Ολοκληρωμενοι ενισχυτες με loudness

Μηνύματα
225
Reaction score
214
Χρονια πολλα σε ολους..
Θα ηθελα να μου προτηνεται μερικους αξιολογους δικαναλους ενισχυτες με loudness button.. Οπως οι παλιοτεροι της denon για παραδειγμα..
 

Μηνύματα
125
Reaction score
18
Μην σε περιορίζει το Loudness. Εάν διαθέτουν ρυθμιστικά μπάσα-πρίμα θα σου κάνουν.
Σου προτείνω Vincent, Nad, Pioneer ( Α 50- Α 70) , teac , Cambridge.

Υπάρχουν επίσης οι Yamaha, rotel, Marantz, αναλόγως γούστων και συνοδών πάντα.

Υ.Γ. Εάν δεν έχεις βαρεθεί τους Denon, μην τους βγάλεις απ΄ την λίστα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Ένας καλός ενισχυτής δεν έχει ανάγκη αυτή την δυνατότητα για να αποδώσει σωστά σε χαμηλές εντάσεις.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Ένας καλός ενισχυτής δεν έχει ανάγκη αυτή την δυνατότητα για να αποδώσει σωστά σε χαμηλές εντάσεις αλλά για μας τους παλαιότερους το Loudness ήταν το μαγικό κουμπάκι όταν το ποντεσιόμετρο ήταν κάτω από παρα τέταρτο....
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ένας καλός ενισχυτής δεν έχει ανάγκη αυτή την δυνατότητα για να αποδώσει σωστά σε χαμηλές εντάσεις αλλά για μας τους παλαιότερους το Loudness ήταν το μαγικό κουμπάκι όταν το ποντεσιόμετρο ήταν κάτω από παρα τέταρτο....
Εεε καλά και εσύ δε μπορούσες να περιμένεις 20 λεπτά για να πάει και πέντε?:p
 

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Ένας καλός ενισχυτής δεν έχει ανάγκη αυτή την δυνατότητα για να αποδώσει σωστά σε χαμηλές εντάσεις ....
Καμμία απολύτως σχέση η ποιότητα του όποιου ενισχυτή με το θέμα...
 

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Έχω τον marantz pm6005 και η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ το κουμπακι όταν είναι αργά και η ένταση πολύ χαμηλή και κάνει δουλειά.

Είχα δανειστεί atoll in100 φίλου και η αλήθεια είναι ότι δεν είχε ανάγκη από loudness. Έπαιζε απίστευτα σε πολύ χαμηλές εντάσεις, ακουγες τα πάντα...
 

Μηνύματα
225
Reaction score
214
ναι ρε παιδια, κανει δουλεια, εννοειται
απλα επειδη θελω να παρω τα dali opticon 8,τωρα εχω τα concept 6, ο ενισχυτης μου θα ειναι μικρος , denon pma 700ae 2x85 στα 4 ohm.
τα opticon 8 προτεινονται απο 40 εως 300 watt παντα στα 4 οhm..
ε και ελεγα να παρω μεγαλυτερο της denon πχ.
Denon PMA-1510AE
αλλα loudness πουθενα..
ΔΕΝ μπορω να ακουσω χωρις αυτο μουσικη στην παρουσα φαση, δε ξερω πως θα ειναι με αλλο ενισχυτη, αν με καλυπτει δηλαδη, αλλα προς το παρον το εχω μονιμα πατημενο, αν το εχω στο off ειναι ενα ψεμα ο ηχος με το συγκεκριμενο ενισχυτη
 




Μηνύματα
225
Reaction score
214
οι denon 520ae και 720ae εχουν loudness, απο κει και πανω δεν..
μηπως δε χρειαζεται στους μαγαλυτερους? τι να πω?
οσο για τους yamaha ειμαι καπως δυσπιστος ..
 

Μηνύματα
409
Reaction score
438
Το ειπα επειδη και εγω σαν ..ραμολιμεντο ηθελα loudness πηρα τελικο τον Technics SE-A1000MK2 και αντι να χρησιμοποιησω τον δικο του προενισχυτη SU-1000MK2 - που τον εχω , αγορασα και τον Hitachi HCA 6500
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
image.jpeg


Αυτο που λέει αυτη η γραφική παράσταση ειναι πως για να γίνουν ακουστά τα κάτω και τα πάνω όρια του φάσματος χρειάζονται περισσότερα db.

Στα 50db για παράδειγμα οπως βλεπουμε δεν ακούγονται τα 30.4 hz.

Αυτο που κανει το loudness εινια να ανεβάζει τα db στα μπάσα και στα πρίμα για να ακούμε καλυτερα σε χαμηλές εντάσεις.

Δες και εδώ https://en.m.wikipedia.org/wiki/Loudness_compensation.

Οι μεγάλοι και "ποιοτικότεροι" ενισχυτές εχουν συνήθως λιγότερα ρυθμιστικά για άλλους λόγους.
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- καλησπέρα , μην ξεχνάμε πως καταξιωμένοι κατασκευαστές ( Mcintosh , Accuphase κ.α. ) , έχουν ρυθμιστικά τονικότητας
[DOUBLEPOST=1463479900][/DOUBLEPOST]
Οι Yamaha έχουν ανάστροφο Loudness ! Άκουσε έναν
- τι είναι το : ανάστροφο Loudness ;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.531
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top