Dali vs Klipsch

Μηνύματα
203
Reaction score
73
Θέλω ηχεία για home cinema και έχω καταλήξει στα Zensor 3, κυρίως γιατί τα Klipsch είναι πολύ ακριβά στην Ευρώπη και ειδικά στην Ελλάδα. Μου αρέσουν τα Klipsch RP-160Μ, αλλά ακόμα και στη Γερμανία κοστίζουν 150 ευρώ περισσότερο από τα Zensor και θα μου κοστίσει πολύ περισσότερο η αγορά ενός ολοκληρωμένου συστήματος. Αυτά θα τα συνδυάσω με ένα Denon AVR-2200 και ένα SVS sub αρχικά και ύστερα θα προσθέσω ένα κεντρικό ηχείο και άλλο ένα ζευγάρι Zensor 3 ή Zensor 7 αν το επιτρέπουν τα οικονομικά μου. Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο?
 

Μηνύματα
203
Reaction score
73
Θα μπορούσα να πάρω τον Denon AVR-1200 ή δεν θα είναι αρκετά ισχυρός για να υποστηρίξει 5.1 σύστημα σε μεγάλο χώρο? Μπορεί να μείνω προσωρινά με 2.1 ή 3.1, οπότε διστάζω να δώσω χρήματα που θα μπορούσαν να επενδυθούν σε ηχεία.
 



Μηνύματα
203
Reaction score
73
Είχε φτάσει 329 ευρώ στο Amazon.de τον Νοέμβριο, να δούμε πότε θα πέσει στα 400 ευρώ εδώ!
 

Μηνύματα
203
Reaction score
73
Επίσης τι sub να προτιμήσω: BK P12-300SB ή SVS PB-1000? Υπάρχει κάτι καλύτερο για home cinema σε αυτό το μπάτζετ?
 



Μηνύματα
63
Reaction score
12
Κι εγώ εχω την ίδια απορία, να βάλω όμως 4 Klipsch R15M? Ή DALI 3 και 1? ή 4 dali 3? (με το αντίστοιχο κεντρικό). Επίσης μετά για atmos ποιο που να κτυπάει ταβάνι ?
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Κι εγώ εχω την ίδια απορία, να βάλω όμως 4 Klipsch R15M? Ή DALI 3 και 1? ή 4 dali 3? (με το αντίστοιχο κεντρικό). Επίσης μετά για atmos ποιο που να κτυπάει ταβάνι ?
Καμια σχεση η σειρα R## με την σειρα RP### της Klipsch.
 

Μηνύματα
63
Reaction score
12
Το κεντρικό βασικά που κοιτάω το klipsch ειναι περισσότερο ευαίσθητο απο αυτό της Dali. Υπάρχει θέμα αν συνδιαστούν? Επίσης έστω οτι βάζει κανεις αλλα ηχεια μπρός αλλα πίσω, άλλο κεντρικό και άλλο sub! με την αυτόματη ισοστάθμιση που κάνει ο κάθε ενισχυτής δορθώνονται οι διαφορές στην ευαισθησία?
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
- τα klipsch είναι από τα αγαπημένα μου ηχεία , τα οποία όμως ποτέ δεν τα προτείνω sans-voire (πάντα κατόπιν ακρόασης ) διότι ηχούν ιδιαίτερα , δεδομένου ότι σου αρέσουν ''στριμώξου'' οικονομικά λίγο ακόμα και ακολούθα το όνειρό σου
 

Μηνύματα
63
Reaction score
12
Τελικά πήγα σε Dali zansor 5 και vokal. Και προσπαθώ να βρώ λύση για να στριμώξω αλλα 2 πίσω ή κατα προτίμηση τα 1. Επειδή δε μου αρέσουν οι υψηλές συγχνότητες πολύ πήγα σε αυτή τη λύση, που δεν ήταν και φθηνή. Ακόμα δε τα εχω συνδέσει για να σας πώ εντυπωσεις.
 


Μηνύματα
63
Reaction score
12
Δεν έχω πάρει ακόμα τα πίσω. Να πάρω τα 1 ή τα pico που τα βρήκα φθηνότερα. Παρατηρώ οτι δεν ειναι τόσο ευαίσθητα όσο τα 1, θα έχω θέμα? Επίσης μια σκέψη ήτανε στα πίσω να πάρω σε magnat, τί λέτε, θα χαλάσει το σετάκι?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top