...και το δικό μου (Loggeo)

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Βρήκα και λίγο χρόνο ν' ασχοληθώ με τον jvc.
Έχει φως, αλλά κατεβαίνει εκεί που θέλω. Έχει τεράστια περιθώρια για να παίξει ικανοποιητικά ultra hd. Για να μοιράσω εμφράγματα (ή γυαλιά ηλίου) τα 30 fl τα έχει.:D
Τα ευχάριστα για τους λάτρεις του cinemascope είναι ότι ο προβολέας κάνει anamorphic stretch και σε uhd υλικό. Οι sony δεν...
Για όσους παίζουν με zoom τα πράγματα είναι ακόμα πιο καλά. Ο προβολέας έχει λειτουργία masking και μπορεί να "σβήσει" τα μαύρα pixel (μπάρες) τόσο πάνω κάτω, όσο και δεξιά αριστερά.
[DOUBLEPOST=1460924553][/DOUBLEPOST]
Ολοι μαζί κύμα προστάζει ο μοδερεατορ

reeeeview
reeeeview
(να σου δώσω προκαταβολή από τώρα ?17-4-2016)
reeeeview
(μιας κ γνωριστήκαμε)
reeeeview
καλοθέατος :dance2:
(δεν σκαμπάζω από εικόνα πάλι καλά)
Μόλις εγκριθεί απ το site το κονδύλι για αγορά uhd player θα σας παρουσιάσω αναλυτικό review!:D
 




Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Αυτά εννοείς; :)
View attachment 58304

Έχουν υπέροχες μαγνητικές γρίλιες, αλλά έτσι τα βρίσκω πιο sexy.
Αυτή την εβδομάδα ελπίζω να φτάσω πια στην Ιθάκη μου! Λεπτομέρειες έμειναν ενώ θα με επισκεφθεί κι ο Καστρουνής.






Μπραβο αγορι!Μουρλια!
Και ο κρυφος φωτισμος σου κουκλος!
Μεγιες!
:)
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
Βρήκα και λίγο χρόνο ν' ασχοληθώ με τον jvc.
Έχει φως, αλλά κατεβαίνει εκεί που θέλω. Έχει τεράστια περιθώρια για να παίξει ικανοποιητικά ultra hd. Για να μοιράσω εμφράγματα (ή γυαλιά ηλίου) τα 30 fl τα έχει.:D
Τα ευχάριστα για τους λάτρεις του cinemascope είναι ότι ο προβολέας κάνει anamorphic stretch και σε uhd υλικό. Οι sony δεν...
Για όσους παίζουν με zoom τα πράγματα είναι ακόμα πιο καλά. Ο προβολέας έχει λειτουργία masking και μπορεί να "σβήσει" τα μαύρα pixel (μπάρες) τόσο πάνω κάτω, όσο και δεξιά αριστερά.
[DOUBLEPOST=1460924553][/DOUBLEPOST]

Μόλις εγκριθεί απ το site το κονδύλι για αγορά uhd player θα σας παρουσιάσω αναλυτικό review!:D
τρελανε μας!!! δωσε πονο!!!
Τα ευχάριστα για τους λάτρεις του cinemascope είναι ότι ο προβολέας κάνει anamorphic stretch και σε uhd υλικό. Οι sony δεν...
Για όσους παίζουν με zoom τα πράγματα είναι ακόμα πιο καλά. Ο προβολέας έχει λειτουργία masking και μπορεί να "σβήσει" τα μαύρα pixel (μπάρες) τόσο πάνω κάτω, όσο και δεξιά αριστερά.
τρελανε μας δωσε πονο λεμε!!!
 



Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Για δώσε λέμε...:D
Τι να δώσει;εθεάθη στην όμορφη Ρόδο ο Μ.Καστρουνής αλλά μάλλον πήγε για τουρισμό...ούτε για Dolby Atmos,ούτε για να καλιμπράρει τον RS-500....μόνο για το Παλάτι των Ιπποτών:p
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Τι να δώσει;εθεάθη στην όμορφη Ρόδο ο Μ.Καστρουνής αλλά μάλλον πήγε για τουρισμό...ούτε για Dolby Atmos,ούτε για να καλιμπράρει τον RS-500....μόνο για το Παλάτι των Ιπποτών:p
Εγώ άκουσα οτι με. RS-500 / Doldy atmos κ 5100 του άρεσε και θα κάτσει και για Πάσχα :lolsign:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Δυστυχώς ο μάστορας μόνο διακοπές δεν έκανε στο νησί. Το κορμί του έλιωσε! Κατάφερε να κλέψει λίγες ώρες, αλλά τόσο αυτός όσο κι εγώ ήμασταν ερείπια. Άσε που με τα παιδιά μες στο σπίτι δεν μπορούσαμε να κάνουμε και πολλά με τον ήχο.
Για έναν περίεργο λόγο εκείνο το βράδυ πήγαν όλα στραβά. Όλα καινούρια, όλα στη θέση τους, αλλά όχι στη σειρά τους.
Έχοντας πλέον στρώσει σε μεγάλο βαθμό την κατάσταση δηλώνω τα ακόλουθα :D:

  • Ο Καστρουνής χρειάζεται χρόνο εδώ για να φέρει τον ήχο. Υπάρχουν θέματα απ' το antimode μέχρι τα ενεργά ηχεία που επιδέχονται βελτίωσης.
  • Αυτό βέβαια δεν αναιρεί την ποιοτική αναβάθμιση του όλου set up. Έπαθα πλάκα ακούγοντας το mad max σε atmos. Εντυπωσιάστηκα (σε κάποια σημεία) με το ip man 3 σε dts x.
  • Αυτό όμως που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση ήταν ο neural x surround decoder. Πραγματικά αλλάζει την όλη εμπειρία και δεν μπορώ να καταλάβω πως το πετυχαίνει σε υλικό που δεν είναι κατάλληλα encoded!
  • Ο jvc τώρα. Πολύ καλή σύγκλιση και focus out of the box. Δεν κάναμε και πολλά, η λάμπα δεν είχε ούτε 2 ώρες άλλωστε!
    Τον στήσαμε σωστά με και χωρίς αναμορφικό και παρατηρήσαμε: Είναι αρκετά καινούρια εμπειρία για μένα να παίζω με την ίριδα στο -8, τη λάμπα στο low και να θέλω να την κλείσω κι άλλο. Για να μην τα πολυλογώ την έχω στο -15 για την ώρα. Εσκεμμένα δεν μετράω ακόμα φωτεινότητα. Το κοντράστ είναι άφθονο, τα χρώματα φωτεινά-ζωντανά. Το gamma θέλει σίγουρα φτιάξιμο. Το επίπεδο μαύρου εξαιρετικό. Τι έχουμε να δούμε με καλές υλοποιήσεις UHD! H slate εντυπωσίασε και το Μανώλη θαρρώ. Οπωσδήποτε αναδεικνύει την εικόνα του JVC.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Αυτά εννοείς; :)
View attachment 58304

Έχουν υπέροχες μαγνητικές γρίλιες, αλλά έτσι τα βρίσκω πιο sexy.
Αυτή την εβδομάδα ελπίζω να φτάσω πια στην Ιθάκη μου! Λεπτομέρειες έμειναν ενώ θα με επισκεφθεί κι ο Καστρουνής.
Μου αρέσει πολύ η ιδέα αυτη και κατα πάσα πιθανότητα θα την εφαρμόσω κι εγω. Το βάθος πώς το υπολογίζεις; Παίζει ρόλο στην συμπεριφορά του ηχείου;
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Ανάλογα με τον τύπο του ηχείου. Πάντως έναν όγκο αέρα πίσω από αυτό σίγουρα το χρειάζεται.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Κάθε κατασκευαστής προτείνει τα δικά του. Αν θυμάμαι καλά η Atlantic Technology προτείνει ελάχιστο χώρο, ενώ η Golder Ear προτείνει να είναι ανοιχτά από πάνω τα ηχεία.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Τελευταία αναφορά 6 Μαΐου.
Μετά από 2 μήνες σχεδόν θα μας βάλεις τα γυαλιά;
Άντε ρε παλικάρι έχω καιρό να γουρλώσω τα μάτια ...
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Τελευταία αναφορά 6 Μαΐου.
Μετά από 2 μήνες σχεδόν θα μας βάλεις τα γυαλιά;
Άντε ρε παλικάρι έχω καιρό να γουρλώσω τα μάτια ...
Συμφωνω, ΣΙΓΟΥΡΑ κάτι καινούργιο θα έχει να μας πει!
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Τελευταία αναφορά 6 Μαΐου.
Μετά από 2 μήνες σχεδόν θα μας βάλεις τα γυαλιά;
Άντε ρε παλικάρι έχω καιρό να γουρλώσω τα μάτια ...
Ο Καστρουνής πέρασε ένα καυτό διήμερο στη Ρόδο. :)
Ξοδέψαμε πάρα πολλές ώρες σε εικόνα και ήχο.
Ο ichaltou είχε απόλυτο δίκιο για το eq του antimode. Τα 2 sb2000 ήρθαν πολύ ωραία στον χώρο μου . Η μεγάλη έκπληξη ήταν η τριάδα των neumann kh120. Αν κι ο χώρος δεν είναι διαμορφωμένος άξιζε η πατέντα με τα actuators. Υπήρχε η αίσθηση ότι ο ήχος ερχόταν μέσα απ' την εικόνα.
Τα atmos ηχεία ήταν πραγματική πολυτέλεια. Μπορούσαν εύκολα να χρησιμοποιηθούν για surround., αν και μεταξύ μας τα triad το έχουν ανάγει σε επιστήμη αυτό το "παιχνίδι".
Αν και δεν είναι ο τομέας που τρώω τα μούτρα μου στο ψάξιμο και διάβασμα, δηλώνω ενθουσιασμένος απ' το ηχητικό αποτέλεσμα. Ειδικά λαμβάνοντας υπόψιν τους περιορισμούς που έχω και την παρελθοντική κατάσταση.

Για την εικόνα τι να πρωτοπώ; Ο προβολέας έγραψε πάνω από 15 ώρες σε calibration. Διαβάζοντας ξένα forum νομίζω ότι όσον αφορά το θέμα του UHD το τερματίσαμε με το Μανώλη.
Κι αποζημιωθήκαμε γι' αυτό. Χρησιμοποιήσαμε το hd fury για να μετατρέψουμε το σήμα του lumagen σε hdr και μετά έπαιξε μπάλα ο Μάνος.
Να περιμένετε όμορφο θέμα και στο perfect image κι εδώ με εικόνες και γραφήματα που απλά δεν υπάρχουν πουθενά.
Υπήρχε μια χαοτική διαφορά απ' το πως πρέπει να παίζει ο προβολέας σωστά σύμφωνα με κάποια υποτυπώδη standard και πως έπαιζε σύμφωνα με τις βασικές ρυθμίσεις που μπορούν να γίνουν αλλά και τις προτάσεις της JVC.
Το να βλέπω το Μανώλη να φέρνει ένα gamma που ήταν αλλού γι' αλλού κοντά στο ιδανικό με τα ελάχιστα ρυθμιστικά του JVC ήταν πραγματική εμπειρία. Τα γκριζαρισμένα μαύρα κι η χαμένη πληροφορία πήγαν περίπατο. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι δε μας έφτασε ο χρόνος για να φτιάξουμε 1-2 presets ακόμα με μεγαλύτερα όρια clipping (4000 nits), αλλά και ρύθμιση sdr σε bt2020 10 bit.
Το τελευταίο πλέον μου φαίνεται περιττό. Είχε νόημα πριν δω πόσο καλά μπορεί να αποδώσει ένας σωστά καλιμπραρισμένος σε gamma 2084 προβολέας.
Για hd υλικό τα γνωρίζετε. Κλασικός jvc, αλλά με punch στα 16fl.
Καλιμπράραμε και για 3d. Πριν το απορρίψετε θα σας πρότεινα να δείτε κάποιες σκηνές απ' το Everest με 16fl φωτεινότητα μέσα απ' τα γυαλιά στις 126 ίντσες και να το ξανασυζητήσουμε.;)
[DOUBLEPOST=1469217573][/DOUBLEPOST]
Συμφωνω, ΣΙΓΟΥΡΑ κάτι καινούργιο θα έχει να μας πει!
Εσύ μην κάθεσαι. Το βασικό εργαλείο το έχεις.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.733
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top