Διαχυτες ηχου στο σαλονι

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Το τραπεζάκι αριστερά και το γραφείο δεξιά πρέπει να φύγουν. Και το έπιπλο της τηλεόρασης.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Τοποθέτησες τα ηχεία στις γωνίες, έβαλες ανάμεσά τους ένα έπιπλο κι έφτιαξες ενα ωραίο κλουβάκι για τον ήχο.
Πρώτα πρέπει να στηθούν ώστε να παίξουν όσο πιό σωστά γίνεται, και μετά βλέπεις για τρήτμεντ.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
μια χαρα παιζουν στα αυτια μου ετσι..
αλλο ειναι το ερωτημα..
οι ηχοαποροφητες που σκεφτομαι να βαλω θα μου νεκρωσουν-στεγνωσουν τον ηχο?
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
χωρις να ειμαι ειδικος και αν εχω "χωνεψει" καλα οτι εχω διαβασει, οι διαχυτες που σκεφτεσαι να βαλεις και στα σημεια που σκεφτεσαι να τους βαλεις θα σου προσφερουν ελαχιστοτατα πραγματα - εως τιποτα ... καλυτερα να ακολουθησεις τις συμβουλες των προλαλησαντων ...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Αν κάνω λάθος διόρθωσε με,αλλά διακρίνω ότι έχεις κεραμοσκεπή με ψευδοροφή.Αν δεν υπήρχε η ψευδοροφή και ήταν από κάπου κλειστός ο χώρος θα είχες καλύτερο αποτέλεσμα από εμπειρία που έχω ακούσει με παρόμοιο σετ.

θεωρώ ότι έχεις θέμα με τον εξοπλισμό σου,δεν επαρκεί για να σε καλύψει.
Ο χώρος είναι λίγο χαοτικός από τα δεξιά σου, που είναι σύριζα(η κυβέρνηση φταίει και για αυτό:D) με την θέση ακρόασης και χάνεις άκουσμα.

Δεν μπορείς με τυφλές τοποθετήσεις υλικών(διαχυτές κλπ) να στρώσεις έναν τόσο ανοιχτό χώρο
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
εκεινα τα ξερα κλαδια νομιζω φταινε...
εκτος απο κακο φενκ σουι , ειναι οτι χειρότερο για τον ηχο....

τον ξεραίνουν εντελως...

και για να πω και τη γνωμη μου μετα απο το αστειο μου , καλο ειναι να ακουσεις αυτο που σου εγραψε ο zizik . καλο ειναι να βαλεις και ακιδες στα ηχεια...

οταν χτυπας παλαμακια στο χωρο τι συμβαινει ?
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
οταν χτυπαω παλαμακια ο μπεμπης αρχιζει να χορευει..!
Παιδια, για να καταλαβεται, ΔΕΝ εχω καποιο προβλημα με τον ηχο, δε με χαλαει κατι περα απο το γεγονος πως αναγκαζομαι να παζω δυνατοτερα , απλα ρωτησα τι θα γινοταν αν εβαζα αποροφοιτες πισω απο τα ηχεια.. τελικα δε θα βαλω αποροφοιτες , θα βαλω μονο τους διαχυτες που φτιαχνω αυτες τις μερες.
Και αποτελεσμα να μην εχω , δε με νοιαζει..
ουτος η αλλος θα παρω τα opticon 8
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Οι διαχύτες δεν θα σου δυναμόσουν τον ήχο.

Αν θες υψηλότερη ένταση, φέρε τα ηχεία ποιο κοντά σου.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
οταν χτυπαω παλαμακια ο μπεμπης αρχιζει να χορευει..!
Παιδια, για να καταλαβεται, ΔΕΝ εχω καποιο προβλημα με τον ηχο, δε με χαλαει κατι περα απο το γεγονος πως αναγκαζομαι να παζω δυνατοτερα , απλα ρωτησα τι θα γινοταν αν εβαζα αποροφοιτες πισω απο τα ηχεια.. τελικα δε θα βαλω αποροφοιτες , θα βαλω μονο τους διαχυτες που φτιαχνω αυτες τις μερες.
Και αποτελεσμα να μην εχω , δε με νοιαζει..
ουτος η αλλος θα παρω τα opticon 8

Καλησπερα..
Εχω μεταφερει τα ηχεια μου dali concept 6 στο σαλωνι..
Αναγκαζομαι να τα παιζω δυνατοτερα κατι που δε μαρεσει μιας που δεν εχω κ κανενα τελειο ενισχυτη denon pma 700ae..
Πριν λιγες μερες αγορασα καδρονια για να κανω 4 διαχυτες ηχου τυπου skyline..
Διαστασεις σε εκατοστα , οι 2 54χ54 και οι αλλοι 2 54χ108.
Το σαλωνι εχει μηκος/πλατος/υψος
Σε μετρα 6χ4χ2.7..
Στο πλατος της μιας πλευρας,πισω μου κ απεναντι απτα ηχεια εχω στη μεση μπαλκωνοπορτα.
Κανενα παραθυρο.
Οι 2 μικροι τετραγωνοι διαχυτες 54χ54 θα μπουν αναμεσα στα ηχεια ,δεξια κ αρριστερα απτην τηλεοραση.
Οι 2 μεγαλυτεροι διαχυτες 54χ108 θα μπουν πισω μου δεξια κ αρριστερα της μπαλκωνοπορτας οριζοντια.
Το ερωτημα ειναι,
Πως θα μπορεσω να κανω τον ηχο ποιο βαθυ,ποιο ζεστο και ποιο απλομενο ; Δε θελω ξερο, νεκρο ηχο κατι που με φοβηζει στην τοποθετηση αποροφητων ηχουν, foams, ακριβως διπλα στα ηχεια κ μονον εκει, δεξια κ αρριστερα στους τοιχους.


Μάλλον παρεξηγημένη διατύπωση έγινε:whistling::p

αν ρωτήσεις το 80% των συμφορουμνιανών τι προσπαθούν να βελτιώσουν στο σύστημά τους,θα σου απαντήσουν ακριβώς αυτά που ανέφερες με βάση το πρόβλημά σου(το τελευταίο ροζουλί:p:p)

όπως και να έχει η συμβουλή που θα δώσω πηγάζει από την λαική μας παράδοση..τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κ@λους.:p..

εννοώντας ότι το να αλλάξεις ηχεία και να πας στην κατηγορία των opticon(που είναι καταπληκτικό ηχείο με βάση τις κριτικές) δεν θα σου λύσει το πρόβλημα.

Σίγουρα αλλάζεις πρώτα ενισχυτή και μετά κυνηγάς αλλαγή ηχείων!!
Με τον Denon δεν πας πουθενά,είναι σαν να βάζεις 19 ζάντα σε 1200άρι,το λες άλλωστε στο δεύτερο ροζουλί:laugh:
προσπάθησε τώρα να φανταστείς χειρότερο αποτέλεσμα με τα opticon που είναι στα 88db ευαισθησία συγκριτικά με τα concept που έχουν 91db
Πριν χρόνια όταν ξεκίνησα το χόμπι έτυχε να έχω συνδυασμό sony str-940 με xanadu και sub το velodyne hgs-10
απίστευτο αποτέλεσμα!!πραγματικά!! όταν άλλαξα ενισχυτή και πήρα έναν CAV είχα το ίδιο απίστευτο αποτέλεσμα αλλά χωρίς να χρειάζεται να έχω ανοιχτό το sub.

Αυτά για να καταλάβεις τον ρόλο που παίζει ένας ενισχυτής με ρεύματα καθότι θεωρώ ότι δεν έχεις εκμεταλλευτεί ακόμα τις δυνατότητες του ηχείου με τον denon που έχεις και ψάχνεσαι σε λάθος κατεύθυνση:drinks:




Ερώτηση: Γιατί δεν πιάνουν τα χρώματα στις γραμματοσειρές?άκυρες οι προτάσεις με τα ''ροζουλί'' μέχρι νεωτέρας:roflmao::roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Να βαλω ηχοαποροφητες πισω κ πλαγια απο τα ηχεια? θα με ξερανει τον ηχο?
εκεινα τα ξερα κλαδια νομιζω φταινε...
εκτος απο κακο φενκ σουι , ειναι οτι χειρότερο για τον ηχο....

τον ξεραίνουν εντελως...
οταν χτυπας παλαμακια στο χωρο τι συμβαινει ?
οταν χτυπαω παλαμακια ο μπεμπης αρχιζει να χορευει..!
Aν σου πω να βαλεις και απορροφητες να σου τραβανε και τις μυρωδιες απο τα φαγητα ?:lol::lol:
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
φιλε dahari εκτιμω το ενδιαφερον σου..
θελω να ανεβω σε ενισχυτη ουτος η αλλος..
αλλα υπαρχει ενα θεμα που με ανυσηχει..
ο denon pma700ae εχει loudness, οπως και ο pma720 οπως και ο μικροτερος 520.. το loudness το εχω ΜΟΝΙΜΑ πατημενο, ΔΕΝ γινεται να ακουσω διαφορετικα, αν το εχω στο off το αποτελεσμα ειναι δραματικα αρνητικο..
οι μεγαλυτεροι ενισχυτες της denon οπως 1510ae ,1520ae και πανω 2020ae δεν εχουν loudness.. πως μπορω να ξερω οτι θα με καλυψουν οι μεγαλυτεροι αφου δεν εχω και τη δυνατοτητα ακροασεων.. γουρουνι στο σακι θα παρω?
Μηπως δε το εχουν επειδη υπερκαλυπτουν τις ιδιοτητες του κουμπιου αυτου χωρις αυτο να υπαρχει? δηλαδη μονο με bass και treble?
 

I

iason

Guest
φιλε dahari εκτιμω το ενδιαφερον σου..
θελω να ανεβω σε ενισχυτη ουτος η αλλος..
αλλα υπαρχει ενα θεμα που με ανυσηχει..
ο denon pma700ae εχει loudness, οπως και ο pma720 οπως και ο μικροτερος 520.. το loudness το εχω ΜΟΝΙΜΑ πατημενο, ΔΕΝ γινεται να ακουσω διαφορετικα, αν το εχω στο off το αποτελεσμα ειναι δραματικα αρνητικο..
οι μεγαλυτεροι ενισχυτες της denon οπως 1510ae ,1520ae και πανω 2020ae δεν εχουν loudness.. πως μπορω να ξερω οτι θα με καλυψουν οι μεγαλυτεροι αφου δεν εχω και τη δυνατοτητα ακροασεων.. γουρουνι στο σακι θα παρω?
Μηπως δε το εχουν επειδη υπερκαλυπτουν τις ιδιοτητες του κουμπιου αυτου χωρις αυτο να υπαρχει? δηλαδη μονο με bass και treble?
Παληκάρι μου πρίν προχωρήσεις να κάνεις ( αγοράσεις οτιδήποτε) πρώτα από όλα άλλαξε το στήσιμο πού εχουν τα ηχεία σου.
Δώστα αέρα γύρω γύρω ,ελευθέρωσε τα για να σου δείξουν τι μπορούν να παίξουν και τι όχι .
Μετά βγάζεις τα συμπεράσματά σου .!!
Χρησιμοποιώντας τώρα δίαχυση ,ηχοαπορόφηση κτλ. είναι σαν να πυροβολείς στο σκοτάδι !
Φιλικά Ιάσων :)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
φιλε dahari εκτιμω το ενδιαφερον σου..
θελω να ανεβω σε ενισχυτη ουτος η αλλος..
αλλα υπαρχει ενα θεμα που με ανυσηχει..
ο denon pma700ae εχει loudness, οπως και ο pma720 οπως και ο μικροτερος 520.. το loudness το εχω ΜΟΝΙΜΑ πατημενο, ΔΕΝ γινεται να ακουσω διαφορετικα, αν το εχω στο off το αποτελεσμα ειναι δραματικα αρνητικο..
οι μεγαλυτεροι ενισχυτες της denon οπως 1510ae ,1520ae και πανω 2020ae δεν εχουν loudness.. πως μπορω να ξερω οτι θα με καλυψουν οι μεγαλυτεροι αφου δεν εχω και τη δυνατοτητα ακροασεων.. γουρουνι στο σακι θα παρω?
Μηπως δε το εχουν επειδη υπερκαλυπτουν τις ιδιοτητες του κουμπιου αυτου χωρις αυτο να υπαρχει? δηλαδη μονο με bass και treble?
Ένας καλός ενισχυτής δεν έχει ανάγκη από ρυθμιστικά μπάσων πρίμων, πόσο μάλλον το οπωσδήποτε ξεπερασμένο loud.

Το loud ουσιαστικά προσθέτει παραμόρφωση και χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον τις παλαιότερες εποχές, που τα μηχανήματα είχαν περιορισμένη ισχύ, ρεύμα κλπ.

Αυτό που ακούς είναι μια ενίσχυση των 100 150 hz και τίποτα άλλο!

Δεν σε παραξενεύει που τα ακριβότερα μοντέλα της denon δεν διαθέτουν αυτή την παράμετρο?

Ξεπέρασε το!

Πρέπει οπωσδήποτε να βρεις τρόπο για ακρόαση ενός σοβαρού σύγχρονου ενισχυτή!
 
Last edited:

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
το loudness επισης εκανε μια μεγαλη καμπυλη στις χαμηλες...μηπως τελικα αυτο ειναι που σου λειπει ?
τα μπασα ?
επισης το ηχειο σου ακομη δεν το ακουσες ....δεν ξερεις τις δυνατοτητες του...οποτε καλο θα ηταν , οπως ειπαν και αλλοι φιλοι , να δανειστεις ενα καλο δικαναλο ...
[DOUBLEPOST=1462710301][/DOUBLEPOST]επισης σε "παιρνει " να τα τραβηξεις 30 ποντους μπροστα .... εστω κανε δοκιμη
 


Μηνύματα
224
Reaction score
210
ναι ρε παιδια , ενοειται οτι τα εχω αλλαξει τοποθετηση , αλλοτε τα εχω ποιο μπροστα, αλλοτε τα εχω και ποιο μπροστα και ποιο κοντα προς το κεντρο, η φωτογραφιες ηταν για τον χωρο.. πριν κανενα χρονο τα ειχα κ σε αλλο δωματιο, ξερω τι ηχεια εχω ..
[DOUBLEPOST=1462711881][/DOUBLEPOST]o denon pma 1520ae δηλαδη που δεν εχει loudness θα μου κανει δουλεια?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
o denon pma 1520ae δηλαδη που δεν εχει loudness θα μου κανει δουλεια
Αν κουνάει ηχεία και επιπλα μπορεί να κανει δουλεια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.384
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top