Τι ηχεία και ενισχυτικά έχουμε;


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546
- καλησπέρα ,
- οδηγώ με προ : adcom 565 και τελικούς : δύο adcom gfp 5400 , σε ορζόντια διενίσχυση εναλλακτικά :

- ένα ζευγάρι klipsch rb 82 97db , το οποίο δεν το κόβω για πάνω από 93 db , ευαισθησία , αλλά εφόσον δέχονται συνολικά : 250watt@8ohm , έκαστο , γίνεται πάρτι

- ένα ζευγάρι phase technology pc 9.1 , με δύο γούφερ 6'' , ένα μιντ-γούφερ 6'' , ένα μιντ 3,5'' και τουίτερ 2'' , 91db ευαισθησία ,
τα Cross είναι 100(!) - 800 - 3.500 4ης τάξης ( βαρύ ) , και κατεβαίνει στα 3,6ohm@120hz , παρ΄ ότι ο adcom κατεβαίνει στα 2ohm , το πράγμα ζορίζει αρκετά , λογικό βέβαια αφού με την εν λόγω διενίσχυση ο ένας τελικός οδηγεί και τα 6 συνολικά γούφερ , οπότε βλέπει 1,8ohm , χμμμμμμμμμ

- τα phase technology pc 9.1 :

 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes: στα 100 hz παθητικα? :o εκει γινεται η μεγαλυτερη ζημια..
γιατι βλεπει 1,8? πανω γραφεις 3,6 στα 120hz.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546
:rolleyes: στα 100 hz παθητικα? :o εκει γινεται η μεγαλυτερη ζημια..
γιατι βλεπει 1,8? πανω γραφεις 3,6 στα 120hz.
- καλημέρα , ναι παθητικά , 1,8 διότι λόγω οριζόντιας διενίσχυσης ο ένας τελικός οδηγεί τα γούφερ και των δύο ηχείων
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
το καθε καναλι του βλεπει τα μεγαφωνα του καθε ηχειου σωστα? πως γινεται να βλεπει χαμηλοτερη?
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546
το καθε καναλι του βλεπει τα μεγαφωνα του καθε ηχειου σωστα? πως γινεται να βλεπει χαμηλοτερη?
- ναι έχεις δίκαιο , παρασύρθηκα από το γεγονός ότι αυτός που οδηγεί τα μεσοχαμηλά , κουράζεται σε σχέση με αυτόν που οδηγεί τα μεσουψηλά , γράψε λάθος
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Πολύ καλός ήχος, όμως πρόσεξα ότι έχεις ανεβάσει video και με clearaudio. Οι χροιές του clearaudio είναι πιο κοντά στα γούστα μου!
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Πολύ καλός ήχος, όμως πρόσεξα ότι έχεις ανεβάσει video και με clearaudio. Οι χροιές του clearaudio είναι πιο κοντά στα γούστα μου!
και μενα .... αλλα ειναι και κατι .000 ποιο ακριβο.. :)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο, ότι πληρώνεις παίρνεις! Καλά θα ήταν να συνέβαινε και το αντίθετο!

Πάντως και το thorens με καλύπτει φυσικά, μπροστά στο project μου... άλλη κατηγορία!
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
ένα ακόμα βιντεάκι , με το συστηματάκι μου
(ενισχυτής yamaha as 1100 +ηχεία q acoustics 3050 + marantz cd 6004 )
Πολυ ομορφο,αλλα αφου εχεις θεση στο ρακ ,γιατι δεν κατεβαζεις ολα τα μηχανηματα μια θεση πιο κατω , για να μην ακουμπα το πικαπ πανω στον ενισχυτη?
 

Μηνύματα
185
Reaction score
195
Πολυ ομορφο,αλλα αφου εχεις θεση στο ρακ ,γιατι δεν κατεβαζεις ολα τα μηχανηματα μια θεση πιο κατω , για να μην ακουμπα το πικαπ πανω στον ενισχυτη?
συμφωνώ μαζί σου, ετσι το είχα πρώτα,αλλά δυστυχώς ο ενισχυτής είναι αρκετά μεγάλος για το συγκεκριμένο ράκ,
και σε οποιαδήποτε άλλη θέση εξείχε αρκετά!,
οπότε επειδή δεν μου άρεσε καθόλου αυτό, τον έβαλα αναγκαστικά με τον συγκεκριμένο ( και μή δόκιμο ) τρόπο !
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Της ...αλλαγης (ξανα!!!)
Ολοκληρωμενος, φρεσκος και αψητος...Hegel h360
http://www.stepcom.gr/?view=product&id=5
Ηχεια B&W 805d
Αλλαγη στην αλλαγη!
Ενισχυτης ο Hegel h360
Nεα (...) ηχεια τα Sonus Faber Venere 3.0
Cd pl Musical Fidelity a3.5
Ψηφιακα αρχεια σε 4 σκληρους των 2ΤΒ που παιζουν με ενα nuc i5
Pick up Marantz direct drive + Stanton 681eee (25ετιας+ !!!) με phono stage Project box se ii
Μετρημενα πραγματα!
 

Μηνύματα
434
Reaction score
211
Να πω και εγω. 1) συστημα pickup Linn axis με denon dl 103 , phono trichord dino + pre Αλεξανδρος Τσακιριδης και τελικοι μονομπλοκ 300 b tsakiridis , tuner AR , Dac Meridian Explorer .Ηχεια Audio Note an k
2) συστημα pickup Oracle Paris με Audio Technica f7 ,pre Cary slp 03, cd Arcam 17, phono trichord dino mk3 +, Dac λαμπατο Τσακιριδη , τελικοι μονομπλοκ 845 Τσακιριδη και Meridian 557 Ηχεια Audio Epilogue Peyote, Castle Pembroke.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Αλλαγη στην αλλαγη!
Ενισχυτης ο Hegel h360
Nεα (...) ηχεια τα Sonus Faber Venere 3.0
Cd pl Musical Fidelity a3.5
Ψηφιακα αρχεια σε 4 σκληρους των 2ΤΒ που παιζουν με ενα nuc i5
Pick up Marantz direct drive + Stanton 681eee (25ετιας+ !!!) με phono stage Project box se ii
Μετρημενα πραγματα!
Παρακαλώ ενα σύντομο σχόλιο - σύγκριση των δυο ηχειων (venere -805).

Does size matter?
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Παρακαλώ ενα σύντομο σχόλιο - σύγκριση των δυο ηχειων (venere -805).

Does size matter?
Καμια σχεση ο ηχος μεταξυ των δυο ηχειων. Οχι μονο λογω μεγεθους μα και φιλοσοφιας. Πιο αναλυτικο, "καθαροτερο" ηχο με εξαιρετικα υψηλα-μεσαιοϋψηλα, σχεδον ικανοποητικα χαμηλα (σε περιορισμενο, μικρο, χωρο - στον δικο μου των 30τμ χανονταν). Ομως για να αποδωσει αυτα που εχει, θελει αρκετη ενταση, πργμα κουραστικο σε πολυωρη ακροαση, γεγονος που με εκανε να το αλλαξω - συν οτι σε χαμηλη ενταση δεν ειναι ο,τι πρεπει.
Απο την αλλη το αστρωτο ακομη Venere, πολυ πιο σωμα, χαμηλο (σημ.: το μοναδικο δαπεδου που ΔΕΝ μπουμαρισε εδω μεσα, σε μεγαλη ενταση, σχεδον "παρανομη"!).Τα υψηλα του δεν μπορουν να συγκριθουν με του 805, ομως ικανοποιητικα, αναμενοντας να βελτιωθουν με τον χρονο. Θα ελεγα ο,τι απολαμβανω πλεον ο,τι ακουω χωρις να προβληματιζομαι με "θεματα"
 

Z

Zdimis

Guest
Σταθεροποιηση proac d15
john blue tl66 class a el34 single ended pentode amplifier 6wx2
kingrex pre
silvernote magic box 12au7 tube buffer
audio nemesis dc-1 dac
ps1 1002 cd
mogami rca speakercables
 

Μηνύματα
274
Reaction score
79
Thorens 125 rb 300 2m red
cd pro 2 transport modified by Konstantinou K.
krell studio dac 1
adcom gtp 400 pre tuner-dynavox tpr1 mods by Konstantinou K.
Threshold s5000a
Esl 63
kimber cables pk 10-8vs
 

Μηνύματα
242
Reaction score
77
Μια που ξεκίνησα κι εγώ να γράφω στο site ( σήμερα πόσταρα για πρώτη φορά, αν και διαβάζω τα διάφορα posts πολλά χρόνια τώρα...), ας παρουσιάσω τα ηχεία μου και πώς τα οδηγώ.
Έχω τα Marten Design - Duke και τα οδηγώ πότε με τον Dartzeel (NHB 108) και πότε με τον Mactone (MS 300B).
Eίμαι απόλυτα ικανοποιημένος και με τους δύο τρόπους οδήγησης, πραγματικά πολύ καλά ηχεία.
Να σημειωθεί πάντως ότι, σχεδόν αποκλειστικά, ακούω σε πολύ χαμηλές εντάσεις, λόγω ώρας (πάντα βράδυ μετά τις 22.00)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top