project tube box se ii-technics mk2 2 m red

Μηνύματα
112
Reaction score
31
Στο σύστημά μου ακούω με τον παραπάνω συνδυασμό τους δίσκους μου .Πηγή technics sl1200mk2 κεφαλή 2m red ortofon .phono project tube box se ii.
Προενισχυτής tsakiridis ενεργός ,τελικός tsakiridis artemis με ΚΤ120 ,ηχεία ακόμα audio spectrum studio 4.Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω μπάσο όταν ακούω από βινύλιο .Στο cd κανένα πρόβλημα .Στο phono έχω αλλάξει λυχνίες ,έχω παίξει με χωρητικότητα αλλά τπτ.ελάχιστες βελτιώσεις .Το πικ απ έχει ρυθμιστεί σωστά.
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Τα interonnect CD->preAmp & TubeBox->preAmp είναι ίδια?
Αν όχι, για αλλάξτε τα μεταξύ τους να δούμε τι θα γίνει με τον ήχο.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
Τα interonnect CD->preAmp & TubeBox->preAmp είναι ίδια?
Αν όχι, για αλλάξτε τα μεταξύ τους να δούμε τι θα γίνει με τον ήχο.
όχι δεν είναι ίδια αλλά έχω δοκιμάσει διάφορους συνδυασμούς .
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.800
εχουμε αλλη πηγη..πχ cdplayer? για αντιπαραβολη?
απο την αλλη η ortofon καπου λασπωνει - θαμπωνει το μπασο (και τα πριμα) ... unbright ..untight..
καλητερη απο κεφαλη για dj.. αλλα προσωρινη λυση (για μενα)..μεχρι αναβαθμιση..
 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
εχουμε αλλη πηγη..πχ cdplayer? για αντιπαραβολη?
απο την αλλη η ortofon καπου λασπωνει - θαμπωνει το μπασο (και τα πριμα) ... unbright ..untight..
καλητερη απο κεφαλη για dj.. αλλα προσωρινη λυση (για μενα)..μεχρι αναβαθμιση..
έχουμε cd player.To μπάσο του ιδικά τώρα με ΚΤ120 τσακίζει κόκαλα .
To πρόβλημα είναι στο πικ απ .Ο αδύναμος κρίκος είναι ή το phono ή η κεφαλή
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.800
έχουμε cd player.To μπάσο του ιδικά τώρα με ΚΤ120 τσακίζει κόκαλα .
To πρόβλημα είναι στο πικ απ .Ο αδύναμος κρίκος είναι ή το phono ή η κεφαλή
τελεια! αυτο ακριβως!
αλλαγη κεφαλης αναλογα το Budget .. τι μουσικες ακουμε ?
(θα ελεγα -με πασα επιφυλαξη- κατι σε ΑΤ120-440+ | Grado... | Οrtofon 2m bronze+ |clearaudio.. μετα παμε σε mc)
Phono Stage, θα εψαχνα (δεν θα εκανα κινηση ομως) αν αλλαζα σε καποια πολυ ακριβη MC, πρωτιστως αλλαγη κεφαλης.
εχει εδω ενα σχετικο θεμα.. http://www.avsite.gr/forum/threads/technics-sl-1200-club.88679/
ειναι και ο βραχιωνας... ενα θεματακι τι μπορει να του ταιριαζει..
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
εχουμε αλλη πηγη..πχ cdplayer? για αντιπαραβολη?
απο την αλλη η ortofon καπου λασπωνει - θαμπωνει το μπασο (και τα πριμα) ... unbright ..untight..
καλητερη απο κεφαλη για dj.. αλλα προσωρινη λυση (για μενα)..μεχρι αναβαθμιση..
Μήπως είναι θέμα phono και "φόρτωσης" της κεφαλής (διαβάστε στο φυλλάδιο της red για ohm & pF που θέλει); Το λέω επειδή έχω την ίδια (με άλλο phono) και μου φαίνεται μια χαρά. Βέβαια το αυτί του καθενός έιναι υποκειμενικό (εγώ δεν μπορώ να διακρίνω αυτά που λες, ίσως και να μην τα καταλαβαίνω) και εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.800
Το tubebox ειναι παραμετροποιήσιμο .. οποτε σεταρεται με τα jumberakia (βραχυκυκλωτηρες) ..διολου απιθανο να ειπαρχει καποια βελτιωση.. ;-D
-manual κεφαλης Recommended load capacitance - 150-300 pF
-manual phono ΜΜ-220pF(jumper on 100pF) / 340pF(Jumper on 220pF)
την 2m red την ειχα για 2 χρονια και εγω , δεν διεκρινα ιδιαιτερο προβλημα στο μπασο, αλλα τωρα που παιζει σε εναν φιλο μου, παρατηρηται το ιδιο θεμα που εχει και ο φιλος Panmag (ειδικα σε πολλου δισκους ελληνικης κοπης).
Δεν ειναι κακη κεφαλη, ισα ισα για το κοστος της, την βρισκω τον αδυναμο κρικο στο παραπανω συστημα.
Μπορει ευκολα να δοκιμαστει καποιο αλλο phonostage, ισως ενα τρανζιστορ να φερει λιγο πιο εντονο μπασο. Μια δοκιμη κεφαλης απο καποιον φιλο/γνωστο..κοκ, Ισως το βαρος αναγνωσης να χρειαστει να ανεβει λιγο. (πιασε κοκκινο @PURETONE -το γραψαμε μαζι) - αν και το προβλημα παραμενει, και δεν κανει σημαντικη διαφορα το βαρος αναγνωσης.
Φιλε @ryk "ο εχθρος του καλου ειναι το καλητερο" couldn't agree more.. στο δικο σου συστημα (ή σε καποιο που γνωριζεις πολυ καλα) μολις αλλαξεις κατι θα το "πιασεις" αμεσως.. :)
o δε Frank Kuzma λεει "Have fun and remember, if changes in sound are very small then they are not important."
 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
τα jumberakia είναι στα 220pf .Θα δοκιμάσω κάποιο άλλο phono κεφαλή και βλέπουμε .
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ο συνδιασμος του βραχιονα και της red δινει μια συχνοτητα συντονισμου κατω απο το "οριακο" 8Hz.Αυτο ισως δικαιολογει καποια θεματα στα χαμηλα λογω tracking.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Με τι cd player ακους?
Ποσο μπασο εχει στην πραγματικότητα το μουσικο κομματι που ακους?

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πολλα υποτυπώδη χαμηλου κοστους cd φουσκώνουν της χαμηλές συγνοτητες χωρις αυτο να ειναι σωστο ουτε πραγματικο.
Ισως το πικαπ να παιζει οπος πρεπει και οχι το cd -ισως λεω!

Υπαρχει βεβαία και το ενδεχόμενο να θες να ακούς πολύ 'μπασατα,!!!!!
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Φίλε panmag το πρώτο πράγμα που θα έκανα εγω θα ήταν να πήγαινα σε κάποιον να μου στήσει το πικαπ με test record και παλμογράφο μετα θα εξεταζα όλες τις παραπάνω αλλαγές σε κεφαλη και phono.τις περισσότερες φορές το πρόβλημα ειναι είτε στο στήσιμο είτε στον τροπο που έχουμε συνηθισει να ακούμε την μουσική μας.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
Φίλε panmag το πρώτο πράγμα που θα έκανα εγω θα ήταν να πήγαινα σε κάποιον να μου στήσει το πικαπ με test record και παλμογράφο μετα θα εξεταζα όλες τις παραπάνω αλλαγές σε κεφαλη και phono.τις περισσότερες φορές το πρόβλημα ειναι είτε στο στήσιμο είτε στον τροπο που έχουμε συνηθισει να ακούμε την μουσική μας.
Το πικ απ έχει στηθεί και ρυθμιστεί με προτάκτορα ηλεκτρονική ζυγαριά στο 1,8 g βάρος ανάγνωσης και test record το antiskating .To cd player δεν είναι κάποιο σοβαρό .Το όλο σύνολο πικ απ phono ακούγεται άδειο στις χαμηλές και στις υψηλές τσιρίζει
 



Μηνύματα
518
Reaction score
460
παίζεται .......Σε ποιό ύψος πρέπει να το ρυθμίσω ?
Να προσπαθήσεις να ειναι ο βραχίονας όσο ποιο παράλληλα γίνεται με τον δίσκο ενώ η βελόνα ειναι πάνω σε αυτόν. Δοκίμασε να ακούσεις το πικαπ σου και σε άλλο σύστημα
 


Μηνύματα
942
Reaction score
265
παίζεται .......Σε ποιό ύψος πρέπει να το ρυθμίσω ?
Πηγαινε παρε ενα μικροσκοπικο αλφαδι και το τοποθετησεις στο εμπρος μερος της κεφαλης πανω της,,αν εισαι Αθηνα πηγαινε στον Ριτσο στη γερανιου,θα κοιταξειις βαρος αλφαδιου και κεφαλης μαζι να ειναι οσο διαβαζει οταν παιζει δισκο,μετα θα το ρυθμισεις τελεια το VTA γιατι με το ματι δεν παιζει σε καμια περιπτωση να ειναι τελειο,μονο με τον τροπο που σου υπεδειξα.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
Πηγαινε παρε ενα μικροσκοπικο αλφαδι και το τοποθετησεις στο εμπρος μερος της κεφαλης πανω της,,αν εισαι Αθηνα πηγαινε στον Ριτσο στη γερανιου,θα κοιταξειις βαρος αλφαδιου και κεφαλης μαζι να ειναι οσο διαβαζει οταν παιζει δισκο,μετα θα το ρυθμισεις τελεια το VTA γιατι με το ματι δεν παιζει σε καμια περιπτωση να ειναι τελειο,μονο με τον τροπο που σου υπεδειξα.
Εχει γίνει ακριβώς η παραπάνω διαδικασία .Το πικ απ το έχω ακούσει και σε άλλο σύστημα αλλά και με τα ίδια ηχεία αλλά με άλλον ενισχυτή ολοκληρωμένο με το δικό του phono .Τότε μπάσο είχα όχι όμως λεπτομέρια . Συμπέρασμα το phono υστερεί στις χαμηλές .Tη 2 m red ποτέ δεν την συμπάθησα .σκληρή κεφαλή .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.605
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top