80s,90s Garage & Psychedelic Revival




cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Lincoln St. Exit - The Bummer / Sunny Sunday Dream 7" single (1968) Ecco Records



Ενα απο τα συγκλονιστικότερα garage punk singles ever. Απο το μανιασμένο επίμονο riff του b-side "Sunny Sunday Drem" στο acid driving a-side "The Bummer" pure brilliance all over.

Την ίδια χρονια εβγαλαν άλλο ενα περίφημο 7" EP με τίτλο "Psych Out" κι εκεί περιλαμβανόταν το απιςτευτο ψυχεδελικό "Whatever happened to Baby Jesus" με εμφανή αλλαγή στο στυλ, αν και κυκλοφόρησαν την ίδια χρονια με το παραπάνω εφταιντσο. Ο Baby Jesus ηταν ενα υπαρκτό πρόσωπο, ένας drug dealer της εποχής.


Συνέχισαν για 2 χρονια ακόμα και κατόρθωσαν να βγάλουν ενα και μοναδικο album στην Mainstream το 1970 με τίτλο "Exit", εξαιρετικό και αυτό με hard rock διαθέσεις. Ο τίτλος του album, έδωσε και το ονομα της μπάντας που μετεξελίχθηκε και ονομάστηκε XIT, με μια σειρά απο 4 εξαιρετικά albums απο το 1972 ως το 1977, με μουσικές καταβολές στην ινδιάνικη μουσικη μιας και τα μέλη ηταν όλοι Ινδιάνοι. Και οι 2 μπάντες ηταν και έδρασαν στην Αλμπουκερκη, Νέο Μεξικό.
 

S

sk4t4

Guest
Lincoln St. Exit - The Bummer / Sunny Sunday Dream 7" single (1968) Ecco Records



Ενα απο τα συγκλονιστικότερα garage punk singles ever. Απο το μανιασμένο επίμονο riff του b-side "Sunny Sunday Drem" στο acid driving a-side "The Bummer" pure brilliance all over.

Την ίδια χρονια εβγαλαν άλλο ενα περίφημο 7" EP με τίτλο "Psych Out" κι εκεί περιλαμβανόταν το απιςτευτο ψυχεδελικό "Whatever happened to Baby Jesus" με εμφανή αλλαγή στο στυλ, αν και κυκλοφόρησαν την ίδια χρονια με το παραπάνω εφταιντσο. Ο Baby Jesus ηταν ενα υπαρκτό πρόσωπο, ένας drug dealer της εποχής.


Συνέχισαν για 2 χρονια ακόμα και κατόρθωσαν να βγάλουν ενα και μοναδικο album στην Mainstream το 1970 με τίτλο "Exit", εξαιρετικό και αυτό με hard rock διαθέσεις. Ο τίτλος του album, έδωσε και το ονομα της μπάντας που μετεξελίχθηκε και ονομάστηκε XIT, με μια σειρά απο 4 εξαιρετικά albums απο το 1972 ως το 1977, με μουσικές καταβολές στην ινδιάνικη μουσικη μιας και τα μέλη ηταν όλοι Ινδιάνοι. Και οι 2 μπάντες ηταν και έδρασαν στην Αλμπουκερκη, Νέο Μεξικό.
Λαθος κατηγορια νεε μου.Τα εχεις χασει μου φαινεται γιατι ο Απολλωνας δεν ανεβηκε στην Α Εθνικη.Παντως,το like παραμενει ανεξαρτητως κατηγοριας...
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Λαθος κατηγορια νεε μου.Τα εχεις χασει μου φαινεται γιατι ο Απολλωνας δεν ανεβηκε κατηγορια...Παντως,το like παραμενει ανεξαρτητως κατηγοριας...
Προσποιησου ότι είναι η σωστη κατηγορια :lol: Για την Απολλωναρα αστα εχουμε μπλεξει με τον φουρναρη τον τρελαρα, λιβανι μυριζουν τα αποδυτήρια. Καλως δεν ανεβαίνουμε, η διοικηση είναι για γελια. Δεν με πειραζει καθολου όμως, ας φυγουν αυτοι οι καραγκιόζηδες και ας παμε τοπικα να παμε να δουμε λιγο μπαλλα, εγω προσωπικα χεστηκα για Σουπερ Λιγκ, το σημα να βλεπω μου φτανει με Περα Ταταυλα, Περα Κλουμπ, Αγιο Ιεροθεο στα καγκελα. :smoke:
 










S

sk4t4

Guest
The Wrong Society – "She Destroyed Me"
[DOUBLEPOST=1463595203][/DOUBLEPOST]The Wrong Society – "To Be Free"
 






Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.453
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top