Zappiti 4K player Duo, UHD, Dolby Atmos

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Version 1.4[edit]

......
HDMI 1.4 with audio return channel
HDMI 1.4 was released on May 28, 2009, and the first HDMI 1.4 products were available in the second half of 2009.[65][96] HDMI 1.4 increases the maximum resolution to 4K × 2K, i.e. 4096×2160 at 24 Hz (which is a resolution used with digital theaters) or 3840×2160 (Ultra HD) at 24 Hz/25 Hz/30 Hz; adds an HDMI Ethernet Channel (HEC), which allows for a 100 Mbit/s Ethernet connection between the two HDMI connected devices so they can share an Internet connection;[46] and introduces an audio return channel (ARC),[45] 3D Over HDMI, a new Micro HDMI Connector, expanded set of color spaces, with the addition of sYCC601, Adobe RGB and Adobe YCC601; and an Automotive Connection System.[65][97][98][99][100] HDMI 1.4 defines several stereoscopic 3D formats including field alternative (interlaced), frame packing (a full resolution top-bottom format), line alternative full, side-by-side half, side-by-side full, 2D + depth, and 2D + depth + graphics + graphics depth (WOWvx),[64][101][102] with additional top/bottom formats added in version 1.4a. HDMI 1.4 requires that 3D displays implement the frame packing 3D format at either 720p50 and 1080p24 or 720p60 and 1080p24.[102] High Speed HDMI 1.3 cables work with all HDMI 1.4 features except for the HDMI Ethernet Channel.[64][101][102]

HDMI 1.4a was released on March 4, 2010 and adds two additional mandatory 3D formats for broadcast content, which was deferred with HDMI 1.4 in order to see the direction of the 3D broadcast market.[103][104] HDMI 1.4a has defined mandatory 3D formats for broadcast, game, and movie content.[103] HDMI 1.4a requires that 3D displays implement the frame packing 3D format at either 720p50 and 1080p24 or 720p60 and 1080p24, side-by-side horizontal at either 1080i50 or 1080i60, and top-and-bottom at either 720p50 and 1080p24 or 720p60 and 1080p24.[104]

HDMI 1.4b was released on October 11, 2011.[105] One of the new features is that it adds the ability to carry 3D 1080p video at 120 Hz – allowing frame packing 3D format at 1080p60 per Eye (120 Hz total).[106] All future versions of the HDMI specification will be made by the HDMI Forum that was created on October 25, 2011.[38][107]
.....................................

Μια χαρά παίζει τα το HDMI 1.4... Αλλά φτάνει μέχρι τα 30Hz, που είναι το όριο του bandwidth. Δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα και με 10 μέτρα καλώδιο που έχω... Εξάλλου το 4Κ δεν είναι κάτι καινούργιο.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Εχω το zappiti player 4Κ και αντιμετωπίζω προβλημα με καποιους υποτιτλους srt' ,αλλους τους βλέπει και αλλους οχι (ελληνικους παντα),ενω στα αλλα προγραμματα mxplayer - kodi παιζουν κανονικα.Μηπως πρεπει να εγκαταστησω καποιες γραμματοσειρες?Οι κωδικοποιησεις ειναι utf-8 και οι γραμματοσειρες arial συμφωνα με το jubler(mac)
 

Μηνύματα
218
Reaction score
32
Εχω το zappiti player 4Κ και αντιμετωπίζω προβλημα με καποιους υποτιτλους srt' ,αλλους τους βλέπει και αλλους οχι (ελληνικους παντα),ενω στα αλλα προγραμματα mxplayer - kodi παιζουν κανονικα.Μηπως πρεπει να εγκαταστησω καποιες γραμματοσειρες?Οι κωδικοποιησεις ειναι utf-8 και οι γραμματοσειρες arial συμφωνα με το jubler(mac)
- Συγχαρητήρια για την αγορά και Καλορίζικο και Καλές ακροάσεις.
- Ποιό ακριβώς μοντέλο απο τα 3 που κυκλοφορούνε αγόρασες ;;;
- Πόσο καιρό το έχεις ;;;;
- Από που το αγόρασες ;;;;
- Επωφελήθηκες της προσφοράς που προσφέρει η εταιρεία Καλέμης για τα μέλη του avsite ;;;;

Νομίζω ότι όλα τα μελη του φόρουμ περιμένουμε τις δικές σου εντυπώσεις από το αρχικό "στήσιμο" και την λειτουργία του zappiti.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Εχω το zappiti 4k (το μεσαιο, με τον ενα εσωτερικο δισκο),
εκανα εργοστασιακες ρυθμησεις,και υpdate,για το θεμα των υποτιτλων αλλα εξακολουθει καποιους να τους βλεπει και αλλους να τους βλεπει με ακυρους χαρακτηρες (παντα με utf 8).Αγγλικοι χαρακτηρες και αριθμοι παιζουν κανονικα.Στο προγραμμα ομως mplayer και kodi τους παιζει ολους κανονικα.


Η αγορα εγινε απο του Καλεμη πριν το Πασχα.
Για την προσφορα δε γνωριζα,αν και ζητησα καλυτερη τιμη, δεν μου εγιναν ουτε δοσεις στην καρτα.
Η τεχνικη υποστηριξη πελατων παντως ειναι πολυ εξυπηρετικη,και προθυμη στην αντιμετωπιση και λυση προβληματων!
 

Attachments




Μηνύματα
689
Reaction score
184
Εμενα παλι,που ολες μου οι ταινιες εχουν υποτιτλους με κωδικοποιηση ANSI,δεν τους εμφανιζει σωστα.Παιζουν κανονικα ομως αυτοι που μετετρεψα σε UTF8 (Σε 3-4 ταινιες).Παντως το μηχανακι για μενα που δεν ειμαι και πολυ εξοικειωμενος με τα ηλεκτρονικα , φανηκε λιγο δυσκολο,ομως μετα απο αρκετη ωρα ενασχολησης με αυτο,μπαινει κανεις στη λογικη του.Σε σχεση με το DUNE Solo 4k που επισης εχω,βρισκω το DUNE πολυ πιο φιλικο.Ισως αυτο ειναι το τιμημα που πληρωνεις για να εχεις τα εξωφυλλα και τις πληροφοριες για τις ταινιες.Παντως εγω ακομα δεν εχω καταφερει να παρω τα εξωφυλλα αυτοματα.Καταφερα να καταχωρησω <<χειροκινητα>> μονον 2.....Για την εικονα του θα ενημερωσω οταν το συνδεσω στον Βιντεοπροβολεα .Στην TV δειχνει πολυ καλα σαν εικονα,με καποια θεματακια στην κινηση ( μιλαμε για 1080p 24)
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Εμενα παλι,που ολες μου οι ταινιες εχουν υποτιτλους με κωδικοποιηση ANSI,δεν τους εμφανιζει σωστα.Παιζουν κανονικα ομως αυτοι που μετετρεψα σε UTF8 (Σε 3-4 ταινιες).Παντως το μηχανακι για μενα που δεν ειμαι και πολυ εξοικειωμενος με τα ηλεκτρονικα , φανηκε λιγο δυσκολο,ομως μετα απο αρκετη ωρα ενασχολησης με αυτο,μπαινει κανεις στη λογικη του.Σε σχεση με το DUNE Solo 4k που επισης εχω,βρισκω το DUNE πολυ πιο φιλικο.Ισως αυτο ειναι το τιμημα που πληρωνεις για να εχεις τα εξωφυλλα και τις πληροφοριες για τις ταινιες.Παντως εγω ακομα δεν εχω καταφερει να παρω τα εξωφυλλα αυτοματα.Καταφερα να καταχωρησω <<χειροκινητα>> μονον 2.....Για την εικονα του θα ενημερωσω οταν το συνδεσω στον Βιντεοπροβολεα .Στην TV δειχνει πολυ καλα σαν εικονα,με καποια θεματακια στην κινηση ( μιλαμε για 1080p 24)
[DOUBLEPOST=1464313757][/DOUBLEPOST]Τελικα οι υποτιτλοι που δεν επαιζαν σωστα, δεν ηταν UTF 8 και τωρα πρεπει να τους μετατρεψω.
 


Μηνύματα
5
Reaction score
1
Εχω το zappiti 4k (το μεσαιο, με τον ενα εσωτερικο δισκο),
εκανα εργοστασιακες ρυθμησεις,και υpdate,για το θεμα των υποτιτλων αλλα εξακολουθει καποιους να τους βλεπει και αλλους να τους βλεπει με ακυρους χαρακτηρες.Αγγλικοι χαρακτηρες και αριθμοι παιζουν κανονικα.Στο προγραμμα ομως mplayer και kodi τους παιζει ολους κανονικα.


Η αγορα εγινε απο του Καλεμη πριν το Πασχα.
Για την προσφορα δε γνωριζα,αν και ζητησα καλυτερη τιμη, δεν μου εγιναν ουτε δοσεις στην καρτα.
Η τεχνικη υποστηριξη πελατων παντως ειναι πολυ εξυπηρετικη,και προθυμη στην αντιμετωπιση και λυση προβληματων!
 

Μηνύματα
152
Reaction score
9
Δίχως να θέλω να σνομπάρω το συγκεκριμένο player και κατανοώντας ότι το λογισμικό είναι το Α και το Ω σε τέτοιες συσκευές απλά θα πω την γνώμη μου (τυχαία διάβασα το συγκεκριμένο νήμα) και θα το κατακρίνω καθαρά για λόγους κόστους προς απόδοση/κατασκευή/hardware. Με λίγη τυπική γνώση και 260 ευρώ (αν έχεις κάποιον συγγενή εξωτερικό ΗΠΑ στα 170 ευρώ περίπου που μου κόστισε εμένα) αγοράζεις αυτό από Ελλάδα

https://www.skroutz.gr/s/7243685/NVidia-Shield-16GB.html
Και ναι. Διαβάσει με usb3.0 hub 7άρι που του έχω βάλει 2 εξωτερικούς δίσκους 8άριδες δίχως κανένα απολύτως πρόβλημα. Με τον KODI καθώς και τον VLC με τα κατάλληλα πειραγματάκια παίζει 10bit πάνβαρα αρχεία δίχως καν να ζεσταίνετε και με cpu usage 10-20% δίχως να ακούγεται το παραμικρό. Έχω δοκιμάσει πάνω από 40 10bit αρχεία και πάνω από διπλάσια οποιουδήποτε φορμά αρχείο ήχου και εικόνας και παίζουν όλα ακατάπαυστα και με ποιότητα εκτός σημερινής πραγματικότητας.

Και φυσικά είναι και μια εξαιρετική παιχνιδο-μηχανή με δυνατότητες cloud και local streaming πέραν από κάθε φαντασία και Η/Υ. Απλά σχεδόν τέλειο εν έτος 2016.

Να συμπληρώσω λοιπόν και να μου επιτραπεί να πω ότι μιλάμε για ΕΤΗ φωτός σε θέμα hardware μπροστά και με λίγο μεράκι και γνώση του android το τι μπορείς να κάνεις με το διαθέσιμο λογισμικό και ιδιαίτερα με την τελευταία αναβάθμιση σε marshmallow που πήρε απλά δεν υπάρχει καμία απολύτως σύγκριση και αν θα ήθελε να ακολουθήσει την αγορά το συγκεκριμένο μηχάνημα, θα έπρεπε να κοστίζει το πολύ 100 ευρώ. και αυτό καθαρά γιατί από ότι έχω διαβάσει και από το παρόν θέμα έχει πολύ καλό λογισμικό που κάπως πρέπει να πληρωθεί. Αλλά 300 κοντά ευρώ θεωρώ ότι θα πρέπει να διαθέτει κάποιος η χαμηλή νοημοσύνη αν κατέχει το συγκεκριμένο αντικείμενο, η απλά να είναι εντελώς άσχετος για να πληρώσει τόσα χρήματα για μια τέτοια συσκευή.

Φιλική γνώμη που αισθάνθηκα την ανάγκη να την εκφράσω.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Δίχως να θέλω να σνομπάρω το συγκεκριμένο player και κατανοώντας ότι το λογισμικό είναι το Α και το Ω σε τέτοιες συσκευές απλά θα πω την γνώμη μου (τυχαία διάβασα το συγκεκριμένο νήμα) και θα το κατακρίνω καθαρά για λόγους κόστους προς απόδοση/κατασκευή/hardware. Με λίγη τυπική γνώση και 260 ευρώ (αν έχεις κάποιον συγγενή εξωτερικό ΗΠΑ στα 170 ευρώ περίπου που μου κόστισε εμένα) αγοράζεις αυτό από Ελλάδα

https://www.skroutz.gr/s/7243685/NVidia-Shield-16GB.html
Και ναι. Διαβάσει με usb3.0 hub 7άρι που του έχω βάλει 2 εξωτερικούς δίσκους 8άριδες δίχως κανένα απολύτως πρόβλημα. Με τον KODI καθώς και τον VLC με τα κατάλληλα πειραγματάκια παίζει 10bit πάνβαρα αρχεία δίχως καν να ζεσταίνετε και με cpu usage 10-20% δίχως να ακούγεται το παραμικρό. Έχω δοκιμάσει πάνω από 40 10bit αρχεία και πάνω από διπλάσια οποιουδήποτε φορμά αρχείο ήχου και εικόνας και παίζουν όλα ακατάπαυστα και με ποιότητα εκτός σημερινής πραγματικότητας.

Και φυσικά είναι και μια εξαιρετική παιχνιδο-μηχανή με δυνατότητες cloud και local streaming πέραν από κάθε φαντασία και Η/Υ. Απλά σχεδόν τέλειο εν έτος 2016.

Να συμπληρώσω λοιπόν και να μου επιτραπεί να πω ότι μιλάμε για ΕΤΗ φωτός σε θέμα hardware μπροστά και με λίγο μεράκι και γνώση του android το τι μπορείς να κάνεις με το διαθέσιμο λογισμικό και ιδιαίτερα με την τελευταία αναβάθμιση σε marshmallow που πήρε απλά δεν υπάρχει καμία απολύτως σύγκριση και αν θα ήθελε να ακολουθήσει την αγορά το συγκεκριμένο μηχάνημα, θα έπρεπε να κοστίζει το πολύ 100 ευρώ. και αυτό καθαρά γιατί από ότι έχω διαβάσει και από το παρόν θέμα έχει πολύ καλό λογισμικό που κάπως πρέπει να πληρωθεί. Αλλά 300 κοντά ευρώ θεωρώ ότι θα πρέπει να διαθέτει κάποιος η χαμηλή νοημοσύνη αν κατέχει το συγκεκριμένο αντικείμενο, η απλά να είναι εντελώς άσχετος για να πληρώσει τόσα χρήματα για μια τέτοια συσκευή.

Φιλική γνώμη που αισθάνθηκα την ανάγκη να την εκφράσω.
Ναι σε ολα με την διαφορα οτι δεν αναφερεσαι στο αποτελεσμα που παιρνεις απο την διαφορα της ποιοτητας της εικονας ....
Ναι καλος ο kodi καλη και η επεξεργασια βαριων αρχειων αλλα η nvidia ακομα και στις ποιο ακριβες καρτες γραφικων για τα pc δεν μπορει να παιξει εικονα οπως ενα media player με vxp επεξεργαστη οπως HD Dyne solo και τα popcorn A500, Α410 ισως με τα τσιπακια realtek να τα βγαζει περα αλλα με sigma χαιρετισματα
 

Μηνύματα
1.226
Reaction score
2.039
Καλησπέρα. Αγόρασα κι εγώ το Zappiti 4Κ αλλά δυστυχώς μέχρι τώρα δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος.
Μου βγάζει την πίστη με τον σκληρό δίσκο. Μία τον βλέπει και μία δεν τον βλέπει. Κατά κύριο λόγο δεν τον βλέπει στο Zappiti Explorer αλλά στα settings φαίνεται κανονικά και παίζω τα αρχεία από εκεί.
Επίσης έχω πρόβλημα με αρχεία.
Ή ξεκινάει και δεν έχω ήχο ή σταματάει όποτε του κατέβει ο ήχος και πρέπει να ξεκινήσω το αρχείο από την αρχή για να παίξει ή σταματάει γενικά να παίζει.
Άλλο θεματάκι είναι η καθυστέρηση που παρουσιάζει όταν ξεκινάει να παίζει αρχείο εικόνας. Πρώτα ακουώ ήχο και πιό μετά από 10 δευτερόλεπτα περίπου έρχεται η εικόνα.
Τόσο καλά σχόλια είχα διαβάσει για αυτό και τελικά βγαίνει μπαρούφα εκτός και εάν δεν κάνω εγώ κάτι καλά.
Προσωπικά 10 φορές καλύτερο ήταν Crystal Audio Matchbox 2. Τουλάχιστον εκείνο δε μάσησε με κανένα αρχείο.
Έχει συναντήσει κάποιος άλλος τα ίδια προβλήματα;
 



Μηνύματα
689
Reaction score
184
Και εγω αυτο εχω,αλλα το mini, που δεχεται μονον εξωτ.σκληρους δισκους ,και τους βλεπει μια χαρα και σχετικα γρηγορα.Με τον Explorer εχω και εγω προβλημα ,δηλαδη δεν με συνδεει παντα,και αργει. Βεβαιως , πρεπει να ειναι συνδεδεμενο με το διαδικτυο .Παρατηρησα σημαντικη βελτιωση,οταν στο πρωτο αναμα του player,το αφησω για 4-5 λεπτα σε ηρεμια να φορτωσει πληρως,και μετα ξεκιναω τη συνδεση με τον Explorer. Γενικως, κανει μερικα ''κουλα'' το Zappiti ,αλλα δυστυχως δεν βρηκα στην Ελληνικη αγορα αλλο player με τοσο καλη ποιοτητα στην εικονα ,και τοσες δυνατοτητες,ειδικα δε με την επιλυση του προβληματος της εμφανισης των Ελλ.υποτιτλων (ANSI-UTF8) που ειχε το προηγουμενο μοντελο.
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Ο ριβιούερ δεν λέει τίποτα για αναπαραγωγή μέσω δικτύου, αλλά για iso που έγραψε στον σκληρό δίσκο. Σωστά, ή μου διαφεύγει κάτι;

Since the unit is designed to display your movie collection or your personal videos, I put it to work. Using both a Blu-ray and DVD copy program, I created ISO images of a few films I owned. I transferred them via my in-house network to the drive in the Zappiti.

You can also plug in an external drive via USB 2 and 3.0 ports. If you are using external drives along with an internal drive, the Zappiti software sees all your content as one collection, not as separate collections of movies.
Και ο άχρηστος δεν είχε σύστημα με Atmos και DTS:X για να επιβεβαιώσει ότι υποστηρίζει την αναπαραγωγή τους.

The Zappiti is said to handle Atmos and DTS:X, but my home theater system doesn’t yet support those new formats and I could not test them.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Και ο άχρηστος δεν είχε σύστημα με Atmos και DTS:X για να επιβεβαιώσει ότι υποστηρίζει την αναπαραγωγή τους.
Τα αρχαία μας Dune παίζουν Atmos απ' το δίκτυο, δε θα παίζει αυτό; :)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.173
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top