Δωστε παραταση ζωης στο παλιο σας radiocd.....

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Στην προσπαθεια μου να αξιοποιησω ενα παλιο radiocd,με την δυνατοτητα συδεσης αλλων συσκευων (smartphone,tablet,pc,wireless),ανακαλυψα αυτο


δεν το εχω δοκιμασει ακομα,λογω ελλειψης χρονου,αλλα θα το κανω μολις μπορεσω. Υπαρχουν και αλλα βιντεακια με διαφορους τροπους προσθηκης εισοδου aux. Αν εχετε ενα παλιο αλλα με καλο ηχο φορητο (χωρις εισοδο aux προφανως),νομιζω αξιζει τον κοπο να θυσιασετε τη λειτουργια cd , αλλα να αποκτησετε τη δυνατοτητα αναπαραγωγης των συγχρονων μουσικων αρχειων.
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Πολύ χαριτωμένος ο πιτσιρικάς και με πολύ καλά Αγγλικά.

Ουσιαστικά οδηγεί ένα καλώδιο L+R με γείωση (δηλαδή αναλογικό δικάναλο) στην πλάκέτα ήχου του CD player. Αλλά με 20 ευρώ παίρνεις ένα ζευγάρι ηχεία PC που μάλλον θα παίζουν καλύτερα.

Πάντως για το ΡαδιοCD του Peugeot 206 που δεν έχει είσοδο AUX φαίνεται καλή λύση. Το θέμα είναι αν η εξοδος από το MP3 player που είναι για ακουστικά είναι καλή και για είσοδο AUX, δηλαδή είσοδο line...
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Βαγγελη η διαδικασια αξιζει μονο αν υπαρχει καποιο καλο φορητο radiocd με ηλικια πανω απο 8-10 χρονια (τα νεοτερα παιζουν mp3 απο το cd τους) ή εχουν εισοδο aux. Aπλα υπαρχουν καποια φορητα με πολυ καλο ηχο που θα μπορουσαν ανετα να παιξουν τον ρολο ενος wireless ηχειου και να γλυτωσει καποιος ρκετα χρηματα.Eνα τετοιο φορητο θα παιξει σαφως καλυτερα απο αρκετα ηχεια οχι μονο υπολογιστη,αλλα και απο bluetooth ηχεια (που δεν κοστιζουν και λιγα).θυμαμαι εκεινα τα ντιζαινατα φορητα της panasonic για παραδειγμα,θα ηταν κριμα να μεινει κατι τετοιο αναξιοποιητο.

 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.963
Και μην ξεχνάτε τα παλιά καλά κασετόφωνα, που με το παρακάτω γίνεται το ίδιο. ;)

 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Μπα! Αυτό που είχα εγώ τουλάχιστον, ήταν της συμφοράς.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Θα μου επιτρέψετε να κάνω και εγώ ένα σχόλιο αλλά σχετικά με το βιντεάκι. Ο πιστσιρικάς αν και μου αρέσει που ασχολείται (μου θυμιζει τον εαυτό μου στην ηλικία των 10-12) δεν θα έλεγα ότι αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση. Έχει διαλύσει κυριολεκτικά το καπάκι του μηχανήματος, δεν έχει ούτε τα απαραίτητα εργαλεία και οι κολλήσεις του είναι το λιγότερο απαράδεκτες. Θα μου πείτε μικρός είναι, θα μάθει. Ναι αλλά εκτός από απαράδεκτη η εργασία του είναι και επικίνδυνη. Βιντεάκια τέτοιου είδους αποτελούν συχνά κίνητρο για να ξεκινήσουν κάποιοι την ενασχόλησή τους με τα Ηλεκτρονικά. Αλλοίμονο αν νομίσουν και μάθουν ότι οι κατασκευές γίνονται έτσι...
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Γιάννη...
.επειδή είναι σε κακό χαλί του βαζει χερι ο πιτσιρικας.προφανώς δεν κανει μαθημα ηλεκτρονικων και μιλάμε για κάτι που θα πήγαινε στα σκουπιδια.Προφανώς είναι κάτι πρόχειρο και χαριτωμένο......η ιδέα έχει σημασία.Αν βλέπεις όμως κάποιο λάθος ουσίας, κακή συνδεσμολογία κλπ,θα ηταν πολύ χρήσιμη η γνωμη σου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top