Tangband w8 1772



Μηνύματα
390
Reaction score
975
εβαλες κανενα υλικο ενδιαμεσα...στα κενα?
Τα ξύλα στις ενώσεις περαστικαν με ξυλοκολα αν λες γι αυτό.ο λαβύρινθος είναι περασμένος εκτώς απο τα πλαινα με αυτοκολητη ηχομονωτικη ταινία και στο χώρο πίσω απο το μεγάφωνο έχω βάλει ενα αφρατο πολυεστερικο felt και μόλις στρωθουν τα μεγάφωνα θα κάνω δοκιμές με μαλλί.ίνες πολυεστέρα που έχει το σχεδιο δεν μπόρεσα να βρω κάπου.αν έχει κάποιος κάτι άλλο να προτείνει δεκτό
 



Μηνύματα
390
Reaction score
975
κανα νεο απο το μετωπο?
Είμαστε περιπου στις 80 ώρες στρωσιματος και τα μεγάφωνα ανοίγουν ακόμα. Χροιές και ειδικά πνευστά απο άλλο πλανήτη. Φοβερή στερεοφωνικη εικόνα μετα απο λίγο ψάξιμο με την τοποθέτηση, απίστευτη ταχύτητα. Το μονο κομμάτι που θέλει βελτίωση είναι το μπάσο που μπορεί να κατέβει και άλλο και θέλει δουλειά με το γέμισμα πίσω απο το μεγάφωνο.αφαίρεσα περιπου το μισο felt με αρκετή βελτίωση και μόλις δω οτι έχουν στρώσει τα μεγάφωνα θα δοκιμασω το μαλλί. Εχω μείνει πολύ ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα προς το παρών που κατα τη γνώμη μου ξεπερνά τα kalypso που με έβαλαν σε αυτό το τριπακι.υπάρχει μια προβοληκοτιτα στα ψηλά αλλά δεν με χαλάει και θα διορθωθεί στο επόμενο στάδιο που περιλαμβάνει mini dsp και κάποιες ακόμα προσθήκες.
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Παρενθέσεις:παίζει απίστευτα με τον θεωρητικά λίγο smsl 50 και το hum που ακούγεται είναι ελάχιστο σε σχέση με τα monitor audio bronze που έχουν παίξει με τους τσακιριδιδες παρόλο που είναι ποιό αναισθητά!
 




Μηνύματα
390
Reaction score
975
Μέχρι τους 200 κύκλους γίνεται της πόπης! Τρομαξα όταν το είδα!!!κάποια συμβουλή από τους ποιο έμπειρους για το πως μπορεί να διορθωθεί .δυστυχώς οι επιλογές τοποθέτησης είναι περιορισμενες γιατί ο αδολφος θα με διώξει απο το σπιτι. Τα μεγάφωνα απέχουν μεταξύ τους λιγο πανω απο δυο μετρα και η θέση ακρόασης είναι στα 3.5 μετρα και απόσταση απο τη τζαμαρια που είναι πίσω τους 30cm.
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Μέχρι τους 200 κύκλους γίνεται της πόπης! Τρομαξα όταν το είδα!!!κάποια συμβουλή από τους ποιο έμπειρους για το πως μπορεί να διορθωθεί .δυστυχώς οι επιλογές τοποθέτησης είναι περιορισμενες γιατί ο αδολφος θα με διώξει απο το σπιτι. Τα μεγάφωνα απέχουν μεταξύ τους λιγο πανω απο δυο μετρα και η θέση ακρόασης είναι στα 3.5 μετρα και απόσταση απο τη τζαμαρια που είναι πίσω τους 30cm.
στα 200 γίνεται της πόπης και χαμηλότερα δεν υπάρχει τίποτα.


Από την στιγμή που είναι DIY κατασκευή, θα πρέπει πρώτα να βεβαιωθείς για το ποια είναι η απόκριση του ηχείου χωρίς την συμβολή του χώρου. Βάλε το ηχείο στο κέντρο του δωματίου και μέτρα το στο 1 μέτρο. Αν έχεις ταράτσα και μπορείς να το μεταφέρεις ακόμα καλύτερα.

Δεν αποκλείεται να έχει γίνει κάποιο λάθος στο γέμισμα.
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Ξυπνητήρι νωρίς πριν τη δουλειά .Περνω το κουζινομαχερο και θυσιάζω στους θεούς του ήχου αυτό το μαξιλάρι απο τα jumbo που έχω βάλει μέρες στο μάτι ,στρουμπουλο και αφρατο γεμάτο πολύτιμες ίνες. Ακούω μια φωνη γεμάτη τρόμο όχι.... και τη μαξιλαροθηκη είναι της μάνας μου!!! Αλλά ηταν αργά είχα θολωσει απο την τρύπα στα χαμηλά και δεν έβλεπα μπροστά μου. Λύσιμο δέσιμο και παλι μετρήσεις. Τα αποτελεσματα με την πρωτη ευκαιρία
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
To αριστερο ηχειο οσο ποιο κεντρο μπορουσα με το μικροφωνο στο 1 μετρο
[DOUBLEPOST=1467792264][/DOUBLEPOST]και απο τη θεση ακροασης με το καινουργιο γεμισμα
 

Attachments


Μηνύματα
390
Reaction score
975
Μέτρα βγάλε βάλε πολυεστέρα η τρύπα στα χαμηλά εκεί!!!Δυστυχώς το σφάλμα είναι στο λαβύρινθο πίσω απο το μεγάφωνο .Ο ασθενής θα μπει χειρουργείο και επανέρχομε με νεώτερα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δες το ενδεχόμενο η <<τρύπα>> να οφείλεται σε ακύρωση του χώρου.
Συνηθίζεται σε αυτή τη συχνότητα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.512
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top