watt συσχετηση..

Μηνύματα
224
Reaction score
210
καλησπερα..

εστω 2 ηχεια δαπεδου που ο κατασκευαστης τα προτηνει με ενισχυτη απο 30 εως 150 watt.
και ο ενισχυτης ειναι δυκαναλος 2x50 watt.
Σημαινει πως ο ενισχυτης ειναι στα 100 watt ή 50?
ειναι μικρος σχετικα για τα ηχεια?
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Είναι 50W ανά κανάλι, άρα 50W. Το αν είναι αρκετός ο ενισχυτής, έχει να κάνει κυρίως με την ευαισθησία του ηχείου αλλά και το κατά πόσο θα είναι "εύκολο φορτίο" προς τον ενισχυτή, αν δηλαδή σε κάποιες συχνότητες η αντίσταση του ηχείου πέφτει πολύ και ζορίζει τον ενισχυτή. Απο'κει και πέρα, αν οι εντάσεις που συνήθως ακούμε, δεν φτάνουν τον ενισχυτή στα όριά του ( θα πρέπει να ληφθούν υπ'οψιν και τα "δυνατά περάσματα", οι στιγμιαίες κορυφώσεις έντασης στο μουσικό πρόγραμμα που θα ακούς ), δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν όμως ζοριστεί ο ενισχυτής, το πιο πιθανό είναι λόγω παραμόρφωσης να κλαις κάτι στα ηχεία, συνήθως (τα) tweeter.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
φυσικα και ειναι μικρός για τα ηχεία .
Εαν θέλεις να πάρεις το μέγιστο των ηχειων έτσι ?
Εαν θες απλα κατι να παίζει σε χαμηλές εντάσεις τότε δεν έχεις πρόβλημα .
Παίζει ρόλο και στα ποσα ωμ ειναι το ηχείο και μεχρι που κατεβαίνει στα ωμ ο ενισχυτής .
Για να σου απαντήσουν ακριβώς γράψε το μοντελο των ηχειων και του ενίσχυτη
 




Μηνύματα
224
Reaction score
210
Οντως κλαιω τα tweeter..
Εχω τα dali concept 6 , ενισχυτη denon pma 700ae και dac το meridian explorer 2..
Απο τοτε που τα εβαλα σαλωνι,μαγαλυτερος χωρος απο το δωματιο που τα ειχα, εδω κ 1 χρονο, εχω καψει 2 φορες τα tweeter επειδη αναγκαζομαι να τα παιζω δυνατοτερα..
Σκεφτομαι για αλλο ενισχυτη..
[DOUBLEPOST=1460901018][/DOUBLEPOST]Στα 8 ohm ειναι ενισχυτης κ ηχεια..
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
καμια προταση για αλλο ενισχυτη? να ειναι τουλαχιστον 2χ200 watt γιατι σκεφτομαι το φθινοπωρο να παρω τα dali opticon 8, τα οποια ειναι στα 4 ohm.. να μη ξεπερναει τα 800 - 900 ευρω κ αν ειναι μεταχειρησμενος σε καλη κατασταση δε με χαλαει..
 



Μηνύματα
224
Reaction score
210
crown? Δε ξερω.. ειναι κ θεμα ποιοτητας ετσι, οχι απλα να παιζει δυνατα.. τωρα οι crown που λετε ψιλοπεριεργοι μου φενονται
 

I

iason

Guest
Οντως κλαιω τα tweeter..
Εχω τα dali concept 6 , ενισχυτη denon pma 700ae και dac το meridian explorer 2..
Απο τοτε που τα εβαλα σαλωνι,μαγαλυτερος χωρος απο το δωματιο που τα ειχα, εδω κ 1 χρονο, εχω καψει 2 φορες τα tweeter επειδη αναγκαζομαι να τα παιζω δυνατοτερα..
Σκεφτομαι για αλλο ενισχυτη..
[DOUBLEPOST=1460901018][/DOUBLEPOST]Στα 8 ohm ειναι ενισχυτης κ ηχεια..
Αμα μπορέσεις και βρείς μεταχειρισμένο Harman Kardon 990 παρτον χωρίς δεύτερη κουβέντα .( Ενοείται να είναι σε καλή κατάσταση)
Πολύ ωραίο μηχάνακι να χορτάσει τα ηχεία σου ρεύμα.:beach:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top