JVC DLA X-5000,7000,9000




Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Είναι αρκετά πιθανό η αναβάθμιση μου απ' τον rs57 στον rs500 να κοστίσει και λιγότερα απ' τις 20 :D ενδιάμεσες αναβαθμίσεις που έκανες σε προβολείς και οθόνες.
Το παραπάνω το επικροτώ και το λέω και ο ίδιος σε όλους μου τους φίλους και πελάτες.
Φυσικά και ΔΕΝ αναφερομαι στις αγορές του Svelinis

Εννοώ οτι οι πιο αποδοτικές "αγορές είναι αυτές που σε κρατάνε πάνω στο κύμα της τεχνολογίας, δύο με τρία σκαλία κάτω απο τη κορυφή. Ούτε στην αιχμή της τεχνολογίας γιατί οταν πουλήσεις θα χάσεις πολλά αλλά ούτε και στην ουρά της γιατι στο τέλος είτε θα τα πετάξεις είτε θα χαρίσεις.

Όσα χρόνια ασχολούμαι επαγγελματικά στο χώρο δεν μπορώ να σας περιγράψω το τι αλλαγές έχω παρατηρήσει π.χ. σε οθόνες προβολής: από λευκό υλικό σε γκρι, χωρίς εντατήρες και μετα με εντατήρες, ηλεκτρικές σε σταθερές και χειροκίνητες και μιλάω απο τα ΙΔΙΟΥΣ ανθρώπους στους ΙΔΙΟΥΣ χώρους τους έφθαναν να ανοίξουν αντιπροσωπεία. Και το χειρότερο είναι οτι έμεναν ΠΑΝΤΑ ανικανοποίητοι απο τις επιλογές τους. Τα ιδια και χειρότερα με τους βιντεοπροβολείς και γενικότερα με τα consumer electronics.

Σε αντίθεση, μερικοί άλλοι όπως ο Γιώργος, ίσως επειδή ασχολείται και με τα χρηματοοικονομικά και το "έχει το θέμα", πραγματοποιεί όλα αυτα τα χρόνια που τον γνωρίζω, τις πιο στοχευμένες αγορές και διαθέτει πάντα τον "αφρό" χωρις να ξοδεύει περιουσίες....
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Jvc dla-X5000
''The projector JVC DLA-X5000, currently sold for about 4500€, gives a high end home cinema experience with a high brightness, high contrast, good blacks and an excellent native sharpness. Furthermore, the projector has a motorized zoom and lens-shift which makes its installation a breeze. Last but not least, the JVC DLA-X5000 can read the latest bluray 4K and take advantage of the higher resolution, more saturated colors and HDR.

If you are planning to buy a projector in the price class 2500€ – 4500€, the JVC DLA-X5000 is definitely one of the best choices.''

http://projectiondream.com/en/jvc-dla-x5000-review-projector/

 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Πότε βγήκε ''Native Resolution 3840x2160'' JVC? το e-shift δεν είναι native!!!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Για να πάρουμε μια ιδέα:
μετρήσεις του jvc μου με φωτόμετρο μετά από 15 ώρες στη λάμπα.

  • Οθόνη 120'' 16/9, λάμπα στο low, θέση ίριδας -12, throw distance 4,10m, 13,6fl
  • Οθόνη 126'' 2,35:1, χρήση αναμορφικού, λάμπα στο low, θέση ίριδας -12, throw distance 4,20m, 13,6fl και πάλι
  • Οθόνη 126'' 2,35:1, χρήση zoom, λάμπα στο low, θέση ίριδας -12, throw distance 4,20m, 11,25 fl

 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εχεις ενα κερδος 20%.

μηπως εχεις δει την απωλεια απο zoom σε αναμορφικο στα γκρι και στο 100% λευκο ?

ωραια νουμερα για 3μετρη οθονη και κλειστη ιριδα
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
μηπως εχεις δει την απωλεια απο zoom σε αναμορφικο στα γκρι και στο 100% λευκο ?
Τι εννοείς; Με 100% λευκό έχω περίπου 17% περισσότερο φως με χρήση αναμορφικού σε σχέση με το zoom.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ποσο επηρεαζει το γκρι (rgb) βρε ο αναμορφικος.στο 100% λευκο.

εχεις 21% κερδος..:)
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
ποσο επηρεαζει το γκρι (rgb) βρε ο αναμορφικος.στο 100% λευκο.

εχεις 21% κερδος..:)
Δεν έβαλα χρωματόμετρο βρε. Είναι νωρίς ακόμα. Σωστά 21%;

(13,6-11,25) Χ 100=20,88%
11,25

Πλάκα πλάκα με ή χωρίς αναμορφικό ο προβολέας καλύπτει τεράστιες οθόνες!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
oταν κανεις μετρηση κανε μια με ζουμ και αναμορφικο να μας πεις μονο τα ποσοστα rgb
 





abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.415
Reaction score
94.029
Μας έχεις σκάσει...
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μας εχεις σκασει
μας εχεις σκασει

το οσκαρ το πηρε η αρκουδα τελικα ; :p
....εγω μεχρι εκει ειδα και εφυγα..:D

πρεπει να εχεις πολυ καλη εικονα..:)
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Αν αποφασίσει η UPS να μου φέρει και το player καλά θα είναι.
Ελπίζω να γίνει μέσα στην εβδομάδα.

Υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να αποσαφηνιστούν ωστόσο. Αν ψάξουμε στο διαδίκτυο θα δούμε ότι οι εντυπώσεις ποικίλουν. Γενικά η όλη φιλοσοφία ρύθμισης αλλάζει και υπάρχουν μεγάλα οφέλη, αλλά και κάποιοι συμβιβασμοί που πρέπει να γίνουν.
Αξίζει να κάνουμε ένα θέμα και να αναλύσουμε τα νέα δεδομένα μέχρι να δούμε την αναπαραγωγή UHD με HDR σε προβολέα στην πράξη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.473
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top