Marantz SR7010 - SR7011



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Λάθος ξε λάθος να σας αναφέρω ένα παράδειγμα που είναι χρησιμότατη.

Πχ σε θέαση ταινίας από την Tv. Φυσικά εκεί δεν υπάρχει dd ή dts. Έτσι το sub είναι 100% ανενεργό κατά την επεξεργασία από δυκάναλο, σε εικονικό πολυκάναλο. Χρειάζεται λοιπόν αυτή η "λάθος" δυνατότητα ή όχι?

Εγώ για να έχω χρήση του sub σε αυτή την περίπτωση, αναγκαστικά τα δήλωνα σαν μικρά. Έκανα λοιπόν την δουλειά μου αλλά όχι με τον σωστό τρόπο.

(Παρεμπιπτόντως στα παλαιότερα μοντέλα (1600) υπήρχε)...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Ενταξει λεει για τις δυνατοτητες προφανως για πειραματισμους!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Εντάξει μάλλον σε λάθος χώρο ανέφερα τα παραπάνω, θα μπορούσα, πιο σωστά, να θέσω την παραπάνω παρατήρηση στο θέμα ypao vs Audyssey σε άλλο κομμάτι του forum. Sory φιλαράκια μου!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Λάθος ξε λάθος να σας αναφέρω ένα παράδειγμα που είναι χρησιμότατη.

Πχ σε θέαση ταινίας από την Tv. Φυσικά εκεί δεν υπάρχει dd ή dts. Έτσι το sub είναι 100% ανενεργό κατά την επεξεργασία από δυκάναλο, σε εικονικό πολυκάναλο. Χρειάζεται λοιπόν αυτή η "λάθος" δυνατότητα ή όχι?

Εγώ για να έχω χρήση του sub σε αυτή την περίπτωση, αναγκαστικά τα δήλωνα σαν μικρά. Έκανα λοιπόν την δουλειά μου αλλά όχι με τον σωστό τρόπο.

(Παρεμπιπτόντως στα παλαιότερα μοντέλα (1600) υπήρχε)...
Αν εχεις τα ηχεια ολα ( και τα μπροστα) δηλωμενα small οπως πρεπει;), τοτε δεν θα ειναι ανενεργο
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Ιάκωβε αφού κατέληξες,τι τον ψάχνεις τον γιαμάχα(άσε που ανακοινώθηκε η ΧΧ60 σειρά) 8-)
Άντε να τον πάρεις να ακούσεις http://www.imdb.com/title/tt3970482/ σε atmos ή ακόμα καλύτερα σε dts:X να χαζέψεις!
Εντάξει, τα μοντέλα συνεχώς ανανεώνονται & αναβαθμίζονται, δεν μπορόυμε να είμαστε συνέχεια με το χέρι στην τσέπη! Σε 3-4 χρονάκια αν είμαστε καλά, υπάρχει το euro κλπ κλπ, πάμε πάλι για νέο μοντέλο...
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
την δουλεια σου την κανεις σωστα οταν δηλωνεις small και οχι οπως την εκανες νομιζοντας οτι ειναι το σωστο :)
[DOUBLEPOST=1462475003][/DOUBLEPOST]
Ο Kostas Kefalas διανυει περίοδο φόρμας...να τον ακουτε!
παντα ειμαι σε φορμα :dance:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Ok, απλώς το ανέφερα, επειδή η απόδοση του συστήματός μου με τον yamaha και τα ηχεία σαν large ήταν αρτιότερη και μάλιστα με αρκετή διαφορά, από ότι σαν small δηλωμένα.

Ίσως δε το sub μου να είναι μάπα, ή τέλος πάντων χαμηλότερων προδιαγραφών από τα ηχεία μου, τι να πω!
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Εννοει ρυθμισεις crossover, phase κτλ. Φανταζομαι. Οχι τα "αλλα" ματσαρισματα
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Οκ ας έρθει και ο Marantz με το καλό, και όλα "τακτοποιούνται"- ρυθμίζονται. ;).
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
την δουλεια σου την κανεις σωστα οταν δηλωνεις small και οχι οπως την εκανες νομιζοντας οτι ειναι το σωστο :)
[DOUBLEPOST=1462475003][/DOUBLEPOST]

παντα ειμαι σε φορμα :dance:
Σχεδον
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Αν εχεις τα ηχεια ολα ( και τα μπροστα) δηλωμενα small οπως πρεπει;), τοτε δεν θα ειναι ανενεργο
Καλημέρα,
Ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω. Ποιος ο λόγος να έχομε ηχεία πχ δαπέδου ή τέλος πάντων "μεγάλα" αφού στο home cinema το σωστό είναι να είναι δηλωμένα ως small, αποκόπτοντας όπως και νά έχει κάτι από τις προδιαγραφές τους (το χαμηλό).

Δηλαδή αγοράζω πχ τα klipsch rf 62 καταβάλλω το χιλιαρικάκι, για να τα κάνω rb 62 (βάσης) που κοστίζουν τα μισά χρήματα, αυτό μου λέτε τώρα.
 





Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Ας τον παραλάβω πρώτα, και μετά όλο και κάτι θα βρω για να τον απολαύσω!:smile:

Ενίσχυσα και το rac μου, ήδη σηκώνει αρκετά βάρη, (ο τελικός θέλει μπράτσα)...

Από εμπειρία σας, ζεσταίνεται το μηχάνημα? (Μάλλον περισσεύει 1-2 cm αέρα, από το επάνω ράφι και δεν είναι ρυθμιζόμενο, που να πάρει),
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.401
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top