καλώδιο σήματος σε Thorens td166mkII

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
φίλοι από τότε που απεφάσισα να επαναφέρω το πικάπ μου ...ψάχνω να βρώ καλώδιο σήματος με τα χαρακτηριστικά ( τα βρήκα σε site thorens ) capacity cable 190pf +/- 10% έχω δοκιμάσει 2-3 έως τώρα αλλά χωρίς επιτυχία ...ο ήχος χάλια σε σύγκριση με το δικό του ( το παλιό δυστυχώς το πέταξα) μήπως μπορείτε να βοηθήσετε......?
 

SIMPLYMUSIC

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
972
Reaction score
66
Αν λέγοντας σήματος εννοούμε το καλώδιο που από το βραχίονα πηγαίνει στον ενισχυτή έχω δοκιμάσει και cardas και van de hull με πολύ καλά αποτελέσματα και σίγουρα καλύτερα από τα μαμμίσια.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
είναι όμως σίγουρο ότι όσον αφορά την συγκεκριμένη χωρητικότητα που ζητά ο κατασκευαστής θα έχω σωστό ταίριαγμα...
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Φαντάζομαι εννοείτε τον κατασκευαστή του phono σε συνδυασμό με την κεφαλή σας και όχι τον κατασκευαστή του πικαπ.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Δες van de hull d 102 αλλα για ποιο σίγουρα ρωτά τον αντιπρόσωπο. Maestros by exclusive.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
το μαμα οντως ειναι πολυ καλο
αλλα ενα απλο awg 33 να βαλεις θα εισαι οκ
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Φαντάζομαι εννοείτε τον κατασκευαστή του phono σε συνδυασμό με την κεφαλή σας και όχι τον κατασκευαστή του πικαπ.
μάλιστα εννοώ τον κατασκευαστή την Thorens.......
[DOUBLEPOST=1463724587][/DOUBLEPOST]
μάλιστα εννοώ τον κατασκευαστή την Thorens.......
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
είναι όμως σίγουρο ότι όσον αφορά την συγκεκριμένη χωρητικότητα που ζητά ο κατασκευαστής θα έχω σωστό ταίριαγμα...
Την χωρητικοτητα την "ζητα" η κεφαλη και ειναι το αθροισμα της χωρητικοτητας του καλωδιου (στο συγκεκριμενο μηκος) και της χωρητικοτητας εισοδου ΜΜ του phono σου.Αν το συνολο ειναι πιο κατω απο το ζητουμενο,μπορεις να την αυξησεις με διαφορους τροπους,ενας ειναι αν το phono σου εχει δυνατοτητα αυξομειωσης της χωρητικοτητας εισοδου.Αν οχι υπαρχουν αλλοι τροποι.
Η Τhorens αναφερει τα 190 pf για να ξερει ο κατοχος του πικαπ τα χαρακτηριστικα του καλωδιου στο συγκεκριμενο μηκος.Δεν ειναι "ευαγγελιο" αυτο,αν μη τι αλλο,και πολλα ειναι τα 190.
Ποια κεφαλη εχεις στο πικαπ?
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Την χωρητικοτητα την "ζητα" η κεφαλη και ειναι το αθροισμα της χωρητικοτητας του καλωδιου (στο συγκεκριμενο μηκος) και της χωρητικοτητας εισοδου ΜΜ του phono σου.Αν το συνολο ειναι πιο κατω απο το ζητουμενο,μπορεις να την αυξησεις με διαφορους τροπους,ενας ειναι αν το phono σου εχει δυνατοτητα αυξομειωσης της χωρητικοτητας εισοδου.Αν οχι υπαρχουν αλλοι τροποι.
Η Τhorens αναφερει τα 190 pf για να ξερει ο κατοχος του πικαπ τα χαρακτηριστικα του καλωδιου στο συγκεκριμενο μηκος.Δεν ειναι "ευαγγελιο" αυτο,αν μη τι αλλο,και πολλα ειναι τα 190.
Ποια κεφαλη εχεις στο πικαπ?
ας πούμε πορος το παρόν την djική shure m-44e αλλά και την sumiko black pearl κατα διαστήματα και την Goldring 820 .....όμως με το μαμίσιο καλώδιο είχα κατά καιρούς δοκιμάσει πάρα πολλές (οπως shure m95ed stanton 500e....και άλλες ) πάντα με καλ'ο αποτέλεσμα....
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μηπως κατι αλλο συμβαινει η δεν παει καλα ?
Κοιταξες ολες τις λεπτομερειες και ρυθμισεις στο πικαπ?
Αντιλαμβανομαι λεγοντας "επαναφερω" οτι ηταν παροπλισμενο για καποιο διαστημα?
 

Μηνύματα
606
Reaction score
577
ο ήχος χάλια σε σύγκριση με το δικό του
Ολα τα καλωδια που ειναι κατασκευασμένα για την χρήση ¨phono cable,, ειναι με σωστή χωρητικότητα απο τον κατασκευαστή! - όποτε μην ασχολείσαι με αυτο!

Το van den hull 501 ειναι ενα απο τα ποιο κλασικα καλωδια ever και κανεις δεν εχει να πει κακα λογια για αυτο!

Οταν ακουγες το καλωδιο της ¨΄μανας,, του και μετα αυτο που εβαλες - ποσο καιρος μεσολάβησε?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.537
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top