Διαχυτες ηχου στο σαλονι

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Καλησπερα..
Εχω μεταφερει τα ηχεια μου dali concept 6 στο σαλωνι..
Αναγκαζομαι να τα παιζω δυνατοτερα κατι που δε μαρεσει μιας που δεν εχω κ κανενα τελειο ενισχυτη denon pma 700ae..
Πριν λιγες μερες αγορασα καδρονια για να κανω 4 διαχυτες ηχου τυπου skyline..
Διαστασεις σε εκατοστα , οι 2 54χ54 και οι αλλοι 2 54χ108.
Το σαλωνι εχει μηκος/πλατος/υψος
Σε μετρα 6χ4χ2.7..
Στο πλατος της μιας πλευρας,πισω μου κ απεναντι απτα ηχεια εχω στη μεση μπαλκωνοπορτα.
Κανενα παραθυρο.
Οι 2 μικροι τετραγωνοι διαχυτες 54χ54 θα μπουν αναμεσα στα ηχεια ,δεξια κ αρριστερα απτην τηλεοραση.
Οι 2 μεγαλυτεροι διαχυτες 54χ108 θα μπουν πισω μου δεξια κ αρριστερα της μπαλκωνοπορτας οριζοντια.
Το ερωτημα ειναι,
Πως θα μπορεσω να κανω τον ηχο ποιο βαθυ,ποιο ζεστο και ποιο απλομενο ; Δε θελω ξερο, νεκρο ηχο κατι που με φοβηζει στην τοποθετηση αποροφητων ηχουν, foams, ακριβως διπλα στα ηχεια κ μονον εκει, δεξια κ αρριστερα στους τοιχους.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Καλησπέρα και από μένα.

Από ότι καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις μάλλον δεν φταίει ο χώρος.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Η καλυτερη λυδη ειναι να σου κανει καποιος μετρηση στον χωρο σου .
Μονο ετσι δεν κανεις κατι για να βελτιωσει τον χωρο σου ...
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Με απλα λογια, οι διαχυτες θα με βοηθησουν στο θεμα εντασης;
Να αποφυγω ηχοαπορωφητες ,foam, γιατι θα μου κανουν τον ηχο ποιο στεγνο;
[DOUBLEPOST=1461946391][/DOUBLEPOST]Μενω σε χωριο της Καβαλας, δε ξερω κανενα να μετραει χωρους για κατι τετοιο
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Δεν ειναι τοσο απλά. Θελει μετρήσεις μελέτες και συμβουλές απο ειδικούς. Ή πάρα πολυ διάβασμα.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
μακαρι να μπορουσα να το στησω τελειο το ολο θεμα, αλλα θα στηθει κατα προσεγγιση, χωρις πολυ ψηρισμα..
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Μια γενικη ιδεα ειναι να εχεις απορροφηση πισω απο τα ηχεια κ διαχυση πισω απο την θεση ακροασης. Επισης μπορεις να εχεις μπασοπαγιδα με κουτι απο γυψοσανιδα στο ταβανι η αντιθετα να εχεις μπασοπαγιδες στις γωνιες κ διαχυση στο ταβανι. Μπορεις να στειλεις μια κατοψη του χωρου σου σε καποιες εταιριες που ασχολουνται με τα σχετικα υλικα και να σου στειλουν την προταση τους. πχ gik acoustics, vicoustic, auralex κλπ.
 

Μηνύματα
8.992
Reaction score
12.411
:hi::hi:
Μια γενικη ιδεα ειναι να εχεις απορροφηση πισω απο τα ηχεια κ διαχυση πισω απο την θεση ακροασης. Επισης μπορεις να εχεις μπασοπαγιδα με κουτι απο γυψοσανιδα στο ταβανι η αντιθετα να εχεις μπασοπαγιδες στις γωνιες κ διαχυση στο ταβανι. Μπορεις να στειλεις μια κατοψη του χωρου σου σε καποιες εταιριες που ασχολουνται με τα σχετικα υλικα και να σου στειλουν την προταση τους. πχ gik acoustics, vicoustic, auralex κλπ.
στα πλαινα απο τα ηχεια ...τι βαζουμε?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Λέξεις για γκουγκλάρισμα

RT60
First reflection
LEDE
Room mode

1 ωριτσα διάβασμα.
Μετα το ξανασκέφτεσαι.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Μήπως δεν έχει πρόβλημα ο χώρος? Επιμένω.
Έχω την γνώμη ότι άλλο πράγμα ζητά ο άνθρωπος!
Νομίζω ότι από τα αναγραφόμενα, θα ήθελες πιο εντυπωσιακό άκουσμα. Σωστά?
 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Βαλε μια κατοψη του χωρου , πορτες-παραθυρα , θεση ακροασης με αποστασεις .
Τι λεφτα διαθετεις , και τι εχεις φτιαξει ανεβασε φωτο και πες τις διαστασεις του ειδικα το βαθος αυτου.
Οτι κανεις θα δουλεψει σχεδον με ολα τα ηχεια , υπαρχουν καποια στανταρ που μπορουν να γινουν χωρις να προχωρησεις σε μετρησεις , που εκει που εισε τι συζηταμε τωρα...
Βεβαια το βασικοτερο ολων ειναι να καταλαβουμε τι ειναι αυτο που σε ενοχλει γιατι εγω δεν εχω καταλαβει να σου πω την αληθεια.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
υπαρχουν καποια στανταρ που μπορουν να γινουν χωρις να προχωρησεις σε μετρησεις
μπορουμε αυτα να τα αναφερουμε ... καθως υπαρχουν κι αλλοι (μουα) που ενδιαφερομαστε ? :)
επισης - μη με παρετε με τις ντοματες μερες που 'ναι -
το spectrum analyzer του foobar ειναι αξιοπιστο ως προς τις συχνοτητες που παρουσιαζει και το "υψος" αυτων ?
τις προαλλες ακουγοντας καποιο κομματι (δεν θυμαμαι ποιο) ακουγα κατι που με ξενιζε στον ηχο και το "εντοπισα" στα 110 hz συμφωνα με το spectrum analyzer του foobar ... εαν οντως ειναι ετσι χρειαζομαι και απορροφηση περαν της διαχυσης ... σωστα ?

υ.γ.
αισθανομαι λιγο ασχημα για τον χυμα τροπο που κι εγω χρησιμοποιω για να βελτιωσω το χωρο μου ...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δεν υπαρχει χωρος που να μην εχει θεμα χαμηλων συχνοτητων , εντονοτερο οσο μικροτερος ειναι ,η βασικοτερη επεμβαση ειναι στις γωνιες εκει που εχουμε τη μεγαλυτερη συγκεντρωση, οι δε μπασοπαγιδες να ειναι τυπου frk δηλ να εχουν φυλλο αλουμινιου η χαρτονι μπροστα, ετσι γινονται ποιο αποτελεσματικες χαμηλα και δε απορροφουν ενεργεια απο τις υψηλες μειωνοντας τη ζωντανια του χωρου.
Αυτη τη θεωρω την ποιο vfm επεμβαση με διαφορα.
Η διαχυση τωρα ειναι ποιο εξειδικευμενη και ειναι και θεμα τι ζητα κανεις ομως για να δουλεψει πρεπει να εχει καποια αποσταση απο τον ακροατη ειδικα και κατα δευτερον απο το ηχειο και αυτο εξαρταται απο το βαθος αυτης, δε μπορεις δηλ να βαλεις διαχυση οταν ο καναπες ειναι κολλητα στον τοιχο εκει παιζει απορροφηση , μια καλη λυση ειναι μαξιλαρια ή και bass trap ευραιου φασματος με εικαστικο περιεχομενο.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Για το πρωτο σκελος της απαντησης σου - εαν θελεις ριξε μια ματια εδω - θα 'λεγες οτι οι δισκοθηκες λειτουργουν κατα τον τροπο που αναφερεις ?
Για την διαχυση ... πισω απο τη θεση ακροασης εχω τουλαχιστον ενα-μιση μετρο μεχρι μια εντοιχισμενη βιβλιοθηκη γεματη με βιβλια κασσετες κτλ. λες ειμαι ενταξει ?

ομως για να δουλεψει πρεπει να εχει καποια αποσταση απο τον ακροατη
εννοεις την αποσταση ακροατη - πλαινων τοιχων ?
[DOUBLEPOST=1461999880][/DOUBLEPOST]σορρυ φιλε kostakis για την πειρατεια του νηματος σου ... ε νομιζω οτι ολοι κατι εχουμε να μαθουμε ...:thumbsup:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αποσταση διαχυτη-ακροατη, π.χ εαν το βαθος ειναι 10εκατοστα 1 μετρο ελαχιστο, μια χαρα εισε !
Εαν θελεις φυσικα πισω απο τις δισκοθηκες μπορεις να βαλεις μπασοπαγιδες υπο γωνια μιας και ετσι δε θα φαινονται αλλα θα λειτουργουν!!
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
20160430_105312.jpg
20160430_105405.jpg
20160430_105422.jpg
20160430_105443.jpg
20160430_105449.jpg

[DOUBLEPOST=1462004138][/DOUBLEPOST]ο χωρος μου, εχω και το dac meridian explorer 2 πισω απο τον υπολογιστη.
Ειπαμε, 6 μηκος, 4 πλατος , 2.7 υψος..
οι δυο ξυλινοι διαχυτες 54χ54 θα μπουν αρριστερα κ δεξια της τηλεορασης, οχι πισω απο τα ηχεια ομως, και οι αλλοι 2 54χ108 δεξια κ αρριστερα της μπαλκονοπορτας πανω απο τα καλοριφερ οριζοντιος..
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Να βαλω ηχοαποροφητες πισω κ πλαγια απο τα ηχεια? θα με ξερανει τον ηχο?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.570
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top