Αρχεια Flac

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Καλησπερα και χρονια πολλα!

Ως άσχετος με τα ψηφιακά (κατ" επιλογή) Θέλω να κάνω μια ερώτηση!

Ας υποθέσουμε οτι εχω στην κατοχη μου ενα μουσικο αρχειο mp3 στην χειρότερη ποιότητα που υπάρχει, και με ενα πρόγραμμα - κομπρεσορα (απο αυτα που υπαρχουν στο διαδίκτυο) το μετατρέψω σε Flac,

Εναι αυτο το αρχείο Flac? η μαϊμούFlac?
Δηλ. θα εχει την ιδια ηχητικη απόδοση με ενα αρχειο Flac που αγοραστηκε απο μια σοβαρη πλατφόρμα?.

Ευχαριστω!
 








AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
938
Reaction score
1.632
Όταν ένα ψηφιακό αρχείο ήχου έχει κωδικοποιηθεί με αλγόριθμο απωλεστικής συμπίεσης (MP3, AAC κλπ) τότε ένα πολύ μεγάλο μέρος της ψηφιακής πληροφορίας "χάνεται" ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ και δεν μπορεί να ανακτηθεί με οιονδήποτε τρόπο.
Το να μετατρέψεις ένα αρχείο MP3 (ή AAC) σε Flac ή ALAC, είναι σαν να αλλάζεις το extension file name σε ένα οποιοδήποτε ψηφιακό αρχείο.
Ένα ολίγοις, μια τρύπα στο νερό.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Αντίθετα, τα αρχεία flac μπορούν να ξαναπάρουν την αρχική τους μορφή. Σωστό?
 


Z

Zdimis

Guest
Το flac δεν έχει νόημα οταν δεν έχει προέλθει από ασυμπίεστο φορμάτ.Δεν ξέρω κανέναν τόσο βλακα που να μετατρέπει συμπιεσμένο mp3 γιαν να του πιάνει 10πλο χώρο στο δίσκο χωρίς καμμία ηχητική βελτιωση σε flac.Flac φτιάχνει κάποιος από το γνήσιο CD( για να το αναπαράγει από το dac του μεσω foobar που το παιζει απο την short bufferμνημη για να μην μεταφερει το θορυβο του διάβασματος του σκληρού ). χωρίς τον θόρυβο περιστροφής του cd και για την όλη αμεσότητα που δίνει ένα mouse στο playlist που γουσταρες να ακουσεις.
 

Z

Zdimis

Guest
Αυτο νομίζω και εγώ άλλα ας ακούσουμε και καμιά άλλη γνώμη....
Δεν τίθεται θέμα γνώμης εδώ ,τα πράγματα είναι ξεκάθαρα και απλά .
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Δεν τίθεται θέμα γνώμης εδώ ,τα πράγματα είναι ξεκάθαρα και απλά .
Οποτε καποιος που κατεβάζει δωρεάν αρχεια απο το διαδίκτυο (σαν και εσενα) και απολαμβάνει τα γνωστα και μη εξαιρετέα αρχεια Flac - δεν ξερει τι ακουει!!

Αφου δεδομενο ειναι οτι αυτος που το ανέβασε δεν μπορούμε να γνωρίζουμε σε τι μορφή το ειχε στην κατοχη του (προ Flac)!!!
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Οποτε καποιος που κατεβάζει δωρεάν αρχεια απο το διαδίκτυο (σαν και εσενα) και απολαμβάνει τα γνωστα και μη εξαιρετέα αρχεια Flac - δεν ξερει τι ακουει!!

Αφου δεδομενο ειναι οτι αυτος που το ανέβασε δεν μπορούμε να γνωρίζουμε σε τι μορφή το ειχε στην κατοχη του (προ Flac)!!!
χα χα σαν εκδίκηση ακούγετε...
[DOUBLEPOST=1462640119][/DOUBLEPOST]μπορει καποιος να μου πει , ενα αρχειο mp3 μe κατι kb , οταν το μετατρεπουμε σε flac πως γινετε να γινετε πολλα mb ? :)

και γω ασχετος ειμαι και ρωταω
 


Z

Zdimis

Guest
Φιλέ Νίκο σου είπα πως δε γνωρίζω κανένα τόσο βλακα να μετατρέπει σε άρχει flac συμπιεσμένα mp3.Τι δεν καταλαβες?Πως 99 στις 100 φορές που θα κατεβάσεις ένα flac από κάπου δεν θα πέσεις στον έναν βλακα που έκανε μία τόσο ανώφελη μετατροπή?(ΛΑΒΕ σοβαρά υπόψιν σου ότι αυτοί που αποφασίζουν να δώσουν τόσο πολύ χώρο από το δίσκο τους για flac καίγονται όσο και εσύ για πιστότητα ,μεμτην διάφορα ότι έχουν ψάξει τα ψηφιακά λίγο ,όχι καθόλου όπως διαφαίνεται ξεκάθαρα από πλευράς σου.Ρωτάς που ρωτάς σου απανταμε που σου απαντάμε μαθε και λίγο ρε Νίκο και πιο πάνω στο ανελυσα για την ανασφάλεια σου με την αρχική μορφή ενός flac που κατεβασες.
 

Z

Zdimis

Guest
Αυτά που ακούς στο verbatim δισκακι κει μέσα στο PlayStation σου απο το soulseek τα κατέβασα.Λες να σε μαγεψανε 64 άρια mp3?.Συνέλθε
ψυχακια :) Ενα DAC ΔΕΝ ΤΟ ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
το ιδιο μπορει να συμβαινει κ με βλακες που κανουν τα flac DSD και τρεχουμε να τα προλαβουμε?
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
χα χα σαν εκδίκηση ακούγετε...
[DOUBLEPOST=1462640119][/DOUBLEPOST]μπορει καποιος να μου πει , ενα αρχειο mp3 μe κατι kb , οταν το μετατρεπουμε σε flac πως γινετε να γινετε πολλα mb ? :)

και γω ασχετος ειμαι και ρωταω
Αλγόριθμος είναι, προφανως του flac ο αλγόριθμος είναι με "λεξεις γεματες" και στην περιπτωση μετατροπης από mp3 "ξαναγεμιζουν" με κενη αχρηστη πληροφορια για να "ματσαρουν" με το πρωτοκολο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.751
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top