Marantz SR7010 - SR7011

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Οικονομικοί φυσικά τι άλλο.

Προσωπικά μετά βίας θα έφτανα τα 1300 ευρώ, και κατέληξα στα 980.

Και τα cross της volvo μου αρέσουν, αλλά έχω qashqai.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Μου κανει εντύπωση πως και κανεις απο εσας του χομσινεμαδακηδες δεν αναφέρεται σε Anthem, Arcam, NAD, Cambridge κτλ.

Ειναι οικονομικοί οι λόγοι;
Για τους Arcam (και NAD που μόλις τσέκαρα), των οποίων η τιμή είναι ανέκδοτο, είναι και οικονομικοί. Για τους ολοκληρωμένους Anthem που έχουν λογική τιμή, δε νομίζω να ενδιαφέρεται ο αντιπρόσωπος.

Όλοι αυτοί που αναφέρεις όμως, αλλά και όλοι οι υψηλότερης κατηγορίας, αλλάζουν μοντέλα κάθε πέντε + χρόνια.
Με προφανές αποτέλεσμα να είναι πολύυυ πίσω σε εξοπλισμό και δυνατότητες χωρίς να προσφέρουν σοβαρή διαφορά (και όχι όλοι) σε ήχο.

Για το service δεν ξεκινάω καν.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
Ο χρόνος θα δείξει! Και πάλι εδώ είμαστε, αν υπάρχουν παράπονα, θα τα αναφέρουμε ώστε να διαφυλάξουμε- προστατεύσουμε μελλοντικούς αγοραστές από μια κακή αγορά. Αυτός είναι και ο σκοπός αυτού του forum![/QUOTE]
ακριβώς καλά τα λές, και εγώ την εχω πατήσει προσωπικά οταν ξεκίνησα με το άθλημα πήγαινα για pioneer δεν ξέρω πώς αλλα ήθελα pioneer χωρίς να έχω γνώσει όχι πως εχω τώρα αλλά λέμε, και πάω στο κατάστημα και του λέω θέλω αυτό το μοντέλο της pioneer και μου λέει γιατί pioneer και όχι denon τον αντίστοιχο, μου λέει στο home cinema θα παίξουν το ίδιο στη μουσική καλύτερα ο denon και με πείθει για denon, ήταν και πιο φθηνό μηχανάκι ο denon και τον παίρνω, και το αστείο είναι οτι τον πήρα απο αλλού γιατί δεν τον είχε έτοιμοπαραδοτο τον denon μόνο τον pioneer και το κατάλαβε οταν πήγε να μου τον φέρει και μετά προσπαθούσε να με ξανα πείσει για τον pioneer :roflmao::lol: χωρίς να έχω απαιτήσεις δεν μου άρεσε το παίξειμο του καθόλου, και οταν ρώταγα κατόπιν εορτής σε άλλα καταστήματα για τα δύο μοντέλα πιο παίζει πιο καλά όλοι μου ειπαν ο pioneer, αυτό που θέλω να καταλήξω είναι αυτό που λες ότι το κάθε κατάστημα θέλει να σού πουλήσει αυτό που έχει πιο πολύ κέρδος, το καλύτερο είναι να συμβούλευσε το avsite και ειδικότερα τον Καστρουνή, οχι για να πάρεις το καλύτερο αλλά για να πάρεις κατι άξιοπρεπες!
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
Μου κανει εντύπωση πως και κανεις απο εσας του χομσινεμαδακηδες δεν αναφέρεται σε Anthem, Arcam, NAD, Cambridge κτλ.

Ειναι οικονομικοί οι λόγοι;
δε αναφερομαστε
Μου κανει εντύπωση πως και κανεις απο εσας του χομσινεμαδακηδες δεν αναφέρεται σε Anthem, Arcam, NAD, Cambridge κτλ.

Ειναι οικονομικοί οι λόγοι;
δεν αναφερόμαστε γιατί είναι προφανές ότι η anthem παίζουν καλύτερα η arcam νομίζω πολλά λεφτά γι'αυτό που είναι, και n cambridge audio νομίζω αδιάφοροι
 
Last edited:

Μηνύματα
244
Reaction score
97
Τα πράγματα γενικά είναι απλά. Κάνει όλα όσα θέλεις το μηχανάκι; Δεν το αλλάζεις, γιατί σε 3-4 χρόνια έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να το αντικαταστήσεις αφού η τεχνολογία προχωράει.
Το να σκοτώσεις καινούργιο μηχάνημα για κ@ύλα χωρίς ουσία δεν το αντιλαμβάνομαι.
Χίλια δίκια έχεις....
Το σκεπτικό έχει να κάνει με το γεγονός οτι οταν πήρα την απόφαση να αναβαθμίσω τον AVR μου, σκεφτόμουν να πάω κατευθείαν σε μεγάλη κατηγορία και να μην ξαναασχοληθώ για τα επόμενα χρόνια, τελικά κατέληξα στον Denon 3200 o οποίος αντικειμενικά είναι εξαιρετικός ....
Για κάποιο λόγο όμως μου έχει καρφωθεί οτι ο Marantz είναι πιο μουσικός, και το Audyssey XT32 μπορεί και βελτιώνει τα πράγματα (και το SUB) πολύ περισσότερο από το απλό XT, είναι και λίγο πιο δυνατός ...
εεε δεν θέλει και πολύ να σου μπούν ιδέες....
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
Όχι.

Ή για να ακριβολογώ, όχι τόση όση η διαφορά τιμής του μεταχειρισμένου Denon σου από τον Marantz.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Το θέμα με τις επώνυμες φίρμες audio (arcam, nad, cambridge κλπ) ενώ τα προιόντα av τους κοστίζουν πολλαπλάσια από τις αντίστοιχες που ασχολούνται κατά βάση με το θέμα, στα διάφορα rew λαμβάνουν αδικαιολόγητα χαμηλότερες βαθμολογίες, επιβεβαιώνοντας απόλυτα τα αναφερόμενα από τον zizik!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Όχι.

Ή για να ακριβολογώ, όχι τόση όση η διαφορά τιμής του μεταχειρισμένου Denon σου από τον Marantz.
Συμφωνώ απόλυτα.

Ο 3200 έχει έξοδο προ ενίσχυσης... επένδυσε (ΜΟΝΟ) σε αυτό και δεν θα χάσεις! (αν δεν το έχεις κάνει ήδη).
 

Μηνύματα
244
Reaction score
97
Βγάλ' τις! :D
Όχι.

Ή για να ακριβολογώ, όχι τόση όση η διαφορά τιμής του μεταχειρισμένου Denon σου από τον Marantz.
Συμφωνώ απόλυτα.

Ο 3200 έχει έξοδο προ ενίσχυσης... επένδυσε (ΜΟΝΟ) σε αυτό και δεν θα χάσεις! (αν δεν το έχεις κάνει ήδη).

Οκ! Thanks για τις συμβουλές θα ληφθούν πολύ σοβαρά υπ' όψιν....
αναφορικά με τις εξόδους προενίσχυσης, πιστεύεις ότι θα μπορούσε να αποδώσει καλύτερα στο 5.1 με έναν τελικό ?

Αν και εκτός θέματος sorry προκαταβολικά... (τώρα που σας βρήκα όλους εδώ) ...θεωρείτε ότι αν αλλάξω τα front ηχεία Zensor 3 με τα Zensor 7 θα υπάρχει βελτίωση ? (χώρος περίπου 15τμ με μεγάλα ανοίγματα στο πλαι και πίσω)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Για τους Arcam (και NAD που μόλις τσέκαρα), των οποίων η τιμή είναι ανέκδοτο, είναι και οικονομικοί. Για τους ολοκληρωμένους Anthem που έχουν λογική τιμή, δε νομίζω να ενδιαφέρεται ο αντιπρόσωπος.

Όλοι αυτοί που αναφέρεις όμως, αλλά και όλοι οι υψηλότερης κατηγορίας, αλλάζουν μοντέλα κάθε πέντε + χρόνια.
Με προφανές αποτέλεσμα να είναι πολύυυ πίσω σε εξοπλισμό και δυνατότητες χωρίς να προσφέρουν σοβαρή διαφορά (και όχι όλοι) σε ήχο.

Για το service δεν ξεκινάω καν.
I remain unconvinced...(μονο το οικονομικό επιχείρημα στέκει imho)

Εφόσον κάποιος επιθυμεί να ακούει και μουσικη σε καλή ποιότητα, κανει στη μπάντα τα διάφορα μπλιμπλικια και κοιτάει εδώ ( + τελικούς ή ενεργά ηχεία)
http://www.anthemav.com/products-current/type=av-processor/model=avm-60/page=overview

ή άντε εδώ
http://www.anthemav.com/products-current/type=av-receiver/model=mrx-720/page=overview

Ή με Dirac (σημερα, όχι στο αγελαδοκουρεμα οπως οι πιονεερ)
http://www.arcam.co.uk/products,FMJ,AV-Amplifiers,avr850.htm

Αλλιως χρειάζονται παντελώς αλλα ενισχυτικά για μουσική, bypass κτλ, με μεγαλύτερο ακόμα κόστος.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Μια καλή λύση λοιπόν είναι ανεξαρτήτου κόστους, η λύση τελικού (τουλάχιστον για τα 2 κανάλια) ή ακόμη καλύτερα σε συνδυασμό με έναν pro stereo οπότε εκεί πιάνει κάποιος κορυφή! Αυτό προσπαθώ να αναφέρω και στο φίλο darisk που ψάχνεται με τον denon του.

Ή ακόμη καλύτερα και πιο προσιτά (λέμε τώρα) : Integrated amp: http://www.stereophile.com/category/integrated-amp-reviews
 
Last edited:

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
το καλυτερο αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα ειναι να υπαρχει αλλο ρακ για τη μουσικη, εφοσον καποιος σινεφρικ , ειναι και χαιντουλας....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
το καλυτερο αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα ειναι να υπαρχει αλλο ρακ για τη μουσικη, εφοσον καποιος σινεφρικ , ειναι και χαιντουλας....
Ναι.

Τρώγοντας έρχεται η όρεξη.
[DOUBLEPOST=1462127677][/DOUBLEPOST]Πάντως ο anthem avm60 ειναι "μόλις" 1500 € πιο ακριβός απο τον Yamaha 5100, και οδηγεί σε αξιοπρεπέστατη μουσική αναπαραγωγή, χωρίς ξεχωριστό ρακ, ηχεία κτλ.

Το βρίσκω και οικονομικά λογικό.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Όπως και να έχει όμως, μουσική & av δεν συμβαδίζουν, οπότε όσοι μουσικόφιλοι... διαλέγετε μία από τις παραπάνω λύσεις! (Αναφέρομαι σε μηχανήματα, denon, yamaha, marantz, pioneer και τα συναφή).
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Άντε πες τα στους κατασκευαστές!
Εδώ που τα λέμε τι περιμένει να ακούσει κανείς με ένα χιλιάρικο, μόνο τα δικαιώματα που καταβάλουν οι κατασκευαστές για τις διάφορες στάμπες φτάνει να καλύψουν το κόστος! (Μετράτε... Dolby, dts, THX, Atmos, Dts - X κλπ κλπ κλπ)
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
το σημαντικοτερο κομματι , ειναι ο πρε...και αυτο λοιπον ειναι που δεν μπορουν να το παρεχουν οι av σε οποιο κοστος και αν βρισκονται...
και δεν εχει νοημα να κοτσαρουμε ενα καλο δικαναλο τελικο εκει...
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Ναι.

Τρώγοντας έρχεται η όρεξη.
[DOUBLEPOST=1462127677][/DOUBLEPOST]Πάντως ο anthem avm60 ειναι "μόλις" 1500 € πιο ακριβός απο τον Yamaha 5100, και οδηγεί σε αξιοπρεπέστατη μουσική αναπαραγωγή, χωρίς ξεχωριστό ρακ, ηχεία κτλ.

Το βρίσκω και οικονομικά λογικό.
γιατι .....ο 5100 παιζει χειροτερα απο τον anthem avm60 ;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.692
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top