Oικονομικος στερεο ενισχυτης Η ακριβος ψηφιακος πολυκαναλος;

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Μετα την προσφατη αγορα ηχειων υστερα απο πολλα χρονια συνδεσα το harman kardon dpr 1005
5*70w του 2005 να ακουσω τη μουσικουλα μου. Ο συγκεκριμενος τοτε στοιχιζε περιπου 1500 €
(δεν τον πηρα εγω φυσικα)
Θυμηθηκα ομως και εναν teac a-x3000 2*60 w θαμμενο και αφου το συνδεσα με ενα dac 8 € (kina)
ειδα εντυπωσιασμενος οτι δεν εχουν μεγαλη διαφορα στον ηχο
Ποια ειναι η γνωμη σας ?

1) Η αγορα ενος οικονομικου στερεο ενισχυτη (300€) θα υπερεχει σε ηχο απο εκεινη του ακριβου πολυκαναλου?
2) Θα συμφερει επισης να επενδυσω σε ενα dac καλο ωστε να κρατησω τον 30 ετη ενισχυτη μου?

η βοηθεια σας αναγκαια
 

Μηνύματα
13.636
Reaction score
6.600
αν απλα σε ενδιαφερει ο δικαναλος ηχος,τοτε απλα πουλας τον πολυκαναλο,αγοραζεις ενα dac (καιμε usb εισοδο φυσικα),με 300-350 ευρω,κανεις και ενα φρεσκαρισμα στον teac (σε καποιον ειδικο προφανως) και εισαι μια χαρα. Απλα ο Α-Χ3000 δε νομιζω να ειναι 30 ετων μοντελο.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Last edited:

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Σας ευχαριστω πολυ .Αλλα χρειαζομαι τοσο ακριβο dac? Με τετοια τιμη περνω ενα marantz pm6005 με ενσωματωμενο dac εφοσον υπολογισω το κοστος κ για το σερβις του παλιου
 

Μηνύματα
13.636
Reaction score
6.600
Σας ευχαριστω πολυ .Αλλα χρειαζομαι τοσο ακριβο dac? Με τετοια τιμη περνω ενα marantz pm6005 με ενσωματωμενο dac εφοσον υπολογισω το κοστος κ για το σερβις του παλιου
προτειναμε λυση για να κρατησεις τον ενισχυτη σου αλλα και για να αποκτησεις ενα καλο dac με usb εισοδο (γιατι κακα τα ψεμματα ειναι η πιο χρησιμη ψηφιακη συνδεση πλεον).Ο marantz ειναι εξαιρετικος για τα χρηματα του,αλλα δεν εχει usb εισοδο και φυσικα το dac του κομματι δεν ειναι τοσο καλο οσο ενα αυτονομο dac .

Απο την στιγμη ομως που παιζει το σεναριο αλλαγης του ενισχυτη σου,τοτε μπορουμε να μιλησουμε για συνδυασμους ενισχυτη + αυτονομο usb dac,με κοστος απο 500-700 ευρω ,με ηχο εξισου καλο του 6005 και με usb δυνατοτητα (βασικοτατη πλεον). Υπαρχει βεβαια τροπος να συνδεσεις και usb στον marantz αλλα θα χρειαστεις κατι που κοστιζει αλλα 100 ευρω περιπου.Ανεβαινει λιγο η τιμη αλλα εχουμε σαν δεδομενο οτι θα πουλησεις τα ενισχυτικα που ηδη εχεις και θα συμπληρωσεις με καποια χρηματα το απαιτουμενο ποσο.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Θα ηθελα να το κρατησω το πολυκαναλο και να παρω ενα dac μεχρι 200 ευρω μαζι με ενα σερβις
του teac και να εχω εξισου καλο ηχου με ενα σημερινο οικονομικο ενισχυτη
Ποια ειναι η γνωμη σας?
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Mπορεις να δεις και στα μεταχειρισμενα για dac στα χρηματα που ζητας. Στα καινουργια μεχρι 250€ υπαρχει αυτο http://www.audioshow.gr/index.php?o...ew=productdetails&virtuemart_product_id=10524 και αυτο http://www.skroutz.gr/s/3743128/Musical-Fidelity-V90-DAC.html

Καλος o Marantz,αλλα το dac του ειναι υποδιεστερο των παραπανω dac,και δεν εχει usb
Σε περιπτωση αγορας του,θα χρειαστεις και αυτο http://www.ebay.com/itm/Musiland-Mo...589966?hash=item41a778dc0e:g:BikAAOSwHnFVrfpH φθηνοτερη λυση και καλη ωστε να συνδεσεις υπολογιστη.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Απο οτι καταλαβα δινετε μεγαλη βαρυτητα στο dac . Θα κανω ενα σερβισ στον teac και θα κοιταξω ενα καλο dac. Ετσι θα εχω το χρονο να κοιταξω και για μια αναβαθμιση σε ενισχυτη χωρις το αγχος του dac
Ευχαριστω πολυ !!!
 


Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
......η αναζητηση δεν εχει τελος !
Μετα απο ενα μηνα αναζητησης θα ηθελα τη βοηθεια σας παλι
Μετα απο καποια πεταμενα χρηματα σε διφορες αγορες που τα κλαιω ακομη εκανα την αγορα ενος dac musical fidelity v90 και φυσικα καταλαβα τη διαφορα με το dac των 8 ευρω!!
Οπως ειπα και παραπανω εχω harman kardon dpr 1005
8*70w και teac a-x3000 2*60 . Tα ηχεια ειναι : Infinity kappa 400(karman kardon .ηταν πακετο δωρο μαζι με τον ενισχυτη το 2005 γυρω στα 1000€ νομιζω και αυτα)
Εστησα λοιπον το teac με το dac και τα ηχεια και τοτε καταλαβα γιατι 10 χρονια
δεν ηθελα να ακουσω μουσικη απο αυτο το συστημα ! Πιστευα οτι ηταν τα ηχεια αλλα τελικα οχι ! ηταν ο ενισχυτης. !
Ο ενισχυτης αλλα γιατι? class d ενισχυτης πιο πολλα watt απο τον teac , πιο καινουριος κατα 15 χρονια , harman kardon .
o teac με το πρωτο μικρο γυρισμα του ποντεσιομετρο που πεταξε τ α αυτια!
οχι μονο απο ενταση αλλα και απο ηχο
Τελικα τι γινετε ρε παιδια ? παμε πισω η μπροστα? ποσα πρεπει να πληρωσουμε
για ενα ηχο της προκοπης σημερα? Τι αξια ενος καινουριου μπορω να βρω αντιστοιχου μηχανηματος?
Δε με ενδιαφερει ο πολυκαναλος ηχος . Αλλα θα εχει τοσο διαφορα ο ολοκληρωμενος στερεο με το δικαναλο στον ηχο?
Ποιος γνωριζει καποιες πληροφοριες για αυτον τον teac?Τι κλασης ειναι?
Πως θα μπορεσω να υπολογισω την ενταση του ενισχυτη βαση των προδιαγραφων του?δηλαδη ενος κλασης d σε σχεση με ενα ΑΒ η Α και παει λεγοντας
Και μια τελευταια ερωτηση. Υπαρχει περιπτωση εταιρειες η καταστηματα να δινουν ενισχυτες για δοκιμη σπιτι?
Ευχαριστω πολυ . Βοηθηστε με σας παρακαλω στην αιωνια αναζητηση μου!
 
Last edited:

Μηνύματα
299
Reaction score
617
Ειχα τον Teac ax 5030 και τον εδωσα ,
πηρα τον δικαναλο Harman Kardon 980 (400 ευρω) ,που ειχε αναλυτικοτερα πριμα αλλα δεν ειχε καθολου μπασσα.
Επειδη δεν μου αρεσε ο σκληρος ηχος του,ειδα κα επαθα να τον ξεφορτωθω.
Με συμβουλεψαν να παρω τον Marantz 6005 για πιο γλυκο ηχο.
Πηρα μεταχειρισμενο τον pm 7003 και ειμαι ευχαριστημενος
Παρε τηλ. να πουμε και αλλα ,για τα dac.
Ντινος
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Ο teac π ειχες δεν ειναι dc οπως ο δικος μου ηταν 2-3 χρονια πιο μετα και λογικα
αλλη τελειως κατασκευη και νομιζω δεν μπορουμε να το συγκρινουμε
Ο harman kardon πραγματι σκληρος και παρα πολυ λαμπερος.
Και το αλλο περιεργο .Μειωνες τα πριμα μια μοναδα και μειωνοταν ενα μεγαλο ευρος συχνοτητων ξεκινωντας απο τα μεσαια . Ανεβαζες μπασα το ιδιο
Χαος . Το κακο ειναι οτι στο εξωτερικο υπαρχει το Amazon και αλλες εταιρειες που μπορεις να δοκιμασεις και να αλλαξεις μηχανηματα αλλα εδω δεν υπαρχει κατι τετοιο
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Εδώ υπαρχουν καταστήματα που σου δανείζουν τον δικαναλο ενίσχυτη που ενδιαφέρεσαι να αγορασεις χωρις χρέωση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.168
Κανονικά έπρεπε να σε πληρώνουν κιόλας.

Πλάκα πλάκα καλή επιχειρηματική ιδέα. Αν ήμουν έμπορος θα σας πλήρωνα για να τα ακούτε σπίτι σας. ;)
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.438
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top