πρόβλημα θορύβου σε technics sl bd22

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ανέβασε μια φωτογραφία του πακ. Αν είναι κακής ποιότητας τροφοδοτικό και όχι σκέτος μετασχηματιστής μπορεί να επηρεάζει το πρόβλημα σου.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Λογικά με ένα phonostageνα μην χρειάζομαι και καθόλου τον μικτη, σωστά;
[DOUBLEPOST=1457562993][/DOUBLEPOST]
Είναι ελληνικής μάρκας και έχει διακοπτάκι που επιλέγεις την τάση εξόδου, συνδέετε με βύσμα στον μικτη.
[DOUBLEPOST=1457563045][/DOUBLEPOST]
Οκ ευχαριστώ που την βρήκες θα κάνω ένα κόπο να δω
Σωστά με ενα phono μπορείς να παρακάμψεις τον μικτή και να το συνδέσεις απευθείας στον ενισχυτη. Που ειναι και το ποιο σωστό.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
5
Ανέβασε μια φωτογραφία του πακ. Αν είναι κακής ποιότητας τροφοδοτικό και όχι σκέτος μετασχηματιστής μπορεί να επηρεάζει το πρόβλημα σου.
αυτό εδώ έχει http://www.amarad.gr/full_product.php?prod_id=1114025414
[DOUBLEPOST=1457625671][/DOUBLEPOST]
Σωστά με ενα phono μπορείς να παρακάμψεις τον μικτή και να το συνδέσεις απευθείας στον ενισχυτη. Που ειναι και το ποιο σωστό.
Οπότε λογικά αγγελία πώλησης για τον μικτη και αγγελία ζήτησης για phonoamp :)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν επηρεάζει ο μετασχηματιστής από τη στιγμή που βρίσκεται μακρυά.
Πρόσεξε μόνο το καλώδιο του να μην είναι παράλληλο και κοντά με αυτό του πικάπ.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
5
Δοκίμασα και διαφορετικές πρίζες το θέμα είναι ότι κάνει αυτόν το θόρυβο και όταν δεν είναι συνδεμένο το πικάπ και είναι μόνο τα καλώδια rca πάνω στον μικτη αν βγάλω τα καλώδια σταματάει τελείως ο θόρυβος
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πάντα τσιμπάνε θόρυβο τα καλώδια. Κάτι παραπάνω όταν δεν είναι συνδεδεμένα ή όταν είναι κακής ποιότητας η θωράκιση.
Βάλε δύο κομματάκια αλουμινόχαρτο στο ελεύθερο άκρο τους και βραχυκύκλωσε το + και το - τους και δες αν παραμένει ο θόρυβος.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
5
ο θόρυβος σταματάει τελείως, δοκίμασα και άλλα καλώδια καθώς και ένα rca to jack για δοκιμή. Όλα κάνουν τον ίδιο θόρυβο. Λογικό να κάνουν κάποιο θόρυβο αλλά εδώ ανάβουν 3-4 από τα 6 λαμπάκια του μικτη
 

Μηνύματα
37
Reaction score
5
Update: εκεί που έβαζα-έβγαζα πρίζες είδα ότι αν έχω μόνο τον μικτη συνδεμένο με το πικάπ μόνο με τα ακουστικά ο θόρυβος ήταν πολύ μικρός. Όταν ένωνα τον ενισχυτή στην έξοδο του μικτη εμφανιζόταν θόρυβος στα ακουστικά. Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα βρίσκεται στις γειώσεις. Λογικά θα ψάξω για phono preamp. καμία προσιτή ιδέα;
 




Μηνύματα
37
Reaction score
5
Το ground loop isolator κάνει δουλεία; Το έχει δοκιμάσει κανείς; σίγουρα θα ήταν προτιμότερο από το να μπω στην διαδικασία πώλησης του μικτη και αγορά preamp και η τιμή του δελεαστική ;)

Λέω να το δοκιμάσω και αν δεν κάνει να πάω για το Behringer MicroPhono PP400
 


ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.976
Το ground loop isolator κάνει δουλεία; Το έχει δοκιμάσει κανείς; σίγουρα θα ήταν προτιμότερο από το να μπω στην διαδικασία πώλησης του μικτη και αγορά preamp και η τιμή του δελεαστική ;)

Λέω να το δοκιμάσω και αν δεν κάνει να πάω για το Behringer MicroPhono PP400
Έχω αυτά και δουλεύανε
 

Μηνύματα
37
Reaction score
5
Μου ήρθε σήμερα αυτό που είχα παραγγείλει ο θόρυβος μειώθηκε τελείως, το μόνο που θέλει είναι να είναι μακριά από τις πρίζες γιατί όταν το πλησιάζω ο θόρυβος επανέρχεται, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
http://www.ebay.ie/itm/250489744414?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.835
Καλησπέρα παιδιά

Πρόσφατα μου έδωσαν ένα technics slbd22 αλλά δυστυχώς ήταν σε μαύρο χάλι. Δεν έχω πολύ εμπειρία με τα πικάπ γιαυτο θα ήθελα την βοήθεια σας.

Το βασικό πρόβλημα είναι ο έντονος θόρυβος που ακούγετε κατά την αναπαραγωγή των βινυλίων. Λογικό μέχρι ένα σημείο για πικάπ αλλά νομίζω ότι είναι έντονος. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι η βελόνα αλλά σε καινούργιους δίσκους ακούγετε αρκετά καλά. Η βασική απορία μου είναι τι παρεμβάλει μεταξύ rca και κεφαλής ή είναι μόνο καλώδια γιατί οταν βγάζω την βελόνα υπάρχει δυνατό βούισμα, είναι λογικό αυτό;

Άλλο πρόβλημα είναι το pitch που πάει όπου ναναι υπαρχή ανταλλακτικό; Στο ebay δεν βρήκα κάτι. Γενικά ο προϋπολογισμός είναι χαμηλός.

Για προενίσχυση χρησιμοποιώ ένα μίτκη Numark dm1050, ενισχυτή pioneervsx921 και προορατικά eq Kenwoodge 5010.

Οποιοδήποτε tip για βελτίωση του ήχου και μείωση του θορύβου καλοδεχούμενη. Η αλλαγή της κεφαλής είναι στα μελλοντικά σχέδια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
γειωση :

εδω :

αναβαθμηση κεφαλης επιβαλεται:
AudioTechnica 300P (γυρω στα 50 ευρω) ή ακομα καλητερα στα 70ευρω ΑΤ311P (διαφορα οτι ειναι ελλειπτική).
http://eu.audio-technica.com/hifi-phono/cartridges/AT300P
[DOUBLEPOST=1462444638][/DOUBLEPOST]** τσεκαρε οτι η γειωση ειναι καλα τοποθετημενη~ τα αλλα ως εχει
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.867
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top