Ποδήλατο


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση με το mechanical doping είναι ότι σύμφωνα με κάποιους insiders στην επαγγελματική ποδηλασία, γίνεται χρήση κρυμμένων μοτέρ από την προηγούμενη δεκαετία.

Τα σύγχρονα μοτέρ είναι τόσο αποδοτικά που ακόμα και η θερμική κάμερα μπορεί να έχει πρόβλημα στον εντοπισμό τους. Και μην ξεχνάμε ότι τίθενται σε λειτουργία σε "στιγμές ανάγκης", οπότε είναι πιο δύσκολο να εντοπιστούν live.

Αυτό που προτείνουν οι περισσότεροι είναι η απαγόρευση αλλαγής ποδηλάτου μέσα στον αγώνα για "ψύλλου πήδημα", παρά μόνο αν υπάρχει σοβαρό μηχανικό πρόβλημα. Οι αλλαγές ποδηλάτου κατά τη διάρκεια ενός αγώνα έχουν γίνει μόδα, χρησιμοποιώντας εξειδικευμένα ποδήλατα για ανηφόρες και ευθείες-κατηφόρες. Κι ενώ ο έλεγχος για μοτέρ γίνεται πριν την εκκίνηση και μετά τον τερματισμό, τα "ενδιάμεσα" ποδήλατα είναι δύσκολο να ελεγχθούν.

Ο πιο αξιόπιστος αλλά και δύσκολος τρόπος ανίχνευσής τους είναι η έρευνα των μετρήσεων. Αν π.χ. βρούμε ότι σε μία ανηφόρα μεγάλης κλίσης, ένας ποδηλάτης έχει χαμηλούς σφυγμούς αλλά ανεβαίνει με μεγάλη ταχύτητα και στροφάρισμα, τότε κάτι τρέχει.
Παρόλα αυτά, ακόμα δεν υπάρχουν ακράδαντες αποδείξεις ότι ο Cancellara είχε μηχανική βοήθεια στην περίφημη κούρσα του 2010, που αναφέρεται στο άρθρο. Το είχαμε συζητήσει σε παλιότερα posts. O Cancellara έχει αναπτύξει μια συγκεκριμένη ποδηλατική ικανότητα/δεξιότητα, η οποία σε συγκεκριμένες περιπτώσεις του δίνει το πλεονέκτημα έναντι άλλων ποδηλατών. Θεωρώ ότι όλη αυτή η "καχυποψία" προς οποιονδήποτε αθλητή (ποδηλάτη, στην περίπτωσή μας) είναι "διαφορετικός" (για να μην πω καλύτερος) από την πλειονότητα των υπολοίπων, ενισχύθηκε μετά τις αποκαλύψεις του doping του Armstrong κι όλοι πλέον ψάχνουν να βρουν φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν - ειδικά σε ένα άθλημα, στο οποίο η Ομοσπονδία του έχει κάνει πάρα πολλές κινήσεις για να περιορίσει ή/και να εξαλείψει περιστατικά doping (όπως είχαμε συζητήσει σε παλαιότερα posts για τη χρήση του βιολογικού "διαβατηρίου" κτλ).
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Παρόλα αυτά, ακόμα δεν υπάρχουν ακράδαντες αποδείξεις ότι ο Cancellara είχε μηχανική βοήθεια στην περίφημη κούρσα του 2010, που αναφέρεται στο άρθρο. Το είχαμε συζητήσει σε παλιότερα posts. O Cancellara έχει αναπτύξει μια συγκεκριμένη ποδηλατική ικανότητα/δεξιότητα, η οποία σε συγκεκριμένες περιπτώσεις του δίνει το πλεονέκτημα έναντι άλλων ποδηλατών. Θεωρώ ότι όλη αυτή η "καχυποψία" προς οποιονδήποτε αθλητή (ποδηλάτη, στην περίπτωσή μας) είναι "διαφορετικός" (για να μην πω καλύτερος) από την πλειονότητα των υπολοίπων, ενισχύθηκε μετά τις αποκαλύψεις του doping του Armstrong κι όλοι πλέον ψάχνουν να βρουν φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν - ειδικά σε ένα άθλημα, στο οποίο η Ομοσπονδία του έχει κάνει πάρα πολλές κινήσεις για να περιορίσει ή/και να εξαλείψει περιστατικά doping (όπως είχαμε συζητήσει σε παλαιότερα posts για τη χρήση του βιολογικού "διαβατηρίου" κτλ).
Έχει επικρατήσει πλέον όπως και στα περισσότερα αθλήματα η απαξίωση των πρωταθλητών και ο οπαδισμός. Φράσεις του τύπου "Κι εγώ αν είχα πάρει όσα πήρε ο τάδε θα ήμουν πρώτος" είναι πολύ συνηθισμένες. Όπως και η κόντρα που υπάρχει μεταξύ χωρών, που προσπαθούν οι οπαδοί να υποστηρίξουν ότι η δική τους χώρα βγάζει "καθαρούς" αθλητές, ενώ οι Ισπανοί, Ιταλοί, Άγγλοι κλπ είναι απατεώνες...

Ξαναλέω ότι η Ομοσπονδία θα πρέπει να κάνει ό,τι μπορεί για να βρει τους cheaters μέχρι την απονομή του κάθε αγώνα. Οι αναδρομικές τιμωρίες χαλούν την εικόνα του αθλήματος περισσότερο.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Άσε ρε φίλε, είμαι διακοπές Αθήνα θα κάνω να ανέβω στο ποδήλατο 2 εβδομάδες και με έχει πιάσει κατάθλιψη... Καλές βόλτες σε όσους πάνε!
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Εγώ ελπίζω οτι τις προσεχείς ημέρες θα καταφέρω να κάνω καμιά βολτιτσα μιας και έχω άδεια..... Έχω σενιαρει καο την κούρσα.... Καινούργια λάστιχα κ αλυσίδα.... Γενικό γρασαρισμα....περιμένει πως και πως!!!
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Χρονια Πολλα σε ολους !
Τα καλυτερα τοπια ρε Σωτο !
Εγω το προηγουμενο Σαββατο εκανα τη βολτα αναβαση-καταβαση Πατησια-Καταφύγιο Πάρνηθας Μπάφι.
Την προ-προηγουμενη Κυριακη Πατησια-Βουλιαγμενη και αυτη σχεδιαζω η' Λίμνη μπελετση η' παλι Βουλιαγμενη.
Καλο καιρο να εχουμε και ορεξη.
 

Attachments


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Τα λεφτά είναι πολλά και οι επενδύσεις που έχουν γίνει πρέπει να αποδώσουν.

Disc brakes to return to the peloton in June?

It is suggested that a stipulation for the restart of the trial is that rotors should have rounded edges rather than the sharp machining which is now more usual. It’s also possible that the UCI will dictate that they should have purely circular shapes without the waves or notches which many designs include, to make them a bit less like circular saw blades.

According to Huang, the UCI may also move on some of its design rules, which could pave the way for aerodynamic covers to be introduced on disc brake calipers and rotors.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Άρα τι; Η UCI "βάζει νερό στο κρασί" της;

(Υ.Γ.: Είναι πολλά τα λεφτά...)
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Χρονια Πολλα σε ολους !
Τα καλυτερα τοπια ρε Σωτο !
Εγω το προηγουμενο Σαββατο εκανα τη βολτα αναβαση-καταβαση Πατησια-Καταφύγιο Πάρνηθας Μπάφι.
Την προ-προηγουμενη Κυριακη Πατησια-Βουλιαγμενη και αυτη σχεδιαζω η' Λίμνη μπελετση η' παλι Βουλιαγμενη.
Καλο καιρο να εχουμε και ορεξη.
Αυτόν τον καλό καιρό περιμένουμε....άντε γιατί θα φύγει η βδομάδα με την άδεια και ακόμα θα βρέχει...!!!
 




Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Αυτόν τον καλό καιρό περιμένουμε....άντε γιατί θα φύγει η βδομάδα με την άδεια και ακόμα θα βρέχει...!!!
Πρεπει να παιξει αντιηλιακο.Εγω εχω αποκτησει ποδηλατικο μαυρισμα ηδη.
Mεγαλη εντυπωση μου εκανε αυτο που διαβασα εδω για την Merida.
http://road.cc/content/feature/156398-bikes-2015-tour-de-france

Για το θεμα των δισκοφρεnων στις κουρσες επειδη το ψαχνω το θεμα εχω βρει αυτο αν και δεν θα το επαιρνα την εκδοση με τα δισκοφρενα.

http://www.yoeleobike.com/carbon-disc-brake-road-bike-frameset.html
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Χεχεχε... Το μαύρισμα σε πόδια/χέρια είναι σχεδόν "μόνιμο"!
 

Μηνύματα
19.214
Reaction score
13.488
Απογευματινή βολτούλα, και στο παρά τσακ γλίτωσα τη βροχή, αφού ξεκίνησε λίγο μετά την επιστροφή (η βόλτα ήταν υπέροχη όμως, και όταν έφυγα ο καιρός τέλειος)

Clipboard01.jpg
 

Μηνύματα
388
Reaction score
107
αφου μου κλεψανε το raleigh που ειχα απο το 2000 ψαχνω για ποδηλατο, ειμαι 1,92 και 120 κιλα σχετικα κ με το budget που εχω σκεφτομαι cube σειρα curve η΄ κοna splice , εχει καποιος αποψη για τα συγκεκριμενα η΄ κατι αλλο να προτεινει η χρηση θα ειναι κατα κυριο λογο πολη και λιγο κανα χωματοδρομο ή off road
 

Μηνύματα
19.214
Reaction score
13.488
Ίσως θα ήταν καλύτερο να κοιτάξεις σε ποδήλατο χωρίς ανάρτηση, αυτή των trekking δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Το πρώτο πράγμα που άλλαξα στο δικό μου GIant Roam, αφού ήταν πολύ μαλακή για τα κιλά μου (ήμουν 94, τώρα κάπου 86).
 

Μηνύματα
388
Reaction score
107
Ίσως θα ήταν καλύτερο να κοιτάξεις σε ποδήλατο χωρίς ανάρτηση, αυτή των trekking δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Το πρώτο πράγμα που άλλαξα στο δικό μου GIant Roam, αφού ήταν πολύ μαλακή για τα κιλά μου (ήμουν 94, τώρα κάπου 86).
γι αυτο επελεξα αυτα τα δυο στα οποια κλειδωνει η αναρτηση, ηθελα καποιες γνωμες για τα ποδηλατα αυτα και τι να επιλεξω
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.587
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top