Klipsch Greek club

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλημέρα, ναι όντως ο χρόνος ακροασης ήταν μικρός για να βγάλω σαφή συμπέρασμα. Αλλά μία γενική εικόνα την σχηματισα.

Μιας και είμαι fan της αμερικάνικης σχολής ακουσματων jazz,soul,blues,rnb,classic rock αλλά και εθισμένος στο home cinema προτιμώ τον ήχο και την απόδοση των Klipsch rp280f.Οπότε αν αποφασισω να αποχωριστω τα Energy C500 καθώς με έχουν αφήσει απόλυτα ικανοποιημένοι από απόδοση σε συνάρτηση με το VFM,σίγουρα θα πάω στα rp 280f
 

I

iason

Guest
Υπάρχει κανείς στο Klipsch club που να είναι κατοχος από τα Palladium p-37,38,39 να μας μεταφέρει την γνώμη του και τις ακουστικές εμπειρείες του ? :drinks:
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
Κανείς .... !!!!!!!!!! :(
- πολύ ακριβά , ίσως για αυτό έχει πέσει σιγή ασυρμάτου , κρίμα θα ήθελα και εγώ να ακούσω εντυπώσεις
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Σε αυτην την κατηγορια τιμης ζητα να σου πουν εντυπωσεις απο τη heritage σειρα να δουμε ;)
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Γεια σας κι από εμένα κύριοι. Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση. Έχω τα RF-82II. Ενισχυτής Cambrige CXA80. Αξίζει να αγοράσω τα RP-280F ?? Είμαι από επαρχία και δεν μπορώ να τα ακούσω δυστυχώς. Και όταν λέω εάν αξίζει δεν εννοώ μόνο εάν είναι καλύτερα, αλλά και εάν δικαιολογούνε τη διαφορά τιμής που θα δώσω (500 ευρώ). Πια είναι η γνώμη σας? Ευχαριστώ πολύ
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Κανείς .... !!!!!!!!!! :(

Υπάρχουν έτοιμα προς ακρόαση στον Λάιο. Εξυπηρετικοί, ευγενείς,ι σίγουρα θα σε εξυπηρετήσουν, χωρίς καμία υποχρέωση από μέρους σου.

Και εγώ πάντως έχω περιέργεια ως προς την απόδοσή τους.

Πάντως αυτά : http://www.klipsch.com/products/klipschorn-floorstanding-speakerπου έτυχε κάποτε να βρεθώ σε ακρόαση , θα μείνουν για πάντα μέσα στις άπιαστες επιθυμίες μου.Κάτι σαν την cayenne πχ.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Klipsch rp280f
Υπερ:
Mουσικη σκηνή,ανάλυση στις υψηλές συχνότητες,γκαζια,πολύ καλό all-around ηχείο με εξαιρετικό VFM.

Κατά:
Μέγεθος, φινίρισμα,μέτρια απόδοση σε αρχεία mp3
Αυτό εγώ δεν θα χρέωνα στα κατά, θα το έβαζα στα υπέρ παρόλο που έχω πάρα πολλά αρχεία και ακούω συχνά .mp3 Ένα σωστό ηχείο πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο αναλυτικό αλλά και ουδέτερο. Να μπορεί δηλαδή να αποδίδει ακόμα και την πιο μικρή λεπτομέρεια του μουσικού προγράμματος χωρίς να προσθέτει ή να αφαιρεί αλλά ούτε και να αλλοιώνει τίποτα. Συνεπώς τα ηχεία που δεν σού επιτρέπουν να ξεχωρίσεις ένα CD audio από ένα .mp3 αρχείο κάπου χάνουν έστω και αν αυτό δεν σού ακούγεται άσχημα στο αυτί.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Υπάρχει κανείς στο Klipsch club που να είναι κατοχος από τα Palladium p-37,38,39 να μας μεταφέρει την γνώμη του και τις ακουστικές εμπειρείες του ? :drinks:
Κανείς .... !!!!!!!!!! :(
- πολύ ακριβά , ίσως για αυτό έχει πέσει σιγή ασυρμάτου , κρίμα θα ήθελα και εγώ να ακούσω εντυπώσεις
Είχα ακούσει στο παρελθόν (προ κρίσης αν θυμάμαι καλά) τα Paladium p38 (νομίζω ήταν) σε κάποια Έκθεση στο περίπτερο του Λάϊου. Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε ο ήχος τους. Δεν είχαν ούτε την καθαρότητα ούτε την αμεσότητα που έχει ο ήχος άλλων σειρών της Klipsch, μού φάνηκε πιο «συμβατικός». Ισως περίμενα περισσότερα από τα κορυφαία ηχεία της Klipsch. Και σίγουρα δεν έφταιγαν τα συνοδά γιατί αυτά ήταν Accuphase και αν θυμάμαι καλά τα οδηγούσαν και με διενίσχυση...

Σίγουρα η σειρά Reference Premiere είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην κατηγορία τους και σε αρκετές κατηγορίες ακόμα πολύ ακριβότερες.
Όσον αφορά την σειρά Palladium εγώ προσωπικά θα προτιμούσα την σειρά Heritage. Το Klipschorn είναι κορυφαίο ηχείο! Από τα καλύτερα που έχω ακούσει (με Accuphase E-600 και DP-550) αλλά λόγω δυσκολίας στην τοποθέτηση (πρέπει να έχεις δύο γωνίες ελεύθερες) μάλλον θα διάλεγα το Cornwall που είναι εκπληκτικό ηχείο με τις ίδιες μονάδες που χρησιμοποιεί και το Klipschorn αλλά χωρίς τις «ιδιοτροπίες» του μεγαλύτερου αδερφού όσον αφορά την τοποθέτησή τους στο χώρο.
Το Cornwall παρόλο το μεγάλο μέγεθός του μπορεί να τοποθετηθεί οπουδήποτε μέσα στο δωμάτιο και θα παίξει μουσική. Λίγα ηχεία είναι σήμερα τόσο «αναίσθητα» στο θέμα της τοποθέτησής τους. Αυτό λέει εξάλλου και το όνομά του: Corner-Wall
To Cornwall έχει πεντακάθαρο κρυστάλλινο ήχο, μία από τις καλύτερες αποκρίσεις συχνότητας, πολύ χαμηλή παραμόρφωση ίσως την χαμηλότερη παραμόρφωση που υπάρχει σε ηχείο, και η τεράστια ευαισθησία του επιτρέπει σε κάθε ενισχυτή που θα το οδηγήσει να βγάλει τον καλύτερό του ευατό χωρίς να ζοριστεί.
Αρα εγώ μεταξύ Palladium και Cornwall σίγουρα ψηφίζω το δεύτερο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Αυτό εγώ δεν θα χρέωνα στα κατά, θα το έβαζα στα υπέρ παρόλο που έχω πάρα πολλά αρχεία και ακούω συχνά .mp3 Ένα σωστό ηχείο πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο αναλυτικό αλλά και ουδέτερο. Να μπορεί δηλαδή να αποδίδει ακόμα και την πιο μικρή λεπτομέρεια του μουσικού προγράμματος χωρίς να προσθέτει ή να αφαιρεί αλλά ούτε και να αλλοιώνει τίποτα. Συνεπώς τα ηχεία που δεν σού επιτρέπουν να ξεχωρίσεις ένα CD audio από ένα .mp3 αρχείο κάπου χάνουν έστω και αν αυτό δεν σού ακούγεται άσχημα στο αυτί.
Ακριβώς έτσι! Αναγκαστικά λοιπόν κατά καιρούς ακούγονται διάφορα, λόγω ακριβώς της έντονης ουδετερότητας, αλλά και διαφάνειας τους.

Ένας κακός ενισχυτής, θα δείξει αμέσως την αδυναμία του, ένα αρχείο mp3 θα διαφέρει από το πρωτότυπο, ένα καλώδιο ηχείων θα έχει διαφορετική χροιά από κάποιο άλλο!

Φυσικά και υπάρχουν καλύτερες υλοποιήσεις! Πόσα σκαλοπάτια κόστους όμως θα πρέπει να ανέβει ο πιθανός χρήστης για την απόκτησή τους!

Καταλήγουμε λοιπόν εύκολα στο συμπέρασμα, ότι για τους περισσότερους από εμάς, φιλόμουσοι δηλαδή που όμως δεν έχουν την δυνατότητα διάθεσης σεβαστού κεφαλαίου για μια επένδυση στο θέμα ΗΧΕΙΟ , η Klipsch είναι μονόδρομος.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
- φίλοι των klipsch , καλημέρα

- μάζεψα από αρνητές των ηχείων κόρνας , την επιχειρηματολογία τους , και κατέληξα στο εξής απλό συμπέρασμα

- τι δεν τους αρέσει λοιπόν στα ηχεία κόρνας ;

- ακριβώς ότι αρέσει σε εμάς ( :dance2:)

- δηλαδή : οι χοάνες χαρακτηρίζονται εκτός των άλλων , από την εγγύτητά τους , αυτό σε κάποιους αρέσει , σε βάζει μέσα στην δράση ( είτε πρόκειται για μουσική , ή για ταινίες ) , αυτό το ονομάζουμε drama

κάποιοι όμως κουράζονται από αυτή την εγγύτητα , με αποτέλεσμα να τους ακούγεται . . . δράμα

- είναι σαν να καθίζεις στις πρώτες σειρές μιάς συναυλίας , κάποιον που θέλει να κάθεται πάντα από την μέση και πίσω ,

- τόσο απλά
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
.... ή μπορεί να έχετε καμιά συγγένεια με τον παρακάτω: :p:D:dance2:
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
.... ή μπορεί να έχετε καμιά συγγένεια με τον παρακάτω: :p:D:dance2:

- ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ . . . . TI ;;;;;;;;;; . . . . δεν ακούω , πάρε το μηδέν ! :lolsign:
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Μονο δυο μοντελα αν δε κανω λαθος μπορουν να χαραχτηριστουν κορνες , μαλλον ο κυματοδηγος εχει παρερμηνευτει..
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Περί Klipsch δεν σηκώνουμε αστεία! :)
Είπαμε υπάρχουν ηχεία και για ανθρώπους κάποιας ηλικίας... ;)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
Καλά και εσύ αμέσως...:D.. να μου την πεις. Ένα αστείο ήταν.

Πλάκα πλάκα τις βοές μου τις έχω.
- δεν στην λέω , είμαστε ανοιχτόκαρδοι σαν τις κόρνες μας ,:drinks:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Όποιος αμφιβάλει για την γνώμη μας, ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα...
Μια ακρόαση από αυτό το συνολάκι & θα το πετάξετε το σύστημά σας::)
WP_20160530_17_38_57_Pro_LI.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.282
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top