Harbeth και τετραγωνικα..... any help?

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.913
Ξεκιναω νεο θεμα για να φαινεται ο τιτλος και να παρω περισσοτερες απαντησεις......... Η αρχικη ερωτηση εικονες και λεπτομερειες ξεκινησε απο εδω......

http://www.avsite.gr/forum/threads/...υ-τοποθετηση-sub-2.147242/page-2#post-2069826

Καντε ενα κοπο ριξτε μια ματια στην ερωτηση που εκανα απο προχθες τριτη στις 22:51. Στο αλλο θεμα που ειχε ανοιξει παλιοτερα εχω και φωτογραφιες απο το χωρο για αυτο σας ταλαιπωρω... Ευχαριστω.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.913
Απο ελληνα με μερακι ...
Διαβασε τα σχολια ισως σε βοηθησουν..
Ευχαριστω για την απαντηση... Το ειχα δει το βιντεο στο you tube αλλα δεν ειχα διαβασει σχολια, δεν ειχα καταλαβει οτι ειναι Ελληνας. Ωραιος... Το ''προβλημα'' στη δικη μου περιπτωση ειναι πως δεν εχω ενα μεγαλο ποσο ετοιμο για αγορα για να διαλεξω ετσι απλα ενα μοντελο. Ψαχνω για μεταχειρισμενα και συνηθως βρισκω η' το hl5 η' το 7αρι... Θα ηθελα να βρω και το μονιτορ 30 σε καλη τιμη αλλα... Δεν εχουμε καποιο μπουσουλα περιπου για μοντελα και τετραγωνικα? Ειμαι διατεθειμενος να κοιταξω και το μικρο.... p3esr και τα αλλα ηχεια στο χωρο μου ειναι μικρα και δεν με προβληματιζει ιδιαιτερα αν και δεν γεμιζουν το χωρο... Αλλα φοβαμαι το hl5 μηπως μπουμαρει και δεν παιζει καθολου... Δεν ξερω αν ειδες τις φωτο αλλα ο χωρος στην μια πλευρα ανοιγει και συνολικα ειναι αρκετα μεγαλος 43 περιπου τετραγωνικα.... Απλα το καθιστικο ειναι στον νοητο μικροτερο.... Και τα spendor μου φαινονται ελκυστικη περιπτωση αλλα δεν βρισκω αγγελιες συχνα.... Μια φορα που μου ειχε παρουσιαστει ευκαιρια για spendor δεν μπορουσα οικονομικα....
 

Μηνύματα
400
Reaction score
362
Καλημερα Δημητρη,
εχοντας ζησει με ολα τα harbeth(πλην του m30.1)μπορω να σου πω οτι το harbeth 7es3 ειναι η χρυση τομη,
σε ολη τη σειρα της harbeth.Eχει την δεδομενη,για την εταιρια,μουσικοτητα,εξαιρετικη στερεοφωνικη εικονα,σωματα,ταχυτητα,αναλυση,μηδεν ακουστικη κοπωση,ισορροπια σε ολο το φασμα,τη σπανια ικανοτητα να παιζει καλα με τα παντα αλλα να ανταποκρινεται στις οποιες(προς τα πανω ποιοτικα)αλλαγες,φιλικο με τις κακες-μετριες ηχογραφησεις συν την ικανοτητα να παιζει καλα σε χαμηλες εντασεις οπως κανενα αλλο ηχειο που ξερω.Λιγο πολυ χαρακτηριστικα που εχουν ολα τα harbeth,αλλα σε μια τιμη(κυριως μεταχειρισμενο),που το κανουν απλα να μην εχει αντιπαλο(για μενα).Επισης ενω παιζουν ανετα με πολυ λιγα watt στα πολλα μεταμορφωνεται κυριολεκτικα.Παιζουν ολα τα ειδη μουσικης απο πολυ καλα εως μοναδικα,και ναι καλλιστα θα μπορουσαν να ειναι τελος δρομου για πολλους.Τωρα ολα αυτα μπορει να τα προσφερουν και τα spendor αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια πλην του μικρου s3/5r που συμβιωνω εδω και λιγο καιρο(σ εναν χωρο 11τ.μ)και ειναι απιθανα καλο.
Το harbeth p3esr,στον χωρο σου ισως σου φανει αυτο που ειναι,μικρο...αλλα και παλι,αναλογως πως και τι ακους,μπορει να το βρεις και παλι αυτο που ειναι...ενα εκπληκτικο ηχειο με ηχο πολυ πιο μεγαλο απ οτι δηλωνει το μεγεθος του.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.913
Καλημερα Δημητρη,
εχοντας ζησει με ολα τα harbeth(πλην του m30.1)μπορω να σου πω οτι το harbeth 7es3 ειναι η χρυση τομη,
σε ολη τη σειρα της harbeth.Eχει την δεδομενη,για την εταιρια,μουσικοτητα,εξαιρετικη στερεοφωνικη εικονα,σωματα,ταχυτητα,αναλυση,μηδεν ακουστικη κοπωση,ισορροπια σε ολο το φασμα,τη σπανια ικανοτητα να παιζει καλα με τα παντα αλλα να ανταποκρινεται στις οποιες(προς τα πανω ποιοτικα)αλλαγες,φιλικο με τις κακες-μετριες ηχογραφησεις συν την ικανοτητα να παιζει καλα σε χαμηλες εντασεις οπως κανενα αλλο ηχειο που ξερω.Λιγο πολυ χαρακτηριστικα που εχουν ολα τα harbeth,αλλα σε μια τιμη(κυριως μεταχειρισμενο),που το κανουν απλα να μην εχει αντιπαλο(για μενα).Επισης ενω παιζουν ανετα με πολυ λιγα watt στα πολλα μεταμορφωνεται κυριολεκτικα.Παιζουν ολα τα ειδη μουσικης απο πολυ καλα εως μοναδικα,και ναι καλλιστα θα μπορουσαν να ειναι τελος δρομου για πολλους.Τωρα ολα αυτα μπορει να τα προσφερουν και τα spendor αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια πλην του μικρου s3/5r που συμβιωνω εδω και λιγο καιρο(σ εναν χωρο 11τ.μ)και ειναι απιθανα καλο.
Το harbeth p3esr,στον χωρο σου ισως σου φανει αυτο που ειναι,μικρο...αλλα και παλι,αναλογως πως και τι ακους,μπορει να το βρεις και παλι αυτο που ειναι...ενα εκπληκτικο ηχειο με ηχο πολυ πιο μεγαλο απ οτι δηλωνει το μεγεθος του.
Ευχαριστω πολυ... Βρηκα προφατα αγγελιες με την ιδια σχεδον τιμη το harbeth 7es3 και το HL5 και εκει αρχισα να σκεφτομαι για το μεγαλυτερο... Βεβαια το 7αρι ηταν η version 3 ενω το 5αρι η παλιοτερη, αλλα και παλι....
[DOUBLEPOST=1463641345][/DOUBLEPOST]Το hl5 που υπαρχει ακομα σε αγγελιες λες να μην μου παιξει σωστα?
[DOUBLEPOST=1463641466][/DOUBLEPOST]Καλημερα... Στελιο... Ημουν αγενεστατος....
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.913
Το μικρο spendor το κοιτουσα κι εγω... Αν δεν καταφερω να παω τοσο ψηλα σε τιμη ισως ειναι καλη ενναλακτικη αλλα εχω διαβασει πως το μικρο harbeth ειναι πολυ καλυτερο... Εσυ τα εχεις ακουσει και τα δυο... Για πες...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.913
Το μικρο της harbeth δεν βρισκεται ευκολα σε αγγελιες και επειδη και η τιμη του σε καινουριο ειναι μεν υψηλη αλλα και προσιτη (καπως).... ειναι προκληση.... Αλλα καπου εκει μπερδευονται τα πραγματα γιατι κοντα εκει αρχιζω να βρισκω σε τετοιες τιμες μεγαλυτερα της εταιριας και χανομαι...
 

Μηνύματα
400
Reaction score
362
Το hl5 ηταν το πρωτο harbeth που πηρα και επαιζε σ εναν,θεωρητικα,κακο χωρο(τετραγωνος και μικρος 4χ4-16τμ)
Απο dared 18w set εως τον plinius sa100 100w,δεν ειχα κανενα προβλημα,επαιζε εξαιρετικα.Με τον plinius ομως,επειδη ελεγξε το ηχειο σαφως καλυτερα,επεξε αδιανοητα καλα.Με αυτον τον συνδιασμο κυριως,διαπιστωσα οτι με πολλα watt-ρευματα τα harbeth μεταμορφωνονται.Σπουδαιο ηχειο,και πολλοι σε ξενα forums το προτιμουν απ το plus.Nομιζω λοιπον οτι δεν θα χεις προβλημα,αλλα προσπαθησε να το ακουσεις στο χωρο σου.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.913
Το hl5 ηταν το πρωτο harbeth που πηρα και επαιζε σ εναν,θεωρητικα,κακο χωρο(τετραγωνος και μικρος 4χ4-16τμ)
Απο dared 18w set εως τον plinius sa100 100w,δεν ειχα κανενα προβλημα,επαιζε εξαιρετικα.Με τον plinius ομως,επειδη ελεγξε το ηχειο σαφως καλυτερα,επεξε αδιανοητα καλα.Με αυτον τον συνδιασμο κυριως,διαπιστωσα οτι με πολλα watt-ρευματα τα harbeth μεταμορφωνονται.Σπουδαιο ηχειο,και πολλοι σε ξενα forums το προτιμουν απ το plus.Nομιζω λοιπον οτι δεν θα χεις προβλημα,αλλα προσπαθησε να το ακουσεις στο χωρο σου.
Κατι τετοιo περιμενα να ακουσω ανοιγωντας το thread. Αν μπορει το ηχειο να παιζει καλα σε λιγοτερα τετραγωνικα. Τωρα απο 'κει και περα αν παιξει χαλια λογο διαρρυθμισης, επιπλωσης, τοποθετησης, καιρικων συνθηκων κλπ ειναι αλλη συζητηση. Σε ευχαριστω πολυ.
 

Μηνύματα
400
Reaction score
362
Το p3esr το ειχα με αλλο setup και οχι καλοστηριγμενο κι ετσι δεν μπορω να βγαλω ασφαλη συγκριτικα συμπερασματα.
Το spendor s3/5r παντως ειναι ακρως απολαυστικο,στον μικρο μου χωρο.
Οσον αφορα τις αγγελιες νομιζω ειναι καλη στιγμη για σενα.
Ενα μελος πουλαει αυτη τη στιγμη το s3/5r2,ακουσε το,και ακουσε και το hl5 που εχει το studio17 αν ειναι εφικτο.
 


Μηνύματα
400
Reaction score
362
Μιλωντας για το s3/5r και οχι για το r2,που δεν το χω ακουσει στον χωρο μου,νομιζω πως δεν υπαρχει λογος για +500.
Το θεμα με τα μεχειρισμενα που σου επισημανα ειναι οτι,αν σου κανει το spendor γλυτωνεις σχεδον 1000ε,αν σου κανει το hl5
τελειωνεις πιθανον απ το θεμα ηχειο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.913
Μιλωντας για το s3/5r και οχι για το r2,που δεν το χω ακουσει στον χωρο μου,νομιζω πως δεν υπαρχει λογος για +500.
Το θεμα με τα μεχειρισμενα που σου επισημανα ειναι οτι,αν σου κανει το spendor γλυτωνεις σχεδον 1000ε,αν σου κανει το hl5
τελειωνεις πιθανον απ το θεμα ηχειο.
Αυτο....
 



Z

Zdimis

Guest
Τα σηκώνεις όλα τα μοντέλα στον χώρο σου.Πρεπει να τα ακούσει κάπου όμως να διαπιστώσεις καταρχήν ότι παίζουν αρκετά διαφορετικά .Από σκόρπιες κ καθόλου εμπεριστατωμενες ακροάσεις το 5αρι με θέλγει :)Με τα monitor πάντα θαχεις την έννοια ότι γίνεται κ λιγότερο αυστηρά κ με τα αλλα 2 ότι γίνεται κ "μεγαλύτερος" ήχος.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.913
Τα σηκώνεις όλα τα μοντέλα στον χώρο σου.Πρεπει να τα ακούσει κάπου όμως να διαπιστώσεις καταρχήν ότι παίζουν αρκετά διαφορετικά .Από σκόρπιες κ καθόλου εμπεριστατωμενες ακροάσεις το 5αρι με θέλγει :)Με τα monitor πάντα θαχεις την έννοια ότι γίνεται κ λιγότερο αυστηρά κ με τα αλλα 2 ότι γίνεται κ "μεγαλύτερος" ήχος.[/QUOT

Αν εξαιρεσω τα spicom δαπεδου που εχω, τα υπολοιπα ηχεια που εχουν περασει απο τον χωρο μου ειναι μικρα μονιτορ αντε και μικρομεσαια (epos epic 2). Γι' αυτο θελω να παω σε κατι μεγαλυτερο αλλα οχι δαπεδου... Εχω πολυ περιορισμενες επιλογες τοποθετησης με ηχεια δαπεδου και τη διαρρυθμιση του χωρου δεν θα την αλλαξω ευκολα. Δινω τα spicom λοιπον καθως δεν σκεφτομαι πια να αγορασω καλη λαμπα και θα εξερευνησω περαιτερω τις επιλογες μου... Απλα φοβομουν μηπως το hl5 ηταν υπερβολη. Απο την αλλη ομως οπως διατυπωσες κι εσυ θελω αυτον τον ''μεγαλυτερο ηχο'' του hl5. Στο κατω κατω για near field ακροασεις εχω τα atc scm7 και τα john blue jb3. Παντως δεν νομιζω να βρω χρονο η' ευκαιριες οπως λες να τα ακουσω ολα.... δυστυχως. Θα ακουσω το hl5 και αν μου αρεσει οπως πιστευω θα προσπαθησω να το παρω. Εκτος αν μεχρι τοτε εμφανιστει καποια αλλη ευκαιρια π.χ. να ακουσω καποιο spendor απο classic σειρα που ισως με βολεψει και περισσοτερο στην τιμη.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.182
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top