Harbeth και τετραγωνικα..... any help?

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
σε περναω... για αυτο και ψηφιζω πιο μασιφ κατασκευαστικα ηχειο ! (δεν ειπα κουδουνιστρα!!!)

ΥΓ1 ειχα καποτε τα shl5... παρα πολυ μου αρεσαν στην κλασσικη κιθαρα , δεν ειχαν απαιτησεις απο τον ενισχυτη, εντασεις με αξιοπρεπεια δυσκολο, με ενα πιο μονιτορ ηχειο εγω ζω καλυτερα και μακροβιοτερα
ΥΓ2 δεν εχω γνωσεις ουτε μουσικης, ουτε φυσικης
 

Μηνύματα
8.981
Reaction score
12.388
σε περναω... για αυτο και ψηφιζω πιο μασιφ κατασκευαστικα ηχειο ! (δεν ειπα κουδουνιστρα!!!)

ΥΓ1 ειχα καποτε τα shl5... παρα πολυ μου αρεσαν στην κλασσικη κιθαρα , δεν ειχαν απαιτησεις απο τον ενισχυτη, εντασεις με αξιοπρεπεια δυσκολο, με ενα πιο μονιτορ ηχειο εγω ζω καλυτερα και μακροβιοτερα
ΥΓ2 δεν εχω γνωσεις ουτε μουσικης, ουτε φυσικης
απο την εμπειρια σου θα προτιμουσες το atc scm 19 η το harbeth 30.1?:hi:
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
για τα δικα μου αυτια και τις δικες μου μικρες εμπειριες atc 19 αλλα με αξιολογο ενισχυτη (δεν εννοω ακριβο),
δεν θα μπορεις να ακους σε αλλα "αντιστοιχα" ηχεια μετα...παρε 19 ή 11 ακομα και της προηγουμενης σειρας

The SCM19 might be all the speaker most people will ever need. Well done. Highly recommended
Read more at http://www.stereophile.com/content/fifth-element-85-page-2#QRA2VpghLmfRGMcK.99

τα 30.1 τα ειχα ακουσει αν δεν κανω λαθος σε μια εκθεση πριν κανενα χρονο με sugden...

εγω θα σκεφτομουν ενεργα ηχεια , budget εχουμε?
 

Μηνύματα
8.981
Reaction score
12.388
για τα δικα μου αυτια και τις δικες μου μικρες εμπειριες atc 19 αλλα με αξιολογο ενισχυτη (δεν εννοω ακριβο),
δεν θα μπορεις να ακους σε αλλα "αντιστοιχα" ηχεια μετα...παρε 19 ή 11 ακομα και της προηγουμενης σειρας

The SCM19 might be all the speaker most people will ever need. Well done. Highly recommended
Read more at http://www.stereophile.com/content/fifth-element-85-page-2#QRA2VpghLmfRGMcK.99

τα 30.1 τα ειχα ακουσει αν δεν κανω λαθος σε μια εκθεση πριν κανενα χρονο με sugden...

εγω θα σκεφτομουν ενεργα ηχεια , budget εχουμε?
σε ευχαριστω για την απαντηση...ποια ενεργα λες?
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
σε περναω... για αυτο και ψηφιζω πιο μασιφ κατασκευαστικα ηχειο ! (δεν ειπα κουδουνιστρα!!!)

ΥΓ1 ειχα καποτε τα shl5... παρα πολυ μου αρεσαν στην κλασσικη κιθαρα , δεν ειχαν απαιτησεις απο τον ενισχυτη, εντασεις με αξιοπρεπεια δυσκολο, με ενα πιο μονιτορ ηχειο εγω ζω καλυτερα και μακροβιοτερα
ΥΓ2 δεν εχω γνωσεις ουτε μουσικης, ουτε φυσικης
Επαιζαν καποια στιγμη, και παιζουν νομιζω ακομα Atc 19ρια σε αγγελιες.... και αλλα μοντελα. Μου περασε απο το μυαλο λοιπον να ακουσω καθως ειχα παρει το scm7 και οπως σου εχω πει μου αρεσει ο ηχος τους... Αλλα ρε παιδι μου μπλεξιμο... Χρημα για τα ηχεια... μετα ξανα ψαξιμο για ενισχυτη ''σωστο''.... γιατι αυτοι που εχω δεν ειναι ιδανικοι για Atc. Αλλα μου αρεσει ο ηχος και η φιλοσοφια τους (ενισχυτες) και δεν θελω να τους αλλαξω. Δεν χωραει κι αλλος....:( Ετσι το αφησα καθως ηδη τα 7αρια μου δινουν το ηχο της εταιριας. Ακουω συνηθως σε χαμηλες εντασεις και ενα ''μεγαλο'' harbeth ελπιζω να μου δωσει με τον τροπο του γεματο ηχο σε οχι πολυ υψηλες εντασεις ωστε να γεμιζει γλυκα το χωρο. Και θα ταιριαξουν με τον creek και τον Luxman. Ελπιζω να παντρεψω και τους δυο κοσμους και να παιζω αναλογα με τη διαθεση. Τα 7αρια Atc μου τον ''γονατιζουν'' λιγο τον creek οταν παω να ζητησω εντασεις... Αλλα οχι σε ολες τις ηχογραφησεις... Αν ειναι καλη η ηχογραφηση παιζει καλα.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Απο ελληνα με μερακι ...
Διαβασε τα σχολια ισως σε βοηθησουν..
πω πω ... αυτο το καλωδιο (?) στο 5.10 που φαινεται το ρευμα να τρεχει μεσα του, ποιο ειναι βρε παιδια ?
 


Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Δίνει μια περιγραφή των καλωδίων που χρησιμοποιεί στο κείμενο που ακολουθεί κάτω από το video.

Κάτι από αυτά λοιπόν:


Power Cables: Nordost (Blue Heaven, Shiva, Visnu)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Στα αγοραζω τα επταρια !!!
Ωπα βρε Βασιλη.... Δεν τα πουλαω αυτα... Ακομα δεν τα πηρα, κατσε να τα χαρω λιγο... Ενα μηνα τα εχω. Αλλωστε σου ειπα, μου αρεσουν. Απλα δεν σκεφτομαι να ''στησω'' συστημα πανω σε μεγαλυτερα της ATC...
 

Z

Zdimis

Guest
αλλο σεναριο .κρατας τους ενισχυτες σου ,παιρνεις το 19 το atc και αν σε γοητευει το οτι για πολλους τα harbeth μπορει και να σημαινουν το τελος του δρόμου εγω λέω οτι τα atc μπορει και να σημαινουν το τελος του δρομου,και οδηγουνται απο τον creek ,μην αυθυποβαλεσσαι οτι δεν ειναι αρκετος-σε πολυκατοικια δε μενεις?.ΕΙΔΙΚΑ οταν εχεις αλλα πασπαρτου οπως εχεις και η ταπετσαρια η μουσικη μπορει να αναπαραχθει απο αυτα που ειναι και πιο ηπια με τις κακες ηχογραφησεις .
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
αλλο σεναριο .κρατας τους ενισχυτες σου ,παιρνεις το 19 το atc και αν σε γοητευει το οτι για πολλους τα harbeth μπορει και να σημαινουν το τελος του δρόμου εγω λέω οτι τα atc μπορει και να σημαινουν το τελος του δρομου,και οδηγουνται απο τον creek ,μην αυθυποβαλεσσαι οτι δεν ειναι αρκετος-σε πολυκατοικια δε μενεις?.ΕΙΔΙΚΑ οταν εχεις αλλα πασπαρτου οπως εχεις και η ταπετσαρια η μουσικη μπορει να αναπαραχθει απο αυτα που ειναι και πιο ηπια με τις κακες ηχογραφησεις .

Νομιζω πως εφοσον εχω ηδη ΑTC το μεγαλυτερο μοντελο δεν θα μου προσφερει τη διαφορετικη προσεγγιση που θα παρω ας πουμε απο Harbeth η' spendor. Το p3esr μου αρεσε πολυ... Αν παρω τον ηχο του σε μεγαλη καμπινα και τον ''αερα'' που προσφερει αυτο ισως θα ειναι το κατι διαφορετικο που αναζητω. Δεν εχω ακουσει το hl5 ουτε το 7αρι της harbeth οποτε δεν μπορω να πω τιποτα σιγουρο. Ισως δεν μου αρεσει... Αν και το μικρο μου αφησε υποσχεσεις... Να σου πω... ακομα κι αν δεν καταφερω να παω στα μεγαλα της harbeth το μικρο θα το προτιμουσα ως εναλλακτικη, και θα κρατησω και τα scm7. Θελω μεγαλο ηχειο αλλα στην φαση που ειμαι θα προτιμησω να παιξω με χαρακτηρες και διαφορετικες χροιες αν δεν το καταφερω... Και τα αλλα ηχεια που εχω δεν συγχωρουν τις κακες ηχογραφησεις. Τα epos το εκαναν σε ενα ποσοστο αλλα τα εδωσα σε φιλο μουσικο που τα λατρεψε και με επεισε.... (ακομα μου λειπουν). Τα spicom λυπαμαι πολυ που τα εβαλα σε αγγελια, ειναι εξαιρετικα. Αλλα Δεν εχω και χωρο πια αλλα ουτε και διαθεση να ανοιξω μετωπο προς λαμπατους.
 
Last edited:

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
να ρωτησω κατι... atc7 σε σχεση με το μικρο της harbeth...

ποιο τα "εσπαγε" και ποιο μπουκωνε? βρε μπας και θες ηχειο μονο για ντουετα?

ΥΓ η προσφορα για τα 7αρια ηταν για να σε τσιγκλισω
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
να ρωτησω κατι... atc7 σε σχεση με το μικρο της harbeth...

ποιο τα "εσπαγε" και ποιο μπουκωνε? βρε μπας και θες ηχειο μονο για ντουετα?

ΥΓ η προσφορα για τα 7αρια ηταν για να σε τσιγκλισω
Τωρα τι να σου πω... Αλλος ηχος το ενα, αλλος το αλλο.. Το Atc κανει εξαιρετικη δουλεια... Το harbeth μου εβγαλε πιο πολυ ''συναισθημα'' . Χαζοεκφραση αλλα ετσι μου φανηκε... Και μικρα συνολα ακουω... Τζαζ, μπλουζ, ακομα και μεσαιωνικους υμνους κλασσικη... Οτι μου κεντρισει το ενδιαφερον. Γι' αυτο ψαχνω και διαφορετικες προσεγγισεις... Το μικρο παντως μου κεντρισε το ενδιαφερον... Ελπιζω τα μεγαλυτερα αδελφια να μην με απογοητευσουν...
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τωρα τι να σου πω... Αλλος ηχος το ενα, αλλος το αλλο.. Το Atc κανει εξαιρετικη δουλεια... Το harbeth μου εβγαλε πιο πολυ ''συναισθημα'' . Χαζοεκφραση αλλα ετσι μου φανηκε... Και μικρα συνολα ακουω... Τζαζ, μπλουζ, ακομα και μεσαιωνικους υμνους κλασσικη... Οτι μου κεντρισει το ενδιαφερον. Γι' αυτο ψαχνω και διαφορετικες προσεγγισεις... Το μικρο παντως μου κεντρισε το ενδιαφερον... Ελπιζω τα μεγαλυτερα αδελφια να μην με απογοητευσουν...
Δεν το ακουσα σε μεγαλες εντασεις ουτε και σε δυσκολες μουσικες.... Εσυ το ακουσες και σου φανηκε οτι μπουκωνει?
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
τα μεγαλυτερα harbeth πιστευω ειναι πολυ καλυτερα σφαιρικα... οταν ειχα παει με demo disc (δικο μου) στον αντιπροσωπο τα μισα τραγουδια με το μικρο απλα δεν... φυσικα ειπαμε... ο χορος...

ποσο εχει το ps3r? κανενα διχιλιαρο?

http://www.athensproaudio.gr/el/focal-solo-6-be.html

συζητηση να γινεται φυσικα.... παρε οτι σε φτιαχνει
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
τα μεγαλυτερα harbeth πιστευω ειναι πολυ καλυτερα σφαιρικα... οταν ειχα παει με demo disc (δικο μου) στον αντιπροσωπο τα μισα τραγουδια με το μικρο απλα δεν... φυσικα ειπαμε... ο χορος...

ποσο εχει το ps3r? κανενα διχιλιαρο?

http://www.athensproaudio.gr/el/focal-solo-6-be.html

συζητηση να γινεται φυσικα.... παρε οτι σε φτιαχνει
Τα μεγαλυτερα θελω... Το p3esr καινουριο νομιζω γυρω στα 1500 κατι... Παντως το p3esr ειναι η πιο αδυναμη επιλογη ετσι κι αλλιως... Αν μου κανουν τα μεγαλυτερα σε μεταχειρισμενα θα προτιμησω αυτα... Αν δεν τα καταφερω και μιλαω μονο οικονομικα αυτη τη στιγμη δεν θα μπορω να δωσω και 1500 για το μικρο... οποτε....ισως στραφω προς το spendor s3/5r2 αφου το ακουσω βεβαια... Η' ισως κανω υπομονη μηπως προκυψει τιποτα... (λαχειο?) χχαχαχα... Τι μουσικες ακουσες που δεν τις επαιξε το μικρο?

Υ.Γ. Μην μου προτεινεις ενεργα βρε Βασιλη... Αν καταλαβει η γυναικα μου πως δε παιζουν οι ενισχυτες θα μου τους βγαλει στο μπαλκονι.... Μετα βιας κρατιεται...
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Για τα spendor sp2/2 τι λετε?
Δωστε καποιο tip γιατι στο διαδικtυο υπαρχουν ελαχιστες πληροφοριες... Ειναι αντιπροσωπευτικα του ηχου των spendor? Αξιζει λογο παλαιοτητας κυριως να τα βαλω στο παιχνιδι η' ειναι καλυτερα τα s3/5r2?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top