Τι Room Treatment χρησιμοποιείτε;

Τι Room Treatment χρησιμοποιείτε;

  • Τίποτα, εχω τελειο χώρο, δεν χρειάζεται

    Votes: 5 6,3%
  • Τίποτα, τρώω παντόφλα

    Votes: 18 22,5%
  • Bass traps, diffusers, absorbers etc

    Votes: 16 20,0%
  • Dirac, Antimode DSPeaker, Metric, Lyngdorf

    Votes: 9 11,3%
  • Audyssey, MCACC, ARC κτλ (μόνο οτι εχει ο ενισχυτής μου)

    Votes: 19 23,8%
  • Συνδυασμό (πχ bass trap+ψηφιακό)

    Votes: 13 16,3%

  • Total voters
    80
Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Πόσο δίκιο έχουμε όλοι μας !


Βέβαια είμαστε τόσο αρωστάκια που και χώρο να είχαμε πάλι θα τα αλλάζαμε κάθε τόσο o_O
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ενδιαφέρον ερώτημα.

Θα μπορούσε να διατυπωθεί και ως εξής :

Αν ο χώρος σου ειναι δράμα και δεν μπορείς να τον βελτιώσεις μηπως καλυτερα να μην ξοδευεσαι πολυ σε επιλογές ακριβών μηχανημάτων και συνοδευτικών (καλωδια κτλ) ;
Η απόδοση όλων των συστημάτων ήχου οριοθετείται από τον αδύναμο κρίκο του συστήματος.
Στο 99% των περιπτώσεων ο αδύναμος κρίκος είναι ο χώρος, ο οποίος οριοθετεί την απόδοση του συστήματος με Απόλυτο τρόπο.

Ο καθένας βέβαια δικαιούται να ξοδεύει τον χρόνο και τα χρήματά του όπου και όπως θέλει.
Πολύ διαλλακτικό σε βρίσκω σήμερα Σωκράτη, γιατί? :drinks:
Δυστυχώς Σωκράτη ο κόσμος παραπλανάται κατά συρροή από τα reviews των περιοδικών και ξοδεύει άσκοπα χρήματα χωρίς να έχει το αντίκρισμα που πρέπει.

Ποτέ κανένα περιοδικό δεν αναφέρθηκε στο γεγονός ότι ο χώρος ακρόασης συμμετέχει σε ποσοστό 50 έως και 70% στο ηχητικό αποτέλεσμα.
Λογικό λοιπόν είναι ο κάθε ένας που διαβάζει αυτά τα review να πιστεύει πως αφού το Χ ηχείο παίζει εξαιρετικά σύμφωνα με το review, θα παίζει και στο σπίτι μου εξαιρετικά, κάτι που βέβαια δεν συμβαίνει (και πως να συμβεί όταν ο χώρος που έγινε το review ήταν διαφορετικός από τον δικό μας, όταν το στήσιμο των ηχείων ήταν διαφορετικό, όταν τα μηχανήματα ήταν διαφορετικά από τα δικά μας, κοκ).

Από την στιγμή που το ηχείο δεν παίζει σπίτι μου όπως θα έπρεπε, (όπως λένε τα reviews), άρα κάτι άλλο φταίει, χμμμμμ ........νομίζω είναι ώρα να αλλάξω ενισχυτή, ας δούμε τι λένε τα περιοδικά, και η ιστορία επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά μέχρις ότου βαρεθούμε να ασχολούμαστε ή μας τελειώσουν τα χρήματα.


Δεν προσπαθώ να δαιμονοποιήσω τα περιοδικά, προσπαθώ να αποτρέψω την μάταιη σπατάλη και ταλαιπωρία αυτών που δεν έχουν την δυνατότητα να προβούν στην ηχητική φροντίδα του χώρου τους.
Καταρχιν το βασικοτερο ολων ειναι να γινουν ασχετα αν αλλαξει η σειρα .
Εγω θα προσθετα μια μελετη χωρου πριν την αγορα των μηχανηματων για την σωστοτερη επιλογη ηχειων παντα σε σχεση με το χωρο αλλα και αυτα που προτιθεμαι να κανω σε αυτον αφου φυσικα ξεκαθαριζα τη χρηση , δηλ δικαναλου η πολυκαναλου.
Επισης ο τροπος που ακτινοβολουν και διεγειρουν το χωρο (για τα ηχεια αναφερομαι) αλλα φυσικα πανω απολα το γουστο αλλα και ποσο θελουμε να επεμβουμε σε αυτον αισθητικα (αν και εδω εχει γινει μεγαλη προοδος )υπαρχουν πολλες λυσεις που μπορουν να δεσουν αρμονικα με τον υπολοιπο χωρο .
Φυσικα μπορει καποιος να αρκεστει μονο στη ψηφιακη διαχειριση (και καπου εδω οι του πολυκαναλου ειναι μπροστα...:pγια να μην πω μονο εδω :p) με το ιδανικο συνδιασμο ολων των μεθοδων.
Τελος , ερχομαι στα λογια του Χαρη, αν δε θελει να κανει τιποτε απο τα ανω, μια μετρηση μπορει να του αναδειξει τα προβληματα του χωρου του για να γνωριζει και να μην αναλωνεται με δαπανες σε λαθος πραματα .
H αλήθεια είναι πως δεν ήμουν και τόσο σαφής...

Λοιπόν ,έστω πως ένας κάτοχος ενός γήινου ,αποτελούμενο από κάτω του μετρίου εισαγωγικά components ,των οποίων το συνολικό κόστος δεν ξεπερνά το κόστος δυο interconnects ενός "χάι εντ" συστήματος ,δεν έχει για τον οποιοδήποτε λόγο τη δυνατότητα να φροντίσει το χώρο του.
Αν
1) έχει επίγνωση των προβλημάτων και των περιορισμών του χώρου ..και
2) δεν προσπαθεί να τα επιλύσει με λάθος τρόπο (βλέπε καλώδια ,ματζούνια και ευχέλαια),

αξίζει κατά τα λοιπά να ασχολείται με το συστηματάκι του ή να το στείλει στο διάολο ,να πάρει δυο καλά ενεργά μονιτοράκια για το πισί του και να ακούει τη μουσικούλα του στο ένα μέτρο ,αδιαφορώντας για το χώρο και τα προβλήματά του?

Να το θέσω και αλλιώς...έστω ότι μας διαβάζει ένας νεοεισερχόμενος που έχει στα υπόψιν ένα ενισχυτάκι των 300 ευρώ και δυο ηχειάκια των 350. Και έστω ότι ετοιμάζει τώρα το νέο του σπιτικό μαζί με την καλή του και το room treatment στην παρούσα φάση είναι out of the question (που λένε και στο χωριό μου στην ευρωπαική Γορτυνία..) ,αφού δε λέει η παντόφλα να ξεκινήσει πριν το μήνα του μέλιτος...
Να τα πάρει τα μηχανάκια που ζαχαρώνει ,ή να περιμένει πρώτα πότε θα χτυπήσει το χέρι στο τραπέζι σαν άντρας..(λέμε τώρα..)?

Άντε και άλλη μια περίπτωση...έστω ότι κάποιος ξεκινάει από το μηδέν και απευθύνεται σε επαγγελματία μιας και ούτε γνώσεις έχει ,ούτε μετρητικά όργανα. Ποιο μπορεί να είναι ένα μέσο κόστος για την αμοιβή του επαγγελματία και για τις λύσεις που θα του προτείνει...200,300 ευρώ? Αν λοιπόν αυτός που ξεκινάει από το μηδέν έχει ένα σφιχτό μπάτζετ της τάξης των 800-900 ευρώ το κόστος της φροντίδας του χώρου θα είναι για αυτόν ψηλό ή χαμηλό?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
H αλήθεια είναι πως δεν ήμουν και τόσο σαφής...

Λοιπόν ,έστω πως ένας κάτοχος ενός γήινου ,αποτελούμενο από κάτω του μετρίου εισαγωγικά components ,των οποίων το συνολικό κόστος δεν ξεπερνά το κόστος δυο interconnects ενός "χάι εντ" συστήματος ,δεν έχει για τον οποιοδήποτε λόγο τη δυνατότητα να φροντίσει το χώρο του.
Αν
1) έχει επίγνωση των προβλημάτων και των περιορισμών του χώρου ..και
2) δεν προσπαθεί να τα επιλύσει με λάθος τρόπο (βλέπε καλώδια ,ματζούνια και ευχέλαια),

αξίζει κατά τα λοιπά να ασχολείται με το συστηματάκι του ή να το στείλει στο διάολο ,να πάρει δυο καλά ενεργά μονιτοράκια για το πισί του και να ακούει τη μουσικούλα του στο ένα μέτρο ,αδιαφορώντας για το χώρο και τα προβλήματά του?

Να το θέσω και αλλιώς...έστω ότι μας διαβάζει ένας νεοεισερχόμενος που έχει στα υπόψιν ένα ενισχυτάκι των 300 ευρώ και δυο ηχειάκια των 350. Και έστω ότι ετοιμάζει τώρα το νέο του σπιτικό μαζί με την καλή του και το room treatment στην παρούσα φάση είναι out of the question (που λένε και στο χωριό μου στην ευρωπαική Γορτυνία..) ,αφού δε λέει η παντόφλα να ξεκινήσει πριν το μήνα του μέλιτος...
Να τα πάρει τα μηχανάκια που ζαχαρώνει ,ή να περιμένει πρώτα πότε θα χτυπήσει το χέρι στο τραπέζι σαν άντρας..(λέμε τώρα..)?

Άντε και άλλη μια περίπτωση...έστω ότι κάποιος ξεκινάει από το μηδέν και απευθύνεται σε επαγγελματία μιας και ούτε γνώσεις έχει ,ούτε μετρητικά όργανα. Ποιο μπορεί να είναι ένα μέσο κόστος για την αμοιβή του επαγγελματία και για τις λύσεις που θα του προτείνει...200,300 ευρώ? Αν λοιπόν αυτός που ξεκινάει από το μηδέν έχει ένα σφιχτό μπάτζετ της τάξης των 800-900 ευρώ το κόστος της φροντίδας του χώρου θα είναι για αυτόν ψηλό ή χαμηλό?
Η γνώμη μου ειναι πως για τα budget που αναφέρεις οι διαφορές ειναι μικρές. Ο,τι και να κανεις "δεν πειράζει"...

Το προβλημα ειναι πιο σημαντικό σε μεγαλύτερα ποσά, συστήματα πχ των 8-10000€ σε λυπηρους και αφροντιστους χώρους, με κάκιστη τοποθέτηση που παίζουν για το 1/3 της αξίας τους, και πολυ λεω (μην ειναι 1/10). Τα έχουμε δει αυτα επανειλημμένως.
[DOUBLEPOST=1462453554][/DOUBLEPOST]Όσο για τα ενεργά μονιτορακια για το pc που λες, δεν ειναι κακή ιδέα.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το θέμα συνονόματε Χάρη δεν είναι αν κάποιος θα πάρει ή όχι κάποια μηχανήματα ακριβά ή φθηνά, το θέμα είναι να Γνωρίζει και να Κατανοεί τι είναι αυτό που αγοράζει και πως θα το εκμεταλλευτεί στο έπακρο.

Το κόστος της ηχητικής φροντίδας, εξαρτάται από:
  1. Τις ανάγκες του χώρου.
  2. Τις απαιτήσεις του ιδιοκτήτη (πόσο ψηλά θέλει να βάλει τον πήχη, κάτι που έχει άμεση σχέση με την αξία του συστήματος).
  3. Την ποιότητα των υλικών που θα χρησιμοποιηθούν.
  4. Το αν θέλει να ολοκληρώσει εξαρχής την φροντίδα του χώρου ή θέλει να την κάνει σταδιακά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Παρακαλούνται τα δυο μέλη που ψήφισαν το 1, δηλαδή εχουν τέλειο χώρο και δεν χρειάζονται room treatment να βάλουν φωτό και να δώσουν περισσότερες λεπτομέρειες.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Παρακαλούνται τα δυο μέλη που ψήφισαν το 1, δηλαδή εχουν τέλειο χώρο και δεν χρειάζονται room treatment να βάλουν φωτό και να δώσουν περισσότερες λεπτομέρειες.
Ή οι mods να την κάνουν φανερή .:D
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Παρακαλούνται τα δυο μέλη που ψήφισαν το 1, δηλαδή εχουν τέλειο χώρο και δεν χρειάζονται room treatment να βάλουν φωτό και να δώσουν περισσότερες λεπτομέρειες.
Εχεις σκεφτει οτι καποιοι ψηφιζουν για πλακα...:rolleyes:
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εντάξει. Κάπου έπρεπε να την βάλω κι αυτη. Την εχουν αρκετοί.

Πιο πολυ κολλούσε εκεί, παρά στις άλλες κατηγορίες. Εφοςον εχει ψηφιακή ισοσταθμιση χωρου (κι ας γίνεται με τελείως διαφορετικό τροπο) και ειναι ξεχωριστή συσκευή και κυρίως ξεχωριστή επένδυση οικονομική κάπου έπρεπε να μπει.

Δεν ήθελα την δημιουργία πολλών κατηγοριών.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
εγω δεν εχω καταλαβει ,καμια σχεση γιατι?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.445
Δεν έχει αυτόματη ισοστάθμιση;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Για να μην χανόμαστε σε "λεπτομέρειες", το σκεπτικό μου ηταν να χωρίσω μεγάλες κατηγορίες με βάση την επένδυση χρημάτων-προσπάθειας προς καποια γενική κατεύθυνση-φιλοσοφία αντιμετώπισης προβλημάτων χωρου.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δεν έχει αυτόματη ισοστάθμιση;
Nope. Καλό EQ έχει απλώς. (Και διάφορα άλλα ωραία ψηφιακά εργαλεία όπως cross, αλλά DRC δεν είναι.)
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ναι κάνουν, αλλά το θέμα δεν είναι μόνο αυτό, το θέμα είναι το όποιο room treatment πρέπει ναι είναι και αισθητικά αποδεκτό και αυτός είναι ο λόγος που αποτρέπει τους περισσοτέρους στο να προχωρήσουν.

Πιστεύω πως η ηχητική φροντίδα αν επιλεγεί σωστά, μπορεί όχι μόνο να ταιριάξει αλλά και να προσθέσει θετικά στοιχεία στο αισθητικό αποτέλεσμα ενός χώρου.
Και ένα παράδειγμα από ένα χώρο που έφτιαξα πρόσφατα.
View attachment 57323
αυτο παιζει ρε Χαρη ;
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top