Mat για Technics 1200 MK2

Μηνύματα
147
Reaction score
16
Κατοχος λιγων ημερων ενος Technics 1200MK2 παρατηρησα οτι το mat που εχει δεν ειναι το original αλλα μια τσοχα stanton!Το δικο του υπαρχει καινουργιο να το παραγγειλω και εαν ναι απο που ή να αγορασω καποιο αλλο mat που μπορει να ειναι και καλυτερο?
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Κατοχος λιγων ημερων ενος Technics 1200MK2 παρατηρησα οτι το mat που εχει δεν ειναι το original αλλα μια τσοχα stanton!Το δικο του υπαρχει καινουργιο να το παραγγειλω και εαν ναι απο που ή να αγορασω καποιο αλλο mat που μπορει να ειναι και καλυτερο?

Για δες εδώ.
 



Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Αλλάζετε το mat....... διαφορές βλέπετε.

........VTA ρυθμίζετε;
[DOUBLEPOST=1461875191][/DOUBLEPOST]Γνώμη μου, πάρε εάν βρίσκεις το original.
 

Μηνύματα
152
Reaction score
132
Αλλάζετε το mat....... διαφορές βλέπετε.

........VTA ρυθμίζετε;
[DOUBLEPOST=1461875191][/DOUBLEPOST]Γνώμη μου, πάρε εάν βρίσκεις το original.
και VTA ρυθμίζουμε... και διαφορές βλέπουμε...
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
OK:hi:

Απλά το ανέφερα στην περίπτωση που κάποιος αλλάξει πχ το mat και βάλει φελλό ή ότι άλλο τέλος πάντων.

ΤΥ
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.557
Reaction score
37.825
.. σε pro-ject παιζω σε ακρυλικο πλατο , με δερματινο ματ (απο την "πετσετε" πλευρα**) και εχει λιγο πιο (ζεστο) ευχαριστο ηχο, πανω στο ακρυλικο κατευθιαν ειναι πιο μονιτορ/αχρωματιστος (λιγοτερο ξεκουραστος) ο ηχος.
Δεν αλλαζω VTA / ειναι ρυθμισμενο για μεσαιου παχους βινυλια στα 140grams με ματ.
=> Παλαιοτερα με ortofon 2m red η διαφορα ηταν πιο μικρη και οχι τοσο σημαντικη (γιατι καπου "λασπωνε" στις ακρες του ακουστικου φαρσματος) .. με Audiotechnica ΑΤ150mlx (νυστερι κ' τα διαβαζει ολα-microline αλωστε) ειναι αρκετα πιο μεγαλη η διαφορα .. και ειναι και πιο επιρεπης σε VTA ρυθμισεις..
Ακουω με ματ εκτως και αν θελω να ακουσω ενα δισκο πολυ προσεκτικα.

Εχω και ενα τσοχινο ματ, αλλα ειναι επιρεπες σε σκονη/στατικο ηλεκτρισμο..και το αποφευγω..
**απο την δερματινη πλευρα δεν το εχω δοκιμασει ποτε..
επανερχομαι αν χρειαστει..
 

Μηνύματα
147
Reaction score
16
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!
Τελικα βρηκα το λαστιχενιο της μανας του που ακουγεται ωραια και αγορασα και φελλο της Project που ακουγεται ελαχιστα καλυτερα,το καλο με το μαμισιο σε εμενα τουλαχιστον ηταν οτι ειχε πιο σφιχτο μπασο!
 

ika

News
Μηνύματα
13.999
Reaction score
12.974
Όταν βάλατε το μαμίσιο, ρυθμίσατε το VTA του βραχίονα ξανά?
Το ίδιο και με το φελλό?
Επειδή αν έχουν αισθητή διαφορά στο πάχος, μπορεί να οφείλεται στην αλλαγή της γωνίας ανάγνωσης η διαφορά.
Τέλος μια ερώτηση, παρατηρείτε να υπάρχει στατικός ηλεκτρισμός με το φελλό όταν βγάζετε το δίσκο?
 

Μηνύματα
147
Reaction score
16
Ναι αναλογως ποιο mat χρησιμοποιω ρυθμιζω και το VTA,το μαμα του MK2 ειναι σχεδον τριπλασιο απο της pro-ject!
Στατικος ναι,υπαρχει και μαλιστα παρα πολυ,τις τεσσερις στις πεντε φορες που βγαζω τον δισκο βγαινει και το mat μαζι!
 

ika

News
Μηνύματα
13.999
Reaction score
12.974
....
Στατικος ναι,υπαρχει και μαλιστα παρα πολυ,τις τεσσερις στις πεντε φορες που βγαζω τον δισκο βγαινει και το mat μαζι!
Ευχαριστώ για την απάντηση, έχω δει το ίδιο και γω και παραξενεύτηκα, παρότι στο link του dimanag λέει ότι αποφεύγει τον στατικό.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.657
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top