Nearfield ακροαση σε freefield χωρο.

Z

Zdimis

Guest
Ας είμαι σαφής ,σε χώρο περιπου 100 τετραγωνικων με 13 μετρα χ 7,5 χ 2,70 ύψος με στήσιμο στην σωστή πλευρά την μικρη και χώρο πίσω από τα ηχεία 8 μέτρα -δεξιά και αριστερά τους 2,50 -και προς τα εκεί που εκπέμπουν αλλά 5 μέτρα (2,5 θέση ακρόασης και 2,5 πίσω από θέση ακροασης) και με ζητούμενο όχι την κάλυψη του χώρου αλλά των αυτιών από την θέση ακρόασης λέτε να πάρω κάποιο σώμα -όγκο στον ήχο παραπανω απο τα proac d15 αν το μεταφέρω πιο κοντά στο 1 μέτρο ας πούμε και όχι στα 8 πούναι τώρα στον μόνο τοίχο που είναι εφικτό αυτόν με το τζάκι και τον μισό τοίχο πορόλιθο και τζάκι κι τον άλλο μισό ξυλινην βιβλιοθηκη η λόγω ανομοιογένεια υλικού του πίσω τοίχου να τα αφήσω μες στην μέση ,γιατί μόνο κακό μπορεί να γίνει?Να δοκίμασω μήπως και στην λάθος διάταξη (πάντα 2 με 2,5 μέτρα από το γουφερακι καθώς αλλιώς δεν.....ένα γουφερακι κι αυτό 6,5αρι :)
Ρωταω μήπως (όπως υποθέτω ότι πιο πολλά θα χάσω παρά θα πάρω με άλλο στήσιμο στον συγκεκριμένο χωρο) δεν έχει νόημα και αλλαζω όλο το σπίτι με την προβληματική μου μέση να κινδυνεύει....
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
δεν ξέρω την απάντηση αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι όσοι έχουν τζάκι κοντά, βρίζουν από το πρωί μέχρι το βράδυ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.465
Ισως να πηγαινες το συστημα απεναντι απο τον καναπε που εχεις πισω ( στην μικρη διασταση δηλαδη) ;
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Δύσκολη ερώτηση.

Οι δύο επιλογές που προτείνεις 8 ή 1 μέτρο από τον πίσω τοίχο, βρίσκονται στα άκρα των διαθέσιμων επιλογών. Το σίγουρο είναι ότι οι ανακλάσεις που προέρχονται από τους τοίχους είναι απαραίτητες σε ένα βαθμό.
Η γεωμετρία του χώρου σου είναι περίεργη και είναι δύσκολο να κρίνει κανείς από μια φωτογραφία.
 

Z

Zdimis

Guest
Εχει λυθει το θέμα για μένα μετα απο πειραματισμό.

καθολου περιεργη δεν μου φαινεται η γεωμετρια του χώρου πάντως καθως εχει κατω μαρμαρο και πάνω ξυλινες εσοχες (αρα υπαρχει μη παραλληλία των κρισιμων αυτων επιφανειών ) ειναι επίσης απαλλαγμένος απο πλαινές ανακλάσεις (πανω απο 2,5 μετρα πλαγια) και επίσης ορθωγώνιο .Περιεργη γεωμετρία για εναν χώρο που ειναι ιδανικος σε μεγεθος και σχημα (παραλληλόγραμμο) με ικανο μηκος μπρος πίσω για να σβήνει χωρις ανακλασεις και πλαινές πρώτες?Περιεργους για ηχο ηξερα χωρους τετραγωνους, με παραλληλες επιφανειες ,ασσύμετρα πλαινα ανοιγματα κλπ.Ιδανικο νομιζω τελικα ειναι το freefield και το προτεινω ανεπιφυλακτα οπου υπαρχει ανοιχτοσύνη,επίσης κατοπιν πειραματισμών βρηκα την οποιαδηποτε συμμετοχη του χώρου (οταν τα ηχεια πανε 1-2 μέτρα απο τον πίσω τοιχο οποτε υπαρχει μια καποια φορτιση απο τον χώρο) εντελώς αρνητικη σε σχεση με την ελευθερη τοποθετηση.Το απαραιτητες οι ανακλάσεις πως το εννοείς οταν αυτες ειναι που κανουν μονο ζημια σε επιμέρους κρισιμους τομεις και ειδικα οταν υπάρχει η δυνατοτητα αποφυγής τους?
 


Z

Zdimis

Guest
μετα απο 2,5 μηνες το ελυσα,μπορω ε να το εχω λυσει αν μου επιτρεπεις.Ρωτησα πριν αρχισω τα πειραματα μπας και βρισκοτανε κανας γνωστης και μου πει ότι το ηχητικο αποτελεσμα απουσία φορτισης απο τον χωρο ειναι ιδανικη περιπτωση αλλα τελικα κατεληξα με τα αυτια μου σε αυτο που η θεωρια για ιδιανικη συνθηκη ακροασης λέει,οσο πιο ελευθερα (ιδανικα εξω στην υπαιθρο) τοσο καλυτερα.Πρακτικα αυτο σημαινει καθαροτητα ακριβεια ανοιχτοσυνη ισσοροπία(ασχετα που ευκολα η ελειψη φορτισης του χαμηλού απο τον χωρο μπορει να εκληφθεί ως υστερηση ).Μαθημενος να ακουω σε πολυ μικρο χωρο ο τεραστιος στον οποιο βρεθηκα με εβαλε σε διλλήματα αλλα μετα 2 μηνες λύθηκαν.
 
Last edited by a moderator:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.342
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top