Klipsch Greek club

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
η φαση που λες κανει το σαμπ να παιζει πιο δυνατα (προσθετοντας λιγη καθυστερηση)
η αλλη φαση διορθωνει την χρονοκαθυστερηση...αν ο ενισχυτης σου ειναι ανικανος για αυτο
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Ενας ασφαλής τρόπος ρύθμισης της φάσης:

Εκεί που "γεμίζει" καλυτερα το crossover point στη μέτρηση με προγραμμα σαν το REW
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
Στάθη γιατί τσίμπησες; :p
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Το πρότεινα και στο κομμάτι του forum "blues", όμως τέτοιο σαγηνευτικό σαξόφωνο, θεωρώ ότι επιβάλλεται να τα ακουστεί και από τα "Ηχεία" μας... για τέτοια ήδη μουσικής είναι ούτως ή άλλως, κατασκευασμένα..
Big Mama Thornton 1970
 




Μηνύματα
44
Reaction score
38
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ζευγάρι RP-160M ή τα RB-81 II... Στο επίσημο site της Klipsch αναφέρει ότι το RB-81 έχει αντικατασταθεί από το RP-160M. Παρόλα αυτά έχω διαβάσει πάρα πολύ καλές κριτικές για τα RB-81.
Αν κάποιος έχει ακούσει και τα 2 μπορεί να που πει αν υπάρχουν διαφορές στον ήχο?
Ο χώρος που θα τα τοποθετήσω είναι ένα μικρό δωμάτιο 2,80 Χ 2,80 περίπου που χρησιμοποιώ αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής και ο ενισχυτής μου ένας NAD C-372...
Sub δεν σκοπεύω να βάλω λόγω του ότι ο χώρος μου είναι πολύ μικρός όποτε θέλω ένα πολύ καλό stand alone μικρών διαστάσεων ηχείο.
Η αλήθεια είναι ότι στα RB-81 δεν μου καλαρέσει το πλαστικό της μπροστινής μπάφλας και μου φαίνονται λίγο ογκώδη αλλά αν παίζουν καλύτερα δεν έχω πρόβλημα.
Επίσης διάβασα ότι είναι τα Klipsch προτιμούν τους λαμπάτους ενισχυτές.. υπάρχει περίπτωση να μην παίξουν καλά με τον NAD??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Καλό βράδυ,

Το rb 81 θεωρείται ένα από τα καλύτερα ηχεία βάσης της klipsch.
Έχει αντικατασταθεί από το 160, χωρίς όμως διαφορές στην ηχητική ταυτότητα των ηχείων.
Θεωρητικά τα 81 πρέπει να κατεβαίνουν λίγο χαμηλότερα, λόγω διαφοράς στα woofer.
Σαν κάτοχος των 160 επιβεβαιώνω ότι για τον χώρο σου είναι υπεραρκετό. Το Χαμηλό του υπερκαλύπτει αρκετά ηχεία δαπέδου του ανταγωνισμού!.

Υπάρχει χώρος να έχεις ακρόαση και μάλιστα σε άμεση αντιπαραβολή με αρκετές προτάσεις του ανταγωνισμού, ώστε να επιβεβαιώσεις τα γραφόμενά μου !

Αν μένεις Αττική πέρασε από τον Πειραιά και θα βρεις εξυπηρέτηση,γνώσεις, μεράκι! http://www.audioshow.gr (Προσοχή δεν κάνω διαφήμιση αλλά είμαι ένας από τους ευχαριστημένους του πελάτες).

Επίσης αν εντοπίσεις τα 81, μην τα προσπεράσεις! Έχουν ακριβώς τις ίδιες κόρνες, με μάλλον λίγο καλύτερο χαμηλό.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
38
Σ΄ευχαριστώ πολύ!
Μένω Πειραιά και το κατάστημα που αναφέρεις το ξερω.. έχω ξαναψωνίσει από εκεί και είναι όντως πολύ εξυπηρετικοί.. Απ΄οτι βλέπω όμως στο site τους το 81 δεν το έχουν και αν δεν κάνεις άμεση αντιπαραβολή είναι δύσκολο να βγάλεις ασφαλές συμπερασμα.. Τέσπα θα περάσω μια βόλτα και βλέπουμε
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Την ημέρα που θα περάσεις για δοκιμή, πρόσεξε διότι θα φύγεις αν όχι παραμάσχαλα με τα ηχεία, τουλάχιστον θα αφίσεις προκαταβολή!:D

Αυτό πάντως που θα ακούσεις δεν συμπεριλαμβάνει sub, να είσαι σίγουρος!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.545
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ζευγάρι RP-160M ή τα RB-81 II... Στο επίσημο site της Klipsch αναφέρει ότι το RB-81 έχει αντικατασταθεί από το RP-160M. Παρόλα αυτά έχω διαβάσει πάρα πολύ καλές κριτικές για τα RB-81.
Αν κάποιος έχει ακούσει και τα 2 μπορεί να που πει αν υπάρχουν διαφορές στον ήχο?
Ο χώρος που θα τα τοποθετήσω είναι ένα μικρό δωμάτιο 2,80 Χ 2,80 περίπου που χρησιμοποιώ αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής και ο ενισχυτής μου ένας NAD C-372...
Sub δεν σκοπεύω να βάλω λόγω του ότι ο χώρος μου είναι πολύ μικρός όποτε θέλω ένα πολύ καλό stand alone μικρών διαστάσεων ηχείο.
Η αλήθεια είναι ότι στα RB-81 δεν μου καλαρέσει το πλαστικό της μπροστινής μπάφλας και μου φαίνονται λίγο ογκώδη αλλά αν παίζουν καλύτερα δεν έχω πρόβλημα.
Επίσης διάβασα ότι είναι τα Klipsch προτιμούν τους λαμπάτους ενισχυτές.. υπάρχει περίπτωση να μην παίξουν καλά με τον NAD??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
- καλημέρα και χρόνια πολλά ,

- κατέχω τα rb-81 i , και τα rp 150 , τα 160 είναι λίγο μεγαλύτερα , όμως και πάλι δεν έχουν την μεσαία των 81 ( έχω ακούσει και τα 160 ) , με τα 160 είσαι ok , τα 81 είναι πολύ μεγάλα για τον χώρο σου ο οποίος θέλει προσοχή , διότι είναι σχεδόν κυβικός ,

- με τον nad , είσαι ok , είναι γλυκόηχος , όμως :
ακρόαση über_alles
 

Μηνύματα
44
Reaction score
38
Λοιπόν να μαι κ εγώ!!!
Σε ότι αφορά τις εντυπώσεις και με βάση αυτά που είχα διαβάσει περίμενα λίγο περισσότερα χαμηλά.. βέβαια είναι άστρωτα ακόμα και με τον καιρό θα κατέβουν αλλά ακόμα κ έτσι είναι αρκούντως ικανοποιητικά. :)
Αυτό όμως που με εντυπωσίσε πάρα πολύ ήταν η έκταση των ηχείων στις μεσαίες: κιθάρες, πνευστά, φωνές, όλα αναπαράγονται με εξαιρετική διαύγεια και το βασικότερο τα ηχεία δεν "βρωμίζουν" όταν οδηγούνται σε υψηλές εντάσεις.
Έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετά ηχεία και τα περισσότερα κολώνες όπως B&W, Roister, Spectrum Audio τελευταία είχα Τannoy.. μπορώ πω με βεβαιότητα ότι τόσο καθαρές μεσαίες δεν είχε κανένα!! :thumbsup:
Η μόνη παρέμβαση που τους έκανα ήταν που έβγαλα την ξύλινη βάση που είχαν από κάτω... προεξείχαν πολύ από τις βάσεις που τα τοποθέτησα και δεν μου πολυάρεσαν οπτικά. Οι τρύπες που έμειναν από κάτω άλλωστε δεν είναι διαμπερείς οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα..
20160506_015605 (600 x 450).jpg
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.545
- κουκλιά είναι Βαγγέλη , καλοάκουστα , βάλε τα λίγο κοντά σε γωνία ή πίσω τοίχο , διότι εάν πρόσεξες , η πίσω εκτόνωση των μπασο-χαμηλών δεν είναι reflex , αλλά χοάνη επίσης .

- όσο για την καθαρότητα που αναφέρεις . . . γι΄ αυτό υπάρχουν οι κόρνες , δυνατά καθαρά και απαραμόρφωτα
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Καθαρά κι απαραμόρφωτα σε γωνία; :roflmao:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Λοιπόν να μαι κ εγώ!!!
Σε ότι αφορά τις εντυπώσεις και με βάση αυτά που είχα διαβάσει περίμενα λίγο περισσότερα χαμηλά.. βέβαια είναι άστρωτα ακόμα και με τον καιρό θα κατέβουν αλλά ακόμα κ έτσι είναι αρκούντως ικανοποιητικά. :)
Αυτό όμως που με εντυπωσίσε πάρα πολύ ήταν η έκταση των ηχείων στις μεσαίες: κιθάρες, πνευστά, φωνές, όλα αναπαράγονται με εξαιρετική διαύγεια και το βασικότερο τα ηχεία δεν "βρωμίζουν" όταν οδηγούνται σε υψηλές εντάσεις.
Έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετά ηχεία και τα περισσότερα κολώνες όπως B&W, Roister, Spectrum Audio τελευταία είχα Τannoy.. μπορώ πω με βεβαιότητα ότι τόσο καθαρές μεσαίες δεν είχε κανένα!! :thumbsup:
Η μόνη παρέμβαση που τους έκανα ήταν που έβγαλα την ξύλινη βάση που είχαν από κάτω... προεξείχαν πολύ από τις βάσεις που τα τοποθέτησα και δεν μου πολυάρεσαν οπτικά. Οι τρύπες που έμειναν από κάτω άλλωστε δεν είναι διαμπερείς οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα..
View attachment 58927
Τίποτα το παράξενο, αγόρασες KLIPSCH, και αυτό τα λέει όλα!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.545
Καθαρά κι απαραμόρφωτα σε γωνία; :roflmao:
- γιατί ; μόνο το μπάσο θα ενισχύσει , οι μεσουψηλές δεν θα πάθουν κάτι , με τις κόρνες ακούμε περισσότερο άμεσα τα μεγάφωνα , εξ άλλου τα περισσότερα klipsch , ευνοούνται από γωνίες , εάν κάνω λάθος , διορθώστε με
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.609
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top