Ποιόν δέκτη παγκοσμίου λήψεως ? ? ?

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Δεν βρήκα κάποια παρεμφερή κατηγορία να αναρτήσω αυτό το θέμα !

Ίσως θα ήταν χρήσιμο μια κατηγορία με τα φορητά μέσα αναπαραγωγής δέκτες cd player κτλ !

Έχω εδώ και ΠΟΛΛΑ χρόνια ένα philips AE3350
το οποίο πλέον έχει παλιώσει και έχει ένα πρόβλημα ! συντονίζω σε ένα σταθμό όμως μετά από 2 λεπτά έχει φύγει απο εκεί ! Έχει ξεσυντονιστεί , σαν κάποιος να γύρισε το ροδάκι συντονισμού ! Θα το ξανανοίξω μήπως και είναι κάτι που το βλέπω και μπορώ να το φτιάξω !

Ενα Ocean boy 340
δεν αποδείχτηκε καλή αγορά καθώς έχει χάλια ήχο και η λήψη στα βραχέα είναι για πέταμα !
Καλύτερα ποιάνει ένα Sony transistor του παππού μου του 1960 παρά αυτό το grundig !
Τεσπα ,
Τώρα έχω βάλει στο μάτι το sangean ats-909x


και το sony icf-sw7600Gr



Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο !
έχετε κανένα από αυτά ? Κάποιος κάποια άποψη-γνώση ?
Κάποιο άλλο μοντέλο σε αυτά τα λεφτά (200E ) και αυτές τις λειτουργίες ??

Ευχαριστώωωω
 

Μηνύματα
19.202
Reaction score
13.480
Απάντηση: Ποιόν δέκτη παγκοσμίου λήψεως ? ? ?

Ένα χρόνο τώρα έχω το Eton (Grundig) G3. Σε γενικές γραμμές αρκετά ικανοποιημένος, αν και δεν το χρησιμοποιώ είναι αλήθεια παρά ελάχιστα σε μεσαία και βραχέα.



Αν θέλεις τσέκαρε αυτό το site, θα βρεις ενδιαφέρουσες γνώμες για τέτοια ραδιόφωνα...

http://herculodge.typepad.com/
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Ποιόν δέκτη παγκοσμίου λήψεως ? ? ?

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά, αλλά την εποχή πριν το ιντερνετικό ραδιόφωνο! Εγω αράζω στον καναπέ και βάζω είτε το Radio Suisse Classique είτε μερικούς σταθμούς αμερικανικής κάουντρυ πολύ υψηλού bitrate. Έχω πάντως ένα Philips παγκοσμίου λήψεως παροπλισμένο....
 

Μηνύματα
19.202
Reaction score
13.480
Απάντηση: Ποιόν δέκτη παγκοσμίου λήψεως ? ? ?

Ακριβώς γι αυτό δεν ακούω καθόλου βραχέα και μεσαία, ανύπαρκτα πράγματα, ένας ένας κλείνουν οι σταθμοί. Εξάλλου τι νόημα έχει να κυνηγάς τον θόρυβο όταν το ίδιο πράγμα το έχεις είτε από το internet, είτε δορυφορικά...
 

Μηνύματα
142
Reaction score
39
Απάντηση: Ποιόν δέκτη παγκοσμίου λήψεως ? ? ?

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά, αλλά την εποχή πριν το ιντερνετικό ραδιόφωνο! Εγω αράζω στον καναπέ και βάζω είτε το Radio Suisse Classique είτε μερικούς σταθμούς αμερικανικής κάουντρυ πολύ υψηλού bitrate. Έχω πάντως ένα Philips παγκοσμίου λήψεως παροπλισμένο....
photo?
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Ποιόν δέκτη παγκοσμίου λήψεως ? ? ?

Ακούω είτε απευθείας απο τον ενισχυτή Denon 4306 (4.5 ετων ήδη), είτε απο τον dreambox 8000 με εφαρμογές ιντερνετικού ραδιοφώνου και σε σύνδεση με τον ενισχυτή (απο εκει ακούω και ενα εκπληκτικό ραδιόφωνο με ισπανική κλασσική κιθάρα)
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Απάντηση: Ποιόν δέκτη παγκοσμίου λήψεως ? ? ?

Υπάρχουν χρήσεις όπου το ραδιόφωνο βραχέων δεν μπορεί να αντικατασταθεί !
Σε απομακρυσμένες περιοχές όπου είσαι εσύ και η φύση δεν υπάρχει εύκολα το ιντερνετ !

Επίσεις στα μακρά , μεσαία και βραχέα υπάρχουν και ερασιτέχνες και όχι μόνο κρατικοί σταθμοί !

Βέβαια , σε κάποιον νέο δεν λένε και πολλά αυτά τα κύματα , αλλά εγώ από εκεί και από την VOA ( BORDER-CROSSINGS με την judy Massa ) το BBC και το υπέροχο Radio Netherlands είχα τα πρώτα μου αγγλικά ακούσματα και "μάθαινα" τα αγγλικά !

@Voreios ποιο philips έχεις παροπλισμένο ??

κάποιος να έχει μια εμπειρία ??

Βρήκα το Sangean 909X Στο ebay.de 190 € στο σπίτι μου και ψήνομαι ! ! !
 

Μηνύματα
19.202
Reaction score
13.480
Απάντηση: Ποιόν δέκτη παγκοσμίου λήψεως ? ? ?

Τσέκαρε το λίγο σε σχέση με φθηνότερα (όπως αυτά που αναφέρονται στη σελίδα που έδωσα πριν), δεν είναι ανάγκη να δώσεις τόσα...

ΥΓ. Κι εγώ παρακολουθώ κατά καιρούς διάφορους ερασιτέχνες (χμ, για την ακρίβεια όχι ακριβώς επίσημους με call sign κλπ) εκεί στους 6700MHz περίπου (λίγο πάνω και κάτω) σε LSB. Μόνο που έχω βαρεθεί να τους ακούω (χρόνια τώρα) να λένε τα ίδια και τα ίδια ("πως με ακούς, τι ισχύ έχεις, η κεράια σου κάνει το ένα ή άλλο", κλπ, κλπ)...

ΥΓ2. Πριν από το Eton είχα κι εγώ ένα Philips (βασικά του έχω βγάλει τα μάτια στις πατέντες, αφού του πρόσθεσα ιδιοκατασκευή tuner για λήψη στα VHF που δεν είχε με έλεγχο απευθείας από το PLL του δέκτη), το D2935 το οποία είχα πάρει το 1988. Και ένα μικρό Sangean, εικοσαετίας περίπου (ATS 802).
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Ποιόν δέκτη παγκοσμίου λήψεως ? ? ?

Ετοιμάζετε αντάρτικο βουνού και δεν το λέτε........
Η επειδή κλείνουν κάποια κρατικά.......:105::105::105:
 


Μηνύματα
19.202
Reaction score
13.480
Απάντηση: Ποιόν δέκτη παγκοσμίου λήψεως ? ? ?

Ετοιμάζετε αντάρτικο βουνού και δεν το λέτε........
Η επειδή κλείνουν κάποια κρατικά....
Έχω και ένα με μανιβέλα για παν ενδεχόμενο! :116: :114:

 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Ποιόν δέκτη παγκοσμίου λήψεως ? ? ?

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά, αλλά την εποχή πριν το ιντερνετικό ραδιόφωνο! Εγω αράζω στον καναπέ και βάζω είτε το Radio Suisse Classique είτε μερικούς σταθμούς αμερικανικής κάουντρυ πολύ υψηλού bitrate. Έχω πάντως ένα Philips παγκοσμίου λήψεως παροπλισμένο....
Σωστά! Τώρα πια με το internet έχουν χάσει πια την σημασία τους τα βραχέα κύματα. Γι αυτό και οι περισσότεροι σταθμοί έχουν σταματήσει πια τις εκπομπές τους στα βραχέα. Εχουν μείνει κυρίως κάποιοι κινέζοι και Άραβες.
Την εποχή πάντως που έμενα στην Σαουδική Αραβία (προ internet εποχή) ο μόνος τρόπος για να ακούσεις καμμιά είδηση στα ελληνικά ήταν από τα βραχέα η «Φωνή της Ελλάδος» στα 25 m. και οι ελληνικές εκπομπές του BBC και της Deutsche Welle στα 41 m και στα 49 m. τις ακούγαμε με το Grundig Satellit 2100



Τώρα έχω ένα μικρό eton Globe Traveler G3 που έχει τις ίδιες δυνατότητες με το Grundig

 

Μηνύματα
29.225
Reaction score
23.256
Σωστά! Τώρα πια με το internet έχουν χάσει πια την σημασία τους τα βραχέα κύματα. Γι αυτό και οι περισσότεροι σταθμοί έχουν σταματήσει πια τις εκπομπές τους στα βραχέα. Εχουν μείνει κυρίως κάποιοι κινέζοι και Άραβες.
Την εποχή πάντως που έμενα στην Σαουδική Αραβία (προ internet εποχή) ο μόνος τρόπος για να ακούσεις καμμιά είδηση στα ελληνικά ήταν από τα βραχέα η «Φωνή της Ελλάδος» στα 25 m. και οι ελληνικές εκπομπές του BBC και της Deutsche Welle στα 41 m και στα 49 m. τις ακούγαμε με το Grundig Satellit 2100



Τώρα έχω ένα μικρό eton Globe Traveler G3 που έχει τις ίδιες δυνατότητες με το Grundig


Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΤΥΧΗΣ ΕΣΤΩ ΟΠΤΙΚΑ....:D





ΣΤΑ ΜΕΣΑΙΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 11.07 ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΛΙΑ ΑΡΑΒΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ.

ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΩΡΙΝΕΣ ΦΑΙΡΟΥΖ ΚΑΙ ΝΑΤΑΣΑ ΑΤΛΑΣ ΕΩΣ ΤΗΝ ΠΕΛΩΡΙΑ ΟΥΜ ΚΑΛΣΟΥΜ.

 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΤΥΧΗΣ ΕΣΤΩ ΟΠΤΙΚΑ....:D
Οπτικά μπορεί! Στην πράξη όμως το μικρό έχει πιο πολλές δυνατότητες από τον «παππού» του. Λογικό...
Εχει διαμόρφωση SSB (USB-LSB) που ο «παππούς» την έκανε με extra εξωτερικό αποκωδικοποιητή.
Επίσης έχει RDS στα FM που δεν υπήρχε την εποχή του «παππού», airband, και ξυπνητήρια για on και off του ραδιοφώνου.



ΣΤΑ ΜΕΣΑΙΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 11.07 ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΛΙΑ ΑΡΑΒΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ.

ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΩΡΙΝΕΣ ΦΑΙΡΟΥΖ ΚΑΙ ΝΑΤΑΣΑ ΑΤΛΑΣ ΕΩΣ ΤΗΝ ΠΕΛΩΡΙΑ ΟΥΜ ΚΑΛΣΟΥΜ.

11.07 τι είναι; Συχνότητα; 1107 KHz ;
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Πρόσφατα κληρονόμησα από μια θεία της συζυγου μου , το Yaesu FRG-7700 που είναι πολύ καλό αν και χρειάζεται μια καλύτερη εξωτερική κεραία

 

Μηνύματα
29.225
Reaction score
23.256
Οπτικά μπορεί! Στην πράξη όμως το μικρό έχει πιο πολλές δυνατότητες από τον «παππού» του. Λογικό...
Εχει διαμόρφωση SSB (USB-LSB) που ο «παππούς» την έκανε με extra εξωτερικό αποκωδικοποιητή.
Επίσης έχει RDS στα FM που δεν υπήρχε την εποχή του «παππού», airband, και ξυπνητήρια για on και off του ραδιοφώνου.





11.07 τι είναι; Συχνότητα; 1107 KHz ;


1.ΣΑΦΩΣ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΛΜΑΤΑ.


2.ΝΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ al-Qahira (Cairo)
[DOUBLEPOST=1464176543][/DOUBLEPOST]
Πρόσφατα κληρονόμησα από μια θεία της συζυγου μου , το Yaesu FRG-7700 που είναι πολύ καλό αν και χρειάζεται μια καλύτερη εξωτερική κεραία


ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΚΙ ΕΝΑΣ ΜΠΑΡΜΠΑΣ ΟΤΑΝ ΕΒΛΕΠΕ ΩΡΑΙΑ ΘΗΛΥΚΑ....

"ΦΤΟΥΝ ΑΔΕΡΦΕ ΕΙΝ ΕΙΡΓΑΛΕΙΟΥ"....:p:D:o

ΤΡΟΜΕΡΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΜΕ ΑΞΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΩ 400+ ΕΥΡΩ.....
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
[ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΚΙ ΕΝΑΣ ΜΠΑΡΜΠΑΣ ΟΤΑΝ ΕΒΛΕΠΕ ΩΡΑΙΑ ΘΗΛΥΚΑ....

"ΦΤΟΥΝ ΑΔΕΡΦΕ ΕΙΝ ΕΙΡΓΑΛΕΙΟΥ"....:p:D:o

ΤΡΟΜΕΡΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΜΕ ΑΞΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΩ 400+ ΕΥΡΩ.....[/QUOTE]
Δεν είναι τόσο ακριβο μόνο του, αλλά επειδη συνοδευεται από το
FRA-7700 που εκτελει χρεη ενεργής κεραίας καπου τόσα πίανει

 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Πάντως νομίζω πως το Sangean ATS-909x πρέπει να είναι ένα από τα καλύτερα σημερινά ραδιόφωνα παγκοσμίου λήψεως....
Αν και λίγο τσιμπημένο στην τιμή του.


 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.181
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top