Klipsch Greek club

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Δεν σας είπα ότι θα τα πάρει παραμάσχαλα? :D;)

Βαγγελάκη, καλώς όρισες στο club των φανατικών! (Βλέπεις το avatar μου)!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
- κουκλιά είναι Βαγγέλη , καλοάκουστα , βάλε τα λίγο κοντά σε γωνία ή πίσω τοίχο , διότι εάν πρόσεξες , η πίσω εκτόνωση των μπασο-χαμηλών δεν είναι reflex , αλλά χοάνη επίσης .

- όσο για την καθαρότητα που αναφέρεις . . . γι΄ αυτό υπάρχουν οι κόρνες , δυνατά καθαρά και απαραμόρφωτα
συμφωνώ απόλυτα! Επίσης θέλουν τουλάχιστον ένα μήνα για να στρώσουν οι αναρτήσεις, μην σε ανησυχεί λοιπόν, το χαμηλό του θα γίνει όπως το άκουσες στην επίδειξη!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
- γιατί ; μόνο το μπάσο θα ενισχύσει , οι μεσουψηλές δεν θα πάθουν κάτι , με τις κόρνες ακούμε περισσότερο άμεσα τα μεγάφωνα , εξ άλλου τα περισσότερα klipsch , ευνοούνται από γωνίες , εάν κάνω λάθος , διορθώστε με
Τα Klipsch που είναι σχεδιασμένα για γωνίες ευνοούνται, τα οποία φυσικά δεν έχουν port πίσω, για τα υπόλοιπα μοντέλα ισχύει ό,τι ισχύει για όλα τα ηχεία.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
38
Ευχαριστώ πολύ για τα καλορίζικα ;)
Αναγκαστικά τα έβαλα σε γωνία με 15cm απόσταση από πίσω και 40 από το πλάι.. νομίζω καλα είναι.. αλλωστε αν τα βγάλω πιο μπροστα καθε φορά που θα μπαίνω στο δωμάτιο θα σκουντουφλάω πάνω στα ηχεία :p
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380
Τα Klipsch που είναι σχεδιασμένα για γωνίες ευνοούνται, τα οποία φυσικά δεν έχουν port πίσω, για τα υπόλοιπα μοντέλα ισχύει ό,τι ισχύει για όλα τα ηχεία.
http://images.klipsch.com/Reference_Premiere_Speakers_-_Manual_-_v08WEB_635814745135536000.pdf

- από το manual του κατασκευαστή ( σελίδα 5 ) , βλ. τα μικρότερα rp150 , πού διαφέρουν με τα 160 μόνο σε διαστάσεις , προτείνονται για κρέμασμα κολλητά στον τοίχο ( ακραίο , διαφωνώ ) , αλλά σε μία λογική 20cm , περίπου , δεν υπάρχει πρόβλημα
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569

R150M εικονα σχετικα (απο δικτιο).. τι διαφοροποιηση συνεπαγεται τετοια ειδους θηρα εκτονωσης ? (σε σχεση με τις συμβατικες) - ισως και ρητορικο, ή βοηθαει οπως αναφερθηκε στην τοποθτετηση κοντα σε τοιχο
Η βαση αφαιρουμενη επισης διακρινεται απο την φωτο (ειναι διαφορετικο υλικο απο τη καμπινα?), νομιζω οτι εχει να κανει με αποσβεση συντονισμων απο/προς την καμπινα.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
38

Η βαση αφαιρουμενη επισης διακρινεται απο την φωτο (ειναι διαφορετικο υλικο απο τη καμπινα?), νομιζω οτι εχει να κανει με αποσβεση συντονισμων απο/προς την καμπινα.
Η βάση είναι ίδιο υλικό με την υπόλοιπη καμπίνα mdf δηλαδή απλά είναι βαμένη ενώ στην υπόλοιπη καμπίνα υπάρχει περσσαριστό-κολλητό φύλλο απομίσηση ξύλου
Είναι φαλτσοκομμένη και όταν κάθετε το ηχείο πάνω τους έχει μια μικρη κλιση προς τα πάνω μάλλον για λόγους κατευθυντικότητας.. προσωπικά δεν παρατήρησα διαφορά με ή χωρίς αυτές..
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380
Η βάση είναι ίδιο υλικό με την υπόλοιπη καμπίνα mdf δηλαδή απλά είναι βαμένη ενώ στην υπόλοιπη καμπίνα υπάρχει περσσαριστό-κολλητό φύλλο απομίσηση ξύλου
Είναι φαλτσοκομμένη και όταν κάθετε το ηχείο πάνω τους έχει μια μικρη κλιση προς τα πάνω μάλλον για λόγους κατευθυντικότητας.. προσωπικά δεν παρατήρησα διαφορά με ή χωρίς αυτές..
- ο τρόπος που τα έστησες είναι καλλίτερος , προχώρα άφοβα , ούτε και εμμέναν μου άρεσε η βάση του , και μην ανησυχείς , είμαστε κάποιοι ''παλαβοί'' εδώ μέσα με τα klipsch , οπότε ρώτα άφοβα

- είναι το δέκατο ζευγάρι που έχω , εάν δε με ήξερε ο Λάιος , θα νόμιζε πως κάνω χονδρική
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Η βάση είναι ίδιο υλικό με την υπόλοιπη καμπίνα mdf δηλαδή απλά είναι βαμένη ενώ στην υπόλοιπη καμπίνα υπάρχει περσσαριστό-κολλητό φύλλο απομίσηση ξύλου
Είναι φαλτσοκομμένη και όταν κάθετε το ηχείο πάνω τους έχει μια μικρη κλιση προς τα πάνω μάλλον για λόγους κατευθυντικότητας.. προσωπικά δεν παρατήρησα διαφορά με ή χωρίς αυτές..
ρωτησα απο καθαρο ενδιαφερων, και επειδη εξτρα βασεις εχω δει σε αλλη εταιρια (Monitor Audio οπου φενεται να ειναι διαφορετικο το υλικο), δεν εχουν διαφορες σε μικρου εως μεγεθους ηχεια. (τωρα αν υπαρχει κανενας μικροσυντονισμος στα 100hz στα 90db.. πρωτα θα το καταλαβεις απο κατι αλλο μεσα στο χωρο..οποτε στα :newrussian: aka klipsh σου)
Δεν εχεις προβλημα .. play loud n clear ! :thumbsup:
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Λοιπόν να μαι κ εγώ!!!
Σε ότι αφορά τις εντυπώσεις και με βάση αυτά που είχα διαβάσει περίμενα λίγο περισσότερα χαμηλά.. βέβαια είναι άστρωτα ακόμα και με τον καιρό θα κατέβουν αλλά ακόμα κ έτσι είναι αρκούντως ικανοποιητικά. :)
Αυτό όμως που με εντυπωσίσε πάρα πολύ ήταν η έκταση των ηχείων στις μεσαίες: κιθάρες, πνευστά, φωνές, όλα αναπαράγονται με εξαιρετική διαύγεια και το βασικότερο τα ηχεία δεν "βρωμίζουν" όταν οδηγούνται σε υψηλές εντάσεις.
Έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετά ηχεία και τα περισσότερα κολώνες όπως B&W, Roister, Spectrum Audio τελευταία είχα Τannoy.. μπορώ πω με βεβαιότητα ότι τόσο καθαρές μεσαίες δεν είχε κανένα!! :thumbsup:
Η μόνη παρέμβαση που τους έκανα ήταν που έβγαλα την ξύλινη βάση που είχαν από κάτω... προεξείχαν πολύ από τις βάσεις που τα τοποθέτησα και δεν μου πολυάρεσαν οπτικά. Οι τρύπες που έμειναν από κάτω άλλωστε δεν είναι διαμπερείς οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα..
View attachment 58927
Βλεπω καλα εναν NAD απο κάτω? Γραψε μας λιγο εντυπωσεις? Σε συνδυασμο με αυτο το ενισχυτικο τα παιζεις?
[DOUBLEPOST=1462780271][/DOUBLEPOST]Η κλιπσοπαρεα ειναι μεγαλη τελικα!!!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Είναι μεγάλη διότι προστίθενται μόνο μέλη (δηλαδή αγοραστές), για να φύγει κάποιος από την klipsch πρέπει να ανέβει κατόπιν πολύ σε κόστος ώστε να ξεπεράσει την ποιότητά της (προσωπικά όποτε προσπάθησα να κοιτάξω για κάτι καλύτερο, έπρεπε να βάλω το χέρι πολύ βαθιά - ο ανταγωνισμός δηλαδή, μου φάνηκε πολύ υποδεέστερος) , οπότε στους δύσκολους σημερινούς καιρούς αυτό καθίσταται από πολύ δύσκολο έως απίθανο.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380
Είναι μεγάλη διότι προστίθενται μόνο μέλη (δηλαδή αγοραστές), για να φύγει κάποιος από την klipsch πρέπει να ανέβει κατόπιν πολύ σε κόστος ώστε να ξεπεράσει την ποιότητά της (προσωπικά όποτε προσπάθησα να κοιτάξω για κάτι καλύτερο, έπρεπε να βάλω το χέρι πολύ βαθιά - ο ανταγωνισμός δηλαδή, μου φάνηκε πολύ υποδεέστερος) , οπότε στους δύσκολους σημερινούς καιρούς αυτό καθίσταται από πολύ δύσκολο έως απίθανο.
- ακριβώς έτσι , αλλά και πάλι πρίν πάς σε ακριβότερο μοντέλο άλλης μάρκας , θα υπάρχει πάντα κάτι λιγότερο ακριβό σε klipsch , οπότε αναβαθμίζεις το σύστημά σου και παραμένεις στην μαγική αυτή οικογένεια ,

- δεν φεύγεις από την klipsch , απλά καμιά φορά εκδράμεις

- καλή εβδομάδα
 

Μηνύματα
44
Reaction score
38
Βλεπω καλα εναν NAD απο κάτω? Γραψε μας λιγο εντυπωσεις? Σε συνδυασμο με αυτο το ενισχυτικο τα παιζεις?
[DOUBLEPOST=1462780271][/DOUBLEPOST]Η κλιπσοπαρεα ειναι μεγαλη τελικα!!!
Ναι NAD είναι ο C-372 για την ακρίβεια... ζεστός ήχος και πολύ καλη στερεοφωνική εικόνα. Έχω οδηγήσει μ΄ αυτόν πιο μεγάλα και δύσκολα ηχεία από τα klipsch που έχω τώρα και δεν ένιωσα ποτε ότι υστερεί σε δύναμη. Παλιότερα τα είχα στο σαλόνι που είναι περίπου 50 τετραγωνικά και ποτέ δεν ανέβασα το volume πάνω από το 1/3 της διαδρομής του... στο μικρό δωμάτιο που τον έχω τώρα περιττό να σου πω τι γινεται μόλις τον τσιτώσω λίγο :smg:

Επίσης έχει και πάρα πολύ καλό functionality σε ότι αφορά τις συνέσεις. Εκτός τού ότι μπορείς να συδνέσεις πάνω του τα πάντα, μπορεί να λειτουργήσει σαν προενισχυτής με 2 pre- out εξόδους για τελικούς.. η μιά απ΄αυτές τις έξοδους είναι και ρυθμιζόμενη ότι πρέπει για να βάλεις ένα ενεργό sub και να παιξεις όπως θες.
Είναι λιγο παλιός βέβαια και έχει καταργηθεί αλλά, ένας καλός ενισχυτής δεν χάνει ποτέ την αξία του.. Αν θα τον άλλαζα (που το βλέπω δύσκολο γιατί με ικανοποιεί πλήρως) θα πήγαινα σε λάμπα αυστηρά...


- δεν φεύγεις από την klipsch , απλά καμιά φορά εκδράμεις

- καλή εβδομάδα
ετσι ακριβώς!!! αγαπάμε klipsch!!!! :dance2:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380
- διαβάζοντας διάφορα νήματα , με χαρά μου διαπιστώνω πως όλο και περισσότεροι βάζουν τα klipsch , στην λίστα τους με τα υποψήφια ηχεία , και μάλιστα μετά από από ακρόαση ( όπως είναι και το πρέπον ) ,

- οπότε φαίνεται να υποχωρεί το love it , or hate it , που ίσχυε κάποτε , βέβαια παρακολουθώντας την εν λόγω εταιρεία τα τελευταία 25 χρόνια , νομίζω πως έχουν βάλει νερό στο κρασί τους , ( προς το ποιο κοινά αποδεκτό ) , χωρίς να μπασταρδεύουν το ήχο τους , απλά το γυρνάνε στο ποιο μαλακό

- όχι δεν τα διαφημίζω έτσι στεγνά , απλά τα προτείνω σαν ένα κλασικό value for monay , ότι δηλ. θα έκανα με τα προϊόντα των αδελφών Τσακιρίδη ( πχ ) , ή τα ηχεία του Πετρόπουλου ( πχ ) , και άλλα
 


Μηνύματα
411
Reaction score
648
Kαλησπέρα παιδιά, μιας και σκεπτομαι να αναβαθμισω την μπροστινή τριάδα του home cinema ,σήμερα πήγα να ακούσω τα Klipsch rp 280f, Triangle antal ex και τα Dali mentor 6.
Τα ηχεία τα άκουσα οδηγουμενα από έναν entry level ολοκληρωμένo ενισχυτή Denon 2x80w rms σε συνδιασμο με ένα οικονομικό dac.Τα είδη τραγουδιών πολλα......jazz,soul,fanky,classic rock,rnb,deep house και μουσικά αρχεία σε flac αλλα και mp3.Διάρκεια ακρόασης 30-35 λεπτά.Συμπεράσματα :

Klipsch rp280f
Υπερ:
Mουσικη σκηνή,ανάλυση στις υψηλές συχνότητες,γκαζια,πολύ καλό all-around ηχείο με εξαιρετικό VFM.

Κατά:
Μέγεθος, φινίρισμα,μέτρια απόδοση σε αρχεία mp3

Dali mentor6, Triangle antal ex
Yπερ:
Ισορροπία στην απόδοση συχνοτήτων,ζεστός φυσικός ήχος,ποιότητα κατασκευης,φινίρισμα.

Κατά:
Μουσική σκηνή,χρήση home cinema,ευαισθησία.

Για καθαρά δικαναλο θα επελεγα Triangle antal ex.Aλλα για συνδιασμό δικαναλο και home cinema σίγουρα θα έπαιρνα τα Klipsch.:thumbsup:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Καλημέρα, Μικρός ο χρόνος ακρόασης. Παράδειγμα, λόγω υψηλής ευαισθησίας τα klipsch έχουν τρομερή ανάλυση ακόμη και σε πολύ χαμηλές εντάσεις, έτσι απολαμβάνει ο ακροατής απόλαυση ακόμη και σε αυτές τις περιπτώσεις. Επίσης δεν ανέφερες καθόλου για την μεσαία περιοχή (το στοιχείο τους με λίγα λόγια) που σημαίνει, όχι καλή επιλογή αρχείων.
Δοκίμασε σύγκριση με ολιγομελή τζαζ κομμάτια, με κομμάτια με βάση τα χάλκινα, ή την φωνή. Ακόμη πρόσεξε πως ξεχωρίζει το πιατίνι σε μια ορχήστρα, και τότε θα καταλάβεις τι εννοώ.

Για να εκτιμήσει κανείς τον ήχο της klipsch, με λίγα λόγια, πρέπει να ζήσει μαζί τους. Δηλαδή είναι μια επένδυση που την βλέπεις μετά την αγορά, κάθε λεπτό, ώρα, χρόνο. Κάθε φορά που ακούς ένα κομμάτι, ανακαλύπτεις και κάτι που δεν το είχες προσέξει την προηγούμενη φορά. Γιαυτό δεν καταλαβαίνουν οι υπόλοιποι τον εθισμό που προκαλούν τα ηχεία αυτά, στους κατόχους τους.
 
Last edited:

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Αγαπω αυτο το νημα!!! Οταν πηγα πρωτη φορα να ακουσω klipsch και συγκεκριμενα τα 280f καταλαβα κατευθειαν οτι αυτο ειναι το ηχειο μου. Στα χρηματα που ζηταει η εταιρεια για τα εν λογω ηχεια, δεν υπαρχει ανταγωνισμος κατα τη γνωμη μου. Πρεπει να ανεβεις πολυ για να παρεις κατι παραπανω. Αναλυση και δυναμη τα χαρακτηριστικα του.
Δωσε τους καλο αρχειο, και βαττ και αστα να κελαιδησουν!

Οι περισσοτεροι ζουν με τη φοβια της της κορνας, αλλα εγω θα παροτρεινω ολο τον κοσμο να ακουσει πριν βγαλει συμπερασμα!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380
Klipsch rp280f
Υπερ:
Mουσικη σκηνή,ανάλυση στις υψηλές συχνότητες,γκαζια,πολύ καλό all-around ηχείο με εξαιρετικό VFM.

Κατά:
Μέγεθος, φινίρισμα,μέτρια απόδοση σε αρχεία mp3
- όντως το φινίρισμα είναι τυπικό , αλλού όμως ρίχνουν τα λεφτά , όπως το είπες και μόνος σου : ηχείο με εξαιρετικό VFM

- όχι μόνο είναι μέτριο στα mp3 , αλλά τις ακόμα χειρότερες εγγραφές , τις απορρίπτει τηρώντας τον κανόνα : garbage in - garbage out
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.515
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top