Marantz SR7010 - SR7011

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
το σημαντικοτερο κομματι , ειναι ο πρε...και αυτο λοιπον ειναι που δεν μπορουν να το παρεχουν οι av σε οποιο κοστος και αν βρισκονται...
και δεν εχει νοημα να κοτσαρουμε ενα καλο δικαναλο τελικο εκει...
αν ακουσεις κατι τετοιο θα αλλαξεις γνωμη
http://old.marklevinson.com/Products/Details/29
εχω ακουση lexicon mc 12 νομιζεις οτι ακους δικαναλω ποσο μαλλον με τον mark levison
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
γιατι .....ο 5100 παιζει χειροτερα απο τον anthem avm60 ;
Υποτίθεται. Λόγω "καταγωγής". Δεν μπορώ να αποδείξω κατι. Οπως φαντάζομαι πως και ο Mark Levinson που λέει ο susano θα παίζει καλυτερα κι απο τους δυο.

Αυτές οι εταιρίες ρίχνουν κατασκευαστικα περισσότερο βάρος στην αναπαραγωγη μουσικής παρά στις ευκολίες. Και εχουν το know how για να τα καταφέρουν.

Παντως αν οργανώσεις μια τυφλή δοκιμή (μουσική και ταινίες) παίρνω αεροπλάνο και έρχομαι αμέσως :D
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
αν ακουσεις κατι τετοιο θα αλλαξεις γνωμη
http://old.marklevinson.com/Products/Details/29
εχω ακουση lexicon mc 12 νομιζεις οτι ακους δικαναλω ποσο μαλλον με τον mark levison
ε επιασες το ακρο και συ !
παρολα αυτα παλι θα επελεγα ενα 7010 για το σινε μου, και προ τελικο αξιολογης εταιριας για τη μουσικη μου και τα ρεστα,,,,κανα ταξιδακι...

παντως ωραιο κομμάτι ο ML ..δε λεω..
 




Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αντι να κοιτατε τους χωρους σας και το υπολοιπο setup σας ψαχνεται να βρειτε τους καλυτερους pro

.......τωρα εισαι οκ γιατρε μου ; :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
αντι να κοιτατε τους χωρους σας και το υπολοιπο setup σας ψαχνεται να βρειτε τους καλυτερους pro

.......τωρα εισαι οκ γιατρε μου ; :D
Τέλεια είμαι. Ξερεις γιατι;

Γιατι εχω την πολυτέλεια να οργανώσω μέσα απο συστηματική μελέτη, σημαντικότατες αναβαθμίσεις χωρίς να κλαίω λαθος επιλογές και προσφάτως αγορασμένα μηχανήματα...:dance2:

Δηλαδή: Άμα δεν ψάξουμε να τους βρούμε πως θα τους αγοράσουμε;
[DOUBLEPOST=1462134664][/DOUBLEPOST]
να φερω προ να κανουμε κοντριτσα ? :drinks:
Έρχομαι και γω λεω!
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
ε επιασες το ακρο και συ !
παρολα αυτα παλι θα επελεγα ενα 7010 για το σινε μου, και προ τελικο αξιολογης εταιριας για τη μουσικη μου και τα ρεστα,,,,κανα ταξιδακι...

παντως ωραιο κομμάτι ο ML ..δε λεω..
οι av σε οποιο κοστος και αν βρισκονται...
νομιζω κατι ειπες για οποιο κοστος και αν βρισκονται! οκ, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, αλλα θα παιξει 10 φορες καλυτερα στο home cinema απο τον marantz και στο δικαναλω θεμα θες πολλα ευρω προενισχυτη για να παιξει ισαξια,
αλλα τη λεμε τωρα απλα δεν ειναι για μας:D παντως αυτο που θελω να πω ειναι λεφτα να εχεις και ολα γινονται;)
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
αν ακουσεις κατι τετοιο θα αλλαξεις γνωμη
http://old.marklevinson.com/Products/Details/29
εχω ακουση lexicon mc 12 νομιζεις οτι ακους δικαναλω ποσο μαλλον με τον mark levison
Που τον θυμήθηκες ρε αγόρι τον Μ.L ωραίο ναι τότε υπερτιμημένος ,αλλά παλαιάς κοπής ,βγάλε κανα μηδενικό απο πίσω στο νούμερο όπως είχαν και οι Krell av και δεν τους έπαιρνε κανένας ,σκότωμα.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Που τον θυμήθηκες ρε αγόρι τον Μ.L ωραίο ναι τότε υπερτιμημένος ,αλλά παλαιάς κοπής ,βγάλε κανα μηδενικό απο πίσω στο νούμερο όπως είχαν και οι Krell av και δεν τους έπαιρνε κανένας ,σκότωμα.
καλα ναι σιγουρα! αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα, λεμε τι παιζει M.L γιατι το θεμα μας ηταν αν υπαρχει av που να παιζει καλα μουσικη;) και εδιξα ενα απο τους πολλους που παιζουν καλη μουσικη...
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
καλα ναι σιγουρα! αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα, λεμε τι παιζει M.L γιατι το θεμα μας ηταν αν υπαρχει av που να παιζει καλα μουσικη;) και εδιξα ενα απο τους πολλους που παιζουν καλη μουσικη...
Ναι με τα 30Κ που είχε τότε έπερνες δικάναλο τελικό μαζι με προενισχυτή Μ.L για μουσική :lolsign:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Μιά ερώτηση (ίσως εκτός θέματος) για την σωστή φάση σε σούκο:

Στην παρακάτω φωτογραφία πρέπει το ηλεκτρικό κατσαβίδι να ανάβει έντονα όταν δοκιμάζουμε στην κόκκινη γραμμή έτσι δεν είναι?

16233_kalwdio_trofod (1).jpg
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Μιά ερώτηση (ίσως εκτός θέματος) για την σωστή φάση σε σούκο:

Στην παρακάτω φωτογραφία πρέπει το ηλεκτρικό κατσαβίδι να ανάβει έντονα όταν δοκιμάζουμε στην κόκκινη γραμμή έτσι δεν είναι?

View attachment 58856
Aναποδα το πας, βαλτο οπου ακους καλυτερα, αν , και μετα τσεκαρε γιατι αλλιως σιγουρα θα ακους καλυτερα..:o
 


Μηνύματα
487
Reaction score
207
http://manuals.marantz.com/SR7010/NA/EN/GFNFSYhguxmdhl.php

μολις κανεις την αυτοματη ρυθμιση και τελειωσει μπορεις να πας σε manual test tone και να δεις την σταθμη καθε ηχειου με ενα ντεσιμπελομετρο οπως αυτα που εβαλες.....

αλλα μπορεις να δεις αν παιζουν ιδια και με το κινητο σου.....
....και αν παιζουν ιδια μην αγορασεις ντεσιμπελομετρο.:D
Το μετέφερα εδώ για να είναι μέσα στο θέμα(νομίζω)
Έκανα μια καλή ισοστάθμιση 8 θέσεων και αφού έβαλα τα main small και τα cross όλων στα 80,δοκίμασα με 2 εφαρμογές στο κινητό.
Η μία που είχε ρύθμιση C-weighting και slow έβγαζε και τα 9 κανάλια από 99,2db ως 100,8db.
Η άλλη που ήταν ποιο απλή και δεν είχε ρυθμίσεις έδειξε 84,4 ως 85,7db .
Την ένταση την είχα ορίσει από πριν στο reference level αν και νομίζω πως ο a/v το προσπερνά από ότι διάβασα,τεράστιες διαφορές όπως φαίνεται δεν βρήκα,εκτός από την σταθερή διαφορά των 15db μεταξύ των 2 εφαρμογών από το τηλέφωνο.

Άρα θέλω ντεσιμπελόμετρο; :D

Δεν ξέρω αν το έκανα σωστά γιατί στις αναζητήσεις στο γουγλι ανφέρουν κάτι για 75db ή και 85db κι ότι βάσει αυτών πρέπει να ρυθμίσεις,αλλά σε πρώτη φάση δεν πείραξα κάτι.....
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν χρειαζεσαι....οπως ειδες δειχνουν ιδια και με τις δυο εφαρμογες ...

.......αστο οπως ειναι και βλεπε ταινιουλες...:)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Τις ημέρες αυτές ασχολούμαι με το μάνουαλ. Από αυτά που διαβάζω και γνωρίζοντας πλήρως τις δυνατότητες του ypao θεωρώ ότι αυτό της Marantz είναι πληρέστερο. Ακόμη φυσικά δεν το έχω δει στην πράξη αλλά τουλάχιστον αυτά που θα ήθελα από το πρόγραμμα του ypao και δεν τα είχα, εδώ υπάρχουν. Πχ στο Ypao υπάρχει η εντολή pure direct. Όμως αυτή είναι πραγματικά κλειδωμένη και δεν υπάρχει δυνατότητα κάποιας επέμβασης από τον χρήστη. Μου έλειπε λοιπόν η περίπτωση χρήσης της pure direct για τα κύρια ηχεία και η δυνατότητα επέμβασης - διόρθωσης των υπολοίπων καναλιών. Εδώ υπάρχει αυτή η ευκολία. Επίσης τουλάχιστον μέχρι και τον 1050 δεν υπάρχει η δυνατότητα διαχείρισης του καναλιού +1, 2, δεν υπάρχει επίσης η δυνατότητα ταυτόχρονης χρήσης του sub σε ηχεία δηλωμένα σαν large. Υπάρχει μόνο η εντολή extra bass η οποία όμως εκτός του ότι προσθέτει το sub, ανεβάζει και τα μπάσα (κάτι σαν Loudness- μόνο για μπάσα φυσικά ), οπότε καταλαβαίνετε την παραμόρφωση που προσθέτει στο σύστημα (άρα άχρηστη παράμετρος) κλπ κλπ. Με , λίγα λοιπόν λόγια πληρέστερο το σύστημα ισοστάθμισης της M - D.
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top