ηχος σε rover 45

Μηνύματα
2
Reaction score
0
καλημέρα και χρόνια πολλα σε ολη την παρέα,
θα ήθελα μια βοήθεια απο όσους γνωρίζουν,
το θέμα μου λοιπόν είναι πως αγόρασα ενα Rover 45 2004 το οποίο ήταν σε ολα του τέλειο εκτός απο τον ήχο.
υστερεί πολύ σε ένταση και κυρίως σε ποιότητα.
έχω πολύ καλή εμπειρία απο τα Focal 165 A1 SG.
λέω λοιπόν να αλλάξω ολα τα ηχεία του αυτοκινήτου με 4 τέτοια και οταν θα ξαναεχω μερικα λεφτά να τους βάλω και εναν ενισχυτή 4 κάναλο να παίξει αυτα τα 4 και τέλος.
το θέμα μου είναι πως έχουν 160ε το σετ, θέλω δλδ 320ε για τα 4 ηχεία.
υπάρχει κάποια πρόταση ανάλογης ποιότητας σε καλύτερη τιμή?
ή έχει κανεις γνώμη στο αν αξίζουν όντως τα λεφτά τους τα συγκεκριμένα ηχεία?
τέλος να προσθέσω πως η πηγή που έχει πάνω ειναι η lg lac7900rn ().
ευχαριστώ εκ τον προτέρων....
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.283
Reaction score
853
Καλως ήλθες στο avsite και Χρόνια πολλά!!
Όταν μας αρέσει η φιλοσοφία ήχου μιας εταιρίας, μένουμε σε αυτή.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ένα σετ για εμπρός, πίσω βάλε της ίδιας εταιρίας αλλά ομοαξονικά προς οικονομικό σου όφελος.
Αν κι εφόσον πάρεις ενισυτή 4κάναλο, θα σου πρότεινα να συνδεθεί με τα εμπρός μεγάφωνα καθώς και με κάποιο sub. Τα πίσω μεγάφωνα ας παίζουν από την πηγή σου.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
φίλε μου καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση σου,
αυτο λέω και εγώ καθώς ακούω πολλες προτάσεις αλλα τα focal (που είχαν μπει απο λάθος, για hertz πηγαινα αλλα δεν είχε στοκ κ μου έβαλε τα focal στην τιμη των hertz... και δεν με χαλασε καθόλου..) μου αρέσε πολυ ο ήχος τους (να φανταστείς παίζαν απο την πηγή χωρις ενισχυτή...) δεν θέλω ένταση, καθαρό ήχο θέλω...
τα ομοαξονικα με τα διαιρούμενα εχουν 20-30€ διαφορά, νομίζω αφου θα δώσω που θα δώσω ενα ποσό ας γίνει σωστή δουλεια...
5 κάναλος ενισχυτής?
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.283
Reaction score
853
Ένας 4κάναλος ενισχυτής έχει περισσότερο απόθεμα ενέργειας σε σχέση με αντίστοιχο 5κάναλο. Θεωρώ ότι τα πίσω μεγάφωνα πρέπει να παίζουν αρκετά πιο σιγά από τα εμπρός, οπότε τα καλύπτει η πηγή. Προσωπικά θα έβαζα 4κάναλο με την προυπόθεση συμπλήρωσης ενός sub.
Επίσης θα προτιμούσα αυτά τα 30Ε διαφορά να τα "έριχνα" σε ακόμα καλύτερα μεγάφωνα για εμπρός.
Τα πίσω μεγάφωνα όταν παίζουν πιο σιγά από τα εμπρός δημιουργούν την αίσθηση μεγαλύτερου χώρου ακρόασης, ενώ αν παίζουν με την ίδια ισχύ δεν εστιάζεις τον ήχο που πρέπει να τον ακούς όσο το δυνατόν κοντά στο παρμπρίζ.
Αυτό είναι το σωστό, ωστόσο η κρίση είναι καθαρά δική σου.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top