Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Κρατάω αυτό:

View attachment 59518

Η ψυχοακουστική πώς επηρεάζει αυτές τις τιμές; Προσωπικά κάτι noisy toys με κάνουν και αιμορραγώ από τα αυτιά σε 2,5ns.;
Οι υψηλές εντάσεις συνδυάζονται συνήθως με υψηλά ποσοστά παραμόρφωσης.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Όσο για τα dB δεν έχει σημασία εάν είναι clubάτα ή σπιτικά. Σημασία έχουν οι συχνότητες που αναπαράγονται.

Εάν έχω λάθος, θα χαρώ να με διορθώσετε.
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Οι υψηλές εντάσεις συνδυάζονται συνήθως με υψηλά ποσοστά παραμόρφωσης.
Εξαρταται το συστημα........
[DOUBLEPOST=1464022111][/DOUBLEPOST]
Όσο για τα dB δεν έχει σημασία εάν είναι clubάτα ή σπιτικά. Σημασία έχουν οι συχνότητες που αναπαράγονται.

Εάν έχω λάθος, θα χαρώ να με διορθώσετε.
Ακριβως.........
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Οι υψηλές εντάσεις συνδυάζονται συνήθως με υψηλά ποσοστά παραμόρφωσης.
Εξαρταται το συστημα........
Συναρτάται επίσης και με την ακουστική συμπεριφορά δεδομένου χώρου ακρόασης...
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Συναρτάται επίσης και με την ακουστική συμπεριφορά δεδομένου χώρου ακρόασης...
....με ενα μικρο ποσοστο ναι,συνηθως ο αφροντιστος χωρος χαλαει στερεοφωνικη εικονα,δημιουργει ανακλασεις ,ανισοροπιες κλπ......οχι ομως παραμορφωσεις σε τετοιο βαθμο που να συντελουν με ποσοστο τετοιο που να παιζει σημαντικο ρολο στο τελικο αποτελεσμα......(στις παραμορφωσεις αναφερομαι).....
[DOUBLEPOST=1464084929][/DOUBLEPOST]
....με ενα μικρο ποσοστο ναι,συνηθως ο αφροντιστος χωρος χαλαει στερεοφωνικη εικονα,δημιουργει ανακλασεις ,ανισοροπιες κλπ......οχι ομως παραμορφωσεις σε τετοιο βαθμο που να συντελουν με ποσοστο τετοιο που να παιζει σημαντικο ρολο στο τελικο αποτελεσμα......(στις παραμορφωσεις αναφερομαι).....
Βεβαια μετα τα 120 - 130 db o xωρος δεν προλαβαινει να αντιδρασει και ολα ειναι οκ..........συναυλιακα θεματα ανοιγω τωρα......
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Εχμ, μετά τα 120-130 dB δεν ακούς, πονάς και κουφαίνεσαι.:)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
....με ενα μικρο ποσοστο ναι,συνηθως ο αφροντιστος χωρος χαλαει στερεοφωνικη εικονα,δημιουργει ανακλασεις ,ανισοροπιες κλπ......οχι ομως παραμορφωσεις σε τετοιο βαθμο που να συντελουν με ποσοστο τετοιο που να παιζει σημαντικο ρολο στο τελικο αποτελεσμα......(στις παραμορφωσεις αναφερομαι)...
To μέγεθος και η αντιληπτότητα των πιθανών παραμορφώσεων από την επίδραση του χώρου συναρτάται με τις στάθμες του αναπαραγόμενου προγράμματος.Πρόκειται περί ζητημάτων που έχουν αναλυθεί σε σχετικά θέματα στον παρόντα ιστότοπο.
Βεβαια μετα τα 120 - 130 db o xωρος δεν προλαβαινει να αντιδρασει και ολα ειναι οκ..........συναυλιακα θεματα ανοιγω τωρα......
Είμαι βέβαιος ότι εκτός του υποφαινομένου,θα ενδιαφέρονταν και άλλοι αναγνώστες να επεξηγήσεις -με τη δέουσα βεβαίως σαφήνεια-την ανωτέρω δήλωση...
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Είμαι βέβαιος ότι εκτός του υποφαινομένου,θα ενδιαφέρονταν και άλλοι αναγνώστες να επεξηγήσεις -με τη δέουσα βεβαίως σαφήνεια-την ανωτέρω δήλωση...
Να πας να σου δείξει από κοντά .:)
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
To μέγεθος και η αντιληπτότητα των πιθανών παραμορφώσεων από την επίδραση του χώρου συναρτάται με τις στάθμες του αναπαραγόμενου προγράμματος.Πρόκειται περί ζητημάτων που έχουν αναλυθεί σε σχετικά θέματα στον παρόντα ιστότοπο.

Είμαι βέβαιος ότι εκτός του υποφαινομένου,θα ενδιαφέρονταν και άλλοι αναγνώστες να επεξηγήσεις -με τη δέουσα βεβαίως σαφήνεια-την ανωτέρω δήλωση...
Ελπιζω να σε καλυψε ο zakman
 

Y

Yiannis_B

Guest
To μέγεθος και η αντιληπτότητα των πιθανών παραμορφώσεων από την επίδραση του χώρου συναρτάται με τις στάθμες του αναπαραγόμενου προγράμματος.Πρόκειται περί ζητημάτων που έχουν αναλυθεί σε σχετικά θέματα στον παρόντα ιστότοπο...
Και τα 50ρια, χαμηλά νιαουρίζουν. Ρωτάτε τους γείτονες για παραμορφώσεις. Εγώ δεν προλαβαίνω. Κρατάω τα κουφώματα. :rolleyes:
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
....με ενα μικρο ποσοστο ναι,συνηθως ο αφροντιστος χωρος χαλαει στερεοφωνικη εικονα,δημιουργει ανακλασεις ,ανισοροπιες κλπ......οχι ομως παραμορφωσεις σε τετοιο βαθμο που να συντελουν με ποσοστο τετοιο που να παιζει σημαντικο ρολο στο τελικο αποτελεσμα......(στις παραμορφωσεις αναφερομαι).....
[DOUBLEPOST=1464084929][/DOUBLEPOST]...o xωρος δεν προλαβαινει να αντιδρασει και ολα ειναι οκ...
Να πας να σου δείξει από κοντά .:)
Ελπιζω να σε καλυψε ο zakman
Καλώς ή κακώς,οι δηλώσεις δεν καλύπτουν όσους αναγνωρίζουν μεν την παραδοξολογία,αλλά δεν παραδίδονται σ'εκείνη.:smile:
Και τα 50ρια, χαμηλά νιαουρίζουν. Ρωτάτε τους γείτονες για παραμορφώσεις. Εγώ δεν προλαβαίνω. Κρατάω τα κουφώματα. :rolleyes:
Έχεις μήπως κι εσύ υπόψιν κάποια στάθμη άνω της οποίας ο δικός σου χώρος δεν θα προλαβαίνει ν'αντιδράσει με το δικό σου σύστημα;:D
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Πανω απο καποιο σημειο δεν ξερω αν μπορουν τα τυμπανα να αντεξουν τετοιες σταθμες ,και ποση ωρα α ποσο ισορροπημενη και με τι αποκλιση η αποκριση συχνοτητας και με τι παραμορφωσεις ειδικα χαμηλα.... αν φυσικα μπορει να κατεβει χαμηλα στο ιδιο επιπεδο σταθμης με το υπολοιπο φασμα.
Εγω σε υψηλες σταθμες σε hc με ενεργο σαμπ εχω νιωσει πιεση απο τις πολυ χαμηλες και τρομοκρατηθηκα και χωρις να εχω φτασει τις σταθμες που προαναφερθηκαν.
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Καλώς ή κακώς,οι δηλώσεις δεν καλύπτουν όσους αναγνωρίζουν μεν την παραδοξολογία,αλλά δεν παραδίδονται σ'εκείνη.:smile:

Έχεις μήπως κι εσύ υπόψιν κάποια στάθμη άνω της οποίας ο δικός σου χώρος δεν θα προλαβαίνει ν'αντιδράσει με το δικό σου σύστημα;:D
Οπως παντα Ειρωνικος και με Ξυλινη γλωσσα..........δεν εχεις αλλαξει καθολου.........Αναρωτιεμαι .....ηχοσυστημα εχεις ?????
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Βεβαια μετα τα 120 - 130 db o xωρος δεν προλαβαινει να αντιδρασει και ολα ειναι οκ..........συναυλιακα θεματα ανοιγω τωρα......
Είμαι βέβαιος ότι εκτός του υποφαινομένου,θα ενδιαφέρονταν και άλλοι αναγνώστες να επεξηγήσεις -με τη δέουσα βεβαίως σαφήνεια-την ανωτέρω δήλωση...
γενικα μετα τα 130 κανεις και τιποτα δεν προλαβαινει να αντιδρασει:D.....οταν τρεχεις με το αμαξι πανω απο 130 και πεταγεται σκυλι προλαβαινεις να αντιδρασεις? κατι παρομοιο συμβαινει και με το ηχοσυστημα:D
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μπουτια .....ηχοσυστημα εχεις ??
Δεν απαντας.........
Άμα σε κάνει να....αισθάνεσαι λιγότερο άβολα,είσαι ελεύθερος να θεωρήσεις ότι δεν έχω.:lolsign:
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Μπουτια .....ηχοσυστημα εχεις ??
Εχει.... καρ στέρεο
Άμα σε κάνει να....αισθάνεσαι λιγότερο άβολα,είσαι ελεύθερος να θεωρήσεις ότι δεν έχω.:lolsign:
Έγω λέω ότι έχεις αλλα προτιμάς τις καφετέριες που εχουν και wi fi;)
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Είμαι βέβαιος ότι εκτός του υποφαινομένου,θα ενδιαφέρονταν και άλλοι αναγνώστες να επεξηγήσεις -με τη δέουσα βεβαίως σαφήνεια-την ανωτέρω δήλωση...
Να πας να σου δείξει από κοντά .:)
Η προτροπη του Χαρη ειναι αρκετη και θα μπορουσε να τελειωσει την κουβεντα !

Το θεμα ειναι οτι μετα απο το "κοντα" θα συνεχισεις να εχεις τις ιδιες αποψεις, φοβαμαι ομως οτι δεν θα μπορεις να τις εκφερεις.

Το σχολιο ειναι OTP και δεν θα υπαρξει επεξηγηση τυχον αποριων.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top