συσκευές audio , με αποκωδικοποιητή HDCD

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.440
Reaction score
50.530
- καλημέρα , έψαξα στο αρχείο και δεν βρήκα παρόμοιο θέμα ,

- η εμπειρία μου με το High Definition Compatible Digital προέκυψε τυχαία καθ΄ ότι και τα 3 Player που είχα στην κατοχή μου τα τελευταία 25 χρόνια , ήταν εφοδιασμένα με τον εν λόγω αποκωδ/τη , ( 2 marantz & adcom gcd 750 που έχω τώρα ) , οπότε έχω και μία μικρή συλλογή από περίπου 30 αντίστοιχα cd , μερικά δε από αυτά έχουν τα ίδια κομμάτια 2 φορές για να γίνει σύγκριση normal vs hdcd

- εντυπώσεις :

* σύμφωνα με την Pacific Microsonics : έχουμε βασικά αύξηση στην δυναμική περιοχή , καλύτερη ανάλυση , αύξηση του s/n , κ.α.

* σύμφωνα με τις δικές ακουστικές εκτιμήσεις : ισχύουν τα προαναφερθέντα συν εκτεταμένα πρίμα , εκτεταμένο χαμηλό , μεσαίες ποιο απλωμένες ( όχι προβολικές ) , υποκειμενική αίσθηση του ότι παίζει ποιο δυνατά ( δεν επαληθεύεται με το ντεσιμπελόμετρο ) , ποιο αναλογικός ο ήχος και τέλος μεγαλύτερο εύρος της ηχητικής σκηνής .
Όμως υπάρχουν και κάποια αρνητικά στοιχεία : μπορεί να είπα ποιο αναλογικός ο ήχος , είναι όμως και ποιο ψυχρός , ( σαν από grado να πηγαίνεις σε lyra ) , τα πρίμα δεν ακούγονται και τόσο ενσωματωμένα με την μεσαία , και υπάρχει και μία υπόνοια φυσήματος . . .

. . . μου θύμησε το φαινόμενο του να γράφεις καλή κόπια βινυλίου σε κασέτα , με doldy , και να την ακούς χωρίς αυτό

- συμφωνείτε με τα ανωτέρω ; έχετε εμπειρία με το hdcd ; άλλες απόψεις ;




- ευχαριστώ , και κάτι για μελέτη :

[PDF]Compatible Resolution Enhancement in Digital Audio Systems Keith O ...
www.goodwinshighend.com/.../hdcd/aes_p..
 


Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
το oppo 103 έχει.
μια συμβουλή.
εάν έχει και ο προενισχυτης σου πρέπει να απενεργοποιήσεις της πηγής ...
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
To original που φτιάχνει ο κινέζος φασονατζής είναι το winner CD player.
Ολα τα υπόλοιπα Advance, XTZ, Emotiva κλπ. είναι φασονατζήδικα από αυτόν τον κινέζο με διαφορετικό ταμπελάκι:

ToneWinner TY-20 hi-fi CD HDCD MP3 PLAYER





http://www.china-hifi-audio.com/en/...0-hi-fi-cd-hdcd-mp3-player-24bit-384khz-p-223


Απορώ πάντως γιατί οι υπόλοιποι επώνυμοι κατασκευστές marantz, Denon, Yamaha, κλπ. δεν υποστηρίζουν την αποκωδικοποίηση HDCD .....
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Η Harman Kardon είχε σειρά HDCD players.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.440
Reaction score
50.530
Απορώ πάντως γιατί οι υπόλοιποι επώνυμοι κατασκευστές marantz, Denon, Yamaha, κλπ. δεν υποστηρίζουν την αποκωδικοποίηση HDCD .....
- μέχρι και πρίν καμιά δεκαριά χρόνια , η marantz εφάρμοζε , πάντως και εγώ έχω την ίδια απορία
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
* σύμφωνα με την Pacific Microsonics : έχουμε βασικά αύξηση στην δυναμική περιοχή , καλύτερη ανάλυση , αύξηση του s/n , κ.α.
Λογικό ακούγεται αυτό διότι το HDCD έχει ανάλυση 24 bit 44.1 KHz σε αντίθεση με το απλό CD που είναι 16 bit 44.1 KHz
 

Μηνύματα
116
Reaction score
34
το HDCD έχει ανάλυση 20bit/44.1khz, όχι 24bit/44.1khz. Είχα το Rotel RCD 971 που υποστήριζε HDCD, ακουγόταν με καλύτερα δυναμικά όταν έπαιζε τέτοια δισκάκια
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Που μπορουμε να αγορασουμε απο ελλαδα HDCD εχωτο advance και λεω να την κανω τη δοκιμη μου!
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Δεν πωλουνται δηλαδη δισκακια hdcd σε καποιο καταστημα μονο εξωτερικο?
 



Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Εδώ δεν ευδοκίμησαν τα Super Audio CD...ποιος ασχολείται τώρα με τα HDCD; Υψηλή ανάλυση DAC+24bit και τέλος..και την ίδια στιγμή κάποιοι λένε ότι και από Spotify να ακούς, το ίδιο είναι.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top