Προβολέας σε μικρό χώρο.

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.405
Γιατι όχι μια 75αρα TV 4K; (λέω τώρα...)
Θα πεσουν και οι τιμές του χρονου, με 3000 θα παιρνεις πολυ καλη.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Είπαμε έχει αρχίσει να μου αρέσει η διαδικασία με τα του προβολέα, εξ άλλου τι θα γίνει η κακομοίρα η pana που διαθέτει και εικόνα κρύσταλλο, και βαθύ μαύρο και τρομερές αντιθέσεις?

Πιστεύω ότι αν με παίρνει φυσικά, 100 ίντσες θα είναι απίθανη εμπειρία....και χωρίς μεγάλο κόστος!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Λοιπόν επέστρεψα.

Η απόσταση θέασης είναι 2,80- 3,00 μ. από την οθόνη προβολής.
Βάσει των λοιπών αποστάσεων του χώρου, το ιδανικό μέγεθος είναι οι 92".
Μερικές φωτογραφίες θα σας κατατοπίσουν για το πως πρέπει να κινηθώ:
001.JPG 002.JPG 003.JPG 004.JPG

Στην Πρώτη βλέπουμε τον χώρο από την θέση των 2 καθισμάτων
Στην Δεύτερη φαίνεται η κολόνα που θα "πιάσει" η οθόνη
Στην Τρίτη η θέση του προβολέα &
Στην Τέταρτη γενική άποψη της οροφής.

Θα πρέπει να φύγει και το φωτιστικό (παντόφλα).

Βρήκα κάτι για το μέγεθος και τον χώρο (και με βάση το χαμηλό κόστος).

Οθόνη, elite VMAX92UWH2-E30 στα 480 euro &
Προβολέας, EPSON EH-TW5300 http://www.audioshow.gr/e-shop/products/video-projectors/lcd-projectors/epson-eh-tw5300-detail

Την γνώμη σας παρακαλώ! Δεν βιάζομαι, αν θα γίνει κάτι το προγραμματίζω κατά τον Ιούνιο.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Λοιπόν επέστρεψα.

Η απόσταση θέασης είναι 2,80- 3,00 μ. από την οθόνη προβολής.
Βάσει των λοιπών αποστάσεων του χώρου, το ιδανικό μέγεθος είναι οι 92".
Μερικές φωτογραφίες θα σας κατατοπίσουν για το πως πρέπει να κινηθώ:
View attachment 58819 View attachment 58820 View attachment 58821 View attachment 58822

Στην Πρώτη βλέπουμε τον χώρο από την θέση των 2 καθισμάτων
Στην Δεύτερη φαίνεται η κολόνα που θα "πιάσει" η οθόνη
Στην Τρίτη η θέση του προβολέα &
Στην Τέταρτη γενική άποψη της οροφής.

Θα πρέπει να φύγει και το φωτιστικό (παντόφλα).

Βρήκα κάτι για το μέγεθος και τον χώρο (και με βάση το χαμηλό κόστος).

Οθόνη, elite VMAX92UWH2-E30 στα 480 euro &
Προβολέας, EPSON EH-TW5300 http://www.audioshow.gr/e-shop/products/video-projectors/lcd-projectors/epson-eh-tw5300-detail

Την γνώμη σας παρακαλώ! Δεν βιάζομαι, αν θα γίνει κάτι το προγραμματίζω κατά τον Ιούνιο.
ομολογω ότι δεν εχω δεί τα νεα μοντέλα,αλλα ο επσονας που γραφεις απ ότι διαβασα σε κανα δυο κριτικες δεν εχει καθόλου μαυρο μαλλον γκρι εχει..Καλυτερα να τον αποφύγεις.Αφου μπορεις να δωσεις ως 2000ευρα μπορεις να πας σε πιο πανω κατηγορία προβολέα με άλλη εικονα οπως ο Benqw3000στα 1600ευρα.Δινεις τα υπολοιπα για οθόνη.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Οκ, ευχαριστώ, τον απορρίπτω.

Και αρχίζω να συλλέγω σιγά σιγά το ποσό, είπα ότι με λιγότερο κόστος ίσως να προχωρούσα συντομότερα , αλλά υπομονή υπάρχει.


Θα παρακολουθώ και τις πωλήσεις στο forum - όπως και να έχει τα μέλη εδώ μέσα έχουν περισσότερη εμπειρία στο θέμα, έτσι κάποια ευκαιρία θα βρεθεί.

Σχετικά με τον χώρο, δεν θα έχω κάποιο θέμα για το μέγεθος που θεωρώ ότι με καλύπτει (92"), έτσι δεν είναι?
[DOUBLEPOST=1462284731][/DOUBLEPOST]
ποια ειναι η αποσταση προβολεα -οθονης ?

θελεις 3D ?

Περίπου 3,6 με 3,7 μέτρα. 3D αν λάβουμε αυτό που αναφέρεται σαν 3d και στην panasonic, όχι, το θεωρώ κοροϊδία. Αν έχει κάποια σχέση με αυτό που βλέπουμε στις αίθουσες, το συζητάμε...
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Οκ σε πρώτη ευκαιρία θα το κοιτάξω.

Θα σας κρατώ ενήμερους, δεν θα κάνω καμία κίνηση, αν πρώτα δεν πάρω την γνώμη σας.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Μπορείς να μας σχεδιάσεις στην πρώτη φώτο μέγιστη διάσταση οθόνης (πλάτος, ύψος);
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.066
Επίσης, επειδή είπες για απόσταση θέασης γύρω στα 3 μέτρα, κοίτα να ανοίξεις 100+ ίντσες, όχι μόνο 92.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Θέλουμε να καλύπτει το πιάνο, ή κι αυτή θα μπει έτσι ώστε να στραβολαιμιάζεις όπως η τιβί; :D
Το κεντρικό εκεί θα μείνει ή μπορεί να κατέβει στα πλήκτρα;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Αστεία - Αστεία, έχεις απόλυτο δίκιο! Στραβολαιμιάζω! :oops:

Παλεύω να διορθώσω έναν τελείως ακατάλληλο χώρο, όχι μόνο από πλευράς εικόνας εν προκειμένω, αλλά και από ήχο!
Προχθές που προσπαθούσα να τακτοποιήσω καλώδια πίσω από το ρακ, κάποια στιγμή μίλησα στο τηλέφωνο και το πιάνο συντονίστηκε με την φωνή μου! Φανταστείτε τι γίνεται με τα κακόμοιρα τα ηχεία! :oops:

Καλημέρα.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Ευχαριστώ πολύ Κώστα, προς το παρόν υπάρχει πρόβλημα με τον προϋπολογισμό, πολύ πρόσφατα είχα το κόστος του 7009, + κάποιες έκτακτες και αρκετά σημαντικές δαπάνες, μεταθέτουν την αγορά για κάποιο σημαντικό χρονικό διάστημα. Πρέπει να το φέρω όμορφα και στα υπόλοιπα μέλη της οικογενείας (η οποία ως γνωστόν, ουδόλως ενδιαφέρεται για τέτοια ζητήματα - μάλλον σαν μπελά και περιττή προσθήκη στον ήδη φορτωμένο χώρο θα το δεί).
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Καλό απόγευμα σε όλους.

Επανέρχομαι στο θέμα....

Στην κατηγορία τιμής που θέλω να επενδύσω, νομίζω ότι είναι καλή περίπτωση ο benq 1070+:

Ο 1070+ λοιπόν από ότι έχω προσέξει διαβάζοντας στο διαδίκτυο έχει άριστο λόγο τιμής προς απόδοση.
Σχετικά με τους epson λοιπόν (αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε) έχει καλύτερο μαύρο (παρ όλο που στην κατηγορία τιμής οι epson σημειώνουν 35000:1.

Πριν προβώ σε αγορά (περιμένω βέβαια μπας και βρώ κάτι σε μεταχειρισμένο, αλλά μάλλον τέτοιες εποχές, δύσκολο) , ζητώ την βοήθειά σας. Έτσι θα κάνω μερικές ερωτήσεις, ώστε να προλάβω τουλάχιστον σοβαρά λάθη, μιας και είμαι τελείως άσχετος με το θέμα.

1. Αμέσως μετά την αγορά θα χρειασθεί φαντάζομαι έλεγχος και ρύθμιση από κάποιον ειδικό. Προτείνεται αυτή η κίνηση, ή λόγω της χαμηλής κατηγορίας τιμής που θα κινηθώ, θεωρείται άσκοπη?

2. Ο χώρος όπως έχομε αναφέρει παραπάνω είναι αρκετά περιορισμένος και έτσι πρέπει να κινηθώ ανάμεσα στις 86 έως το πολύ 92 ίντσες. Από το site της benq στον πίνακα υπολογισμού για την τοποθέτηση, για τις αποστάσεις αυτές ο 1070+ θέλει απόσταση από την οθόνη γύρω στα 2,20 μέτρα. Αν το τοποθετήσω στα 3,20 πχ θα έχω κάποια απώλεια ή πρέπει οπωσδήποτε να κινηθώ γύρω από την προτεινόμενη απόσταση?

3. Η χρήση του προβολέα θα είναι αρκετά περιορισμένη, 2 με 3 ώρες το Σαββατοκύριακο και μόνο βραδυνές ώρες με απόλυτο σκοτάδι ή το πολύ με τον ειδικό φωτισμό που έχω κατασκευάσει πίσω από την vt 50 που θα βρίσκεται ακριβώς πίσω από την οθόνη του προβολέα. Το ερώτημά μου εδώ είναι αν θεωρείται καλή περίπτωση ο 1070+ ή προτείνεται για τις παραπάνω συνθήκες κάποια άλλη επιλογή?

4. Δεν έχει τύχει να βρεθώ σε επίδειξη προβολής σε τελείως σκοτεινό περιβάλλον, έτσι δεν γνωρίζω. Στις συνθήκες αυτές η tv μου (panasonic vt50 plasma) έχει άριστη απόδοση και σε σκοτεινές σκηνές, υπάρχει πραγματικά μαύρο και όχι το γκρι των lcd - led.
Ο προβολέας θα έχει παρόμοια απόδοση ή θα υπάρχει κάτι ανάλογο με τις led (δηλαδή γκρι) ?

5. Στο θέμα την οθόνης, (όπως είπαμε 86 - 92 ίντσες) το ποσό που σκέπτομαι να δαπανήσω για τον σκοπό αυτό θα κινηθεί από τα 250 ευρώ έως το πολύ 450+
α. Προτείνετε κάποια εταιρεία - μοντέλο?
β. Λευκό χρώμα ή γκρι ?

Αυτά προς το παρόν,

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Ιάκωβος.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
1. Πάντα προτείνεται, αλλά μπορείς να το μεταφέρεις στο μέλλον. Αν και η λεπτομέρεια στα σκοτεινά θα πάσχει χωρίς ρύθμιση, μπορείς να κάνεις τα στραβά μάτια. Η Panasonic είναι καλιμπραρισμένη;
2. Σε 92' ο BenQ θα είναι υπερβολικά φωτεινός, αλλά υπάρχουν λύσεις μερικής μείωσης.
3.-
4. Όλοι ανεξαιρέτως οι προβολείς θα έχουν πολύ χειρότερο μαύρο, με χειρότερους τους DLP. Οι καλύτεροι, JVC, είναι κοντά στις καλές ρυθμισμένες LCD. Γιατί αν συγκρίνουμε αρρύθμιστες όπως όλες όσες έχεις δει, δεν βγαίνει συμπέρασμα αφού είναι άθλιες. Πρέπει επίσης να συγκρίνεις πάντα σε σκοτάδι, αφού και οι τηλεοράσεις (και όλες οι συσκευές αναπαραγωγής) ανεβάζουν σε κάποιο βαθμό το επίπεδο μαύρου με αναμμένα φώτα (και καταστρέφουν τη λεπτομέρεια σκοτεινών).
5.-
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Κάτι ακόμη. Αν η καθαριότητα του χώρου δεν είναι σε υψηλό επίπεδο, ένας προβολέας χωρίς φίλτρο και χωρίς σφραγισμένο οπτικό όπως νομίζω είναι ο BenQ θα έχει θέματα συχνού επαγγελματικού καθαρισμού.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Σχετικά με την tv, όχι δεν έχω κάνει αυτήν την κίνηση. Όμως έχω ασχοληθεί αρκετά, και με προσωπικές όσο και αυτές που προτείνουν χρήστες στο internet έχω καταφέρει να έχω αυτό που θέλω ως προς την απόδοση.
Παρ όλα αυτά, ποτέ δεν είναι αργά, έτσι, εφ όσον θα έρθει ο ειδικός (κ. Μανώλης) για τον προβολέα, με την ευκαιρία θα "τακτοποιήσουμε" και την tv.

Άρα σχετικά με τον προβολέα, δεν προτείνεται η θέαση σε τελείως σκοτεινό περιβάλλον, ευτυχώς υπάρχει ροοστάτης στον χώρο για τον φωτισμό του, οπότε θα "δουλεύει" έτσι.

Σχετικά με τον 1070+, πρόσεξα ότι στην αγορά υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός από την ίδια την εταιρεία στην κατηγορία τιμής του (benq TH682ST, Benq MX726, benq N1110 κλπ). Μπορείτε να εξηγήσετε τον λόγο??

Όσο για τα φίλτρα που αναφέρετε, μάλλον θα πρέπει να με βοηθήσετε και εκεί, προτείνοντας αν είναι δυνατόν τι χρειάζομαι και από που πρέπει να τα προμηθευτώ.:drinks:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
1.
2. Σε 92' ο BenQ θα είναι υπερβολικά φωτεινός, αλλά υπάρχουν λύσεις μερικής μείωσης.

.-
Αν μεγαλώσω την απόσταση από την οθόνη, πχ στα 3,5- 4,0 μέτρα βοηθά την κατάσταση?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.608
Reaction score
94.503
Άρα σχετικά με τον προβολέα, δεν προτείνεται η θέαση σε τελείως σκοτεινό περιβάλλον, ευτυχώς υπάρχει ροοστάτης στον χώρο για τον φωτισμό του, οπότε θα "δουλεύει" έτσι.
Όχι, λάθος!

Σκοτεινό περιβάλλον οπωσδήποτε για να βλέπεις την λεπτομέρεια των σκοτεινών πλάνων!
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.511
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top