Αγορά πικάπ οικιακής χρήσης συν παραλκόμενα

Μηνύματα
11
Reaction score
4
Καλησπέρα και από εδώ,
μιάς και το παλιό πικάπ που βρήκα θα αποκτήσει ουσιαστικά διακοσμητικό ρόλο, σκέφτομαι να αγοράσω ένα καινούριο, ενημερώνω ότι είμαι πολύ άσχετος...
Θα έχει οικιακή χρήση για καμιά Κυριακή, έχω αρκετούς δίσκους ελληνικής ρόκ-έντεχνης μουσικής, το budget είναι χαμηλό, αρχικά κοιτούσα στα 129 ευρώ το Ion - Audio iLP Dig.
http://www.kotsovolos.gr/site/sound...dio-to-mp3-gadgets/116871-ion - audio-ilp-dig
οταν διάβασα εδώ σχετικά πόστ μου άρεσε το Pro-Ject Essential στα 235 ή ακόμα καλύτερα το
Pro-Ject Debut III στα 270 ευρώ.
http://www.soundimage.gr/product.php?id_product=550
Το πρόβλημα είναι ότι αντιλήφθηκα πως χρειάζομαι ενισχυτή και ηχεία!!!
Τι προτείνετε;
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Το debut III είναι μια χαρά για αρχή. Θα χρειαστείς ενισχυτή με είσοδο phono ή εξωτeρικό phono stage το οποίο θα συνδέσεις με το πικαπ και τον ενισχυτή σου (σε μια είσοδο line), καθώς κι ένα ζεύγος ηχείων.
Καλό θα είναι να επισκευτείς κάποιο κατάστημα να ακούσεις μερικά ηχεία-ενισχυτές και παίρνεις τις όποιες αποφάσεις σου για το ποια θα επιλέξεις αλλά και το ποσό που θα δαπανήσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
11
Reaction score
4
Το πρόβλημα ειναι οτι δε μένω Αθήνα αλλά σε νησί και δεν έχω τέτοια δυνατότητα. Πόσο περίπου να υπολογίζω γιατο τελευταίο πικάπ?
 

Μηνύματα
8.993
Reaction score
12.414
Καλησπερα φιλε μου αν σε ενδιαφερει κανενα μεταχειρισμενο μπες στο EBAY.DE και δες για κανενα TELEFUNKEN S 500 η το s600...ειχα παρει ενα για βγαλω τον βραχιωνα που εχει ORTOFON AS-212 για να τον βαλω σε ενα lenco gl 69 που εφταξα..το κρατησα 2 εβδομαδες οπως ηταν γιατι μου αρεσε πως επαιζε..πολυ καλο για τα λεφτα του...το βρισκεις σε καλη κατασταση μεχρι 150 ευρω...TELEFUNKEN S600 HiFi Plattenspieler | eBay
 


Μηνύματα
11
Reaction score
4
αυτό είναι το παλιό μου πικάπ.
http://www.avsite.gr/forum/threads/πικάπ-garrard-s-r-p-22.134966/#post-1793909
όπως τα υπολογίζω τα πράγματα η αγορά καινούριου συστήματος debut ΙΙΙ, ένας μέτριος ενισχυτής και 2 αντίστοιχα ηχεία θα βγει κανένα 700άρι ευρώ...
ευχαριστώ και για την πρόταση με το μεταχειρισμένο, όμορφο φαίνεται αυτό.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Αν θες να ριξεις το κοστος μπορεις με βαση παντα το debut III να βρεις αξιολογο σετακι ενισχυτή ηχειων σε μεταχειρισμενα
με λιγοτερα από 200 ευρω.
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632

Δισκους έχεις? Αν ναι, τότε όσο πιο πολλούς έχεις τόσο καλύτερο πικαπ να αγοράσεις.

Αν όχι, μην ασχοληθείς καθόλου με πικάπ. Δεν αξίζει τον κόπο, το χρόνο και τα δαπανηθησόμενα χρήματα.

Αυτά τα 2 που έβαλες links είναι παιδικά παιχνίδια και όχι πικαπ.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
4
Δισκους έχεις? Αν ναι, τότε όσο πιο πολλούς έχεις τόσο καλύτερο πικαπ να αγοράσεις.

Αν όχι, μην ασχοληθείς καθόλου με πικάπ. Δεν αξίζει τον κόπο, το χρόνο και τα δαπανηθησόμενα χρήματα.

Αυτά τα 2 που έβαλες links είναι παιδικά παιχνίδια και όχι πικαπ.
Για να ψάχνω πικάπ έχω και δίσκους! !!
Όχι χιλιάδες βέβαια αλλά έχω από όσους καλλιτέχνες μου αρέσουν, ελληνικούς βασικά.
Όμως λόγω έλλειψης χρόνου και χαμηλού budget είπα να πάρω κάτι απλό.
Δεν έχω γνώση στο θέμα γιαυτό και ρώτησα, διαφορετικά θα αγόραζα ότι μου κατέβαινε.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528

Το 99% των μεταχειρισμενων πικαπ που εχει η χρυσή ευκαιρία ειναι σίγουρα καλύτερα απο αυτα και σε πολλές περιπτώσεις φθηνότερα
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Το 99% των μεταχειρισμενων πικαπ που εχει η χρυσή ευκαιρία ειναι σίγουρα καλύτερα απο αυτα και σε πολλές περιπτώσεις φθηνότερα
Σωστά τα λες , αλλά μάλον δεν έχει ενισχυτή και ηχεία ο ifaisteio...
 

Μηνύματα
11
Reaction score
4
δεν έχω ούτε ενισχυτή ούτε ηχεία και δε ξέρω και τι να διαλέξω γιαυτό έψαχνα πακέτο...
 

Μηνύματα
7
Reaction score
11

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Καλησπέρα, είμαι καινούργια στο forum και να το θέσω ευγενικά κάπως "άσχετη". Θελω να κάνω ένα δώρο στον φίλο μου και χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Μετά από λίγο ψάξιμο στο internet και με βάση το όριο των 400€ έχω καταλήξει σε δυο πικαπ.
Το Pro-ject Debut carbon με Ortofon 2M και το Rega RP1.
Εσείς ποιο από τα δυο θα μου προτείνατε να αγοράσω τελικά; Οποίος έχει χρόνο και θέλει ας με βοηθήσει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλησπέρα, είμαι καινούργια στο forum και να το θέσω ευγενικά κάπως "άσχετη". Θελω να κάνω ένα δώρο στον φίλο μου και χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Μετά από λίγο ψάξιμο στο internet και με βάση το όριο των 400€ έχω καταλήξει σε δυο πικαπ.
Το Pro-ject Debut carbon με Ortofon 2M και το Rega RP1.
Εσείς ποιο από τα δυο θα μου προτείνατε να αγοράσω τελικά; Οποίος έχει χρόνο και θέλει ας με βοηθήσει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μπραβο σας κυρια μου (μου επιτρεπετε ε ? )
Αυτες ειναι γυναικες !
:drinks:
...ας αναλαβουν οι ειδικοι ...
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Μπραβο σας κυρια μου (μου επιτρεπετε ε ? )
Αυτες ειναι γυναικες !
:drinks:
...ας αναλαβουν οι ειδικοι ...
Ευχαριστώ, ελπίζω να βρεθεί κάποιος γιατί ήδη το έχω ψιλοκαθυστερησει ( Γιωργος) αν και λένε ότι κρατάει 40 μέρες η γιορτή
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
οριστε , ας παρω εγω θεση ...
θα ελεγα Pro-ject Debut carbon με Ortofon 2M ... εγω εχω την ιδια κεφαλη (blue) σε αλλο πικαπ βεβαια και με αρεσει πολυ ...
απ' οτι βλεπω προχειρα σε κατι reviews μαλλον προκειται για ισαξια μηχανηματα ... βρες το πιο φτηνο (;)) και τη διαφορα καν' την ενα ουζακι σε κανα ταβερνακι ...
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Έχοντας ακούσει το RP3 αλλά και το παλιότερο μοντέλο P9, θα έλεγα το Rega RP1. Εκτός του ήχου που αποδίδει έχει και περισσότερες δυνατότητες βελτίωσης στο μέλλον.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Αρχικα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Βέβαια παραμένει 50-50 το διλημμα.. Θα πρέπει να περιμένω και έναν 3ο για να αποφασίσω;;; Oldy πιο φθηνό είναι το Rega. Comtal είναι πολύ μεγάλο συν αυτό με τις αναβαθμίσεις θα το έχω υπόψην μου, αφού έχεις και προσωπική εμπειρία από τα Rega. Απλά μου φαινόταν καλύτερη η Ortofon 2M που συμπεριλαμβάνεται και αυτή στην τιμή του pro-ject αλλά απ' ότι λες είναι καλύτερο σαν μηχάνημα το Rega
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.595
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top