Hegel h 80 vs naim xs vs plinius 9100 leema tuscana ii.

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Πάντως επειδή έχω τα ίδια ηχεία με τον gojakla , ξέρω ότι δεν συγχωρούν με τίποτα πολύ bright ενισχυτές , ειδικά σε monitor στήσιμο που τα έχω. Στο σαλόνι και σε πιο μακρινό στήσιμο γίνονται κάπως πιο "φιλόξενα" .

Naim nait xs έξω.Κάπωςεπιτηδευμενο αποτέλεσμα μακριά από αυτό που θεωρώ φυσικό .Ευτυχώς βρέθηκε σε χέρια φίλου φίλου κ πέρασε από δω.
Κοντινή σκηνή , μεγάλα είδωλα ο ήχος της naim. Δεν κάνει για όλους.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
1
Ως παλαιότερος κάτοχος των D18, θα σου πρότεινα να ρίξεις καμιά ματιά σε sugden από Α21se και πάνω... διαφορετικά tucana II και από εμένα.
 

I

iason

Guest
Θα ήθελα λίγο να το τεκμηριώσεις Ιάσωνα το μακρυά και ειδικά όσο αφορά τους hegel. Εγώ που τους έχω ακούσει με διάφορα ηχεία θα έλεγα το ακριβως αντίθετο. Σαν γούστο όμως.
Όταν αποτρεπεις κάποιον τόσο ένθερμα από ένα μηχάνημα δεν προκειται πλέον για θέμα γούστου αλλά κάτι σοβαρό όσο αφορά την αξιοπιστία κτλπ.
Αγαπητέ πριν 1,5 χρόνο περίπου εψαχνα και εγώ για ενισχυτή.
Ακουσα Hegel H300 με τα ηχεία μου ( Quadral platinum m4) και με δυο τρείς ακόμα συνδυασμούς.
Ο ηχος τους σκοτεινός και βιομηχανικός οσο δε την ( εξωτερική ποιότητα κατασκευής τους ) γιατί από μεσα τεχνικά δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα.
Δεν δικαιολογεί τα 4000 που ζητούσαν τότε .Αποψη μου ε !!!!!
Οσο αναφορά την naim για μένα ηταν είναι και παραμένει μια υπερτιμημένη μετριότητα. Ποιό περα δεν θέλω να σχολιάσω.
Ο καθένας κάνει κουμάντο στο πορτοφόλι του και τα ακουμπά εκέι πού θέλει και μένει ευχαριστημένος.:)
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Αγαπητέ πριν 1,5 χρόνο περίπου εψαχνα και εγώ για ενισχυτή.
Ακουσα Hegel H300 με τα ηχεία μου ( Quadral platinum m4) και με δυο τρείς ακόμα συνδυασμούς.
Ο ηχος τους σκοτεινός και βιομηχανικός οσο δε την ( εξωτερική ποιότητα κατασκευής τους ) γιατί από μεσα τεχνικά δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα.
Δεν δικαιολογεί τα 4000 που ζητούσαν τότε .Αποψη μου ε !!!!!
Οσο αναφορά την naim για μένα ηταν είναι και παραμένει μια υπερτιμημένη μετριότητα. Ποιό περα δεν θέλω να σχολιάσω.
Ο καθένας κάνει κουμάντο στο πορτοφόλι του και τα ακουμπά εκέι πού θέλει και μένει ευχαριστημένος.:)
Ευχαριστω για τον χρονο σου!
Καποια στιγμη θελω να τα πουμε για τα ηχεια σου γιατι τα ειχα στα υποψην. Παντως προσωπικα τον Hegel τον βρισκω πολυ μουσικο ενισχυτη.
Καλη συνεχεια!
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Αγαπητέ πριν 1,5 χρόνο περίπου εψαχνα και εγώ για ενισχυτή.
Ακουσα Hegel H300 με τα ηχεία μου ( Quadral platinum m4) και με δυο τρείς ακόμα συνδυασμούς.
Ο ηχος τους σκοτεινός και βιομηχανικός οσο δε την ( εξωτερική ποιότητα κατασκευής τους ) γιατί από μεσα τεχνικά δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα.
Δεν δικαιολογεί τα 4000 που ζητούσαν τότε .Αποψη μου ε !!!!!
Οσο αναφορά την naim για μένα ηταν είναι και παραμένει μια υπερτιμημένη μετριότητα. Ποιό περα δεν θέλω να σχολιάσω.
Ο καθένας κάνει κουμάντο στο πορτοφόλι του και τα ακουμπά εκέι πού θέλει και μένει ευχαριστημένος.:)


H παραπάνω σου περιγραφή, αντιλαμβάνεσαι ότι απέχει απο το:


Από Naim και Hegel φύγε οσο μακριά μπορείς.

Θα πρέπει να "προσέχουμε" λίγο πως εκφέρουμε γνώμη για μηχανάκια ή σεταπς διότι μπορεί να "πάρουμε άδικα στο λαιμό μας" κανα φίλο.

Όπως σωστά παρατήρησε ο φίλτατος Freaklight, η αρχική σου διατύπωση άφηνε να εννοηθεί πως πρόκειται για "επικίνδυνα" ή "κάκιστα" μηχανάκια... κάτι που ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ δεν υφίσταται.

Μπορεί να μπαίνει το γούστο σε κάθε άποψη/γνώμη ΑΛΛΑ υπάρχει και μια αντικειμενική αλήθεια.
Οι HEGEL ΕΙΝΑΙ (τουλάχιστον) αξιοπρεπή μηχανάκια.

Είναι "άδικο" να αφήνουμε τέτοιου είδους αιχμές και υπονοούμενα. ΙΜΗΟ πάντα.


Αυτά απο εμένα... :gamer:
 

I

iason

Guest
H παραπάνω σου περιγραφή, αντιλαμβάνεσαι ότι απέχει απο το:





Θα πρέπει να "προσέχουμε" λίγο πως εκφέρουμε γνώμη για μηχανάκια ή σεταπς διότι μπορεί να "πάρουμε άδικα στο λαιμό μας" κανα φίλο.

Όπως σωστά παρατήρησε ο φίλτατος Freaklight, η αρχική σου διατύπωση άφηνε να εννοηθεί πως πρόκειται για "επικίνδυνα" ή "κάκιστα" μηχανάκια... κάτι που ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ δεν υφίσταται.

Μπορεί να μπαίνει το γούστο σε κάθε άποψη/γνώμη ΑΛΛΑ υπάρχει και μια αντικειμενική αλήθεια.
Οι HEGEL ΕΙΝΑΙ (τουλάχιστον) αξιοπρεπή μηχανάκια.

Είναι "άδικο" να αφήνουμε τέτοιου είδους αιχμές και υπονοούμενα. ΙΜΗΟ πάντα.


Αυτά απο εμένα... :gamer:
Μπορεί να εχεις δίκιο απλά εχω την άποψή μου και την αναφέρω .
Αν είναι λάθος η δεν άρέσει τότε αναιρώ οτι είπα .
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Δεν έχω ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανένα πρόβλημα με την άποψή σου. Άκουσες ένα μηχανάκι και αποκόμισες τις εντυπώσεις σου.


Ο προβληματισμός μου είναι καθαρά στο πώς αυτές οι εντυπώσεις μεταφέρονται μέσω του γραπτού λόγου.
Όταν χρησιμοποιούμε πομπώδη γραφή τύπου "μακριά απο το τάδε", καλώς η κακώς βγαίνει το συμπέρασμα ότι κάτι κακό συμβαίνει στο "τάδε", ενώ η πραγματικότητα είναι πως απλώς εσένα (ή εμένα ή κάποιου τρίτου) δεν μας αρέσει/ταιριάζει.

Το αντικειμενικά "κακό" με το υποκειμενικά "κακό" είναι αυτό που θέλω να θέσω ως προβληματισμό.
Ελπίζω να έγινα κάπως πιο κατανοητός.

:drinks:
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι δίκαιη μια σύγκριση μεταξύ των αναφερόμενων ενισχυτών καθότι η διαφορά στην τιμή τους είναι, σε ορισμένες περιπτώσεις, πολύ μεγάλη. Από τα 1700 περίπου που στοιχίζει ο Hegel μέχρι τα 4.500 του Leema υπάρχει σεβαστή απόσταση. Πιο δόκιμη φαντάζει μία σύγκριση με τον Hegel 160 ή ακόμα και τον 360.
 

Z

Zdimis

Guest
Leema νόμιζα ότι έπαιζε στα 2500 3000.Άδικο .....κ εκτός ως εντελώς εκτός μπάτζετ.
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Οι Hegel εχουν αυτο που ορισμενοι λενε "laid", τουθ΄οπερ θελουν να εννοησουν πως "σκοτεινιαζει" καθε λαμπροτητα. Βεβαια απο αντιπροσωπο ακουσα τη λεξη "λασπη" αλλα μαλλον εννοουσε αυτο που δεν του αρεσε επειδη (του) αρεσε η "τσιριδα" των δικων του. Δεν "σκοτεινιαζει" τιποτα - απλα ΔΕΝ προβαλλει εντονα τα υψηλα, και μαλλον τα συμμαζευει ομορφα, αν κρινω με το πως επαιξε ο Η160 τα B&W 805d οπου η "συνεργεια" ηταν αξιοθαυμαστη (με τον Η360 οχι και τοσο, και γι΄αυτο "εφυγαν", αν και αριστα ηχεια -οχι παντου ομως). Πολυ μουσικος ενισχυτης, με ωραιοτατο ενσωματωμενο ντακ (τον Η160 εννοω που σε ενδιαφερει κυριως, νομιζω), και "μοντερνες" συνδεσεις και δυνατοτητες. Την κριση του Ιασωνα (iason) ως ...βιομηχανικη κατασκευη, την προσπερνω δεδομενου οτι μαλλον ως χειροποιητος φαινεται, αλλα μαλλον κρινει απο το μαυροχαχαλο εξωτερικο του που κρυβει εναν ωραιοτατο κοσμο εντος - του αρεσουν τα λαμπακια και τα VUμετρακια φαινεται. Πολυ υπερασπιστηκα ομως τον Hegel και θα παρεξηγηθω - μα σαν κατοχος του 360 πρεπει να αποκαταστησω κατι "θεματα".
Παντα ακροαση πριν επιλεξεις οτιδηποτε, αρκει να ξερεις ομως να αποφευγεις τα "εντυπωσιακα" αρχικα - αλλιως θα την "πληρωσεις" αρκετες φορες, ωσπου να...μαθεις (ΑΝ, μαθεις, γιατι μερικοι δεν βαζουμε μυαλο με τιποτα:))
 

I

iason

Guest
Οι Hegel εχουν αυτο που ορισμενοι λενε "laid", τουθ΄οπερ θελουν να εννοησουν πως "σκοτεινιαζει" καθε λαμπροτητα. Βεβαια απο αντιπροσωπο ακουσα τη λεξη "λασπη" αλλα μαλλον εννοουσε αυτο που δεν του αρεσε επειδη (του) αρεσε η "τσιριδα" των δικων του. Δεν "σκοτεινιαζει" τιποτα - απλα ΔΕΝ προβαλλει εντονα τα υψηλα, και μαλλον τα συμμαζευει ομορφα, αν κρινω με το πως επαιξε ο Η160 τα B&W 805d οπου η "συνεργεια" ηταν αξιοθαυμαστη (με τον Η360 οχι και τοσο, και γι΄αυτο "εφυγαν", αν και αριστα ηχεια -οχι παντου ομως). Πολυ μουσικος ενισχυτης, με ωραιοτατο ενσωματωμενο ντακ (τον Η160 εννοω που σε ενδιαφερει κυριως, νομιζω), και "μοντερνες" συνδεσεις και δυνατοτητες. Την κριση του Ιασωνα (iason) ως ...βιομηχανικη κατασκευη, την προσπερνω δεδομενου οτι μαλλον ως χειροποιητος φαινεται, αλλα μαλλον κρινει απο το μαυροχαχαλο εξωτερικο του που κρυβει εναν ωραιοτατο κοσμο εντος - του αρεσουν τα λαμπακια και τα VUμετρακια φαινεται. Πολυ υπερασπιστηκα ομως τον Hegel και θα παρεξηγηθω - μα σαν κατοχος του 360 πρεπει να αποκαταστησω κατι "θεματα".
Παντα ακροαση πριν επιλεξεις οτιδηποτε, αρκει να ξερεις ομως να αποφευγεις τα "εντυπωσιακα" αρχικα - αλλιως θα την "πληρωσεις" αρκετες φορες, ωσπου να...μαθεις (ΑΝ, μαθεις, γιατι μερικοι δεν βαζουμε μυαλο με τιποτα:))
Οντως εντυπωσιακό μηχάνημα !!!!!
H16008.jpg
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τι πραγμα ειναι η διαφημιση.. τωρα τι διαφημιζεται εχω μπερδευτει... παιζει να ειναι και το συνολακι που φοραει, η σταση δε που εχει στηθει (που δε παιζει με τιποτα να συμβει ποτε σε καποιον) αντεχεις μονο για μια φωτογραφιση (δε πρεπει να ακουμπα ουτε πισω στο πεζουλι :D
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ενταξει, το πιασαμε το υπονοουμενο, αλλα μαλλον λαθος εκτιμηση εκανες αγαπητε SOCO - με την ιδια λογικη θα πρεπει να μιλαμε για ... δυσφημιση οταν επικρινουμε κατι. Δικη σου αποψη εχεις ή απλα κανεις κουβεντα στον αερα;
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Tα Quadral που αναφέρονται παραπάνω είναι ηχεία μουντά σε σχέση με άλλα όπως PMC ή Dynaudio. Άρα δεν είναι κατάλληλα να αναδειξουν πλήρως τις δυνατότητες αλλά και τις διαφορές στα ενισχυτικά.
Hegel είχα ακούσει τον H1mk4 αλλά δεν ενθουσιάστηκα και πολύ μιας και υπήρχε στο κατάστημα ένα ζεύγος προ τελικού clearaudio balanced, το οποίο όταν συνδέθηκε στο σύστημα, έπαιξε αρκετά καλύτερα στα δικά μου αυτιά.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ενταξει, το πιασαμε το υπονοουμενο, αλλα μαλλον λαθος εκτιμηση εκανες αγαπητε SOCO - με την ιδια λογικη θα πρεπει να μιλαμε για ... δυσφημιση οταν επικρινουμε κατι. Δικη σου αποψη εχεις ή απλα κανεις κουβεντα στον αερα;
τι υπονουμενο επιασες? να δω εγω αν εκανες λαθος εκτιμηση επαυτου.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
τι υπονουμενο επιασες? να δω εγω αν εκανες λαθος εκτιμηση επαυτου.
Ο,τι, με προφαση την διαφημιση με το μοντελο, διαφημιζω κι εγω τον hegel, τι αλλο δηλαδη;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
οχι , καμια σχεση :D, κυριολεκτουσα, η hegel βγαζει εξαιρετικα μηχανηματα , απλα δε ξερει να τα διαφημισει ...
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
νομιζω πως απλα χαριτολόγησε για την πραγματικά όμορφη εμφάνιση της όμορφα στημενης δεσποινίδας με την όμορφη σέξι ένδυση...και χωρις,,υπόδηση...
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ναι αλλα για χαρη του μοντελου..."τσιμπησα" αγρια. Ολα καλα...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.307
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top