Πολυκάναλος με όριο τα 1300 ευρώ

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Με το τι θα κάνω με δαύτο;
Τις στάθμες και γενικά όλη την δουλειά δεν την κάνει το audyssey?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Ναι, αλλά με το ντεσιμπελόμετρο θα διορθώσεις τα λάθη που μπορεί να κάνει στις στάθμες το audyssey.
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Οκ το καταλαβαίνω αυτό.
Απλά δεν γνωρίζω το τρόπο-τεχνική που θα το κάνω αυτό;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ναι την κανει....

σε καθαδηγη το προγραμμα....μολις το κανεις τα ξαναλεμε
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Στην αναζήτηση που έκανα βρίσκω αυτό https://www.audioholics.com/frequent-questions/how-to-manually-level-match-speakers
και μπαίνω στο νόημα.
Μου το χαλάς πάλι με το πρόγραμμα......ποιο πρόγραμμα,μιλάς για κάποιο εξειδικευμένο ντεσιμπελόμετρο που έρχεται μαζί με κάποιο πρόγραμμα;
Κάποιο από αυτά https://www.skroutz.gr/c/2279/Ntesimpelometra.html?keyphrase=ντεσιμπελομετρο κάνει δουλειά,αλλιώς ποιο προτείνετε;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
http://manuals.marantz.com/SR7010/NA/EN/GFNFSYhguxmdhl.php

μολις κανεις την αυτοματη ρυθμιση και τελειωσει μπορεις να πας σε manual test tone και να δεις την σταθμη καθε ηχειου με ενα ντεσιμπελομετρο οπως αυτα που εβαλες.....

αλλα μπορεις να δεις αν παιζουν ιδια και με το κινητο σου.....
....και αν παιζουν ιδια μην αγορασεις ντεσιμπελομετρο.:D
 


Μηνύματα
487
Reaction score
207
Ένα πρόχειρο audyssey 3 θέσεων στα γρήγορα πήρα γιατί δεν είχα άλλο χρόνο.Το Μ.Σάββατο όλη μέρα πάλευα με την τοποθέτηση των ηχείων.1 ώρα να μπουν τα ξύλα στο ταβάνι με τις βάσεις των ηχείων και σχεδόν όλη μέρα για να περάσουν τα καλώδια :geek:
Το καλό είναι πως μπήκαν στις 45 μοίρες μπρος και πίσω όπως μου υπέδειξε μια ψυχή από δω μέσα που με βάζει όλο σε περιπέτειες :D
Τι να σου πω τώρα για τα atmos......αν με τα 2 κανάλια παίρνεις μια γερή δόση από εκεί πάνω,με τα 4 σου έρχονται από παντού.
Τώρα πρέπει να βρω ησυχία για να κάνω μια φουλ ισοστάθμιση αφού πέρασα και το dts:X και να τσεκάρω τις στάθμες :o για να έχουμε ποιο ασφαλή και εμπεριστατωμένα συμπεράσματα.

Τι εννοείς,το ατμος αν θέλει pcm?
Εσύ δεν παρέλαβες;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
διάλε τσ' απολυμάρες σας..ούλοι με τα ατμιστικά
κόλλησαν αρνόπετσες στα κινητά και δεν τραβάνε?:roflmao::roflmao::roflmao:

βάλτε ωρέ φωτό να φτιαχτούμε παρέα με τις μοίρες των focal να ανοίξει το ματάκι μας!!!:D:D:D:tongue::tongue::p
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
σιγούλια σιγούλια.....δεν έχουν τελειώσει ακόμα,μου λείπουν μερικά κανάλια για τα καλώδια για τα εξαφανίσω τελείως.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
:rolleyes:Μόνο του το αφήκατε το παιδί τέτοιες μέρες να τυραννιέται ?
Ούτε ένας μωρέ από όλους εσάς εκεί κάτω με τα χιλιάδες πόστια δεν φιλοτιμήθηκε να πάει να του τα κάμνει όλα atmos putain certified?:D:D:D:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Ένα πρόχειρο audyssey 3 θέσεων στα γρήγορα πήρα γιατί δεν είχα άλλο χρόνο.Το Μ.Σάββατο όλη μέρα πάλευα με την τοποθέτηση των ηχείων.1 ώρα να μπουν τα ξύλα στο ταβάνι με τις βάσεις των ηχείων και σχεδόν όλη μέρα για να περάσουν τα καλώδια :geek:
Το καλό είναι πως μπήκαν στις 45 μοίρες μπρος και πίσω όπως μου υπέδειξε μια ψυχή από δω μέσα που με βάζει όλο σε περιπέτειες :D
Τι να σου πω τώρα για τα atmos......αν με τα 2 κανάλια παίρνεις μια γερή δόση από εκεί πάνω,με τα 4 σου έρχονται από παντού.
Τώρα πρέπει να βρω ησυχία για να κάνω μια φουλ ισοστάθμιση αφού πέρασα και το dts:X και να τσεκάρω τις στάθμες :o για να έχουμε ποιο ασφαλή και εμπεριστατωμένα συμπεράσματα.

Τι εννοείς,το ατμος αν θέλει pcm?
Εσύ δεν παρέλαβες;
Στο κουτι ειναι ακομα δεν ειχα καθολου χρονου με τους φιλοξενουμενους! Στα ξυλα ανοιξα τρυπες, το ενα βρεθηκε +4 ποντους,θελει κοψιμο,θελω 2 ατομο για βοηθεια! Σηνερα τα βαφω βερνικι οξειας αποχρωση τελικα! Μιλαω για τον ηχο που στελνεις απo την πηγη στον av pass,pcm
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
για να μην ανοίγω νέο νήμα

αξίζει ο ONKYO TX-RZ900
στα 1150€?
ή μηπως να περιμένω για κανεναν yamaha 3060 στα 1500-1700€

μέχρι τα 2000€ ποιον θεωρείται καλύτερο;
χρηση ταινιες σε ενα μικρό dedicated room 15τ.μ.
θελω να έχει γκαζια και πολύ καλό ήχο με ισοστάθμιση.
atmos, DTS X και auro 3d καλοδεχούμενα. αλλα προς το παρόν δεν μπορω να αγοράσω έξτρα ηχεία.

τα ηχεια ειναι η σειρά Klipsch RP
450C (center)
160M (left/right)
260S (surround)
XTZ 3x12 (subwoofer)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
για να μην ανοίγω νέο νήμα

αξίζει ο ONKYO TX-RZ900
στα 1150€?
ή μηπως να περιμένω για κανεναν yamaha 3060 στα 1500-1700€

μέχρι τα 2000€ ποιον θεωρείται καλύτερο;
χρηση ταινιες σε ενα μικρό dedicated room 15τ.μ.
θελω να έχει γκαζια και πολύ καλό ήχο με ισοστάθμιση.
atmos, DTS X και auro 3d καλοδεχούμενα. αλλα προς το παρόν δεν μπορω να αγοράσω έξτρα ηχεία.

τα ηχεια ειναι η σειρά Klipsch RP
450C (center)
160M (left/right)
260S (surround)
XTZ 3x12 (subwoofer)
Ο ενισχυτής δεν ειναι ο αδύναμος κρίκος σου.
Ξόδεψε τα λ7 σου εκεί που θα φέρουν το μεγαλύτερο αποτέλεσμα.
5.25 woofer δεν κανει για την αποσταση που χρειαζεσαι.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Ο ενισχυτής δεν ειναι ο αδύναμος κρίκος σου.
Ξόδεψε τα λ7 σου εκεί που θα φέρουν το μεγαλύτερο αποτέλεσμα.
5.25 woofer δεν κανει για την αποσταση που χρειαζεσαι.
γιατρέ μου τί να κάνω ο δόλιος, αφου δεν μπορώ στο μικρό χώρο που ειμαι να βάλω ηχεία κολώνες..
αχ ποσο τα ονειρεύομαι.. μεχρι και ηχοδιαπερατή οθόνη σκεφτόμουν αλλα και πάλι δεν χωράν τα ρημάδια.
εσκαψα τους τοίχους αριστερά και δεξιά για να βαλω μεγαλύτερη οθόνη, αλλα για ηχεία κολώνες δεν υπάρχει λύση..

Η μόνη "λογική" λύση ειναι να νοικιάσω αλλού (για να βάλω επιτέλους ηχεία κολώνες!),
αλλα που θα βρω τόσο ανεκτικούς γείτονες..;
ασε που περιμένω και οπτική ίνα.. εκτος και αν βρω εντός της περιοχής..
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Υπάρχουν κι άλλες λυσεις
[DOUBLEPOST=1490025938][/DOUBLEPOST]https://www.adam-audio.com/en/ax-series/a77x/
αυτα ειναι ενεργά..
να ανοιγω και αν κλείνω κουμπάκια καθε φορά που θα θέλω να δω ταινία;;;
εδω εχω ενεργοποιησει το HDMI Control για να ανοίγει και να κλείνει ο ενισχυτής, μολις ανοιγω/κλεινω τον προβολέα γιατι πολλές φορες ξεχνούσα τον ενισχυτή ανοιχτώ..

υπάρχει καμία λύση με παθητικά; να έχουν μεγάλο 7-8 inch woofer αλλα μικρό ύψος για να μπουν κάτω απο την οθόνη στα 60cm που εχω μέχρι το πάτωμα;

τα klipsch μου άρεσαν πολύ (ήταν και οικονομικά) και τα έχω μισό χρόνο, αλλα δεν νομίζω να υπήρχει καποια λύση με klipsch, γενικά δεν βλέπω λύση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Έλα ρε, υπαρχει απλή λύση σε αυτο που λες, μην κολλάς
http://dr-electronics-electrics.gr/LEGRAND-MASTER-SLAVE-POLYPRIZO-ASFALEIAS-LEFKO

Με το που ανοίγεις τον ενισχυτή ανοίγουν αυτόματα και τα ηχεία.
ακομψα μεν, αλλα πες οτι λυθηκε αυτο.

κολλάμε λιγο στα ~2600€ που θέλουμε για τα 3 ηχεια..
και θα ταιρίαζουν με τα πλαινά klipsch;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Για το οικονομικό εσύ ξέρεις. Παντως καλυτερα απο το να δώσεις 1300 ευρώ για ενισχυτή που δεν χρειαζεσαι.

Δες και αυτα
https://www.thomann.de/gr/prod_AR_402777.htm?ref=search_rslt_Adam+77_402777_3
Ακόμα και αυτα για πιο οικονομικά
https://www.thomann.de/gr/adam_f7.htm?ref=search_rslt_Adam+77_281513_4
Προτιμώ τα 77 κατα πολυ παντως

Αρκεί να φύγουν τα πεντα-ίντσα.

Για το ταίριασμα...πουλάς και τα αλλα κλιπς αν δεν σου κάτσει...:D
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.173
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top