Εξαιρετικό-οικονομικό ηχοαπορροφητικό υλικό !

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Επειδή πολλοί θα παιδευτείτε όπως εγώ για αξιοπρεπές ηχοαπορροφητικό που τα συνδυάζει όλα σε ικανοποιητικό βαθμό,σας αναφέρω την εμπειρία μου απο την έρευνα αγοράς που έκανα..

Ψάχνοντας λοιπόν στην αγορά & ίντερνετ για ηχοαπορροφητικό υλικό για να ντύσω τους γυμνούς τοίχους στο δωμάτιο μου βρήκα ένα υλικό που λέγεται "izitherm" και έχει πολλά πλεονεκτήματα.

1)Είναι φθηνό Κομμάτι με διαστάσεις 1.20m x 0.60m (πάχος 3 cm) κοστίζει 9€

2)Απόλυτα οικολογικό-φιλικό προς τον χρήστη (χρησιμοποιείται σε χειρουργία+σχολεία) γιατί κάποια γνωστά στο εμπόριο είναι βλαβερά (ψάξτε το αξίζει!)

3)Οι τεχνικές του επιδόσεις είναι αρκετά καλές (με βάση εκεί που ρώτησα αλλά και σε άρθρα στο διαδίκτυο)

4)Εχει ευχάριστο γαλάζιο χρώμα,τέτοιο που το άφησα άντυτο (γλίτωσα υφάσματα)..

5)Αν το πιέσεις και το ζουλήξεις δεν σκίζεται εύκολα σε σχέση με άλλα..

Βασικά ξεκίνησα να ψάξω για το πρώην rikofon που πλέον λέγεται technofon,αλλά πολύ μαυρίλα!! και κάτω απο 13€ δεν το βρήκα (περίπου ίδια διάσταση με το izitherm).ΣΟΣ το λευκό βγαίνει 2πλάσια τιμή (και αν το βρείτε)
Επίσης υπάρχουν πολλά εμφανίσιμα-αποδοτικά υλικά αλλά κοστίζουν αρκετά παραπάνω.

Επιπλέον υπάρχουν άπειρες ιδέες ντυσίματος του.
Και στο you tube αν γράψετε "sound absorption" θα δείτε πολλούς που προτείνουν τον τρόπο τους και εξηγούν πως να ντύσετε τα υλικά αυτά.Το πιο σύνηθες είναι ξύλινο τελάρο τριγύρω και ύφασμα (άρα σε ότι χρώμα-σχέδιο θέλετε) ή εκτύπωση εικόνας σε ύφασμα ή ότι άλλο αντέχει η τσέπη σας.Βέβαια εγώ είπα θα διαθέσω 200€ max και θα πάρω 22 επιφάνιες και θα τις βάλω χύμα στον τοίχο με ψιλά καρφάκια.Ηδη έβαλα και το γαλάζιο έχει πλάκα.Αργότερα όταν θα έχω λεφτά θα τα ντύσω.

Επίσης για όσους θέλετε να τα ντύσετε.Εψαξα για υφάσματα κτλ και απο εκεί που τα πήρα τα izitherm μου είπαν να προτιμήσω ύφασμα τύπου δίχτυ (τρυπητό) για να μην κλείσουν οι πόροι και φυσικά να μην το βάψω με σπρέϊ αλλιώς χαλάει η απορροφητική του απόδοση...Και βρήκα τρυπητό ύφασμα (απο κουρτίνα) με προσιτή τιμή 15€ (το τόπι έχει φάρδος 3μ) επί όσο θες.Υπόψη είναι αρκετά φαρδύ και άρα φθηνό.Επίσης για κάθε επιφάνεια σε 2 ράφτες σαλονιών που ρώτησα μου είπανε 5 € το κομμάτι ντύσιμο και η μία πλευρά θα έχει φερμουάρ.

Ουσιατικά κατόπιν υπολογισμού για 10 επιφάνειες χρειάζεστε:

izitherm=90€
ντύσιμο=50€
ύφασμα=100€

Σύνολο 250€ στο χρώμα που θέλετε και μάλιστα αρκετά μεγάλη επιφάνεια!

Για όσους μένετε Θεσσαλονίκη θα σας πω με πμ απο που τα αγόρασα..

Τι είναι το izitherm...

http://www.iselco.gr/details1.php?l...11&theid=11&open1=1&open2=11&thepid=61&page=1


http://iselco.blogspot.com/2011/02/izitherm.html
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.210
Reaction score
27.747
Απάντηση: Εξαιρετικό-οικονομικό ηχοαπορροφητικό υλικό !

Να μας πεις φανερά από που το αγόρασες.
Σιγά να μη μας κάνουν μήνυση γιατί τους διαφημίσαμε.
 


Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Re: Απάντηση: Εξαιρετικό-οικονομικό ηχοαπορροφητικό υλικό !

Πως θα πάτε (οδηγίες τύπου GPS):

Κινήστε επί της Δελφών (απο Δ=>Α) περνάτε το φανάρι της Μαρτίου,περνάτε και το επόμενο φανάρι και αμέσως δεξιά σας έχει ένα σχολείο.Παρκάρετε όπου βρείτε (πχ μεσ'τη μέση του δρόμου) και περνάτε απέναντι στο στενό (Ρ.Φεραίου=μονόδρομος) περπατάτε 50 μ,στρίβετε αριστερά και στα 20 μ στα δεξιά σας είναι γωνιακό,μικρό μαγαζί με τίτλο "isoster".

*Μην πάτε Σάββατο γιατί είναι στο επίκεντρο της λαϊκής,θα βρίζετε.

**Αφήστε κανένα και για μένα,θέλω 15 φύλλα ακόμα..:103:

Α ρε τσάμπα γράφω τόση ώρα,μία εικόνα χίλιες λέξεις..
http://www.vrisko.gr/Maps?XPos=22.9...55340769832&pYPos=40.59848721650256&pTip=null


Ιστοσελίδα εδώ:

http://www.isoster.gr/etachiomicronmu972nuomegasigmaeta.html


Δείτε και το φυλλάδιο που μου έδωσε..




 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Re: Απάντηση: Εξαιρετικό-οικονομικό ηχοαπορροφητικό υλικό !





 

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Μηπως εχεις προχειρο το πινακα ή τη καμπυλη ηχοαπορροφησης διαφορετικων συχνοτητων;
 


Μηνύματα
482
Reaction score
19
Ευχαριστω.

Στις χαμηλες συχνοτητες εχει μικρο συντελεστη απορροφησης. Με παρομοιες επιδοσεις (0,29 στα 100-125 Ηz, σε παχος 50 mm) υπαρχει και το μονωτικο παπλωμα ARITHERM το οποιο ομως ειναι αρκετα οικονομικοτερο (περιπου 3,5 euro/m2). Τα υπολοιπα χαρακτηριστικα του ειναι αναλογα καλα εφοσον και αυτο κατασκευαζεται απο πολυεστερικες ινες.
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω κάποιον να πουλάει λιγότερη ποσότητα από την fix 9-11 τετραγωνικά?
 


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Ίσως έχει νόημα σαν εξωτερικο φύλλο τελάρου 13cm με δυο πενταρια φυλλα ecose απο πίσω του. Ψαχνομαι για τέτοια μπασοπαγιδα στο 1,2χ1,2. Υπόψην οτι η gik acoustics στέλνει χύμα με το μέτρο τα υφάσματα που χρησιμοποιει στις μπασοπαγιδες της που έχουν πλάτος 1,7μ οποτε βοηθούν σε ογκώδεις κατασκευές που το κλασσικο 1,50 δεν φτανει. Έχει και πολλά χρωματα και τρεις διαφορετικές ποιότητες απο 11 έως 21 ευρω το τρέχον μέτρο.
 
Last edited:

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω κάποιον να πουλάει λιγότερη ποσότητα από την fix 9-11 τετραγωνικά?


:o
 




Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Ναι, ναι... δώσε πόνο!!!!





(άλλωστε εγώ δεν αναφέρθηκα στη σημασία αλλά στο πώς ξεκίνησες τις δηλώσεις σου παλαιόθεν... χαχαχαχα)
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.420
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top