Στατικός

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Έχω ένα ματ φελλό-λάστιχο (ανάμεικτοι κόκκοι) με βάρος 95 γρ. Πλατώ αλουμίνιο, υποπλατώ πλαστικό.
Σε μερικούς δίσκους από τον στατικό, όταν βγάζω το δίσκο βγαίνει μαζί και το ματ.
Σε άλλους όχι, στο παίξιμο δεν παρατηρώ κάτι από στατικό.

Καμμιά ιδέα πως απαλλάσομαι?
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
θυμαμαι το πικαπ του πρωτου χα'ι'φιντελα που συναντησα (salonika bound :drinks:) .... ειχε κι ενα δευτερο βραχιονα μ' ενα βουρτσακι και κατι τριχακια μπροστα , που επαιζε "μπροστα" απο τον κανονικο βραχιονα ,καθαριζε το track και τραβουσε τον στατικο μου 'λεγε ...
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Με το R-MAT που επίσης έχω, δεν έχει τέτοιο θέμα. Είναι λογικό να το κάνει ο φελλός?
 


ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
To έχω το ZEROSTAT, το θέμα είναι ότι ο στατικός εμφανίζεται με το παίξιμο και όχι με την τοποθέτηση του δίσκου.
Μήπως τότε να δοκίμαζες να "πυροβολήσεις" και το πικάπ πριν τοποθετήσεις το δίσκο επάνω ?
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Μήπως τότε να δοκίμαζες να "πυροβολήσεις" και το πικάπ πριν τοποθετήσεις το δίσκο επάνω ?
Το'κανα, μια από τα ίδια.
 


ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Ναι, έχει σταματήσει η περιστροφή.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
1. Τοποθέτησε κάτω από το πικάπ ένα Antistatic mat και γείωσε το.

2. Αγόρασε έναν εφυγραντήρα

3. Τοποθέτησε δυο τρία κομματάκια ταινίας διπλής συγκόλλησης και κόλλησε το πλατώ με το υποπλατώ πλαστικό

4. Καθάρισε τα vinyls με micro fiber cloth εφυγραμένο με απεσταγμένο νερό

5. Αντικατέστησε το φελλό-λάστιχο με Carbon Fiber Turntable Mat

6. Καθαριστικά ……ακριβά και αμφιλεγόμενα!!!
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Ξαναβάζω το RMAT και ξεμπλέκω, αλλά μου κάνει εντύπωση ο στατικός με το φελλό.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Μπορεί να μην είναι καθαρός φελλός αλλά και ΠΙΘΑΝΟΝ να συμβαίνει κάτι σαν αυτό στη σελίδα 3 εδώ: που δείχνει διαφορετική φόρτιση του φελλού από διαφορετικά υλικά και ο φελλός να φορτίζεται από το βινύλιο ή το αλουμίνιο του πλατώ ή……
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Όσο αφορά τον στατικό πλένω τα βινύλια με ένα χειροκίνητο knosti και χρησιμοποιώ το αντιστατικό υγρό της εταιρίας.

Μετά από κάθε πλύσιμο δίσκου βάζω τους δίσκους σε καινούργιους αντιστατικούς φακέλους και ο στατικός είναι παρελθόν καθώς και η σκόνη.

Προφανώς τα καλά εικονογραφημένα εσώφυλλα μένουν μέσα :D.

Ελπίζω να βοηθάω.:)
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Δοκίμασε να ταμπονάρεις λίγο μαλακτικό ρούχων σε όλη την επιφάνεια του φελλού και άστο να στεγνώσει. Δεν θα του κάνει ζημιά (μη βάλεις κανά κιλό!).
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
και στο άλλο ΘΕΜΑ, o φελλός της PROJECT, τα ίδια παρουσιάζει όπως απαντά σε ερώτησή μου ο CHRIS1978
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.609
- καλησπέρα , εάν αφήσεις το σύστημα να ηρεμήσει , και μετά παίξεις έναν πλυμένο δίσκο ( απαλλαγμένο από στατικό ) , χωρίς να τον βουρτσίσεις επάνω στο πικαπ , θα συμβεί πάλι το ίδιο ;
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
- καλησπέρα , εάν αφήσεις το σύστημα να ηρεμήσει , και μετά παίξεις έναν πλυμένο δίσκο ( απαλλαγμένο από στατικό ) , χωρίς να τον βουρτσίσεις επάνω στο πικαπ , θα συμβεί πάλι το ίδιο ;
Ξαναέβαλα το RMAT και ησύχασα.
Τι εννοείτε να ηρεμήσει το σύστημα?
Πλυντήριο δεν έχω, χρησιμοποιώ το ZEROSTAT. Οπότε το ίδιο έκανε μετά τον πυροβολισμό.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.609
Ξαναέβαλα το RMAT και ησύχασα.
Τι εννοείτε να ηρεμήσει το σύστημα?
Πλυντήριο δεν έχω, χρησιμοποιώ το ZEROSTAT. Οπότε το ίδιο έκανε μετά τον πυροβολισμό.
- καλημέρα , να ηρεμήσει δηλ. άστο μερικές ώρες χωρίς να παίξει , και πλύνε τον δίσκο με νερό στο μπάνιο ( κανονικά θέλει απεικονισμένο ) , απλά να μην έχει στατικό .
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.725
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top