κόσμο της λυχνίας μου ανέφεραν τα εξής:

1. Όταν κλείνω τον ενισχυτη για πρώτη φορά μετά για να τον ξανάανοίξω συστηνεται να περάσουν 10-15 λεπτά.
2. Δεν μεταφέρω τον ενισχυτη με τις λυχνίες ζεστές γιατί όσο είναι ζεστές δεν αντέχουν στην επιτάχυνση της βαρύτητας
3. Δεν βάζω βγάζω Rca όσο είναι σε λειτουργία ο Ενισχυτης

Επίσης στην ερώτηση μου αν υπάρχει όριο συνεχής λειτουργίας του ενισχυτη μου είπαν ότι δεν υπάρχει

Επίσης στην ερώτηση μου ότι όταν κλείνω τον ενισχυτη ακούω ένα ελαφρό Τσακ από τα Ηχεια μου είπαν ότι δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό καθώς αποφορτίζονται οι πυκνωτές.

Τους ευχαριστώ για την ευγένεια, τις συμβουλές και την υποστήριξη. Είναι σημαντικό να ξέρεις ότι υπάρχει υποστήριξη από τον κατασκευαστή.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Καλησπέρα σας
Τι ηχεία οδηγειτε με τον ενισχυτη;
Σας ρωτώ γιατί και εγω έχω τον ίδιο
 

Μηνύματα
184
Reaction score
127
Καλησπέρα σας
Τι ηχεία οδηγειτε με τον ενισχυτη;
Σας ρωτώ γιατί και εγω έχω τον ίδιο
Καλημερα

Ειναι ίδιοκατασκευή τα Ηχεια και τα εχω πάρει μεταχειρισμένα. Ειναι πολυ καλα και συνεργάζονται με τον Ενισχυτη αλλα δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά τους
 

Μηνύματα
184
Reaction score
127
Επίσης να πω ότι οι λάμπες που δίνει ο κατασκευαστής έχουν διάρκεια ζωής 8.000 ώρες. Στην ερώτηση μου αν παθαίνει τίποτα ο Ενισχυτης αν ξεπεράσεις την διάρκεια ζωής των λάμπων ο Τσακιριδης μου είπε απόλυτος τίποτα. Πάνω από τις 10000 ώρες ένα καλο αυτί θα καταλάβει μια διάφορα στις ,μεςαιες και χαμηλές αλλα μπορεί να παίζει άφοβα και 20.000 ώρες.

Αύριο λέω να περασω μια βόλτα από το μαγαζί τους να τους γνωρίσω κιόλας
 

Μηνύματα
85
Reaction score
22
welcome. Eιμαι ''τσακιριδικος'' 5 χρονια τωρα και με συνεχεις αναβαθμισεις των τελικων ενισχυτων μου! Ορεξη να εχεις και με σχετικο κοστος φτανεις πολυ πολυ ψηλα! Καλες ακροασεις.
 

Μηνύματα
184
Reaction score
127
welcome. Eιμαι ''τσακιριδικος'' 5 χρονια τωρα και με συνεχεις αναβαθμισεις των τελικων ενισχυτων μου! Ορεξη να εχεις και με σχετικο κοστος φτανεις πολυ πολυ ψηλα! Καλες ακροασεις.
Σε ευχάριστων και εγώ πλέον δεν τον αλλάζω μόνο σε αναβάθμιση κάποια στιγμή!
Καλές ακροάσεις και σε εσένα
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Εχω ακόμα τα Artemis πρώτης γενιάς , με τρανσιστοράτη προενίσχυση/οδήγηση (RF transistors) με λυχνίες 6550 στο τελικο σταδιο (ultra linear).
Τα βάζω να παίξουν στο σύστημα 5-6 φορές το χρόνο και παίζουν θαυμάσια ακομα και σε πολυ υψηλές εντάσεις.
Είχαν γίνει καποιες αλλαγές στην τροφοδοσία από τους αδελφους Τσακιριδη , καλή τους ώρα.
Εξαιρετικοι άνθρωποι
 

Μηνύματα
125
Reaction score
147
Εξαιρετικά μηχανήματα από τίμιους και ειλικρινείς κατασκευαστές. Ακούω μουσική με ενισχυτές των αδελφών Τσακιρίδη τα τελευταία 18 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αυτή την στιγμή που γράφω αυτό το post παίζω μουσική με μονομπλόκ Ηλέκτρες που φορούν ΚΤ120.
Σίγουρα υπάρχουν πολλοί άλλοι καλύτεροι ενισχυτές στην αγορά, αλλά τέτοια άριστη τεχνική υποστήριξη δύσκολα θα βρεις αλλού.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.493
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top