Bi-Amp (διπλο-οδηγηση) με Vsx-924 Βοήθεια!

Μηνύματα
56
Reaction score
5
Πολυ καλησπερα σας,
Εχω τον vsx 924 και θελω να διπλο οδηγήσω τα yamaha ns777 μου με τη χρηση των surround back.. εχει τη δυνατοτητα ο ενισχυτής να το κάνει αυτο (bi-amp mode)
Η ερωτησεις μου ειναι η εξής:

1)αξιζει να το κανω αυτο θα διαφορά μιας και τα δυο καναλια θα οδηγουν τα χαμηλα τα 8ιντσα των ηχειων ενω τα αλλα 2 τα ψηλομεσαια?? Αρα πιο δυνατη και ανετη οδηγηση και για τον pioneer??
2) θα εχω θεματα στην ποιότητα του ηχου?? Δεν γνωριζω αν ο συγκεκριμένος ενισχυτής εχει δυνατότητα ρύθμισης ευρους συχνοτητων στην οδηγηση που θα κανει το καθε καναλι.. ή δινουν φουλ range ολα τα καναλια και απλα ξεχωριζει το cross των ηχειων τι θα παιξουν...?
3) εχει καποια αρνητικη επιπτωση αυτο στα ηχεια η στον ενισχυτη?? Πρεπει να προσεξω κατι???

Ευχαριστω πολυ Χρηστος!! :)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- καλησπέρα , ο ενισχυτής σου είναι 7-κάναλος , και δεν είναι στις γνώσεις μου , παρ΄ όλα αυτά δεν καταλαβαίνω γιατί να χρησιμοποιήσεις τις surround back εξόδους , που λογικά έχουν άλλη πληροφορία από τις main front ( left & right )

- γενικά η διενίσχυση είναι προς την σωστή κατεύθυνση , μάλλον πρέπει να ψάξεις στην home - cinema , κατηγορία
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Καντο τι να φοβασε , αν αξιζει θα σου πω το εξης, αξιζει η προσπαθεια σιγουρα το αποτελεσμα θα μας το πεις εσυ.
Επελεξε φυσικα απο τον ενισχυτη τη διενισχυση και..
αφαιρεσε το λαμαρινακι απο πισω απο τα ηχεια ετσι? αυτο να προσεξεις .
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
οχι μην το κανεις, δεν εχει ο ενησχυτης bi-amp μην γινει και καμια ζημια! αλλα μπορεις να βαλεις ενα τελικο αργοτερα, εχει pre out για τα L-R ετσι θα πειζει καλυτερα μουσικη και θα εχει καλυτερο ελγχο τον ηχειων! και στο hc ακομα καλυτερα, γιατι θα παιζει πιο ξεκουραστα χωρις τα front να του πινουν το αιμα και ετσι θα παιζει πιο ανετα τα υπολοιπα;) η pioneer σε αυτη την κατηγορια εχει pre out στα front και 2 sub ενω αλλες εταιριες εχουν μονο 1 sub και τελος! αρε pioneer εισαι μπροστα!:D
 

Μηνύματα
56
Reaction score
5
οχι μην το κανεις, δεν εχει ο ενησχυτης bi-amp μην γινει και καμια ζημια! αλλα μπορεις να βαλεις ενα τελικο αργοτερα, εχει pre out για τα L-R ετσι θα πειζει καλυτερα μουσικη και θα εχει καλυτερο ελγχο τον ηχειων! και στο hc ακομα καλυτερα, γιατι θα παιζει πιο ξεκουραστα χωρις τα front να του πινουν το αιμα και ετσι θα παιζει πιο ανετα τα υπολοιπα;) η pioneer σε αυτη την κατηγορια εχει pre out στα front και 2 sub ενω αλλες εταιριες εχουν μονο 1 sub και τελος! αρε pioneer εισαι μπροστα!:D
Ο ενισχυτής εχει bi amp εχω το manual μπροστά μου και το βλεπω και στην οθονη στα sp settings..... τελικο εχω ηδη επανω ειναι αχρησιμοποιητα ουσιαστικα τα ενισχυτικα του... απλα περιμενω απο μερα σε μερα τα ns777 και τον τελικο μαλλον θα τον δωσω... γιαυτο ρωταω προκαταβολικα να γνωριζω περιπου τι και πως!!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Ποιόν τελικό έχεις?
 


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
δεν κοιταξα το manual μονο φωτο και δεν το γραφη γιάυτο! αμα μπορει να το κανεις θα παιζει πολυ καλυτερα, εμενα μπορει να κανει ολα τα καναλια bi-amp καμια σχεση μονο, με bi-amp λες και ειναι αλλος ενησχυτης!
 


Μηνύματα
56
Reaction score
5
Η απορία μου ειναι στο αν ειναι full range το bi amping που θα δωσει το καναλι στα χαμηλα και το αλλο στα ψηλα+μεσαια... και τα παίρνει το crossover του ηχειου και τους ξεχωριζει τι θα παίξουν... η σεταρω εγω στο καθε καναλι εύρος συχνοτητων?!
Σε περιπτωση που ειναι full range αυτο που δινουν τα καναλια στη διενισχυση...Επιβαρυνω το cross η το ηχειο καπως η οχι???
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
δεν κανεις τιποτα, βγαζεις μονο τα λαμακια απο τα ηχεια και τα συνδεεις οπως σου λεει το manual, με προηποθεσει και τα ηχεια σου να εχουν low και hi δηλαδη 4 μπορνες
[DOUBLEPOST=1464104844][/DOUBLEPOST]τα ηχεια θελουν ρευμα δωστους, μην τα λυπασαι, δεν παθενουν τιποτα!!!!!!!!! αν δεν τους δωσεις θα παθουν!
 

Μηνύματα
150
Reaction score
34
το ποιο σωστό θα είναι να κάνεις τις συνδέσεις και να ακούσεις τις διαφορές κρίνοντας επί του αποτελέσματος.. Πάντως η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι θα ακούσεις καλύτερα-θετικές διαφορές εφόσον υπάρχει δυνατότητα διπλοενύσχισης.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
5
δεν κανεις τιποτα, βγαζεις μονο τα λαμακια απο τα ηχεια και τα συνδεεις οπως σου λεει το manual, με προηποθεσει και τα ηχεια σου να εχουν low και hi δηλαδη 4 μπορνες
[DOUBLEPOST=1464104844][/DOUBLEPOST]τα ηχεια θελουν ρευμα δωστους, μην τα λυπασαι, δεν παθενουν τιποτα!!!!!!!!! αν δεν τους δωσεις θα παθουν!
4 έχουν.... απλα σκεφτομαι μηπως τον κρατησω τον sherwood γτ μπορει να δωσει πολυ ρευμα... ειδωμεν...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Full range δινει (εξαιρουμενων του τι στελνει στο sub, αν ειναι δηλωμενα small τα μπροστινα, οπως πρεπει)
Το ηχειο κανει την υπολοιπη δουλεια.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
5
Full range δινει (εξαιρουμενων του τι στελνει στο sub, αν ειναι δηλωμενα small τα μπροστινα, οπως πρεπει)
Το ηχειο κανει την υπολοιπη δουλεια.
Δηλωμενα small πρεπει να ειναι τα ns 777?!!
2πλο 8ιντσο ειναι...
Τα surround back καναλια που θα οδηγησουν τα mid-treble αντε να το δεχτω που παλι δε μου κολλαει...
Τα front που θα οδηγησουν 4 8ιντσα γτ small??? o_O
 


Μηνύματα
56
Reaction score
5
Ακριβως για αυτον τον λογο στο εγραψα.

ΝΑΙ!
Δηλαδη οοοολα δηλωμενα small πρεπει να μπουν?? Και τα 4 κανάλια που θα οδηγησουν τα 2 μπροστινα??:
Δεν μικραινει το εύρος συχνοτητων εφοσων τα δηλωσω small ομως??
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Εχει αναλυθει πολλες φορες το γιατι.
Ναι.
Ωχ, δεν προσεξα, sub εχεις;;;
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
4 έχουν.... απλα σκεφτομαι μηπως τον κρατησω τον sherwood γτ μπορει να δωσει πολυ ρευμα... ειδωμεν...
μα στο ειπα και στην αρχη να βαλεις τελικο, και θα σου μεινουν τα δυο καναλια που θα τα χρησιμοποιουσε για bi-amp και ο pioneer θα παιζει πιο καλα γιατι θα εχει λιγοτερα ηχεια 3 η 5 αναλογα τη θα στησεις 7.1 η 5.1,αμα σου πω να ανεβεις μια ανηφορα πως θα τραβας καλυτερα? με 30 κιλα στην πλατη η με 100?;)
 

Μηνύματα
56
Reaction score
5
Εχει αναλυθει πολλες φορες το γιατι.
Ναι.
Ωχ, δεν προσεξα, sub εχεις;;;
Μπορεις σε παρακαλώ να μου στειλεις το λινκ που εχει αναλυθεί αυτο που λες..?! Γτ εψαξα στο search "bi-amp" και δεν βρήκα κατι...
Εχω sub ενα energy eXL s12"
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.692
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top