Marantz SR7010 - SR7011



Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Από εμπειρία σας, ζεσταίνεται το μηχάνημα? (Μάλλον περισσεύει 1-2 cm αέρα, από το επάνω ράφι και δεν είναι ρυθμιζόμενο, που να πάρει),
Αν τον χρησιμοποιείς μόνο σαν προ δεν πιστεύω να ζεσταίνεται ιδιαίτερα. Πεντακάναλο τελικό έχεις;
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Ζεσταίνεται όχι όπως οι onkyo αλλά αρκετά θα έλεγα και εμένα είναι πανταχοθεν ελεύθερος. Οπότε με τίποτα δεν θα τον έβαζα στα 2 εκ. κενό μόνο. Βέβαια ο δικός μου οδηγεί 9 κανάλια αλλά και πάλι......
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Και σαν προ αν λειτουργεί απαγορεύεται να έχει τόσο μικρή απόσταση. Οι οριζόντιες πλακέτες HDMI θα βελάξουν.
 

Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Tρυπα το επιπλο και βαλε ανεμιστηρακια υπολογιστη να βγαζουν τον αερα! το εχω κανει με 3 ανεμιστηρες (ο ενας βαζει και 2 βγαζουνι) και η διαφορα ειναι τερατωδης! Παντα δροσερος! βεβαια το επιπλο μου ηταν σε φιλο μαραγκο ,απο mdf
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Αν τρυπήσει το έπιπλο δε χρειάζονται ανεμιστήρες, που γεμίζουν τα μηχανήματα σκόνη και χνούδια. ;):p
 

Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Αν τρυπήσει το έπιπλο δε χρειάζονται ανεμιστήρες, που γεμίζουν τα μηχανήματα σκόνη και χνούδια. ;):p
Δηλαδη ενα marantz πουλοβερ θα ηταν ασχημο?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Τελικά δούλεψε πριόνι και τώρα έχει 5,5 cm απόσταση. Έγιναν κάποιες ζημιές στο rac αλλά ευτυχώς έχω τα μέσα και το τακτοποίησα μια χαρά.

------------------
Χθες παρέλαβα και τον Marantz. Εξωτερικώς η ποιότητα καλή, αλλά όχι σαν την yamaha, γνώμη μου βέβαια.


Προσπάθησα να εφαρμόσω την αυτόματη ρύθμιση. Σχετικά με το ypao πολύ χρονοβόρος.

Τώρα ας έρθουμε στο αποτέλεσμα:
Βρήκε τις σωστές αποστάσεις εκτός του sub που από τα 2,90 το σωστό έθεσε 4,6.
Σωστά και τα μεγέθη των ηχείων (5,1) & 2 στο room 2.
Εκεί που τα έκανε θάλασσα ήταν στις εντάσεις. Έτσι έγραψε front left -11,5, Front right -11,0, center -5,5, surr. left -5,0, surr r -5,0, sub -5,0 ????

Επίσης ενώ έθεσε τα front σαν large, έκανε αποκοπή των χαμηλών κάτω από τα 80 hz, άλλο κουλό!

Κατόπιν έπεσε χειροκίνητη ρύθμιση και κάπως τακτοποίησα το θέμα. Έχει δουλειά ακόμη.

Η εφαρμογή On line music (κάπως έτσι την αναφέρει) πως λειτουργεί. Βγάζει μόνο έναν σταθμό στην τύχη, μαύρη οθόνη χωρίς πληροφορίες, και από το πληκτρολόγιο δεν υπάρχει καμία εντολή!

Από ήχο ευτυχώς όχι χειρότερος από τον 767 των 600 ευρώ. (Ούτε όμως και καλύτερος).

Αυτά προς το παρόν( από μία πρώτη εκτίμηση, βέβαια).
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Ευχαριστώ, αν όμως δεν με καλύψει δεν θα σκάσω, υγεία να υπάρχει και μετά όπως φανατικός κλιψάκιας και Φανατικός της yamaha. To πατάρι να είναι καλά....
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
τι εννοεις θαλασσα στις εντασεις ?

επισης το σαμπ ειναι λογικο να μην πεσει στα μετρα σωστα γιατι υπαρχουν αλλοι παραγοντες που το καθοριζουν...οποτε το αφηνεις εκει που το "βρηκε"
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Τελικά δούλεψε πριόνι και τώρα έχει 5,5 cm απόσταση. Έγιναν κάποιες ζημιές στο rac αλλά ευτυχώς έχω τα μέσα και το τακτοποίησα μια χαρά.

------------------
Χθες παρέλαβα και τον Marantz. Εξωτερικώς η ποιότητα καλή, αλλά όχι σαν την yamaha, γνώμη μου βέβαια.


Επίσης ενώ έθεσε τα front σαν large, έκανε αποκοπή των χαμηλών κάτω από τα 80 hz, άλλο κουλό!

.
Καλοριζικος Ιακωβε...

δεν υπαρχει κατι κουλο....μια χαρα τα βλεπω ολα...
...τις εντασεις με ενα κινητο τις φτιαχνεις ιδιες αν ειναι λαθος..
παντα με βαση τα front.

.......μαλλον δεν εχεις κατανοησει πως δουλευει ενα πολυκαναλο συστημα..

διαβασε καμαρι μου..:)
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Καλορίζικος Ιάκωβε!
Αν η ρύθμιση σου ήταν by the book τότε οι εντάσεις είναι αυτές που πρέπει.
Επίσης σωστό είναι ότι διάβασε τα rf-62 large και επίσης σωστό ότι την αποκοπή τους την έβγαλε χαμηλότερα.
Βάλτα όλα μικρά,την αποκοπή σε όλα στο 80 και δοκίμασε και το flat εκτός από το reference που είναι default(ανάλογα με τον χώρο σου).
Το on line music, πρέπει να έχεις συνδεθεί στο ίντερνετ για να διαβάσει δικτυακά την μουσική σου από το πισι σου π.χ.
έχεις μελέτη.....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Ευχαριστώ παιδιά,
Σήμερα πήγα τον τελικό στο service για ένα μικρο-πρόβλημα, οπότε αύριο με την ευκαιρία, θα δω και τις δυνατότητες του ενισχυτή του.

Μόλις έρθει και ο τελικός, έχω σκοπό να κάνω μια καλή μέτρηση του χώρου και των μηχανημάτων, ώστε να έχω μία πιο αντικειμενική άποψη περί αυτού.

Όντως έχω κενά, (ο λόγος που δίσταζα για αλλαγή εταιρείας), και εύχομαι να μπορέσω να φέρω το σύστημα εκεί που πρέπει.
Πάντως έχει πράγματι το μηχάνημα πάρα πολλές παραμέτρους επέμβασης και αυτό είναι καλό!

Απλά παραπάνω ανέφερα μία πρώτη εντύπωση (την οποία για να είμαι ειλικρινείς την περίμενα - ίσως και με μεγαλύτερο αριθμό προβλημάτων). Μόλις έχω νεώτερα θα σας ενημερώσω. Το θέμα έχει να κάνει πιο πολύ με την άγνοιά μου επί του προγράμματος παραμετροποίησης της marantz. Οι διαφορές από αυτό της Yamaha ( που με συντροφεύει τουλάχιστον από το 2005) ως αναφορά τον τρόπο αλλά και την φιλοσοφία γενικά είναι μεγάλες, έτσι νιώθω σαν "αρχάριος".
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Εκεί που τα έκανε θάλασσα ήταν στις εντάσεις. Έτσι έγραψε front left -11,5, Front right -11,0, center -5,5, surr. left -5,0, surr r -5,0, sub -5,0 ????
Με τον Yamaha μου έχει τύχει να μετρήσει αλλα ντ'άλλων,το ξανάτρεξα και μέτρησε σωστά!
Καλορίζικος κιόλας.Καλοάκουστος.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Με τον Yamaha μου έχει τύχει να μετρήσει αλλα ντ'άλλων,το ξανάτρεξα και μέτρησε σωστά!
Καλορίζικος κιόλας.Καλοάκουστος.
Aκόμα τον 663 έχεις Τίμο; μου άρεσε ο ήχος του.:thumbsup:
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Aκόμα τον 663 έχεις Τίμο; μου άρεσε ο ήχος του.:thumbsup:
Δεν έχει κάνει κιχ Στάθη!Παλικάρι πρώτο:drinks:.Μια χαρά είναι
και για το απλό 5.1 που έχω είναι τέλειος.Μόνο κανα δυό hdmi να είχε παραπάνω.
Κάποια στιγμή,αν βρω καμιά ευκαιρία,τον βλέπω για το εξοχικό.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Παιδιά, μου φαίνεται θα πουλήσω τους advance! Ήχος αποκάλυψη σε συνδυασμό με τα klipch σε pure! Με λίγα λόγια βρήκαν το ταίρι τους: Ατάκα και βαθύ μπάσο, κρυστάλλινα πρίμα, μέχρι και η γυναίκα μου πρόσεξε την διαφορά.
Είμαι πολύ χαρούμενος!!! Και ακόμη δεν έχω κάνει καμία ρύθμιση, μόνο τα χθεσινά (σε συνδυασμό δηλαδή με τον τελικό)!

Με λίγα λόγια, μάλλον δεν χρειάζεται τελικό ο 7009-10...
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.182
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top