Ετσι ξαφνικά ... αγορά μικρομεσαίου

Μηνύματα
288
Reaction score
270
Πριν 10 ημερες μου έτυχε λαχείο στον δρόμο, ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω οτι το αμαξάκι μου, που εδω και 14 χρόνια με υπηρέτησε άξια , έπαθε ανεπανόρθωτη ζημιά λόγω ενός μ@λ@κα οδηγού. Ευτυχώς η ζώνη και οι αερόσακοι με προστάτευσαν και η ζωή συνεχίζεται αλλά χρειάζεται και αυτοκίνητο.

Μιας και είχα toyota corolla 2002 1.4 sol hatchback, οι πρώτες μου σκέψεις ήταν να βρώ κάτι αντίστοιχο σε μεταχειρισμένο. Βέβαια κοιτάω και για αγορά καινούργιου με έμφαση στην οικονομία χρήσης περνώντας σε diesel με χαμηλούς ρύπους με ταβάνι τα 20.000 .

η πρώτη μου σκέψη το AURIS TSS 1.4D 5D 6MT ACTIVE αλλα περιέργως βγαίνει ακριβότερο απο το όριο μου. Με μια ματια που είδα πολυ ενδιαφέρον είναι και το νεο RENAULT MEGANE με τον 1.5 DCI 110 που με κερδίζει σε εμφανιση, μεσα-εξω, χωρους και επιδόσεις αλλά δεν ξέρω απο αξιοπιστία πως τα πάει.

Κάθε βοήθεια στις σκέψεις μου καλοδεχούμενη...
 

Μηνύματα
569
Reaction score
825
Καλό μεσημέρι, για ντίζελ σε συμφέρει μόνο αν κάνεις 20.000 χιλιόμετρα τον χρόνο, για δεύτερο χέρι μεγάλη προσοχή γιατί εχουν φέρει οτι σάπιο μπορείς να φανταστείς, με ταβάνι τα 20.000 βρίσκεις αξιόπιστα νέα μοντέλα,astra,pulsar,auris,civic, η δεύτερο χερι διετίας με φούλ εξοπλισμό, καλοτάξιδο και με πολλά ασφαλή χιλιόμετρα οτι και να επιλέξεις.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Θα κοιτουσα πρώτα ιαπωνα κ μετά γερμανό....
Μέχρι εκεί...
Καλή επιτυχία στην αναζήτηση...
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.525
Reaction score
30.903
Μια φορα και οι ιαπωνες και οι γερμανοι απο τον γαλλο παιρνουν diesel κινητηρες !
 

Μηνύματα
288
Reaction score
270
σε 14 χρόνια ειχα 270.000 χλμ, περσι ειδα απο την κινηση της καρτας σε βενζιναδικα εδωσα τουλαχιστον 2.500 σε βενζινη , πιστευω στην χειροτερη να γλυτωνω ενα χιλιαρικο το χρονο
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Στη θέση σου θα έψαχνα για Auris βενζίνης μέχρι το 2011-12, αλλά θέλει ψάξιμο να μην είναι πρώην lease.
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
FOCUS
ASTRA

σε diesel πάντα (V40=Focus μου δείχνει Κύκλος πόλης 5,9Lt/100Km)
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Πάντως ο 1.5dci της Renault που αναφέρεις στο αρχικό σου post θεωρείται απ' τους καλύτερους diesel στην κατηγορία του και χρησιμοποιείται χρόνια σε Renault, Nissan, Dacia ακόμα και Mercedes αν δεν κάνω λάθος.
 


Μηνύματα
288
Reaction score
270
Στη θέση σου θα έψαχνα για Auris βενζίνης μέχρι το 2011-12, αλλά θέλει ψάξιμο να μην είναι πρώην lease.
με τον το 1.33 ενοεις,το εχεις οδηγησει; μου φαινεται λιγο αδυναμο περιπου οπως και αυτο που ειχα, παντα ηθελα πιο πολυ δυναμη στο προσπερασμα τουλαχιστον , δεν με ενδιαφερει τοσο η τελικη. Οσο το σκέφτομαι απομακρυνεται η αγορά μεταχειρισμένου μιας και οπως ειναι τα πραγματα δεν προβλεπεται αλλαγη για πολλα χρονια ναμαστε καλα δηλ(20+)

βγαίνει ακριβό κατι με χαλαει στο πισω μερος του κατα ταλλα το σκεφτομουνα


μεχρι στιγμης με εχει κερδισει το νεο megane το ζαχαρωνω ,το κακο ειναι οτι η αντιπροσωπεια θα το φερει το 2ο εξαμηνο ,ισως και μετα το καλοκαιρι
 



Μηνύματα
564
Reaction score
592
Λες ότι θα κερδίσεις τουλάχιστον χιλιάρικο το χρόνο συγκρίνοντας κάποιο φρέσκο ντήζελ με την Corolla του '02; Νομίζω καλύτερα να συγκρίνεις καινούργιο ντήζελ με καινούργιο βενζίνης. Υπάρχουν πλέον οικονομικοί κινητήρες βενζίνης, με τους οποίους η διαφορά που θα έχεις από τον κινητήρα ντήζελ θα είναι μεν υπαρκτή, αλλά ίσως όχι μεγάλη. Προσωπικά η μικρή μου εμπειρία από χαμηλού κυβισμού ντηζελοκινητήρες είναι αρνητική. Μου φάνηκαν σχετικά αδύναμοι και θορυβώδεις.
 

Μηνύματα
288
Reaction score
270
Κάποιο C4 diesel; Είναι εντός προϋπολογισμού;
ολα καλα εκτος απο την εμφανιση
[DOUBLEPOST=1462571265][/DOUBLEPOST]
Λες ότι θα κερδίσεις τουλάχιστον χιλιάρικο το χρόνο συγκρίνοντας κάποιο φρέσκο ντήζελ με την Corolla του '02; Νομίζω καλύτερα να συγκρίνεις καινούργιο ντήζελ με καινούργιο βενζίνης. Υπάρχουν πλέον οικονομικοί κινητήρες βενζίνης, με τους οποίους η διαφορά που θα έχεις από τον κινητήρα ντήζελ θα είναι μεν υπαρκτή, αλλά ίσως όχι μεγάλη. Προσωπικά η μικρή μου εμπειρία από χαμηλού κυβισμού ντηζελοκινητήρες είναι αρνητική. Μου φάνηκαν σχετικά αδύναμοι και θορυβώδεις.
ναι οπως τα λες , αλλα και παλι ποιο οικονομικοι βγαίνουν στην χρηση , σιγουρα θα κανω και δοκιμη πριν αγορασω
 

Μηνύματα
288
Reaction score
270
KIA CEED 1.6 LX DIESEL ,128hp, με πλουσιο εξοπλισμο ερχεται γυρω στα 18.000 , το auris με αντιστοιχο εξοπλισμο αλλα 1.4 ,90 hp περιπου 21.000 , ψηνομαι για ΚΙΑ τωρα εχει κανεις επειρια απο το αμαξι ;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Προσωπικά πιστεύω οτι μονο αν κάνεις τουλάχιστον 20000km το χρόνο έχεις λόγο να πάρεις diesel. Μετά εγώ θα έβλεπα πολύ Νissan Pulsar. Είχα Megane 1.4 βενζίνη και παρέδωσε πνεύμα μετά από 350.000km. Τώρα έχω Nissan Almera 1.5 2005. Δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ είναι η ίδια εταιρία το Megane είχε 300€ το μεγάλο service και 130€ το Nissan. Τόσο διαφορα ο ιμαντάς;
Η Renault δίνει κινητήρες diesel σε αρκετές εταιρίες. Μια από αυτες είναι και η Mercedes. O νέος κινητήρας diesel 1.5 της Α-Class από ότι διάβασα είναι Renault. Όπως και στο Smart και Twingo υπάρχει συνεργασία, είναι ίδια άλλωστε φαίνεται. Γερμανό τύπου VW group δεν θα πήγαινα με τίποτα.
 


Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
KIA CEED 1.6 LX DIESEL ,128hp, με πλουσιο εξοπλισμο ερχεται γυρω στα 18.000 , το auris με αντιστοιχο εξοπλισμο αλλα 1.4 ,90 hp περιπου 21.000 , ψηνομαι για ΚΙΑ τωρα εχει κανεις επειρια απο το αμαξι ;
εχω το Hyundai ι30 1,4 crdi.μοντελο 2ος του 2015.
Πολυ καλη ηχομονωση και πιοτητα κυλησης,οι ρεπριζ του ειναι καλες μεχρι τα 140χλμ .Με σταθερα 120 το a/c να δουλευει και 2 ατομα μου εγραψε απο Καλαματα εως Φαρσαλα μεσω Δομοκου 5,2 λτ/100χλμ.

Το 6αρι κανει θαυματα στην οικονομια (βαζεις την 6η στα 80-85 και τραβαει),τα φρενα του ειναι αγκυρες,εχει πολυ πλουσιο εξοπλισμο (κρουζ κοντρολ δερμα σε τιμονι και λεβιε esp κτλ) και τιμη το λευκο χρωμα 16.000 με αποσυρση.Το σερβις του ειναι φθηνο,εχει καδενα και μοτερακι που δεν το ακους οταν ζεσταθει.

το 1.600 καιει κατι τις λιγοτερο γιατι παει πιο ξεκουραστα,απο γκαζια το 1,6 ειναι φυσικα πολυ μπροστα σε σχεση με το 1,4,αλλα εχει και κανενα 2χιλιαρο παραπανω.

Απο εμενα παρε ΚΙΑ-XYUNDAI δαγκωτο φιλε μου.

Εγω σε οπελ φορντ πεζο και ρενο δεν ξαναπατω.Αν αντεχει η τσεπη σου χτυπα το χοντα.

Δες και το καινουργιο ΦΙΑΤ ΤΙΠΟ ΝΤΙΖΕΛ,ειναι κουκλακι με 5 χρονια εγγυηση και μοτερακι δυνατο στα 1.600
 
Last edited:

D

Deleted member 23222

Guest
KIA CEED 1.6 LX DIESEL ,128hp, με πλουσιο εξοπλισμο ερχεται γυρω στα 18.000 , το auris με αντιστοιχο εξοπλισμο αλλα 1.4 ,90 hp περιπου 21.000 , ψηνομαι για ΚΙΑ τωρα εχει κανεις επειρια απο το αμαξι ;
To πήρες τελικά?
Στον τρίτο κόσμο,που κάνουν συντήρηση με τα μάτια, Χιουντάι και Κία σαρώνουν και δεν μένουν...
Ο λόγος που δεν έχω,είναι η οδηγική αίσθηση,που με κάνει να προτιμώ να πληρώνω σε σέρβις-επισκευές κάτι παραπάνω.

Αν η αξιοπιστία είναι η πρώτη σου επιλογή, πας σε ΚΙΑ και κατόπιν σε Corolla που αξίζει τα πιο πολλά λεφτά γιατί είναι πολύ όμορφο αυτοκίνητο.

Αλλιώς πάρε Γαλλικό...
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
To πήρες τελικά

σε Corolla που αξίζει τα πιο πολλά λεφτά γιατί είναι πολύ όμορφο αυτοκίνητο.

Αλλιώς πάρε Γαλλικό...
το αν ειναι ασχημο η' ωραιο ειναι καθαρα προσωπικη εκτιμηση του καθενος.Για εμενα το κορολα ειναι κακασχημο.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top