Roger Waters



Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Πάντως σε γενικές γραμμές και για να μην κάνουμε τα σπίτια μας σαν την καλύβα του Καραγκιόζη, αφού δώσαμε που δώσαμε ένα καράβι λεφτά για να πάρουμε τα μπλιμπλίκια μας, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην δώσουμε λίγα ακόμη σε κάποιον ειδικό που θα μας πει ακριβώς τι να κάνουμε. Αυτά γιατί διαβάζω δεξιά και αριστερά μπόλικες ανοησίες για χαλιά, κουρτίνες και ντιβανοσκεπάσματα. Στην Θεσσαλονίκη δε, υπάρχει πάντα ο κος Χουρμουζιάδης αλλά και άλλοι, που μπορούν να μας δώσουν σοβαρές λύσεις, με σωστές και εύπεπτες επεμβάσεις, αφού μετρήσουν, πιστοποιήσουν τα χαρακτηριστικά του χώρου μας.

...
 

Μηνύματα
261
Reaction score
1
το παραπανω σιντι περιεχει 3d ηχητικα εφε.
οπως λεει ο Στεργιος στο πρωτο τραγουδι εχει ενα σκυλο που γαβγιζει.
αυτα τα εφε γινονται με το συστημα q sound
το αποτελεσμα ειναι πχ ο περιβοητος σκυλος να ακουγεται ΠΙΣΩ και ΔΕΞΙΑ απο τον δεξι μου ωμο.
το δικο μου συστημα εχει πολυ ευρυ soundstage τοσο σε πλατος οσο και σε βαθος. παρολα αυτα ο περιβοητος σκυλακος δεν λεει να παει στην "σωστη" θεση...
πρεπει να εχει σχεση με το οτι τα ηχεια μου ειναι διπολα.
αυτα για αρχη...
το ψαχνω και περιμενω αποψεις...
Νικος
Η αλήθεια είναι πως στο φυλλάδιο του CD αναφέρει ότι ο σκύλος πρέπει να ακούγεται σα να βρίσκεται "in the yard next door" (άρα εκτός της στερεοφωνικής εικόνας) και όχι συγκεκριμένα πίσω ή δεξιά ή αριστερά.

Ετσι ακριβώς τον ακούω και εγώ. "Next door" - όπου η next door αυλή είναι σίγουρα δεξιά αλλά μάλλον όχι πίσω, θάλεγα δίπλα.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
1
Τελικά, αν καθίσω ακριβώς στην κορυφή ισοσκελούς τριγώνου με τα ηχεία, το σκυλί είναι όντως πίσω και δεξιά.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
Λοιπόν, πρόκειται για μια πολύ περίεργη ηχογράφηση, με κάτι ντόλμπι κόλπα που παίζουν με τις φάσεις, την οποία έχω φυσικά εδώ και πολλά χρόνια (είμαι μανιακός των Pink Floyd) και δίνει ξεκάθαρα την εντύπωση πως παίζουν και πίσω L-R κανάλια, με εκπληκτικό εστιασμό!

Δυστυχώς δεν έτυχε να αγοράσω κάποιο άλλο CD με το ίδιο Dolby.
- καλησπέρα ,
το o.s.t. από το das boot , κάνει κάτι παρόμοια πράγματα με τα κύματα , τους ήχους από τον βυθό , και τις μηχανές του υποβρυχίου , και στις σημειώσεις στο cd , αναφέρει κάτι για dolby ( μπάι δε γουέι , απίθανη ταινία )
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
- καλησπέρα ,
- εάν αυτό το θέμα , ζει ακόμα , θα το ακούσω το σ/κ , σε κόρνες , σε κουτιά , και ακουστικά , και θα ενημερώσω

ΥΓ : δεν πιστεύω μέσα σε αυτά τα 7 χρόνια , το σκυλί να έχει μετακινηθεί !
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
- καλησπέρα ,
- εάν αυτό το θέμα , ζει ακόμα , θα το ακούσω το σ/κ , σε κόρνες , σε κουτιά , και ακουστικά , και θα ενημερώσω

ΥΓ : δεν πιστεύω μέσα σε αυτά τα 7 χρόνια , το σκυλί να έχει μετακινηθεί !

Μήπως έχει αποθάνει φοβάμαι.... :D
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
καλημέρα ,

- λοιπόν το σκυλί χαίρει άκρας υγείας και ακούστηκε τέρμα δεξιά , εκτός του χώρου ακρόασης , και εκτός φάσης (δηλ. όπως ακριβώς προβλέπεται βάσει των σημειώσεων του cd ) , ποιο αναλυτικά :

1. με κουτιά : δεξιά σαν από το διπλανό δωμάτιο και εκτός φάσης

2. με κόρνες : τέρμα δεξιά 2-3 δωμάτια παρά πέρα , και πάντα εκτός φάσης

3. με ακουστικά : . . . αύριο . . .

ΥΓ : δεν το άκουσα πίσω μου , αλλά τα ηχεία μου είναι κοντά σε τοίχο , και επίσης πίσω από την θέση ακρόασης , υπάρχει τοίχος ( με ricofon φυσικά )
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
. . . το αύριο άργησε λίγο , λοιπόν με τα ακουστικά το σκυλί είναι απλά εκτός φάσης με αδιευκρίνιστη προέλευση
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
- λοιπόν το σκυλί (...) ακούστηκε (...) εκτός φάσης

1. με κουτιά : δεξιά σαν από το διπλανό δωμάτιο και εκτός φάσης

2. με κόρνες : τέρμα δεξιά 2-3 δωμάτια παρά πέρα , και πάντα εκτός φάσης

3. με ακουστικά : . . . αύριο . . .
Δεν αντιλαμβάνομαι τί εννοείς ότι το σκυλί ακούστηκε εκτός φάσης. Μου εξηγείς;
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Νομίζω ότι κατάλαβα. Εννοείς ότι στον ήχο του σκυλιού έχουν προσθέσει κάποια milliseconds καθυστέρηση στο ένα κανάλiικαι λόγω του φαινομένου HAAS ακούγεται εκεί που θέλουν.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
Νομίζω ότι κατάλαβα. Εννοείς ότι στον ήχο του σκυλιού έχουν προσθέσει κάποια milliseconds καθυστέρηση στο ένα κανάλiικαι λόγω του φαινομένου HAAS ακούγεται εκεί που θέλουν.
- ακριβώς
 




TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Ο Στεφανίδης έχει τα Sallie πίσω από τα Soundlab:

Και νομίζω ότι είναι μια καλή ιδέα. Κι εύκολο να κατασκευαστούν DYI.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top