ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ...

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Καλημέρα σε όλους.

Εντός των ημερών, παραλαμβάνω ένα καινούργιο Linn Majik LP 12 από την Sound Gallery.
Προς το παρόν και επειδή - όπως καταλαβαίνετε - δεν υπάρχει σάλιο, θα παίξει με ένα Phono Cambridge Audio 651P.

Ο ολοκληρωμένος που έχω είναι ο Cambridge Audio 851A και ηχεία τα B&W CM9.

Και σκέφτομαι, από Σεπτέμβριο / Οκτώβριο, να αλλάξω το Phono με ένα καλύτερο και ζητάω την γνώμη σας:

Linn Uphorik στα 2.000 - 2.200 ή TSAKIRIDIS ZEUS (λαμπάτο) στα 1.000 - 1.100 ευρώ;

To 95% των βινυλίων που ακούω είναι Jazz, Be-Bop, Free Jazz και τέτοια παρόμοια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
763
Reaction score
349
Ωραίος! Καλά ταξίδια.....Κεφαλή; Πάντως το Linn Lindo phono είναι ένα από τα ησυχότερα που έχω ακούσει αν όχι το ησυχότερο και γνωρίζουμε τι σημαίνει αυτό για το βυνίλιο,με πλούσιο τρισδυάστατο ήχο και παντελής έλλειψη παρεμβολών καρατσεκαρισμένο!Φαντάζομαι το Uphorik θα πάει ακόμη πιό μπροστά!;)
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Καλημέρα και σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Το Linn το πήρα όπως έρχεται από τον κατασκευαστή, με βραχίονα Pro-Ject Carbon 9cc και κεφαλή Linn Adikt MM.

Απλά έλεγα αν "ταιριάζει" με το λαμπάτο phono του Τσακιρίδη.

Αλλά, φαντάζομαι, μπορώ να το πάρω και να το δοκιμάσω.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Καλημέρα σε όλους.

Εντός των ημερών, παραλαμβάνω ένα καινούργιο Linn Majik LP 12 από την Sound Gallery.
Προς το παρόν και επειδή - όπως καταλαβαίνετε - δεν υπάρχει σάλιο, θα παίξει με ένα Phono Cambridge Audio 651P.

Ο ολοκληρωμένος που έχω είναι ο Cambridge Audio 851A και ηχεία τα B&W CM9.

Και σκέφτομαι, από Σεπτέμβριο / Οκτώβριο, να αλλάξω το Phono με ένα καλύτερο και ζητάω την γνώμη σας:

Linn Uphorik στα 2.000 - 2.200 ή TSAKIRIDIS ZEUS (λαμπάτο) στα 1.000 - 1.100 ευρώ;

To 95% των βινυλίων που ακούω είναι Jazz, Be-Bop, Free Jazz και τέτοια παρόμοια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Με ποια κεφαλη θα παίξεις;
Καλημέρα και σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Το Linn το πήρα όπως έρχεται από τον κατασκευαστή, με βραχίονα Pro-Ject Carbon 9cc και κεφαλή Linn Adikt MM.

Απλά έλεγα αν "ταιριάζει" με το λαμπάτο phono του Τσακιρίδη.

Αλλά, φαντάζομαι, μπορώ να το πάρω και να το δοκιμάσω.
το καλητερο που έχεις να κανεις ειναι να δανειστείς απο τους τσακιριδαιους το phono να το ακούσεις με το σύστημα σου και αν ειναι δυνατόν ταυτόχρονα να έχεις και το linn για άμεση σύγκριση. Θα έχεις έτσι το ασφαλέστερο συμπέρασμα.
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Το σκέφτηκα και αυτό, αλλά τα phono της LINN έρχονται μόνο κατόπιν παραγγελίας (και βέβαια αφου τα πληρώσεις...), εκτός αν βρω να δανειστώ κάποιο μεταχειρισμένο από κάποιον στην Αθήνα (πιθανότητα μία στο τρισεκατομμύριο :p)
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.541
- καλημέρα , τα be-bop & hard-bob , έχουν αρκετά προβολικές μεσαίες και πολύ συχνά τα πνευστά κουράζουν ,

- η λάμπα ναι μεν θα τα ζεστάνει και θα τα γλυκάνει , αλλά θα τα φέρει ακόμα ποιο μπροστά , οπότε θα σε συμβούλευα για linn ή και naim , που έχουν κοντινή χημεία
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
763
Reaction score
349
Το ταίριασμα ή ελληνικά matching είναι κάτι που βαζανίζει χρόνια τους χρήστες μουσικών συστημάτων ,εσύ έχεις το πακέτο δώρο και σκέφτεσαι να το χαλάσεις και μάλιστα με χαμηλότερης κατηγορίας phono stage ή άλλης εταιρείας?
Οσόν αφορά Linn με Naim θα με συγχωρέσει ο φίλος ,αλλλά νομίζω ηχητικά έχουν μεγάλες διαφορές που χαρακτηρίζουν την κάθεμια.....
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Το ταίριασμα ή ελληνικά matching είναι κάτι που βαζανίζει χρόνια τους χρήστες μουσικών συστημάτων ,εσύ έχεις το πακέτο δώρο και σκέφτεσαι να το χαλάσεις και μάλιστα με χαμηλότερης κατηγορίας phono stage ή άλλης εταιρείας?
Οσόν αφορά Linn με Naim θα με συγχωρέσει ο φίλος ,αλλλά νομίζω ηχητικά έχουν μεγάλες διαφορές που χαρακτηρίζουν την κάθεμια.....
Καλημέρα, όταν λες "ότι εχω το πακέτο δώρο", εννοείς ότι η Linn έχει το phono που ταιριάζει στο πλατώ, όχι ότι μου το κάνει δώρο, έτσι; :p :p
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.541
Οσόν αφορά Linn με Naim θα με συγχωρέσει ο φίλος ,αλλλά νομίζω ηχητικά έχουν μεγάλες διαφορές που χαρακτηρίζουν την κάθεμια.....
- την συγγένεια linn & naim , την συμπεραίνω βλέποντας πως χρήστες των μεν , ''ανακατεύουν'' τα συστήματά τους με συσκευές των δε , και αντιστρόφως ,

- μην μου ζητάς συγχώρεση , απεναντίας από τα σχόλια και τις πληροφορίες , μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλο :geek:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
-
- η λάμπα ναι μεν θα τα ζεστάνει και θα τα γλυκάνει , αλλά θα τα φέρει ακόμα ποιο μπροστά
Δεν ειναι κανονας και απολυτο αυτο.
Που το στηριζεις αυτο?
[DOUBLEPOST=1464088466][/DOUBLEPOST]
Απλά έλεγα αν "ταιριάζει" με το λαμπάτο phono του Τσακιρίδη..
Λαμπατα phono δεν φανταζομαι να εχουν προβλημα ταιριασματος με ΜΜ.
Αν εχεις σκοπο σε καποιο σταδιο να πας σε μια LOMC τοτε καλο θα ηταν να σκεφτεις απο τωρα τις επιλογες που εχεις.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.541
Δεν ειναι κανονας και απολυτο αυτο.
Που το στηριζεις αυτο?
- τις περισσότερες φορές που έχω ακούσει λάμπες , αυτή την εντύπωση αποκομίζω , δηλ. της εγγύτητας ,
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
- τις περισσότερες φορές που έχω ακούσει λάμπες , αυτή την εντύπωση αποκομίζω , δηλ. της εγγύτητας ,
Στις τιμες που αναφερει ο marba ?
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.541
Στις τιμες που αναφερει ο marba ?
- ακριβότερα αλλά και φτηνότερα , ( Project , counterpoint , tsakairidis , dynaco . . . ) , το Project βέβαια ήταν άλλη ιστορία , καθ΄ ότι είναι ss-phono , με Λαμπάτο μπάφερ μαζί

- τι ρόλο παίζουν οι τιμές όμως ;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
-

- τι ρόλο παίζουν οι τιμές όμως ;
Σε μια ακριβοτερη σχεδιαση ο κατασκευαστης εχει την δυνατοτητα λιγοτερων συμβιβασμων.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.541
Σε μια ακριβοτερη σχεδιαση ο κατασκευαστης εχει την δυνατοτητα λιγοτερων συμβιβασμων.
- και πάλι υπάρχει η επιλογή ηχητικής ταυτότητας , βλ. πχ audio Research & manley , λάμπες και τα 2 , άλλη ηχητική φυσιογνωμία όμως
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
- και πάλι υπάρχει η επιλογή ηχητικής ταυτότητας
Δεν διαφωνω,αλλα τo ιδιο μπορει να συμβει και σε solid state phono.
Υπαρχουν και λαμπατα που δεν "υποφερουν" στα σημεια που θιγεις.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.541
Υπαρχουν και λαμπατα που δεν "υποφερουν" στα σημεια που θιγεις.
- η προβολική μεσαία δεν είναι απαραίτητα ελάττωμα , αλλά πολλές φορές συνειδητή επιλογή
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.420
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top