ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ...

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
- η προβολική μεσαία δεν είναι απαραίτητα ελάττωμα , αλλά πολλές φορές συνειδητή επιλογή
Aλλο αυτο.Αυτο που εννοω ειναι οτι ενα λαμπατο phono μπορει να εχει και σωστο FR,και χαμηλη παραμορφωση αλλα και το απαιτουμενο gain για LOMC.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
Aλλο αυτο.Αυτο που εννοω ειναι οτι ενα λαμπατο phono μπορει να εχει και σωστο FR,και χαμηλη παραμορφωση αλλα και το απαιτουμενο gain για LOMC.
- συμφωνώ , απάντησα όμως έτσι σε αυτό που έγραψες . . .

Υπαρχουν και λαμπατα που δεν "υποφερουν" στα σημεια που θιγεις.

. . . επεξηγώντας πως δεν υποφέρουν
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Εγώ, πάντως, "την έχασα την μπάλα"...

Οπότε, αρχίζω να μαζεύω για να πάρω τα Χριστούγεννα το Linn Uphorik, γιατί πολύ με μπερδέψατε...

:)
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
Εγώ, πάντως, "την έχασα την μπάλα"...

Οπότε, αρχίζω να μαζεύω για να πάρω τα Χριστούγεννα το Linn Uphorik, γιατί πολύ με μπερδέψατε...

:)
- δίκαιο έχεις , αφού η συζήτηση ''άνοιξε'' αρκετά , συμφωνώ με το Linn και καλές αγορές ;)
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Ήρθε χθες, σεταρίστηκε και σε λίγο θα πάω να το παραλάβω.

Είμαι περίεργος να δω διαφορές στο άκουσμα, σε σύγκριση με το Systemdek IIX / Rega / Nagaoka που έχω, το οποίο - παρεμπιπόντως - με καινούργια, σφραγισμένα βινύλια blue note 180 gr, ακούγεται κ α τ α π λ η κ τ ι κ ά!

Το μόνο που με ανησυχεί με το Linn, είναι μη θέλει κάθε δυο μήνες, ρυθμίσεις και σεταρίσματα... δεν είμαι για τέτοια.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
Ήρθε χθες, σεταρίστηκε και σε λίγο θα πάω να το παραλάβω.

Είμαι περίεργος να δω διαφορές στο άκουσμα, σε σύγκριση με το Systemdek IIX / Rega / Nagaoka που έχω, το οποίο - παρεμπιπόντως - με καινούργια, σφραγισμένα βινύλια blue note 180 gr, ακούγεται κ α τ α π λ η κ τ ι κ ά!

Το μόνο που με ανησυχεί με το Linn, είναι μη θέλει κάθε δυο μήνες, ρυθμίσεις και σεταρίσματα... δεν είμαι για τέτοια.
- καλοάκουστο ,
- για ρυθμίσεις και σεταρίσματα , μην ανησυχείς , ρώτα και θα πάρεις απαντήσεις , άσε που σε λίγο θα σου αρέσει να ''παίζεις'' με τις ρυθμίσεις του
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Καλοριζικο !
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται ρυθμισεις συχνα, φιλος μου που εχει παλιοτερο lp12 δεν αντιμετωπιζει τετοια προβληματα .
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Ευχαριστώ πολύ.

Λένε ότι τα τελευταία μοντέλα (από το 2005 και μετά), δε θέλουν πολλά "κανακέματα".

:)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Είμαι περίεργος να δω διαφορές στο άκουσμα, σε σύγκριση με το Systemdek IIX / Rega / Nagaoka που έχω, το οποίο - παρεμπιπόντως - με καινούργια, σφραγισμένα βινύλια blue note 180 gr, ακούγεται κ α τ α π λ η κ τ ι κ ά!

.
Θα ηταν ενδιαφερον να τα ακουγες με ιδιες κεφαλες...
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Καλημέρα.

Το εγκατέστησα το "εργαλείο"...

Πρώτες εντυπώσεις: Υπερ-αναλυτικά και καθαρά τα ψηλά και τα μεσαία, εκπληκτική διαύγεια, αθόρυβη λειτουργία, αλλά νομίζω ότι χάνει σε μπάσο και σε "βάθος", σε σχέση με το Systemdeck / RB300 / Nagaoka.

Πολύ πιθανόν να πρέπει να "στρώσει" η κεφαλή και τα υπόλοιπα του, οπότε, ας κάνω λίγη υπομονή.
Και, φυσικά, το phono, πιστεύω ότι είναι πολύ "λίγο" για αυτό το deck.

linn_1.jpg


lINN_2.jpg
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
- μπράβο , άψογο , πρόσεχε το ρίκοφον δίπλα στο πικάπ , γιατί με τον καιρό πολυμερίζεται και σκορπάει ( όχι όλα τα είδη )

- ξέρεις την ιστορία του πως γράφτηκε το kind of blue ?
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Ευχαριστώ!

Το ρικοφόν το έχω για να ακουμπάω επάνω κανά CD και κανά τηλεχειριστήριο. Δεν είναι κολλημένο στο έπιπλο και το αλλάζω κάθε 5-6 μήνες (έχω τέτοια μπόλικα λόγω της δουλειάς μου).

Ναι, μου την είπαν την ιστορία για το "kind of blue", ότι γράφτηκε σε λάθος χρόνο, κλπ, κλπ...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
Ευχαριστώ!

Το ρικοφόν το έχω για να ακουμπάω επάνω κανά CD και κανά τηλεχειριστήριο. Δεν είναι κολλημένο στο έπιπλο και το αλλάζω κάθε 5-6 μήνες (έχω τέτοια μπόλικα λόγω της δουλειάς μου).

Ναι, μου την είπαν την ιστορία για το "kind of blue", ότι γράφτηκε σε λάθος χρόνο, κλπ, κλπ...
- το σημαντικότερο απ΄ όλα :
- ο Miles , τους ζήτησε να μείνουν σε ένα κτήριο υπό ανέγερση σε ψηλό όροφο , απομονωμένοι από τον έξω κόσμο , ίσα που να ακούγεται ο ήχος της πόλης , και μετά από 5-6 ημέρες το έγραψαν σε αυτοσχέδιο στούντιο , εξ ού και η περίεργη ατμόσφαιρα της ηχογράφησης . Ηθελε κάτι διαχρονικό και απόκοσμο . . .

. . . από το βιβλίο http://web.webstorage.gr/MEDIA/books/greek-books/covers/b84333.jpg

- διάβασέ το , είναι μικρή bee - bop , hard- bop , εγκυκλοπαίδεια
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
Τα σπάει βρε συ, υγεία να 'χεις να διασκεδάζεις με τις μουσικές σου.
Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για το μπάσο γιατι όποιο LP12 έχω ακούσει δεν υπολοιπόταν σε αυτόν το τομέα.
Με'γειά.
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Τα σπάει βρε συ, υγεία να 'χεις να διασκεδάζεις με τις μουσικές σου.
Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για το μπάσο γιατι όποιο LP12 έχω ακούσει δεν υπολοιπόταν σε αυτόν το τομέα.
Με'γειά.
Σ'ευχαριστώ πολύ.

Ίσως αυτά που είχες ακούσει να'ταν "τούμπανα", γτ αυτό είναι "ψιλό-μαϊμού" (με βραχίονα Pro-ject και την πολύ φτηνή κεφαλή).

Πάντως, κάτσε λίγο να στρώσει το πράμα, να δουλέψει καμιά 20 ώρες και πιστεύω ότι θα γίνει σούπερ.

Και μη ξεχνάς ότι, "μιλάει" με ένα phono των 200 ευρώ...

Εκείνα που άκουσες, τι phono είχαν;
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
πολυ ωραιο ...καλοακουστο !!!
[DOUBLEPOST=1464184466][/DOUBLEPOST]αν σε ενδιαφερει να φερω απο βδομαδα κανα δυο phono να ακουσουμε..

οντως αυτο που εχεις δε κανει
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
πολυ ωραιο ...καλοακουστο !!!
[DOUBLEPOST=1464184466][/DOUBLEPOST]αν σε ενδιαφερει να φερω απο βδομαδα κανα δυο phono να ακουσουμε..

οντως αυτο που εχεις δε κανει
Σ'ευχαριστώ πολύ, Δημήτρη, αλλά ξεκίνησα να μαζεύω για το Linn Uphorik.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
δεν εχουν σταματημό οι αναβαθμίσεις στα πικαπ αυτα,,,οπότε...με ρεγουλο...
και με το καλο να το δεσεις με το phono του
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.687
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top