Πιστολιά!

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Το τυράκι ήταν βασικά κάτι μεσόκοποι νεόκοποι με νεανικά απωθημένα, που πήραν σβάρνα τα ημπέηα κι άρχισαν να τα αγοράζουν μεταχειρισμένα. Δεν άντεχε, βλέπεις, η ξινή μούρη τους και η πανωσηκωμένη μύτη τους τα διάφορα ψυχρά ψηφιακά φλακ, και είπαν να το ρίξουν στη νοσταλγική ξεχωριστομοναδικότητα. Τους διπλάρωσε και το άπλυτο σκατομπουρτζοβλαχοκιτσαριό, κάτι απίστευτοι τύποι που βάλθηκαν να τα μοντιφικάρουν με επίχρυσες μαλακίες και γεωμετρικά κοσμήματα, κάνοντάς τα καρνάβαλους, και χοπ η νέα καραμέλα του χάι εντ που θα καταβροχθίσει το DSD αμάσητο.

Όμως, το πράγμα έχει και την καλή του όψη, καθώς ο τελευταίος των μοϊκανών, η Otari, διέκοψε την παραγωγή του MX 5050 εδώ και κάποια χρόνια, ενώ κάπως πιο πριν, διεκόπη και η παραγωγή του εξαιρέτου A807. Έτσι, κάποιο καλό παιδί από εκεί μέσα, αποφάσισε την παραγωγή νέου μοντέλου. Δεν είναι και λίγο. Καινούργιο μαγνητόφωνο. Καινούργιο! Να ανοίγεις το κουτί και να μυρίζει καινουργίλα. Την τελευταίa φορά που είδα να πωλείται καινούργιο, ήταν ένα B77, εκεί γύρω στο 2003, που κάποιος το ξέθαψε από κάποια αποθήκη και το πουλούσε στο ebay 2500 δολλάρια.

Άραγε θα είναι χαφ τρακ; Φώρ τρακ; Θα βγει και στις δυό βερσιόν; Όπως νά 'χει, ελπίζω να είναι balanced, όπως τα Studer ξαδέρφια του. Στις φωτό δεν βλέπω όργανα - και δεν θέλω καν να σκεφθώ πως θα στερείται του κόκκινου πλήκτρου REC.

Θα δούμε. Πάντως, είναι όμορφο, ξαπλωτό, λεπτό και δαπέδου - αν υποθέσουμε πως δεν θα αλλάξει το κόνσεπτ στην πορεία. Και αυθεντικό - πώς αλλιώς να το πω, δια χειρός Manfred Meinzer. Αν δεν αλλάξει, το σίγουρο είναι πως θα απαιτεί κανονική θέση δίπλα στις άλλες συσκευές, και δεν θα είναι πεταμένο στο πάτωμα, να σε περδικλώνει, κατά τη σύγχρονη χαϊεντική συνήθεια. Και σίγουρα δεν θα είναι ακριβώς αυτό που λέμε φθηνό. Και πότε ήταν δηλαδή; Όταν αδαής φοιτητάκος πλήρωνα νοίκι 3000 δρχ., το B77 έκανε 250 χιλιάρικα.

Νέο Revox! Εντάξει, όχι τώρα, σε κανα χρόνο. Καλώς νά 'ρθει και καλοτάξιδο.

b61b8dcbbe.jpg


http://www.revox.com/de/news/news-d...horch-house-vereinbaren-enge-kooperation.html
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Όμορφο είναι, αλλά ξαπλωτό;
Εκεί εξαντλήθηκε η καινοτομία της συσκευής;
Εμείς έχουμε μάθει τα μαγνητόφωνα να είναι όρθια και τα πικάπ ξαπλωτά.
Έχει ωραία βάση πάντως. Μαύρο με ΙΝΟΧ.
 

Μηνύματα
29.226
Reaction score
23.260
ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ....
ΞΑΠΛΩΤΑ ΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΑ ΚΑΙ ΟΡΘΙΑ ΠΙΚΑΠ.....:D:D:D


[DOUBLEPOST=1462468470][/DOUBLEPOST]ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΤΟ ΞΑΠΛΩΤΟ AIWA CRYSTAL HEAD ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΟΥ ΘΑΜΕΝΟ.....:D
 

I

iason

Guest
Οπως λέν και στό χωριό μου : (Φαλήρισε ο εβραίος και εψαχνε παλιά τευτέρια). Με όλο το σεβασμό πρός τους εβραίους. :)
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Αυτό είναι το εύκολο. Είναι βασικό το ερώτημα, τί θα γράφει κάποιος σ' αυτό και κυρίως από πού. Ας πούμε πως είναι ένα υπό συνθήκην αποτελεσματικό εργαλείο εναντίον της γάγγραινας που κατατρώγει το ψηφιακό non linear editing, της αλόγιστης χρήσης dithering που κάνει το χειροκρότημα να ακούγεται σαν να βγαίνει από στόμιο μπουκαλιού...
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Σαν Αναλόγιο για εκφωνίσεις λόγων σε επερχόμενες εκλογές είναι .......
Προσπαθόντας να αναβιώσω κάποιο παλιό μαγνητόφωνο κατάλαβα πως είναι ακριβό σπορ η μπομπίνα, όμως συνιστάται για ψυχοθεραπεία.........
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Είναι αρκετά γουστόζικο και αποπνέει πολυτέλεια. Για τις δυνατότητές του ίδωμεν. Έχω ένσταση ως προς τη σχεδίαση της κάτω βάσης. Ο όρθιος χρήστης θα χτυπήσει αρκετές φορές τα πόδια του σε αυτήν.
 


Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απ'οσο γνωρίζω ειναι μόνο πλει μπακ μηχάνημα... Και στα νεοφερτα σαιτ που πουλανε κόπιες μαστερ αλλα και μαστερ διαφόρων νέων τζαζ γκρουπ κλπ οι ταινιες ξεκινάνε απο τα 350ε. Αντε κανε συλλογή...
 


Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
ΑΝ δεν του βάλουν και 2 λάμπες δεν το αγοράζω...θα περιμένω να ωριμάσει η αγορά :confused:
Κάποτε πήγε να βγει καρτα πλει μπακ σε Β77 λαμπατη. Δεν ξέρω αν βγηκε ποτε
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ΑΝ δεν του βάλουν και 2 λάμπες δεν το αγοράζω...θα περιμένω να ωριμάσει η αγορά :confused:
Και Hard-wired παρακαλώ,όχι ό,τι κι ό,τι.


Προσβλέπουμε και σε...φορητή έκδοση για τη διαχείριση σημάτων βίντεο...:p


Σε ένα τέτοιο νήμα θα άξιζε περισσότερο ο τίτλος...΄΄Παντοφλιά΄΄.:D
 
Last edited:

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529


Εγω πάντως έριξα ενα καθαρισματακι στη κεφαλή του Β77 και παιζει με λαμπατες χρειες. :p
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
- πανέμορφο και tape , θυμάστε την μυρουδιά όταν ζεσταινόντουσαν ; ( ζεστενόσανται )
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Τελικά, τζίφος. Player θα είναι. Αλλά υπάρχει κάποια νύξη και για άλλα μοντέλα, "a new product line". Οψόμεθα...
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Πλάκα θα έχει να παίζει ταινίες με 1 & 0 μέσα :whistling:
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Και Hard-wired παρακαλώ,όχι ό,τι κι ό,τι.


Προσβλέπουμε και σε...φορητή έκδοση για τη διαχείριση σημάτων βίντεο...:p


Σε ένα τέτοιο νήμα θα άξιζε περισσότερο ο τίτλος...΄΄Παντοφλιά΄΄.:D

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.235
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top