Το τσαρδάκι μου

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Οι φώτος δεν φαίνονται γιατί πρέπει να γίνουν hotlinked από "δίπλα". Για να φανούν χρειάζεται να είναι επισυναπτόμενες εδώ, δεν φτάνει να αναφέρεται το "διπλανό" link. ;)
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
anemele, στο post #392, είναι ανεβασμένες από image host... ούτε αυτές φαίνονται?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Οι πρώτες φαίνονται.





Το κουράσαμε όμως...
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Όταν βάζω χειροκίνητα - μια από - τη διεύθυνση που υπάρχει στο μήνυμα, π.χ. για την 1η εικόνα το:
το ίματζ χώστην :p σάιτ κάνει ανακατεύθυνση και βγάζει στην address bar αυτό:
Δεξί κλικ και view image, η διεύθυνση στην address bar γίνεται:
που είναι και η σωστή - ευελπιστώ - για να γίνει εδώ hotlinking.

 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Κι' όμως, αυτή που ευελπιστούσες να κάνεις hotlinking, εμένα δεν μου εμφανίζεται.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Μήπως είχαμε κάποια αλλαγή/προσθήκη στο σύστημα;:whistling::D:whistling::D
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Αυγουστιάτικη φλασιά και... status update!

Σε απάντηση του Γουίζι πιο πάνω, είχαμε ανανέωση dac με την έλευση του Teac UD-503.
(δεν πιστεύω να άργησα να απαντήσω, ε? :roflmao: )


Overview_01.jpg


Overview_02.jpg


Overview_03.jpg


Teac-UD-503.jpg






Κάποια στιγμή επίσης, πέρσι το καλοκαίρι έκανα και δοκιμές με το Dirac.
Η μέτρηση που προέκυψε είναι η παρακάτω:

Dirac Measurement.png



Μην μου ζητήσετε να κάνω ξανα μετρήσεις ή αλλαγές διότι δεν υπάρχει πλέον η δυνατότητα.
Το μικρόφωνο επεστράφη (thank you Dapost!!!) και το Dirac ΔΕΝ αγοράστηκε τελικώς.

Ίσως η μεγάλη έλλειψη γνώσεων, ίσως το γεγονός πως δεν μπορώ να εφαρμόσω καθόλου passive room treatment, ίσως ο συνδυασμός και των 2, δεν κατάφερα να αυτοικανοποιηθώ απο το Dirac.

Τι εννοάω? Όταν έφτιαχνα -ή καλύτερα όταν πείραζα- την καμπύλη, ναι μεν έφτιαχνα κάποια θεματάκια (κύριο πρόβλημά μου τα στάσιμα και κάποιο ελαφρό μπουμάρισμα) αλλά ταυτόχρονα χάλαγε κάτι άλλο, κυρίως στις υψηλές.

Και όταν λέω "χάλαγε", δεν εννοώ μετρητικά. Εννοώ ακουστικά. Δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα δια της ακροάσεως.
Ξέρω, ξέρω, ξέρω... καμία σημασία δεν έχει η ακρόαση.

Ε, δεν μπόρεσα να εξοικειωθώ με αυτό που άκουγα παρόλαυτά!

:laugh:

Οπότε και χώρισαν οι δρόμοι μας με το Dirac.
Ωραία γκόμενα αλλά τί να την κάνεις αν δεν μπορείς να την φχαριστηθείς βρε αδερφέ?






ΥΓ. ΟΜΩΣ: Θέλω να αναφέρω πώς ΚΑΤΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ όλη την διαδικασία των μετρήσεων και κάποιων συζητήσεων περι αυτών με τον Dapost (εκείνη την περίοδο). Ένιωσα να αγγίζω λίγο και το τεχνικό κομμάτι -ήμανε και εξακολουθώ να είμαι εντελώς στραβάδι με τα τεχνικά)- και αυτό με έκανε να αισθανθώ λιγάκι πιο κοντά στο χόμπι. Σαν να εμβάθυνα λιγάκι στο χάος του μιουζικ ρεπρονταξιον ρε παιδί μου.

Στο μέλλον, όταν αλλάξουν κάποιες συνθήκες θα ΞΑΝΑΔΟΚΙΜΑΣΩ ΣΙΓΟΥΡΑ το Dirac παρέα όμως και με κάποιο passive treatment του χώρου.


Πεισματάρης?

:angel:
 







Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
και κάποιο ελαφρό μπουμάρισμα.....
με +10..... δεν το λες και ελαφρό.....:prankster:

Πέρα από την πλάκα, καλοάκουστα να είναι φιλαράκι.....;)

ελπίζω να σε δούμε καμιά μέρα στα μέρη μας..... :drinks:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
...Και για πες ρε Gojakla, το μηχανάκι το TEAC παίζ;:D:D
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Τι εννοάω? Όταν έφτιαχνα -ή καλύτερα όταν πείραζα- την καμπύλη, ναι μεν έφτιαχνα κάποια θεματάκια (κύριο πρόβλημά μου τα στάσιμα και κάποιο ελαφρό μπουμάρισμα) αλλά ταυτόχρονα χάλαγε κάτι άλλο, κυρίως στις υψηλές.
Θα πρότεινα σε όσους δεν εχουν μεγάλη "τριβή" με το Dirac να μένουν στην default καμπύλη, και φυσικα να κάνουν τις μετρησεις στο mode καναπέ, και όχι πολυθρόνας.

Με την τριβή και σε βάθος χρόνου μηνών, με ταυτόχρονη επιβεβαίωση με μετρήσεις στο REW μπορείς σιγά σιγά να φτιάξεις φίλτρα-καμπύλες που να σε ικανοποιούν, και μάλιστα περισσότερα απο ενα, έτσι ώστε να εχεις επιλογές για διαφορετικές ηχογραφήσεις ή και είδη μουσικής.

Σε μια-δυο βδομάδες που ειναι το trial δεν προλαβαίνεις να τα μάθεις ολα αυτα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Σετάπιον εξαιρετικό, ιδιοκτήτης εξαιρετικότατος και μετρήσεις dirac αξιοζήλευτες, λέω εγώ ο πτωχός!

Άντε σε κανένα χρόνο να περάσουμε και στα σληρά (ETC, RT60, group delay, κλπ.). Έ, και κανένα σαμπ να "αλαφρύνουμε" λίγο τα ηχεία. Έχει κάτι καλά στις αγγελίες. o_O
 
Last edited:



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.172
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top