Προβολέας σε μικρό χώρο.

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Αρχίσει να με τρώει και μένα η ιδέα του Πανιού.

Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος, παρά ο γνωστός (foto) των 4Χ4 του προσωπικού μου χώρου.
Παλιά κατασκευή το σπίτι των 125 τμ περίπου, χωρίς όμως σύγχρονες προδιαγραφές.

Οι δύο πολυθρόνες για την θέαση απέχουν περίπου 3 μέτρα από την tv (50΄΄).
Ακριβώς στην μέση του δωματίου πάνω από την TV υπάρχει κολόνα η οποία διασχίζει κατά μήκος το δωμάτιο και έχει διαστάσεις 60cm πλάτος επί 40 ύψος περίπου (Μάλλον σε αυτήν θα στηθούν βάση προβολέα και οθόνης)

Δεν θα πρέπει το ποσό συνολικά να υπερβαίνει τις 2000, φυσικά δεν με ενδιαφέρει τα μηχανήματα να είναι καινούργια, αλλά φυσικά σε άψογη κατάσταση.

Επίσης, δεν έχω καμία γνώση περί του αντικειμένου, τιμές, μάρκες, σωστά μεγέθη σχετικά με την απόσταση θέασης κλπ.

Φυσικά θα αρχίσω το διάβασμα, αλλά καλό είναι να έχω μια μικρή βοήθεια για το που πρέπει να κινηθώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:

76398_3996cedef029cb2405afc37df1d44881.JPG
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Αρχίσει να με τρώει και μένα η ιδέα του Πανιού.
View attachment 58736
Άλλος ένας που μπαίνει σιγά σιγά στα χωράφια του Home cinema.
Άντε καλή αρχή.
Αυτόν τον Dimifoot πως θα γίνει να τον πείσουμε να βάλει κανένα προβολέα.
 



stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Καλή Ανάσταση!

"Νέος" στον χώρο, δεν γνωρίζω καθόλου τους όρους! Συγνώμη λοιπόν αν ανέφερα λάθος λέξεις.:drinks:
Παρ όλο που το χόμπι μου είναι η μουσική και η εικόνα, δεν έχω ασχοληθεί, ο λόγος? Δυστυχώς ο χώρος
Με την βοήθειά σας όμως θα τα καταφέρω.

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω περισσότερες φωτο, και θα μετρήσω αποστάσεις(Αίγινα για 1-2 ημέρες ακόμη). Φαντάζομαι γύρω στις 100-120" να με καλύπτουν.

Όπως και να έχει όμως ο προβολέας προδιαθέτει θετικά κατά την θέαση movie έτσι δεν είναι?
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αρχισαν τα ψαρωματα στους νεους απο τον Κεφαλα :D

Το νου σου τον Σταθη με τα βελουδα και τα jbl, το Ζιζικ με τα ενεργα ,το Κεφαλα και την παρεα του και τους jvc μονο για τα ηχεια δε βλεπω να σε τουμπαρουν Κλιπς και ξερο ψωμι, για τα αλλα δε βαζω το χερι μου στη φωτια:eek: :whistling:...
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Καλά περί klipsch ούτε συζήτηση! Γεννημένος για τα.... "κουσούρια" που της προσάπτουν!...Τι να κάνουμε!

Όλα τα άλλα μπορεί να πάνε στα σκουπίδια, ακόμη και ο marantz που δεν τον έχω παραλάβει, είστε τυχεροί που αυτήν την στιγμή δεν βρίσκομαι στον αγαπημένο χώρο μου, να σας κοινοποιήσω και το άλλο ζευγάρι μου, στον δεύτερο χώρο! Επιφυλάσσομαι!

Καλό Μήνα και Χρόνια Πολλά σε όλη την Παρέα!
 


stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
Αυτο που ανακαλυψα παντως εγω στο δικο μου living room theater ηταν πως επρεπε ολα να γινουν απο την αρχη.

Επανασχεδιασμος του κουζινο-σαλονιου με πλανο για το πως θα μπουν και βασικοτερο ολων..... ΞΕΜΠΟΥΚΩΜΑ του χωρου.

Το χομπι μας απαιτει θυσιες! εισαι ετοιμος γι αυτες?

Θα στο ανταποδωσει με χαμογελο μετα! :)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Και για του λόγου το αληθές... Αίγινα: Το τρίτο Ζεύγος κατ αντιπαράθεση με τα M.A.

WP_20151206_001_Moment.jpg
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Αυτο που ανακαλυψα παντως εγω στο δικο μου living room theater ηταν πως επρεπε ολα να γινουν απο την αρχη.

Επανασχεδιασμος του κουζινο-σαλονιου με πλανο για το πως θα μπουν και βασικοτερο ολων..... ΞΕΜΠΟΥΚΩΜΑ του χωρου.

Το χομπι μας απαιτει θυσιες! εισαι ετοιμος γι αυτες?

Θα στο ανταποδωσει με χαμογελο μετα! :)
Καλά όλα αυτά και συμφωνώ! Όμως σου διαφεύγει η λέξη "παντόφλα" ή άλλως Γρίνια-μουρμούρα! Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνουμε??

Εδώ έχουν γίνει συζητήσεις επί συζητήσεων για το πιάνο, και σε 125 τμ χώρου,"πρέπει" να βρίσκεται εκεί!
 
Last edited:

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Είπαμε όχι υπερβολές, σύνολο τα 2 χιλιάρικα, ακόμη δεν αρχίσαμε μην πάμε στην Κορυφή!!!

Ερωτεύσιμος ακόμη και από την Φωτο! :bigboss:
Noμίζω τα υπόλοιπα μηχαμήματα τα έχεις σωστά ; ηχεία ,av ενισχυτή ..αρα σου λείπει εκτός απο τον προβολέα και μία οθόνη , δεν είναι τόσο ακριβές μία μικρή υπέρβαση μπορείς να την κάνεις πάντως τέτοια μηχανήματα σαν τον απο πάνω δεν μπαίνουν συχνά στις αγγελίες και για αυτά που ζητάει αυτή την ποιότητα δεν την βρίσκεις.:drinks:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Μήπως είναι υπερβολή για τόσο μικρό χώρο, περί αυτού πρόκειται!
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
home theater και παντοφλα δε τα πηγαν ποτε καλα μαζι......... οποτε τηλεορασουλα και αγιος ο θεος!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Δεν θα καταθέσω έτσι τα όπλα, τώρα που θα γυρίσω, θα κοιτάξω σοβαρότερα το θέμα (Χώρος, προδιαγραφές, θέσεις τοποθέτησης κλπ) και αν βολεύονται, θα αρχίσω το μπουρ μπουρ και βλέπουμε!

Αφού μου πέρασε η ιδέα στον εγκέφαλο, δεν μου φεύγει εύκολα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top