AVR και Τελικός ενισχυτής

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.712
Βιαστικούλη σε βλέπω. Γιατί να πάρεις τελικό; Βράζει; Μένεις απο ισχύ;
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Έγινε παραγγελία για τις βάσεις: Atacama Duo 6i
Blu Tack μη ξεχάσετε να πάρετε γιατί μετά ο Zizik δε θα απαντά.
Ενδεχομένως όσο αυξάνεται η ένταση στον ενισχυτή να αυξάνεται και το κούνημα των ηχειων, και το έπιπλο να συμπεριφέρεται σαν λίγο από ηχείο και να κουδουνάει και αυτό.
Βάλτε πρώτα τα ηχεία στις βάσεις και ξανακαλιμπράρετε και βλέπετε στη συνέχεια αν ο ενισχυτής είναι πάλι λίγος...
 

Μηνύματα
244
Reaction score
97
Βιαστικούλη σε βλέπω. Γιατί να πάρεις τελικό; Βράζει; Μένεις απο ισχύ;
Καθε άλλο, το σκεπτικό μου θέλω να δω αν είναι σωστό, γιατί νομίζω οτι δεν χρειάζεται στην περίπτωση μου τελικός.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Και εγώ νομίζω όρι είναι θέμα χώρου. Πολύ στριμωχτά, όλα. Ξεκίνα με τις βάσεις στα 2,30 μ μεταξύ τους περίπου ή ακόμη καλύτερα
Σύμφωνα με το παρακάτω σχέδιο, ανάλογα με την απόσταση από την θέση ακρόασης.
Έτσι θα ανοίξει το πεδίο, τουλάχιστον για τα δύο βασικά ηχεία:
2016-05-05.png
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Καθε άλλο, το σκεπτικό μου θέλω να δω αν είναι σωστό, γιατί νομίζω οτι δεν χρειάζεται στην περίπτωση μου τελικός.
Ναι , μπορεί να μη σου χρειάζεται , αλλά ακόμη και μ έναν δικάναλο τελικό για τα L&R ,το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Ή και integrated amplifier, για να εκμεταλλευθείς το καλύτερο προενισχυτικό του στάδιο, για ακρόαση δικάναλου προγράμματος (μουσικά αρχεία).
Προσωπικά αυτήν την δυνατότητα δεν την αλλάζω με τίποτα, (εννοείται ακόμη καλύτερα - Συνδυασμός προ - τελικού, αν δεν υπάρχει πρόβλημα κόστους), διότι έτσι βλέπεις και τις διαφορές μεταξύ των δύο διαφορετικών σχολών (av vs stereo).
 

Μηνύματα
244
Reaction score
97
Τοποθετήθηκαν οι βάσεις (γέμισα και τις κολόνες +3,5kg για περισσότερη σταθερότητα), άνοιξε και η απόσταση (2,20μ) και η βελτίωση είναι αισθητή ..... :)

Thanks για τις συμβουλές !!
 




Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Μήπως τα ηχεία είναι λίγο "αλλήθωρα" ή είναι πριν της τελικής τοποθέτησης
 

Μηνύματα
244
Reaction score
97
εγω θα έκανα επανάσταση για μετατόπιση λιγο δεξιά...50 ποντακια
Δύσκολο , δυστυχώς δεν υπάρχει περιθώριο....μετά βγαίνει τελείως off axis από τον καναπέ που είναι και η βασική θέση .....

Μήπως τα ηχεία είναι λίγο "αλλήθωρα" ή είναι πριν της τελικής τοποθέτησης
Μάλλον η φωτογραφία μπερδεύει..... είναι τελείως παράλληλα (σύμφωνα με τις επιταγές της DALI ).....
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Εγώ πάλι είμαι βέβαιος ότι αυτό που ενοχλεί περισσότερο είναι οι ανακλάσεις από τους άδειους τοίχους και το ταβάνι. Θεωρώ πως αν υπάρχει δυνατότητα τοποθέτησης π.χ. ραφιών με βιβλία, το αποτέλεσμα θα βελτιωθεί σημαντικά. Θα πειραματιζόμουν επίσης με αλλαγή θέσης του (κρυμμένου πίσω από την πολυθρόνα) sub.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Δύσκολο , δυστυχώς δεν υπάρχει περιθώριο....μετά βγαίνει τελείως off axis από τον καναπέ που είναι και η βασική θέση .....



Μάλλον η φωτογραφία μπερδεύει..... είναι τελείως παράλληλα (σύμφωνα με τις επιταγές της DALI ).....
εξαρτάται σε ποια θέση του καναπέ κάθεσαι .. ;)
 



Μηνύματα
244
Reaction score
97
Σόρρυ αν στο χαλάω, αλλά το άλλο (οι ανακλάσεις) είναι πολύ πιο κρίσιμο :)
Δίκαιο έχεις αλλά αυτό μάλλον δύσκολα μπορεί να τακτοποιηθεί άμεσα... θέλει ακόμα αρκετή σκέψη ....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Σημαντική βελτίωση. Ωραία.
Πάντα γίνεται και καλυτερα.
 


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Έχεις σκεφτεί να τα κάνεις ολα ... Μια αριστερά η δεξια ώστε ο 3θεσιος να έχει πλάτη τοίχο ;;;
Έτσι φέρνεις και ποιο κοντά την απόσταση θέασης!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.586
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top